صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : طرز استفاده از ماسک اسکراب | تجربه حس بی‌نظیر جوانی

طرز استفاده از ماسک اسکراب | تجربه حس بی‌نظیر جوانی

استفاده از ماسک اسکراب

استفاده از ماسک اسکراب به پوست‌تان حس زیبایی، جوانی، لطافت و درخشندگی می‌بخشد. برخلاف صابون و انواع پاک‌کننده‌های صورت که از عناصر، دانه‌ها یا مواد شیمیایی کوچکی استفاده می‌کنند، در اسکراب صورت برای ازبین‌بردن سلول‌های قدیمی و باز کردن فضای مناسب برای سلول‌های جدید، عمل لایه‌برداری صورت می‌گیرد. روند لایه برداری بسیار آسان است: با انتخاب یک اسکراب شیمیایی یا مکانیکی مناسب پوست آغاز می‌شود، با ماساژ یک‌دقیقه‌ای روی صورت ادامه پیدا می‌کند و در آخر هم با خشک کردن و استفاده از مرطوب‌کننده به پایان می‌رسد؛ کاری که هفته‌ای یکی دوبار تا رسیدن به نتیجه مطلوب بایستی تکرار شود.

با این که لایه‌برداری صورت به کمک اسکراب مزایای زیادی دارد اما نباید از آن به طور مستمر در روتین روزانه استفاده شود. ما در این مقاله به مباحثی همچون این که بایستی «نحوه استفاده از ماسک اسکراب چطور است؟»، «اسکراب چند دقیقه بر روی پوست بماند»، «بعد از اسکراب چه کنیم» و… پرداخته‌ایم.

فهرست مطالب

پیش‌شرط استفاده از اسکراب

پیش از استفاده از ماسک اسکراب بایستی سؤالات زیر را از خودتان بپرسید:  

۱. آیا استفاده از ماسک اسکراب برای من مناسب است؟

اولین نکته‌ای که پیش از تصمیم‌گیری به استفاده از ماسک اسکراب بایستی بدان توجه کنید این است که هرکسی نمی‌تواند از این محصولات برای لایه‌برداری صورت خود استفاده کند. برای مثال، آن دسته افرادی که با مشکلات پوستی همچون رزاسه، زگیل، جوش و یا تبخال‌ سروکار دارند، با این کار اوضاع پوست‌شان حسابی بهم می‌ریزد.

ما به شما توصیه می‌کنیم اگر سابقه بیماری‌های پوستی دارید، حتماً پیش از انتخاب یک محصول مناسب با نوع پوست‌تان، با درماتولوژیست‌ها یا متخصصان و کارشناسان پوست مشورت کنید.

۲. نوع پوست من چیست؟

پوست‌های متفاوت نسبت به ماسک‌های اسکراب واکنش متفاوتی از خود نشان می‌دهند و برخی ماسک‌ها نیز مخصوص برخی مشکلات پوستی ساخته شده‌اند. شاید هم شما تا الان نوع پوست خود که می‌تواند معمولی، خشک، چرب و یا مختلط باشد را می‌دانید؛ اما اگر از نوع پوست خود اطلاعی ندارید، می‌توانید به کمک استفاده از آزمایش دستمال‌کاغذی که در ادامه آن را برایتان تشریح کرده‌ایم، نوع آن را مشخص کنید.

  • پوست خود را خوب شستشو دهید و از نبود رد هرگونه لوازم آرایشی بر روی پوست‌ مطمئن شوید.
  • یک ساعت صبر کنید تا پوست‌تان خود به خود توسط هوا خشک شود.
  • با یک ورق دستمال کاغذی نم‌دار بر پیشانی، بینی، چانه و گونه و گیجگاه خود، به آرامی ضربه بزنید.
  • اگر دستمال به هر کدام از این نواحی چسبید نشان‌دهنده چرب بودن آن است. اگر هم دستمال نچسبید نشان‌دهنده خشک بودن این نواحی است. اگر هم ناحیه تی‌زون (پیشانی، بینی و چانه) شما چرب است و باقی نواحی خشک، به این معنی است که پوست شما مختلط است.

میزان حساسیت پوست‌های مختلف نسبت به لوازم بهداشتی نیز با یکدیگر متفاوت است. معمولاً (نه همیشه) پوست‌های خشک و مختلط نسبت به این محصولات حساس‌تر هستند. اگر پوست‌تان در گذشته به لوازم آرایشی و بهداشتی واکنش خوبی نشان نداده، احتمال این که پوست حساسی داشته باشید بیشتر است.

از نشانه‌های پوست حساس هم می‌توان به قرمزی، بیرون‌ریزی‌های بی‌دلیل، جوش، پوسته‌پوسته شدن، خارش و عرق‌سوز شدن اشاره کرد.

انواع پوست صورت
انواع پوست صورت

۳. کدام اسکراب صورت برای پوست من مناسب است؟

انواع ماسک اسکراب در برنامه‌های تبلیغاتی خود بدین مسئله اشاره می‌کنند که مناسب چه نوع پوستی هستند؛ چرب، خشک، معمولی یا مختلط. نوع دیگری از اسکراب‌ها نیز در بازار وجود دارند که متناسب با انواع پوست تولید می‌شوند. بااین‌حال دستورالعملی کلی به صورت زیر وجود دارد که می‌توانید به کمک آن اسکراب مناسب پوست‌تان را انتخاب کنید:

  • اسکراب‌های تولیدشده از هسته زردآلو، پوست گردو، عصاره بادام و یا آلومینیوم اکسید برای پوست‌های چرب و غیر حساس، مناسب‌ترند.
  • اسکراب‌های ساخته‌شده از دانه‌‌های ریز آلفاهیدروکسی یا بتاهیدروکسی برای پوست‌های حساس و خشک مناسب‌اند.

۴. چطور باید از ماسک اسکراب نگهداری کرد؟

بسته به نوع محصولی که انتخاب می‌کنید و براساس توضیحاتی که روی آن نوشته شده می‌توان از ماسک‌های اسکراب در حمام نگهداری کنید تا حین بکارگیری برای روتین مراقبت پوستی دردسترس‌تان باشند. اما تعدادی از انواع ماسک‌های صورت وجود دارند که بایستی از آن‌ها در مکان‌های خشک و خنک همچون کابینت‌های مخصوص محصولات درمانی نگه‌داری کرد. در کل توصیه ما به شما این است که بایستی حتماً دستورالعمل نوشته‌شده روی ماسک اسکراب را دنبال کنید.

۵. آیا بایستی از دستورالعمل‌های نوشته‌شده روی محصول پیروی کرد؟

پیش از استفاده از ماسک اسکراب بایستی حتماً به هشدارهای نوشته‌شده پشت محصول همچون تاریخ انقضاء، آلرژی‌های احتمالی یا تداخل مصرفی با سایر محصولات مراقبت پوست، توجه کنید. برخی اسکراب‌ها صرفاً کار لایه‌برداری را انجام می‌دهند و پوست را پاکسازی نمی‌کنند؛ بدین معنا که برای اثرگذاری بهتر بایستی صورت خود را به کمک ژل‌های شوینده یا میسلار واترها شستشو دهید.


در مقاله زیر با یک ماسک اسکراب که برای انواع پوست مناسب است، آشنا شوید.

ماسک لایه بردار اسکراب تراست

هدیه ماسک لایه بردار اسکراب تراست به شما؛ پوستی زیبا و روشن!

تیرگی و لک‌های پوستی مشکلاتی غیر قابل حل نیستند. استفاده از ماسک لایه بردار اسکراب تراست به راحتی این مشکل را حل می‌کند. برای آگاهی مطلب پایین را بخوانید.


طرز استفاده از اسکراب صورت

برای اینکه بخواهید صورت‌تان را با استفاده از ماسک اسکراب شستشو دهید، بایستی مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

۱. پوست صورت‌تان را به کمک آب ولرم مرطوب کنید.

اگر موهای بلندی دارید بهتر است آن را پشت سر خود جمع کنید تا حین انجام کار مزاحم‌تان نشود؛ سپس طوری صورت‌تان را با آب ولرم مرطوب کنید که هیچ جای خالی و خشکی روی آن باقی نماند. منظور ما از آب گرم، آبی است که وضعیت دمایی آن متعادل باشد، نه خیلی داغ، نه خیلی سرد، ولرم؛ بدین صورت مطمئن می‌شوید که پوست‌تان دچار آسیب‌ها و عارضه‌های پوستی نمی‌شود.

۲. پوست خود را با ماسک اسکراب به مدت یک دقیقه به آرامی ماساژ دهید.

مقداری از ماسک اسکراب را برداشته و آن را در سرتاسر بخش‌های پوست صورت‌تان به آرامی ماساژ دهید. این کار را نباید خیلی محکم و با فشار زیاد انجام داد؛ چون باعث ایجاد قرمزی‌های بی‌دلیل روی پوست‌تان می‌شوید. همچنین خیلی مراقب باشید که ماده اسکراب وارد چشم‌های‌تان نشود.

نکته: شاید برایتان این سؤال پیش‌آمد کرده باشد که بهتر است اسکراب چند دقیقه بر روی پوست بماند؟ به یاد داشته باشید که خیلی قانون و قاعده مشخصی برایش وجود نداشته و این به مواد تشکیل‌دهنده و مؤثره بکارگرفته‌شده در آن محصول بستگی دارد. بنابراین با خواندن توضیحات محصول، با احتیاط و طبق دستورالعملی که دارد، عمل کنید.

استفاده از ماسک اسکراب صورت
استفاده از ماسک اسکراب صورت

۳. پس از استفاده از ماسک اسکراب، آن را از روی صورت‌تان بشویید.

بعد از بکارگیری ماسک اسکراب روی پوست‌تان، آن را به طور کامل با آب بشویید و مطمئن شوید که هیچ ردی از آن باقی نمی‌ماند. پس از مصرف، در پوست‌تان احساس لطافت و نرمی وصف‌ناپذیری خواهید داشت.

۴. پوست‌تان را به طور کامل خشک کنید.

پوست‌ صورت خود را پس از شستشوی ماسک اسکراب از روی آن به کمک حوله‌ای نرم و لطیف، نوازش دهید تا خشک شود. 

۵. پوست صورت‌تان را مرطوب نمایید.

تفاوتی نمی‌کند چه نوعی پوستی دارید، بایستی پس از استفاده از ماسک اسکراب، صورت خود را به کمک یک کرم آبرسان متناسب با نوع پوست‌تان (چه خشک تا نرمال باشد، چه مختلط تا چرب) یا سایر محصولات مراقبتی موجود در بازار، آبرسانی کنید.

۶. هفته‌‎ای دو بار از اسکراب استفاده کنید.

اگر تابه‌حال از ماسک اسکراب استفاده نکرده‌اید و پس از اولین بار، آن حس شادابی و درخشش روی پوست‌تان، شما را وسوسه کرده که بخواهید آن را در برنامه مراقبت از پوست روزانه خود قرار دهید، به شما می‌گوییم که دست نگهدارید. استفاده روزانه از اسکراب، موجب جداسازی پوست سالم صورت‌تان و ایجاد قرمزی، حساسیت، خشکی و التهاب آن می‌شود. بکارگیری ماسک اسکراب را بایستی از یک بار در هفته شروع کرده و اگر در ادامه مشکلی برای پوست‌ صورت شما ایجاد نشد، استفاده از آن را به دو بار در هفته افزایش دهید.

البته باز هم از این نکته غافل نشوید که پیش از شروع به استفاده از این محصول مراقبتی بایستی با پزشکان و متخصصان پوست صحبت کنید و از آن‌ها مشورت بخواهید.


تنها یک کلیک تا داشتن پوستی شفاف و بی‌نقص فاصله دارید.

ماسک لایه بردار پوست حاوی دانه های اسکراب

اسکراب صورت چه تأثیری روی پوست‌ می‌گذارد؟

در ادامه و به عنوان بخش پایانی این مقاله می‌خواهیم شما را با اثرگذاری‌های ماسک اسکراب روی پوست آشنا کنیم:

۱. تا چند هفته پس از استفاده، وضعیت پوست‌تان را تحت نظر بگیرید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از استفاده از ماسک اسکراب، از صورت‌تان عکس بگیرید. سپس، در طول هفته‌های آینده به دقت وضعیت پوست‌تان را به صورت روزانه و هفتگی بررسی کنید و تصاویر پوست‌تان را ضبط کنید؛ چون پس از بکارگیری این محصول فوق‌العاده، به سرعت شاهد نشانه‌هایی همچون نرمی، لطافت و جوانی بیشتر پوست‌ خود خواهید بود. اینجاست که می‌توانید بابت انتخاب یکی از بهترین محصولات لایه‌برداری برای پوست، به خودتان تبریک بگویید.

۲. مراقب ظهور نشانه‌هایی همچون قرمزی، خارش و التهاب‌های پوستی باشید.

بروز چنین نشانه‌هایی حاکی از وجود حساسیت و آلرژی نسبت به محصولات مراقبتی است. اگر پس از استفاده از ماسک اسکراب، یکی از این نشانه‌ها را دیدید، بایستی سریعاً مصرف اسکراب را کنار بگذارید. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم از پزشکان یا متخصصان پوست، درخصوص مواد مؤثره تشکیل‌دهنده آن محصول سوال بپرسید و ببینید که پوست‌تان نسبت به کدام‌یک از ترکیبات فعال این ماسک، حساسیت دارد. بدین شکل انتخاب بعدی شما آگاهانه‌تر و هوشمندانه‌تر خواهد بود.

حساسیت به استفاده از ماسک اسکراب
حساسیت به استفاده از ماسک اسکراب

۳. پس از نارضایتی از اسکراب، قید استفاده از آن را نزنید.

اگر از بکارگیری ماسک اسکراب روی پوست صورت‌تان رضایت ندارید و می‌خواهید عطای مزایای فوق‌العاده‌اش را به لقایش ببخشید، کاملاً در اشتباهید. چرا؟ چون پیدا کردن محصولی که متناسب با نوع پوست شما باشد، گاهی‌اوقات کار زمان‌بری خواهد بود و شاید شما را کلافه کند. اما به شما توصیه می‌کنیم تا زمانی‌که نتوانستید به محصولی ایده‌آل دست پیدا کنید، دست از تلاش برندارید.

سخن پایانی

حال که به انتهای این مقاله رسیده‌ایم، کاملاً متوجه شده‌اید که چطور بایستی از یک ماسک اسکراب صورت استفاده کرد و چه کارهایی را بایستی پیش از بکارگیری آن انجام داد و چه اثرگذاری‌هایی پس از استفاده برایتان دارد. اگر درخصوص استفاده روزانه یا هفتگی از ماسک اسکراب سوالی داشتید، در بخش نظرات سوال(های) خود را مطرح کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۳/۵ - (۶ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاهتان را بنویسید