هیالورونیک اسید یا هیالورونان، ماده‌ای شفاف و چسبنده است که به طور طبیعی توسط بدن ما تولید می‌شود. بیشترین مقدار آن در پوست، بافت‌های متصل و چشم‌ها یافت می‌شود. کاربرد اصلی آن حفظ آب است تا بافت‌های بدن بتوانند روان و مرطوب بمانند.

هیالورونیک اسید استفاده‌های زیادی دارد. بسیاری از افراد آن را به صورت مکمل مصرف می‌کنند اما می‌توان آن را به صورت سرم‌های موضعی، قطره چشم و سرنگ تزریق نیز استفاده کرد. در این مطلب از لیامگ قرار است باهم به بررسی انواع فواید سرم هیالورونیک اسید بپردازیم و ببینیم معجزه واقعی این ماده چیست؟ آماده‌اید شروع کنیم؟

فواید سرم هیالورونیک اسید | تقویت سلامت پوست

پوست شما چیزی بیشتر از یک سطح بیرونی ساده است چرا که تمام آدم‌ها در مواجهه اول با شما، پوست‌تان را خواهند دید. علاوه بر این، پوست از شما در برابر باکتری، آلودگی و دیگر اشیا خارجی و اشعه فرابنفش خورشید محافظت می‌کند و اندامی است که به شما اطلاع می‌دهد چیزی گرم است یا سرد، نرم است یا سفت، تیز است یا کند. همچنین در تنظیم مایعات و دمای بدن به شما کمک می‌کند. پوست سالم، پوستی است صاف و بدون چروک. نه پوسته‌پوسته است و نه خیلی چرب و چروکیده. پوست سالم نشانی از شخصیت شماست.

مکمل‌های هیالورونیک اسید می‌توانند به ظاهر پوست شما کمک کنند و باعث تقویت سلامت آن شوند. تقریبا بیش از نصف هیالورونیک اسید موجود در بدن شما، داخل پوست شما جمع شده است، جایی که آب را گیر می‌اندازد تا به مرطوب ماندن کمک کند.

با این حال، فرایند افزایش سن طبیعی و همچنین قرار گرفتن در برابر چیزهایی مثل اشعه‌های فرابنفش خورشید، دود سیگار و آلودگی می‌تواند مقدار آن را در پوست کاهش دهد. مصرف مکمل‌های هیالورونیک اسید جلوی این کاهش چشم‌گیر را با اضافه کردن مقدار بیشتری هیالورونیک اسید در پوست، می‌گیرد.

مصرف حداقل دوز ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلی‌گرم هیالورونیک اسید در ماه افزایش رطوبت در پوست و  جلوگیری از خشکی پوست در بزرگسالان را نشان داده است. پوست مرطوب همچنین می‌تواند به کاهش چین و چروک بینجامد و این موضوع آشکار می‌کند چرا بیشتر مطالعات نشان می‌دهد مصرف این مکمل‌ها باعث نرمی ظاهر پوست می‌شود.

وقتی از سرم هیالورونیک اسید بر روی پوست استفاده کنید، این ماده می‌تواند چین و چروک، قرمزی و درماتیت پوستی را کاهش دهد. برخی متخصصان پوست حتی تزریق فیلر هیالورونیک اسید را برای محکم و جوان نگه داشتن پوست، پیشنهاد می‌کنند.

فواید هیالورونیک اسید برای پوست
فواید هیالورونیک اسید برای پوست

فواید سرم هیالورونیک اسید | افزایش سرعت ترمیم زخم

مراقبت مناسب از زخم می‌تواند جلوی عفونت و دیگر مشکلات احتمالی را بگیرد و در عین حال به افزایش سرعت ترمیم زخم نیز کمک می‌کند؛ درنهایت جای زخم کمی به جا می‌گذارد. وقتی زخم به اندازه کافی ترمیم شد که خطر عفونت وجود نداشته باشد، پماد آنتی‌بیوتیک را می‌توان با روغن ویتامین E یا ژل آلوئه‌ورا جایگزین کرد. ماساژ دادن محل ترمیم هنگامی که با زخم بزرگ‌تری سر و کار دارید می‌تواند جلوی سفت شدن آن ناحیه از پوست را بگیرد و بسیار مهم است. پوست نرم و سالم می‌تواند به از بین بردن جای احتمالی زخم‌ها کمک شایانی بکند.

هیالورونیک اسید، نقشی اساسی در ترمیم زخم بازی می‌کند. این ماده همانطور که گفتیم به طور طبیعی در پوست موجود است اما تمرکز آن وقتی آسیبی ایجاد شود، بیشتر هم می‌شود. هیالورونیک اسید به ترمیم سریع‌تر زخم کمک می‌کند و این کار را با تنظیم سطح التهاب و ارسال سیگنال به بدن برای ساخت رگ‌های خونی بیشتر در نواحی آسیب‌دیده انجام می‌دهد.

استفاده از آن روی زخم‌های پوستی نشان داده که باعث کاهش اندازه زخم و کاهش سریع درد بدون استفاده از داروهای درمانی می‌شود. هیالورونیک اسید همچنین دارای خاصیت ضدباکتریایی است و می‌تواند به کاهش ریسک عفونت هنگام استفاده از آن مستقیما روی زخم باز، شود.

بیشتر از این هم هست! هیالورونیک اسید در مبارزه با بیماری‌های لثه، افزایش سرعت ترمیم بعد از جراحی دندان و از بین بردن زخم‌های دهانی، وقتی داخل دهان استفاده شود، موثر است.

درحالی که تحقیقات روی ژل و سرم هیالورونیک اسید نشان دهنده این ویژگی‌ها و فواید است، هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد مصرف مکمل‌های آن نیز بتواند چنین اثری بگذارد. با این حال، از آن جایی که مکمل‌های خوراکی سطح هیالورونیک اسید موجود در پوست را افزایش می‌دهد اما در انتقال برخی فواید، مشابه دیگر مدل‌های مصرفی نیست.


تا اینجا دیدم که هیالورونیک اسید برای بدن فواید بسیاری دارد. در مقاله زیر با فواید هیالورونیک اسید برای پوست و نحوه استفاده از آن بیشتر آشنا شوید.

استفاده از هیالورونیک اسید

استفاده از هیالورونیک اسید؛ خداحافظی با پیری

مقابله با پیری یا آبرسانی مستمر پوست از آن کارهایی است که آدم را کلافه می‌کند. دانستن نحوه استفاده از هیالورونیک اسید، شما را از این وضع خارج می‌کند.


فواید سرم هیالورونیک اسید | کمک به بهبود سلامت مفاصل

مفصل، جایی است که دو یا چند استخوان به یکدیگر متصل می‌شوند. مفاصل می‌توانند سفت باشند مثل مفاصل بین استخوان‌های جمجمه یا متحرک باشند مثل زانو، آرنج و شانه‌ها. بسیاری از مفاصل دارای غضروف در انتهای استخوان هستند و در آن جا به هم می‌رسند. غضروف سالم این امکان را به استخوان‌ها می‌دهد تا به راحتی روی هم سر بخورند و حرکت کنند. همچنین با جلوگیری از ساییدگی استخوان‌ها، مراقب‌شان هستند.

سالم نگه داشتن مفاصل به شما امکان دویدن، راه رفتن، پریدن، ورزش کردن و انجام فعالیت‌های فیزیکی دیگر را می‌دهد. هیالورونیک اسید در داخل مفاصل نیز پیدا می‌شود جایی که فضای بین استخوان‌ها را حسابی روان نگه می‌دارد. وقتی مفاصل روان باشند، استخوان‌ها کمتر به هم برخورد می‌کنند و ساییده می‌شوند. درنتیجه دردهای بسیاری، کم می‌شود. مکمل‌های هیالورونیک اسید برای کسانی که از آرتروز رنج می‌برند مفید خواهد بود. آرتروز نوعی بیماری مفصلی است که بر اثر ساییدگی مفاصل ایجاد می‌شود.

نشان داده شده که مصرف روزانه ۸۰ الی ۲۰۰ میلی‌گرم هیالورونیک اسید برای مدت حداقل ۲ ماه، تاثیر شگرفی بر کاهش درد زانو در افراد مبتلا به آرتروز خواهد داشت. به خصوص افرادی که بین ۴۰ تا ۷۰ سال سن دارند.

هیالورونیک اسید همچنین می‌تواند مستقیما به داخل مفاصل تزریق شود. با این حال، مطالعه‌ای بر روی ۱۲هزار بزرگسال نشان داده که تنها باعث کاهش میزان کمی از درد می‌شود و در عین حال عوارض جانبی دیگری هم می‌تواند در پی داشته باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های خوراکی هیالورونیک اسید به همراه تزریق آن می‌تواند به کاهش گسترده درد کمک کند.

فواید سرم هیالورونیک اسید | بهبود رفلاکس معده

سوزش معده، احساس سوختگی‌ای است که در قفسه سینه ایجاد می‌شود و دلیل آن نیز به خاطر بالا آمدن اسید معده تا گلو است که به آن رفلاکس معده می‌گویند. از نشانه‌های اصلی این وضعیت می‌توان به سوزش معده (حس سوختگی در قفسه سینه) و مزه ترش داخل دهان اشاره کرد. نشانه‌های دیگری مثل سکسه، سرفه، صدای گرفته، بوی بدن دهان و احساس بیمار بودن نیز از جمله نشانه‌های گزارش شده برای رفلاکس معده است.

علت رفلاکس معده می‌تواند برخی غذاها و نوشیدنی‌ها مثل قهوه، گوجه فرنگی، الکل و شکلات باشد. سیگار کشیدن، داشتن اضافه وزن، بارداری، استرس و اضطراب و برخی داروها مثل مسکن‌ها نیز می‌توانند باعث این اتفاق در بدن شما شوند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد مکمل‌های هیالورونیک اسید می‌تواند به کاهش علائم رفلاکس معده کمک کنند. وقتی رفلاکس معده رخ می‌دهد، محتویات شکم به گلو برمی‌گردد و باعث درد و آسیب به پوشش مری می‌شود. هیالورونیک اسید می‌تواند به کاهش آسیب پوشش مری کمک کند و سرعت ریکاوری را افزایش دهد.

بهبود رفلاکس معده با هیالورونیک اسید
بهبود رفلاکس معده با هیالورونیک اسید

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که استفاده از ترکیب هیالورونیک اسید و کندرویتین سولفات روی بافت گلوی آسیب دیده از اسید باعث ترمیم سریع‌تر آن می‌شود. بدون این که نیاز به درمان اضافی دیگری باشد. مطالعات انسانی نیز نتایج موثری را نشان داده‌اند. پژوهش دیگری نشان داده که مصرف مکمل هیالورونیک اسید و کندرویتین سولفات به همراه داروی کاهش اسید، باعث کم شدن ۶۰ درصدی علائم رفلاکس می‌شود.

مطالعه دومی نشان داده که استفاده از این مکمل ۵ بار موثرتر از استفاده از داروی ضد اسید مناسب برای رفلاکس معده است. تحقیقات در این حوزه بسیار جدید است و مطالعات بیشتری لازم است تا حسابی مطمئن شویم. با این حال گفته می‌شود، این نتایج حتمی است.

فواید سرم هیالورونیک اسید | جلوگیری از ناراحتی و خشکی چشم

اگر جزو میلیون‌ها نفری هستید که مدام خشکی چشم دارند، باید بدانید که سندرم خشکی چشم می‌تواند آزاردهنده باشد. اما این مشکل که اشک شما به اندازه‌ای نیست که بتواند محیط چشم‌تان را تر کند باید کمی نگران باشید.

سندرم خشکی چشم می‌تواند گاهی اوقات سیگنالی از مشکل قلبی باشد. اگر برای مدت زمان طولانی برای درمان آن اقدام نکنید، می‌تواند منجر به عفونت، التهاب و زخم قرنیه شود. از انواع نشانه‌های خشکی چشم می‌توان به خارش چشم، حساسیت به نور، احساس کردن این که چیزی در چشم‌تان هست و دید تار اشاره کرد.

تقریبا از هر ۷ بزرگسال یک نفر، از کاهش تولید اشک یا تبخیر سریع اشک چشم و درنتیجه از خشکی چشم رنج می‌برند. از آن جایی که هیالورونیک اسید برای حفظ رطوبت بسیار مناسب است، اغلب برای درمان خشکی چشم استفاده می‌شود. قطره‌های چشم حاوی ۰/۲ – ۰/۴ درصد هیالورونیک اسید هستند که نشان داده می‌توانند در کاهش علائم خشکی چشم و تقویت سلامت چشم، مفید باشند.

لنزهای طبی که حاوی کمی هیالورونیک اسید هستند، نشان داده شده که می‌توانند به درمان خشکی چشم کمک کنند. علاوه بر این، قطره‌های چشم هیالورونیک اسید اغلب در طول جراحی چشم برای کاهش التهاب و افزایش سرعت ترمیم زخم، استفاده می‌شوند.

درحالی که استفاده مستقیم از آن در چشم می‌تواند به کاهش علائم خشکی چشم کمک کند و باعث سلامت چشم شود، هنوز مشخص نیست که مصرف مکمل خوراکی آن نیز تاثیری مشابه دارد یا نه. تاکنون، هیچ مطالعه‌ای تاثیر مکمل‌های خوراکی هیالورونیک اسید بر خشکی چشم را نشان نداده اما در آینده تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام خواهد شد.

رفع خشکی چشم با هیالورونیک اسید
رفع خشکی چشم با هیالورونیک اسید

فواید سرم هیالورونیک اسید | حفظ استحکام استخوان

استخوان‌ها به ما این امکان را می‌دهند تا حرکت کنیم. آن‌ها از مغز، قلب و دیگر ارگان‌های ما در برابر آسیب‌ها محافظت می‎کنند. استخوان‌های ما همچنین مواد معدنی مثل کلسیم و فسفر را ذخیره می‌کنند که باعث حفظ استحکام‌شان می‌شود و آن‌ها را در صورت نیاز بدن، پخش می‌کنند.

کارهای زیادی هست که می‌توانیم برای سالم و قوی نگه داشتن استخوان‌مان انجام دهیم. خوردن غذای غنی از کلسیم و ویتامین D، ورزش کردن و داشتن عادت‌های سالم می‌تواند منجر به داشتن استخوان سالم شود. اما اگر غذای خوب نخوریم و به اندازه کافی ورزش نکنیم، استخوان‌های ما می‌توانند ضعیف شوند و بشکنند. استخوان‌های شکسته دردآور است و گاهی برای ترمیم نیاز به جراحی وجود دارد. آن‌ها همچنین می‌توانند باعث مشکلات قلبی دائمی شوند.

تحقیقات حیوانی جدید بر روی اثرگذاری مکمل‌های هیالورونیک اسید بر سلامت استخوان شروع شده است. دو مطالعه نشان می‌دهد که مکمل‌های هیالورونیک اسید می‌تواند به کاهش سرعت تحلیل استخوان در موش‌های مبتلا به آرتروز کمک کند؛ خصوصا در مراحل ابتدایی تحلیل استخوان پیش از پوکی استخوان.

مطالعاتی در آزمایشگاه نشان داده که دوز بالای هیالورونیک اسید می‌تواند به افزایش فعالیت استئوبلاست‌ها که سلول‌های مسئول برای ساخت بافت استخوانی جدید هستند کمک کند. درحالی که اثر آن بر سلامت استخوان انسان هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی این موضوع را وعده می‌دهند.

فواید سرم هیالورونیک اسید | جلوگیری از درد مثانه

سیستم ادراری یا مثانه شما جزء اندام‌های مهم به حساب می‌آید چرا که مایعات اضافی و مواد زائد را از جر یان خون شما فیلتر می‌کند و سپس آن را به بیرون از بدن می‌برد. وقتی کلیه‌های شما به خوبی کار کنند، مثانه شما:

  • از تجمع مایعات و مواد زائد اضافی در بدن جلوگیری می‌کند.
  • به تولید هورمون‌های تنظیم کننده فشار خون می‌پردازد.
  • سطح الکترولیت خود مثل فسفات و پتاسیم را ثابت نگه می‌دارد.
  • استخوان‌ها را قوی نگه می‌دارد.
  • به تولید گلبول‌های قرمز می‌پردازد.

تقریبا ۳ الی ۶ درصد زنان از مشکلی به نام کیست بینابینی یا سندرم مثانه دردناک رنج می‌برند. این اختلال باعث درد و حساسیت نسبت به لمس شکم می‌شود. در عین حال میل شدید و مکرری به ادرار در فرد ایجاد خواهد شد. درحالی که علت کیست بینابینی ناشناخته است، هیالورونیک اسید به تسکین درد و تکرر ادرار مرتبط با این بیماری کمک می‌کند.

مشخص نیست چرا هیالورونیک اسید به تسکین علائم این بیماری کمک می‌کند اما محققان فرض را بر این گذاشته‌اند که به ترمیم آسیب وارده بر بافت مثانه کمک می‌کند و باعث کاهش آن می‌شود. مطالعات هنوز مشخص نکرده‌اند که آیا مصرف مکمل‌های خوراکی هیالورونیک اسید می‌تواند به اندازه روش‌های دیگر در تسکین این مشکل موثر باشد یا نه.

جلوگیری از درد مثانه با هیالورونیک اسید
جلوگیری از درد مثانه با هیالورونیک اسید

عوارض جانبی احتمالی هیالورونیک اسید

عموما استفاده از هیالورونیک اسید، بی‌خطر است اما تعداد کمی گزارش از عوارض جانبی برای آن وجود دارد. از آنجایی که بدن هیالورونیک اسید را به طور طبیعی تولید می‌کند، واکنش‌های آلرژیک نسبت به آن بسیار نادر است.

مطالعه‌ای بر روی ۶۰ نفر از افرادی که روزانه به مدت یک سال، ۲۰۰ میلی‌گرم هیالورونیک اسید دریافت کرده‌اند نشان داده که هیچ نوع عوارض جانبی‌ای ندارد. با این حال، تاثیر آن در طول بارداری یا شیردهی هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است. پس این گروه از افراد بهتر است با احتیاط سراغ مصرف آن بروند.

همچنین برخی شواهد وجود دارد که سلول‌های سرطانی نسبت به هیالورونیک اسید حساس هستند و ممکن است مصرف آن باعث رشد سریع‌تر شود. به همین خاطر، عموما به افراد مبتلا به سرطان توصیه می‌شود که از مصرف مکمل‌های هیالورونیک اسید بپرهیزند. تزریق هیالورونیک اسید به پوست یا مفاصل، ریسک بیشتری از عوارض جانبی دارند. با این حال، واکنش‌های منفی بیشتر مربوط به تزریق است تا خود هیالورونیک اسید.


تنها یک کلیک تا پوستی شاداب فاصله دارید.

سرم آبرسان هیالورونیک اسید تراست

یک ماده و هزاران اثر خوب!

در این مطلب از لیامگ به بررسی فواید سرم هیالورونیک اسید پرداختیم. از فواید آن برای پوست گرفته تا جلوگیری از ضعف استخوان و مفاصل و خشکی چشم. همه این‌ها به این معناست که شما با ماده‌ای طرف هستید که حسابی برای بدن شما مفید است و قرار نیست آسیبی به همراه داشته باشد.

توصیه ما مصرف سرم هیالورونیک اسید تراست است چرا که در همه حالات و فوایدی که صحبت کردیم، این مدل استفاده، همیشه جوابگو بوده است. برای خرید سرم هیالورونیک اسید تنها کافی است سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و معجزه پوست و سلامت بدن خود را از لیاتیم خریداری کنید.

تلگرام لیاتیم
اینستاگرام لیاتیم
۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید