صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : هرآنچه باید از نحوه استفاده از کرم ناخن بدانید

هرآنچه باید از نحوه استفاده از کرم ناخن بدانید

استفاده از کرم ناخن

استفاده از کرم ناخن بهترین راهکار موجود برای تمیز و سالم نگه داشتن ناخن‌های‌تان است. کافی است کمی از کرم را روی تک تک انگشت‌های یکی از دست‌های‌تان بگذارید. این کار را می‌شود به صورت قطره‌ای، به کمک برس یا غلتاندن روی آن بسته به نوع اپلیکاتور مورداستفاده انجام داد. سپس کافی است کمی زمان بگذارید تا کرم را به خورد کوتیکول‌های پوست‌تان دهید. پیش از خواب یا بعد از به عقب راندن کوتیکول‌ها یا هرزمان که وقت آزاد داشید، از کرم‌های ناخن استفاده کنید. و درخصوص مانیکور هم بهتر است انجامش را به بعدِ جلسات مربوط به آن موکول کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با شیوه استفاده از کرم ناخن آشنا کنیم:

فهرست مطالب

استفاده از کرم ناخن با ماساژ

برای این کار بایستی مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

۱. کرم را روی تک‌تک انگشت‌ها قرار دهید.

ابتدا کمی از کرم را روی تک‌تک انگشت‌های یکی از دست‌های‌تان قرار دهید؛ به اندازه مناسب و خیلی کم از کرم استفاده کنید. مصرف بیش‌ازاندازه تاثیرگذاری‌اش را افزایش نمی‌دهد. همچنین می‌توان از برس یا رولر برای ریختن به اندازه کرم روی ناخن کمک گرفت.

۲. کرم را روی انگشت‌های‌تان ماساژ دهید.

دور ناخن‌ انگشت‌های‌تان را به خوبی ماساژ دهید تا پوست اطراف ناخن‌تان به طور کامل به کرم آغشته شود. کمی وقت بگذارید تا کرم به خورد ناخن‌های‌تان برود و خون زیر پوست‌تان بهتر جریان بگیرد.

* این دو مرحله را برای آن یکی دست‌تان هم انجام دهید.

۳. هر دو سه ساعت یک‌بار می‌توانید این کار را انجام دهید.

جذب و خشک شدن کرم حدوداً چندساعتی طول می‌کشد و شما بعد از خشک شدن می‌توانید، این کار را مجدداً انجام دهید.

تصمیم‌گیری درخصوص زمان استفاده از کرم ناخن

روش بکارگیری کرم ناخن ساده بوده، اما در ارتباط با زمان مصرف آن می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

۱. بعد از مانیکور، کرم ناخن بزنید.

کرم ناخن بهترین راهکار موجود جهت آبرسانی به کوتیکول‌ها بعد از مانیکور است. این کرم‌ها نه لاک ناخن را از بین می‌برند نه به آن آسیب می‌زنند. همچنین از کاربردی‌ترین روش‌های موجود برای بهبود وضعیت مانیکورهای قدیمی هستند. کافی است از این کرم‌ها برای سر حال آوردن ناخن انگشت‌های دست‌تان استفاده کنید.

پیش از مانیکور از آن استفاده نکنید. چون مواد موجود در آن نمی‌گذارند، لاک ناخن روی آن بماند. اگر قصد این کار را هم دارید، مطمئن شوید، ناخن‌های‌تان را کاملاً با الکل یا لاک‌پاک‌کن پاک و تمیز کرده باشید.

۲. استفاده از کرم ناخن را به بعد از به عقب راندن کوتیکول‌های‌تان موکول کنید.

ابتدا بایستی کوتیکول‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب قرار دهید. پس از اینکه نرم شدند بایستی از یک ابزار کوتیکول فلزی یا چوبی (از جنس درخت پرتغال) برای به عقب راندن استفاده کنید. سپس نوبت به استفاده از کرم ناخن روی کوتیکول‌ها یا دور ناخن‌تان می‌رسد. همچنین به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ‌وجه کوتیکول‌های‌تان را نکنید، نبرید یا به آن آسیب وارد نکنید.

استفاده از کرم ناخن
استفاده از کرم ناخن

۳. هر زمان که وقت آزاد داشتید، دست به کار شوید.

استفاده از کرم ناخن را می‌توان زمانی‌که در اتوبوس، مترو یا تاکسی نشسته‌اید یا پشت میز کارتان هستید، انجام دهید. عموماً هر زمان که وقت و حوصله‌اش را داشتید، اقدام کنید. دو بار در روز یا حتی بیشتر (در صورت نیاز) می‌شود از این نوع کرم‌ها استفاده کرد.

۴. پیش از خواب از کرم ناخن استفاده کنید.

بهترین راه برای آبرسانی و تغذیه کوتیکول‌ها یا به عبارتی تقویت‌شان برای روز بعد، استفاده از کرم پیش از خواب است. فقط به خاطر داشته باشید برای حفظ سلامت کوتیکول‌های‌تان بایستی استمرار داشته باشید.

چطور از ناخن‌ها مراقبت کنیم؟

در ادامه می‌خواهیم از نکات و راهکارهایی برایتان بگوییم که به شما کمک می‌کند بتوانید از ناخن‌های‌تان به طور روزانه مراقبت کنید.  

۱. ناخن‌های‌تان را خشک و تمیز نگه دارید.

همه مشکلات زیر سر جرم و باکتری است. نباید سرقفلی ناخن‌‌‌ انگشت‌های‌تان را به نام‌شان بزنید. به طور منظم ناخن‌های‌تان را تمیز کنید و بعد از شستشو حتماً آن‌ها را بشویید. با این کار از تجمع آلودگی‌ها و باکتری‌ها زیر ناخن‌های‌تان جلوگیری می‌کنید. همچنین، زیاده‌روی نکنید، ناخن‌های‌تان اگر خیلی غرق آب بمانند، پوسته پوسته می‌شوند. موقع ظرف شستن از دستکش استفاده کنید و همواره آن را تروتمیز نگه دارید. همچنین می‌شود به کمک خمیردندان و نمک، ناخن‌ها و پوست دورشان را به آرامی اسکراب کرد.

۲. ناخن‌تان را نجوید.

ناخن جویدن بیش از آنچه فکرش را بکنید برایتان مضر است. علاوه بر اینکه ظاهر ناخن‌های‌تان را ناخوشایند می‌کنید، از قدرت و استحکام‌شان می‌کاهد و به کوتیکول‌های‌تان نیز آسیب می‌رساند. همچنین، با این کار جرم و آلودگی انگشت‌های‌تان را به دهان‌تان منتقل می‌کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از یک رنگ ناخن استفاده کنید تا به خاطر بوی بدی که دارد، دهان‌ شما را از خطرات پیش رو دور نگه دارد. سپس به فکر استفاده از کرم ناخن بیفتید.

۳. از کوتیکول‌های‌تان مراقبت کنید.

کوتیکول‌ها بسیار حساس‌اند و به‌سادگی آسیب می‌بینند. اگر بخشی از آن آویزان شده، به آرامی آن را جدا کنید، کندن و جویدن راهکارهای مناسبی نیستند.

۴. به سلامت ناخن‌های‌تان اهمیت دهید.

مرتب ناخن‌های‌تان را تمیز کنید و آن‌ها را بشویید و ضدعفونی کنید. نگذارید آن‌قدری بلند شوند که آلودگی زیر ناخن‌های‌تان جمع شود. از ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی همچون عصاره درخت چای برای دور نگه‌داشتن باکتری و مراقبت دربرابر جرم و آلودگی استفاده کنید.

۵. از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.

خشکی و پوسته پوسته شدن برای پوست و ناخن‌های‌تان بد هستند. ناخن‌ها بسیار حساس‌اند و سریع می‌شکنند. بنابراین با آبرسانی قدرت‌شان را افزایش دهید.

۶. مرتب ناخن‌تان را کوتاه کنید.

همانطور که موی سرتان را مرتب کوتاه می‌کنید و این کار برای سلامت موی سرتان مفید است، ناخن‌های‌تان نیز به این سطح از رسیدگی احتیاج دارند. به کمک ناخن‌گیر به طور مرتب، دقیق و آرام این کار را انجام دهید. هرچند وقت یک‌بار این کار را به طور صاف و مستقیم و سپس مربعی یا دایره‌ای از گوشه‌ها انجام دهید.

نحوه مصرف کرم ناخن
نحوه مصرف کرم ناخن

۷. لاک ناخن‌تان را خراش ندهید.

بدترین کاری که می‌توانید با ناخن‌های‌تان انجام دهید، خراشیدن آن‌هاست. با این کار سطح ناخن‌تان زبر و بریده‌بریده می‌شود. بدین ترتیب لایه بالایی ناخن‌های‌‌تان از بین می‌رود. همچنین، برای جلوگیری از شکستگی خودبخودی از لاک چندلایه استفاده کنید.

۸. از ژل و اکرلیک استفاده نکنید.

تاحدممکن از ژل و اکرلیک روی ناخن‌های‌تان استفاده نکنید. پودر اکرلیک حاوی مواد شیمیایی بسیار زیادی است و به ناخن‌های شما آسیب جدی وارد می‌کند. مکانیزم خشک‌کننده در پروسه استفاده از مانیکورهای مبتنی بر ژل به پوست دور ناخن‌ شما آسیب می‌رساند. 

۹. از لاک‌های ناملایم پرهیز کنید.

در انتخاب لاک‌ها دقت لازم را به خرج دهید، چون محصولات حاوی پارابن و سولفات برای ناخن و پوست دور آن بسیار مضر هستند.

۱۰. بجای لاک زدن، از سوهان استفاده کنید.

بجای لاک زدن ناخن‌های‌تان با مواد شیمیایی بهترین و طبیعی‌ترین برندهای موجود در بازار، سوهان زدن را در برنامه مراقبت روزانه‌تان قرار دهید. سوهان زدن قدرت ناخن‌های‌تان را افزایش داده و آن‌ها را درخشان هم می‌کند. همچنین به خاطر داشته باشید که باید این کار را به آرامی انجام داد و نباید به بافت ناخن‌تان آسیب برسانید.

۱۱. برای جلوگیری از شکستن ناخن‌های‌تان از یک سفت‌کننده کوتیکول استفاده کنید.

مراقب سلامت ناخن‌های‌تان باشید. برای قوی و سالم نگه‌داشتن‌شان مرتب آن‌ها را تغذیه کنید. بهترین راه این است که چند دقیقه‌ای آن‌ها را در آب‌نمک قرار دهید و سپس با یک حوله خشک‌شان کنید. این کار را دو تا سه بار در هفته انجام دهید تا ناخن‌های سالم و سرحالی داشته باشید.

۱۲. از پاک‌کننده‌های مناسب ناخن استفاده کنید.

از لاک‌پاک‌کن‌های دارای مواد شیمیایی کمتر و متعلق به برندهای معتبر و مناسب استفاده کنید.

۱۳. از روش‌های درمانی طبیعی برای تقویت ناخن استفاده کنید.

به کمک برخی نرم‌کننده‌ها می‌توانید، ناخن‌های‌تان را تقویت کنید. از نرم‌کننده‌های حاوی فرمول‌های ویژه مناسبِ تغذیه و آبرسانی ناخن‌ها، برای سالم و قوی‌ نگه‌داشتن‌شان استفاده کنید.

۱۴. در برنامه غذایی‌تان تجدیدنظر کنید.

پشت پرده هر مشکل و عارضه‌ای را می‌توان در رژیم غذایی جستجو کرد. مشکلاتی همچون شکستگی ناخن درنتیجه کمبود کلسیم رخ می‌دهد. در غذای‌تان بایستی به میزان لازم از آن وجود داشته باشد. همچنین، ویتامین E، پروتئین، آهن، ویتامین D، روی و منیزیم در مواد مغذایی‌تان که در آجیل، چغندر، سویا، حبوبات، غلات، سبزیجات و… یافت می‌شود برای داشتن ناخن‌های سالم‌تر و قوی‌تر وجودشان الزامی است.

۱۵. استون را کنار بگذارید.

همواره به دنبال لاک‌پاک‌کن‌های فاقد استون باشید. استون به ناخن و پوست دور آن آسیب می‌رساند و بسیار مضر است. ناخن شما را خشک کرده و آن را مستعد شکستگی می‌کند؛ در این شرایط به استفاده از کرم ناخن احتیاج پیدا می‌کنید.

شیوه بکارگیری کرم ناخن
شیوه بکارگیری کرم ناخن

سخن آخر!

زمانی‌که پای مراقبت از ناخن‌ها در میان باشد، مانیکور کردن تنها گزینه پیش‌‌روی‌تان نخواهد بود. در واقع شما بایستی به طور روزانه به کمک یک کرم ناخن و یا تعدادی ترفند و نکته کاربردی نسبت به حفظ قدرت و سلامت ناخن انگشت‌های‌تان اقدام کنید.

اگر درخصوص نحوه استفاده از کرم ناخن سوالی داشتید، در قسمت نظرات پرسش‌(های) خود را مطرح کنید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با اهمیت مراقبت از ناخن، علت پوسته پوسته شدن یا ترک خوردن پوست دور ناخن، کوتیکول‌ها، کرم‌های ناخن، عملکرد و نحوه خریدشان به مقاله «کرم ناخن | محافظ کوتیکول‌های پوست» نگاهی بیندازید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳/۵ - (۵ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

    1. سلام دوست عزیز 🌹
      کرم‌های ناخن به طور تخصصی برای تقویت و ترمیم ناخن استفاده می‌شوند.
      به همین دلیل باید علت این موضوع را در منشا آن پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید