صفحه اصلی > مراقبت از پوست : پوست سالم، میوه‌ای است که از درخت پاکسازی صورت به دست می‌آید!

پوست سالم، میوه‌ای است که از درخت پاکسازی صورت به دست می‌آید!

پاکسازی صورت

احتمالاً برای شما هم پیش آمده درباره پاکسازی صورت ابهاماتی داشته باشید یا ندانید چطور باید صورت خود را تمیز کنید. در نگاه اول و از نظر بعضی‌ها کار سختی نیست. احتمالاً با شنیدن این سؤال میگویند خب کافی است کمی آب بپاشید روی صورتتان و بعد کمی پاک‌کننده صورت اضافه کنید و دست آخر هم همه چیز را بشویید. خب، برای برخی‌ها همین‌قدر ساده است. اما پیدا کردن روشی مناسب برای پاکسازی صورت شما آن هم با در نظر گرفتن نوع پوستتان، کاری است که کمی نیاز به زمان دارد.

به شما قول می‌دهیم، ارزشش را دارد که این مطلب از لیامگ را تا انتها مطالعه کنید. تمیز کردن پوست می‌تواند آلودگی‌ها، سلول‌های مرده پوست، آرایش و هر چیزی که می‌تواند باعث از بین رفتن پوستتان شود را به طور کامل از روی صورتتان بشوید. و بسته به کرم پاکسازی صورت که استفاده می‌کنید، همچنین می‌تواند به درمان شرایط مختلف پوستی نیز کمک کند و حتی باعث کاهش التهابات پوستی شود. در ادامه نکاتی برایتان آماده کرده‌ایم که با رعایت آن می‌توانید پوستی تمیز داشته باشید. در عین حال درباره فواید پاکسازی پوست نیز برایتان مطالب مفیدی آماده کرده‌ایم.

الف) حداقل کاری که می‌کنید، صورتتان را هر شب بشویید!

شستن صورتتان آن هم هر شب، قانونی است که وقتی صحبت مراقبت از پوست به میان می‌آید باید آن را رعایت کنید. حتی وقتی آرایش هم ندارید، این کار را باید انجام بدهید. در طول روز، روغن‌های طبیعی و عرق روی پوستتان می‌نشینند. پوست ما در معرض محیط است و این یعنی آلودگی و کثیفی روی لایه‌های بیرونی پوستمان قرار می‌گیرند. عدم حذف همه این کثیفی‌ها در پایان روز می‌تواند باعث التهاب پوست، تحریک آن و همچنین ظهور آکنه شود.

ب) شاید بهتر باشد، صبح‌ها هم صورتتان را بشویید!

شاید فکر کنید تمیز کردن صورت پیش از خواب همه کاری است که باید انجام دهید اما کار مهم دیگری که باید انجام شود، پاکسازی صورت در هنگام صبح است. درحالی‌که هنگام خواب، از این پهلو به آن پهلو می‌شوید، باکتری موجود در آب دهان و روغن‌های طبیعی موهایتان به سادگی به پوست و چشمتان منتقل می‌شوند. پس حتی اگر صورتتان را در شب بشویید باز هم لازم است این کار را در صبح انجام دهید.

پاکسازی صورت در هنگام صبح
پاکسازی صورت در هنگام صبح

علاوه بر این، اگر از محصولاتی مثل سرم، مرطوب کننده یا ژل شستشوی صورت پیش از خواب استفاده می‌کنید باید آن‌ها را پیش از این که صبح محصولات روتین صبح خودتان را به کار بگیرید، پاک‌کنید.

فقط به خاطر داشته باشید که ممکن است نیاز داشته باشید که از پاک‌کننده صورت متفاوتی برای شب و روزتان استفاده کنید. اگر پوست حساس یا خشک دارید، برای مثال، ممکن است بخواهید از میسلار واتر یا پاک‌کننده‌ای بسیار نرم در هنگام صبح استفاده کنید. اگر از پاک‌کننده حاوی سالیسیلیک اسید استفاده می‌کنید تا آکنه صورتتان را مدیریت کنید، احتمالاً ممکن است طوری باشد که مجبور شوید از آن دو بار در روز استفاده کنید.

پ) از دمای مناسب آب استفاده کنید!

استفاده از آب گرم در هنگام دوش گرفتن یا پاکسازی صورت ممکن است حس خوبی به شما بدهد اما درواقع ظرافت پوستتان را از بین خواهد برد.

دمای بسیار بالا، دوش بخار یا آب داغ می‌تواند باعث گشاد شدن رگ‌های خونی و از بین رفتن بافت ظریف پوستتان شود. علاوه بر این، آب گرم به طور طبیعی مانع از این می‌شود که روغن طبیعی پوست بتواند روی پوست شکل بگیرد و درنتیجه یکپارچگی پوست را از بین می‌برد. این یعنی پوست شما سریع‌تر خشک می‌شود و به مرور دچار خارش یا پوسته‌پوسته شدن خواهید شد. شما که دلتان نمی‌خواهد چنین اتفاقی بیفتد، نه؟

این موضوع به طور خاص برای آن‌هایی که پوست حساسی دارند، مشکل مهمی به شمار می‌رود. همچنین گرما می‌تواند باعث روزاسیا شود، شرایط پوستی‌ای که باعث قرمزی و ظهور آکنه در پوست می‌شود. بسیار مهم است که از آب ولرم برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید.

ت) مطمئن شوید از شوینده صورت مناسب برای پوستتان استفاده می‌کنید!

اگر پوست شما خشک یا حساس باشد، کرم پاکسازی صورت کرمی یا ملایم برایتان مناسب است. اما آن‌هایی که پوست چرب دارند معمولاً قادر به استفاده از ژل یا پاک‌کننده‌های فومی هستند. برای کسانی که پوست نرمالی دارند، شوینده پایه آب بسیار عالی است. همچنین می‌توانید از چیزی مثل روغن پاک‌کننده نیز استفاده کنید که باعث مرطوب‌کنندگی پوستتان می‌شود و توانایی پاکسازی ضد آفتاب و آرایش را هم دارد.


وقتی به دنبال شوینده صورت می‌گردید، باید چیزهایی از قبیل نوع پوست (مثلاً این که پوست شما چرب است یا خشک، نرمال یا ترکیبی)، حساسیت پوست، مستعد آکنه بودن و این که شرایط دیگر پوستی (مثل روزاسیا، اگزما یا پزوریازیس) را در نظر بگیرید. برای آشنایی با انواع شوینده پوست، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

انواع شوینده صورت

انواع شوینده صورت کدامند و هر کدام مناسب چه پوستی هستند؟

انواع شوینده صورت با پاکسازی آلودگی‌ها، مواد آرایشی و چربی‌های اضافه از روی صورت و منافذ آن، به پوست اجازه تنفس داده و از پیری زودرسش جلوگیری می‌کنند.


اما اگر نمی‌دانید از کجا بفهمید نوع پوستتان چیست، پیشنهاد می‌کنیم سراغ یک متخصص پوست بروید تا به شما کمک کند تا از این موضوع مطلع شوید.

ث) اگر لازم است از یک قالب صابون استفاده کنید، به دنبال نوع ملایم آن باشید!

اگر آن‌قدر خوش‌شانس هستید که پوست حساسی ندارید، احتمالاً می‌توانید سراغ انواع صابون‌ها بروید و با تمیز کردن صورت خود با صابون، روزتان را شروع کنید. اما این پاک‌کننده‌های قوی می‌توانند آب‌رسان‌های طبیعی را از روی پوست پاک کنند و درنتیجه پوست صورت شما را در برابر التهابات و خشکی، آسیب‌پذیر کنند.

در عوض، توصیه می‌کنیم از پاک‌کننده‌های ملایمی استفاده کنید که باعث ایجاد تعادل در پوستتان می‌شود. اگر هنوز می‌خواهید از محصول ساده‌ای برای پاکسازی صورت خود استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم سراغ صابونی ملایم بروید.

استفاده از صابون ملایم برای تمیز کردن صورت
استفاده از صابون ملایم برای تمیز کردن صورت

ج) صورتتان را به اندازه کافی بشویید!

به طور ایده آل باید صورتتان را دو بار در روز بشویید (یک بار صبح و یک بار شب) درست بعد از ورزش یا هر تمرینی که باعث عرق کردن می‌شود.

پاکسازی صورت بیش از دو بار در روز هیچ ضرورتی ندارد مگر این که صورتتان مستعد عفونت‌های پوستی باشد. نه تنها تمیز کردن زیاد صورت باعث خشکی و تحریک پوست نمی‌شود بلکه منجر به تولید میزان زیادی روغن می‌شود. پس بهتر است اکثرمان به همان روتین دو بار در روز بچسبیم چرا که بیش از آن فایده خاصی ندارد.

از طرف دیگر، برخی افراد که پوست حساس یا خشک دارند ممکن است حتی دو بار شستن صورتشان در روز باعث تحریک پوستشان شود. پس، بهتر است هنگام صبح از اسپری آب برای پاکسازی صورت استفاده کنید و برای شب، سراغ پاک‌کننده‌ای ملایم بروید.

نکته‌ای که بسیار مهم است این است که شما حتماً باید صورت خود را بعد از ورزش تمیز کنید. هنگام ورزش، عرق و کیفی روی پوست می‌نشیند. اگر فراموش کنید صورتتان را پاک‌کنید، ممکن است باعث بروز آکنه روی پوستتان شود. پس دفعه بعدی که کیف باشگاهتان را جمع می‌کردید، ژل شستشوی صورتتان را فراموش نکنید.

چ) بلافاصله بعد از پاکسازی صورت از مرطوب کننده استفاده کنید!

خیلی‌ها این سؤال برایشان ممکن است پیش بیاید که بعد از پاکسازی صورت چه باید کرد؟ زمان‌بندی مراحل مراقبت از پوست به خصوص مرطوب‌سازی پوست، می‌تواند تفاوت زیادی در میزان اثرگذاری آن داشته باشد. بیشتر مرطوب کننده‌ها حاوی مواد مؤثره حفظ رطوبت و آب‌رسانی عمیق پوست هستند. پس استفاده از مرطوب کننده درحالی‌که پوست هنوز کمی خیس از پاکسازی صورت است، می‌تواند باعث حفظ بهتر رطوبت در پوست شود.

استفاده از مرطوب کننده بعد از پاکسازی صورت
استفاده از مرطوب کننده بعد از پاکسازی صورت

اگر چند دقیقه صبر کنید، سلول‌های سطحی آب‌رسانی می‌شوند و سخت می‌شود آن‌ها را مرطوب ساخت. البته اگر قرار باشد بین مراحل پاکسازی صورت و مرطوب‌سازی آن، مراحل دیگری داشته باشید، کار یک خرده برایتان سخت می‌شود.

به خاطر داشته باشید همیشه باید از ضد آفتاب روزانه با حداقل SPF 30 استفاده کنید. اگر مرطوب کننده روزانه شما، SPF ندارد، کمی ضد آفتاب روی آن بزنید. SPF کمک به حفظ تمام رطوبت مورد نیاز برای پوستتان می‌کند.

ح) سعی کنید پرخاشگرانه کرم پاک‌کننده را اسکراب نکنید!

وسوسه انگیز است که حس کنید تمیز کردن صورت برای مدت زمان طولانی‌تر یا با شدتی بیشتر می‌تواند پوستتان را بهتر پاک‌کند. اما این موضوع حقیقت ندارد. درواقع، مدت زمانی که شما مشغول اسکراب هستید با میزان تمیز کردن صورت شما هیچ ارتباطی ندارد! پس به جان صورتتان نیفتید و آن را از بین نبرید!

در عوض، سعی کنید حداقل برای مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه پاک‌کننده روی صورتتان بماند و تا موقعی که کل صورتتان به آن آغشته شود، به اسکراب کردن ادامه دهید. شستشوی محکم صورت برای مدت زمان طولانی به خصوص اگر پاک‌کننده شما حاوی مواد مؤثره لایه‌بردار باشد می‌تواند به سرعت منجر به قرمزی، تحریک و خشن شدن پوست شود.

برای تمیز کردن صحیح پوست توصیه می‌کنیم صورت خود را با آب ولرم نه آب داغ خیس کنید و با استفاده از نوک انگشتانتان پاک‌کننده را با حرکاتی دورانی بمالید. مطمئن شوید که ناحیه T مانند و ناحیه U مانند (اطراف فک) را هم در بربگیرید و این همان نواحی مهمی است که افراد آن‌ها را نادیده می‌گیرند. به محض این که به خوبی کرم پاک‌کننده را پخش کردید، آن را بشویید و سپس با حوله‌ای نرم خشک کنید.

خ) برای لایه‌برداری، محصولی جداگانه داشته باشید!

ممکن است به نظر برسد استفاده از لایه‌بردار اسکراب، راهی ساده برای حذف دو مرحله مراقبت از پوست و تبدیل آن‌ها به یک مرحله باشد. اما واقعیت این است که مگر این که بخواهیم آکنه را با پاک‌کننده‌ای حاوی سالیسیلیک اسید، تحت کنترل بگیریم وگرنه شما دلتان نمی‌خواهد هر روز از لایه‌بردار استفاده کنید و قطعاً پاک‌کننده‌های بهتری وجود دارد که با صورتتان مهربان‌تر برخورد خواهند کرد.

لایه‌بردارهای شیمیایی و لایه‌بردارهای فیزیکی می‌توانند در از بین بردن سلول‌های مرده پوست، کثیفی و دیگر آلودگی‌ها بسیار مؤثر باشند. لایه‌بردار می‌تواند سلول‌های مرده پوست که در سطح پوست جمع می‌شوند را از بین ببرد.

اما استفاده بیش از حد از آن، می‌تواند جلوی ظرافت پوستی شما را بگیرد. بیشتر ما نیاز نداریم بیش از چند بار در هفته از لایه‌بردار استفاده کنیم. آن‌هایی که پوست خشک یا حساسی دارند که باید تنها یک بار در ماه از لایه‌بردار استفاده کنند.

د) علاوه بر پاک‌کننده ممکن است به آرایش پاک‌کن هم نیاز داشته باشید!

احتمالاً میدانید که خطر خوابیدن با آرایش کامل چیست (ظهور آکنه و تیرگی پوست). اما پاک‌کننده ملایم شما ممکن است قادر به از بین بردن همه آرایشتان را نداشته باشد به خصوص اگر محصولاتی که استفاده کرده‌اید شامل مواد مؤثره SPF معدنی یا روغن باشد.

بسیاری از برندهای آرایشی ضد لک یا ضد آب هستند، بنابراین، پاک‌کننده‌های پایه نمی‌توانند آن‌ها را به طور کامل پاک کنند. به همین خاطر، بسیار مهم است که از یک آرایش پاک‌کن ملایم مثل میسلار واتر یا آرایش پاک‌کن پایه چربی استفاده کنید و سپس سراغ پاکسازی صورت بروید.

این همچنین ایده‌ای است که پشت پاکسازی صورت مضاعف وجود دارد که در آن شما از یک پاک‌کننده پایه چربی برای پاک کردن آرایش استفاده می‌کنید و سپس از پاک‌کننده پایه آب برای از بین بردن باقی آلودگی‌ها. اما پاک‌کننده‌های امروزی به طرز شگفت‌انگیزی، مؤثر هستند.

آرایش پاک‌کن؛ کمکی برای پاک‌کننده‌ها
آرایش پاک‌کن؛ کمکی برای پاک‌کننده‌ها

احتمالاً میدانید که خطر خوابیدن با آرایش کامل چیست (ظهور آکنه و تیرگی پوست). اما پاک‌کننده ملایم شما ممکن است قادر به از بین بردن همه آرایشتان را نداشته باشد به خصوص اگر محصولاتی که استفاده کرده‌اید شامل مواد مؤثره SPF معدنی یا روغن باشد.

بسیاری از برندهای آرایشی ضد لک یا ضد آب هستند، بنابراین، پاک‌کننده‌های پایه نمی‌توانند آن‌ها را به طور کامل پاک کنند. به همین خاطر، بسیار مهم است که از یک آرایش پاک‌کن ملایم مثل میسلار واتر یا آرایش پاک‌کن پایه چربی استفاده کنید و سپس سراغ پاکسازی صورت بروید. این همچنین ایده‌ای است که پشت پاکسازی صورت مضاعف وجود دارد که در آن شما از یک پاک‌کننده پایه چربی برای پاک کردن آرایش استفاده می‌کنید و سپس از پاک‌کننده پایه آب برای از بین بردن باقی آلودگی‌ها. اما پاک‌کننده‌های امروزی به طرز شگفت‌انگیزی، مؤثر هستند

ذ) فکر نکنید، آرایش پاک‌کن به تنهایی برای پاکسازی صورت مناسب است!

آرایش پاک‌کن‌ها بسیار راحت هستند و بله تأثیر بسیار خوبی در از بین بردن آرایش دارند اما متأسفانه برای پاکسازی صورت خیلی خوب نیستند.

پدهای آرایش پاک‌کن با بسیاری از مواد نگه‌دارنده فرموله شده‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدون این که باکتری در آن‌ها رشد کنند برای مدت‌ها قابل استفاده باشند. پس اگرچه آن‌ها آرایش و کثیفی را پاک می‌کنند اما پس مانده‌ای از خود به جا می‌گذارند که باید پاکسازی شود. علاوه بر این، آن مواد نگه‌دارنده می‌تواند برای افرادی که پوست حساسی دارند، تحریک‌کننده باشد.

اگر می‌خواهید از آرایش پاک‌کن استفاده کنید، تنها از آن برای پاکسازی آرایش استفاده کنید و بعد از آن از یک پاک‌کننده صورت بهره ببرید. همچنین به جای استفاده از پد یک بار مصرف از پد آرایش پاک‌کنی استفاده کنید که قابلیت استفاده مجدد داشته باشد.


تا داشتن یک شوینده صورت بی‌نظیر تنها یک کلیک فاصله دارید.

انواع ژل‌های شوینده تراست

وقت خانه تکانی روی پوستتان رسیده!

در این مطلب از لیامگ به بررسی نکاتی درباره پاکسازی صورت پرداختیم. مسئله بسیار مهمی است که برای داشتن روتین مراقبت از پوست، حتماً به پاکسازی پوست صورت خود اهمیت بدهید. این کار باعث از بین بردن آلودگی‌ها می‌شود و چه کاری مهم‌تر از این؟ اگر به دنبال محصولات آرایشی و بهداشتی جهت حفظ پوست صورتتان و مراقبت از آن هستید، تنها کافی است سری به وب‌سایت لیاتیم بزنید و از فروشگاه اینترنتی آن دیدن کنید.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم
۴/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید