صفحه اصلی > مد و زندگی : صفر تا صد استفاده از روغن های معطر!

صفر تا صد استفاده از روغن های معطر!

روغن معطر

اگر فکر می‌کنید یادگیری نحوه استفاده از روغن‌های معطر سخت و پیچیده است، باید به شما بگوییم که اصلاً این‌طور نیست. در این مطلب از لیامگ قرار است نحوه استفاده از روغن‌های معطر را بیاموزید اما برای استفاده از آن خودتان را محدود به توصیه‌های ما نکنید.

خوشبختانه نیازی نیست یک متخصص باشید که از طیف گسترده مزایای روغن‌های معطر بهره ببرید. همه چیزی که نیاز دارید فهمی اساسی از نحوه استفاده ایمن روغن‌های معطر (Essential Oils) در طول روتین روزانه‌تان است. میلیون‌ها نفر از مردم در سرتاسر جهان وجود دارند که با این که شیمی‌دان نیستند مشتاق هستند از محصولات طبیعی برای محافظت از خودشان استفاده کنند. اگر آنها می‌توانند، شما هم می‌توانید.

وقتی صحبت از استفاده از روغن‌های اسانس (Essential Oils) مطرح می‌شود، سه روش استفاده برای آن وجود دارد – استفاده استنشاقی، استفاده موضعی و استفاده خوراکی.

استفاده استنشاقی از روغن‌های معطر

استفاده استنشاقی از روغن‌های اسانس درست مثل نفس کشیدن است. اگر از روغن معطر به‌صورت استنشاقی استفاده می‌کنید به این معناست که دارید خواص بویایی آن را تجربه می‌کنید. استفاده استنشاقی معمولاً شامل دم یا بوییدن روغن اسانس می‌شود که این امکان را می‌دهد که بو را متوجه شوید.

حس بویایی ما ابزاری بسیار قدرتمند است. به این فکر کنید که وقتی بوی خوشایند گل موردعلاقه‌تان را استنشاق می‌کنید، چه حسی دارد یا وقتی از بوی نوستالژیک نان پخته در فر لذت می‌برید. به این فکر کنید که در قلب و ذهن شما وقتی بوی سبزه عید به مشامتان می‌رسد، چه احساسی ایجاد می‌شود. نزدیک اقیانوس نفسی عمیق بکشید یا بوی چمنی که تازه هرس شده را به خاطر بیاورید.

حس بویایی می‌تواند واکنش‌های قابل توجهی ایجاد کند و این واکنش ها بسته به بو متفاوت خواهد بود. همان‌طور که میدانید روغن‌های معطر ترکیباتی عطرآگین هستند به این معنا که این توانایی را دارند تا از طریق هوا به سرعت جابجا شوند. همچنین به خاطر داشته باشید که روغن‌های اسانس فرار هستند به این معنا که می‌توانند به سرعت از مایع به گاز تبدیل شوند. این موضوع این امکان را به ما می‌دهد تا بوی روغن معطر را به سرعت و به آسانی حس کنیم. حتی درست همان لحظه که در بطری را باز می‌کنید.

مزایای استنشاق روغن معطر

استفاده از روغن‌های معطر آن هم به‌صورت استنشاقی مزایای بسیار زیادی دارد. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، روغن‌های معطر می‌توانند به روش‌های متعددی تأثیرگذار باشند. شما می‌توانید مغز خود را آموزش بدهید که به شیوه‌های خاصی نسبت به یک روغن واکنش نشان دهد. این ابزاری قدرتمند است. اگر یک روغن معطر را با عمل آرام شدن هماهنگ کنید، مثل کتاب خواندن، مدیتیشن کردن یا نفس عمیق کشیدن، بوییدن آن روغن بعدها می‌تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش کنید. همان احساس آرامشی که دفعه اول تجربه کردید. ذهن شما شروع به رسیدن به همان سطح آرامشی می‌کند که با روغن معطر داشتید.

شما می‌توانید با استفاده از روغن معطر اسطوخودوس این حس آرامش را در خودتان ایجاد کنید. روغن معطر نارنگی یا نعناع نیز می‌توانند حس انرژی‌بخشی ایجاد کنند.

روغن‌های معطر نه تنها برای بیدار کردن احساسات یا خاطره مفید هستند بلکه می‌توانند به شما در تغییر محیط خارجی‌تان کمک کنند. شاید بخواهید اتمسفری از آرامش را در اتاق‌خوابتان بسازید. یا بخواهید اتمسفری انرژی‌بخش داشته باشید. می‌توانید به‌سادگی با استفاده از روغن‌های معطر این کار را بکنید.

یکی دیگر از مزایای عمده استفاده استنشاقی از روغن اسانس این است که آنها می‌توانند هوا را پاک‌سازی کنند. با استفاده از روغن‌هایی که خاصیت پاک‌سازی هوا دارند، می‌توانید بوی نامطبوع را از بین ببرید. بسیاری از محصولات خوشبوکننده هوا که در بازار وجود دارند مثل شمع یا تهویه هوا حاوی مواد شیمیایی مصنوعی و سمی هستند. در چنین شرایطی روغن‌های معطر کاربرد بهتری دارند. اگر از روغن‌های بسیار باکیفیت استفاده کنید که از هیچ افزودنی شیمیایی در آن نیست، نه تنها طبیعی است بلکه امن است و روشی است مناسب برای پاک‌سازی هوا. روغن‌های معطری مثل درخت چای، لیمو و اوکالیپتوس به طور خاص برای پاک‌سازی هوا شناخته می‌شوند.

استنشاق روغن معطر
استنشاق روغن معطر

بهترین شیوه استفاده استنشاقی از روغن‌های معطر چیست؟

پخش کردن یکی از روش‌های مؤثر لذت بردن از بوی روغن‌های معطر است و باعث می‌شود به‌خوبی بتوانید از آن بهره ببرید. یک اسپری روغن بخرید و از آن برای اسپری کردن روغن استفاده کنید. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که روغن‌های معطر دارای ساختارهای ظریف شیمیایی هستند پس هرگز از اسپری‌هایی استفاده نکنید که برای پخش کردن روغن از گرما استفاده می‌کنند. بهترین راه این است که اسپری شما از آب یا هوای سرد برای پخش کردن استفاده کند.

با این که داشتن اسپری می‌تواند به استفاده از روغن‌های معطر کمک زیادی بکند اما می‌توانید از آنها هم استفاده نکنید. کافی است مستقیماً آن را از داخل بطری بو کنید یا چند قطره روی دستانتان بریزید و کف دستانتان را به هم بمالید و سپس نزدیک بینی‌تان ببرید و تنفس کنید.

به این که اسپری را داخل آشپزخانه‌تان بگذارید هم می‌توانید فکر کنید. روغن‌های اسانس مثل لیمو، نعناع یا گریپ‌فروت می‌توانند مناسب باشند وقتی می‌خواهید بخوابید هم بهتر از سراغ روغن معطر اسطوخودوس یا چوب صندل بروید تا فضایی آرامش‌بخش ایجاد کنید. می‌توانید چند اسپری روغن معطر با خاصیت‌های مختلف در خانه داشته باشید.

استفاده موضعی از روغن‌های معطر

آیا می‌دانستید، پوست شما یک ارگان است درست مثل کبد یا قلب؟ درواقع، پوست بزرگ‌ترین ارگان بدن است چرا که وزن زیادی دارد و فضای بیشتری را هم اشغال می‌کند. به‌عنوان ارگانی اصلی، پوست عملکردهای بسیاری دارد از جمله محافظت در برابر محیط خارجی، ایجاد حس لامسه و تنظیم دمای بدن. همان‌طور که می‌بینید، پوست نقشی حیاتی در محافظت از بدن و سالم نگه داشتن آن بازی می‌کند. این موضوع به ما درک بهتری از نحوه استفاده موضعی از روغن‌های اسانس را می‌دهد و به ما نشان می‌دهد که چقدر این مدل استفاده می‌تواند روی سلامت ما اثرگذار باشد.

استفاده موضعی از روغن‌های معطر یا روی پوست روشی مؤثر و ایمن برای لذت بردن از مزایایی است که روغن معطر به پوست و دیگر عملکردهای بدن ارائه می‌کند. بنا بر ساختار شیمیایی آنها، روغن‌های اسانس به راحتی می‌توانند به پوست نفوذ کرده و مزایایی برای نواحی مختلف پوست داشته باشند. علاوه بر این، استفاده موضعی از آن می‌تواند به شما امکان استنشاقش را بدهد چرا که روی پوست شما قرار گرفته است.

درحالی‌که روغن اسانس به راحتی جذب پوست می‌شود، می‌توانید مزایای آن را با استفاده از روغن حامل برای کاهش سرعت تبخیر، افزایش دهید و اجازه دهید پوستتان را مرطوب نگه دارد.


برای آشنایی با مزایای روغن های معطر، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

روغن معطر

روغن معطر و مزایای استفاده از آن

احتمالاً خیلی درباره روغن معطر شنیده‌اید اما آیا چیزی درباره مزایای استفاده از آن می‌دانید؟ در این مطلب مفصل برایتان از مزایای روغن معطر گفته‌ایم.


روغن حامل چیست؟

روغن‌های حامل موادی مبتنی بر چربی هستند که می‌توانند روغن‌های معطر را رقیق کنند. همان‌طور که نامشان نشان می‌دهد، روغن حامل به معنای واقعی کلمه به روغن‌های معطر کمک می‌کند تا به نواحی مورد نظرشان برسند. استفاده از روغن حاملی مثل روغن نارگیل این امکان را به شما می‌دهد تا به طور مؤثر بتوانید از روغن اسانس استفاده موضعی کنید بدون این که ویژگی و خواصشان را به خطر بیندازید. برخی افراد نگران این هستند که رقیق شدن باعث شود اثرگذاری روغن‌های اسانس کاهش پیدا کند با این حال وقتی روغن معطری را رقیق می‌کنید، خاصیت جذب شدنش بیشتر می‌شود و باعث می‌شود راحت‌تر در سرتاسر نواحی پوستتان پخش شود و مزایای آن چندبرابر شود.

استفاده موضعی از روغن‌های معطر
استفاده موضعی از روغن‌های معطر

یکی از مهم‌ترین عملکردهای روغن حامل جلوگیری از حساسیت‌های پوست بدون کاهش اثرگذاری روغن است. این موضوع به طور خاص زمانی مهم است که از روغن اسانس روی بچه‌ها استفاده کنید یا افرادی که پوست حساسی دارند.

به طور ایده‌آل، روغن حامل باید روغن سبزیجات باشد چرا که به راحتی بتواند روغن معطر را بدون آسیب زدن به ساختار شیمیایی ظریف آن جذب کند. اگر ساختار شیمیایی یک روغن اسانس آسیب ببیند، اثرگذاری روغن کاهش پیدا می‌کند و شما نمی‌توانید از مزایای آن بهره ببرید. روغن‌های مبتنی بر سبزیجات مثل آووکادو، گردو، بادام شیرین، گل آفتاب‌گردان، زیتون و نارگیل بهترین انتخاب برای رقیق ساختن هستند.

روش‌های استفاده موضعی از روغن‌های معطر

چندین شیوه استفاده موضعی از روغن معطر وجود دارد و می‌توانید از نوک سر تا نوک انگشتان پا از آن استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید، تصمیم‌گیری برای زمان و نحوه رقیق ساختن روغن معطر تصمیم بسیار مهمی است که باید مبتنی بر شیمی روغن، ترجیحات استفاده و هر حساسیت شخصی‌ای در نظر گرفته شود.

سر

با سر شروع می‌کنیم. شما می‌توانید روغن‌های معطر را در رژیم مراقبت از پوست روزانه خود برای بهبود پوست و حفظ ساختار آن قرار دهید. برای استفاده از روغن‌های معطر در روتین مراقبت از پوست چند قطره را به پاک‌کننده صورت، مرطوب‌کننده یا لوسیون بدن خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید روغن را با کمی روغن حامل مثل روغن نارگیل رقیق کنید و آن را مستقیماً به‌صورت خود بزنید. روغن اسطوخودوس، سدر، درخت چای و کندر دارای خاصیت زیباسازی پوست دارند.

استفاده از روغن‌های معطر بر روی نواحی مثل پیشانی و کل جمجمه و گردن به شما امکان آرام شدن و کاهش تنش را می‌دهد. اگر تنش زیادی در ناحیه گردن دارید و ساعاتی طولانی را صرف کار گذرانده‌اید، کافی است کمی از این روغن را روی گردن خود ماساژ دهید. روغن نعناع می‌تواند برای کاهش تنش بسیار مفید باشد.

مچ، بازو و پا

ماساژ دادن روغن‌های معطر روی بازو، مچ و پا بعد از ورزش یا هر فعالیت فیزیکی به شما این امکان را می‌دهد تا عضلات خود را نرم کنید. بسیاری از روغن‌های اسانس دارای خاصیت گرم کنندگی و خنک‌کنندگی هستند که برای ریلکس کردن بدن بعد از ورزش بسیار مناسب است. روغن وینترگرین و کاسیا می‌تواند اثرات ریلکس کردن عضلات را بیشتر کند. اگر از روغن کاسیا استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که پیش از استفاده موضعی آن را رقیق کنید.

قفسه سینه

خاصیت خنک‌کنندگی و نشاط آوری روغن‌های معطر می‌تواند به افزایش کیفیت تنفس شما وقتی روی قفسه سینه استفاده شوند، کمک کند. استفاده از روغن روی قفسه سینه همچنین می‌تواند مزایای بویایی آن را افزایش دهند و می‌تواند به شما در ایجاد حس خنکی کمک کند. برخی روغن‌های خوب برای استفاده از آن شامل اوکالیپتوس و نعناع می‌شود.

شکم

استفاده از روغن اسانس روی شکم می‌تواند به شما در هضم غذا کمک کند. روغن زنجبیل، گشنیز و نعناع را تنها چند قطره روی شکمتان بزنید و معجزه را به چشم ببینید.

همچنین می‌توانید از روغن‌های معطری مثل اسطوخودوس و شمعدانی برای شکمتان استفاده کنید تا در چرخه قاعدگی و بهبود شرایطتان کمکتان کند. وقتی از روغن‌های معطر برای استفاده موضعی روی کودکان یا افرادی با پوست حساس استفاده می‌کنید، حواستان به این نکته باشد که احتیاط‌های لازم را در نظر بگیرید

کف پا

یکی دیگر از روش‌های استفاده موضعی از روغن معطر در کف پاست وقتی برای اولین‌بار از روغن معطر استفاده می‌کنید یا می‌خواهید آن را روی کودکتان استفاده کنید، کف پا جای مناسبی برای شروع است چرا که پوست آن ناحیه کلفت است و کمتر دچار حساسیت خواهید شد.

استفاده خوراکی از روغن‌های معطر

استفاده موضعی و استنشاقی از روغن‌های معطر ساده است وقتی می‌خواهید انرژی بگیرید یا آرام شوید، بهترین کار همان‌هایی است که گفتیم وقتی می‌خواهید پوست خود را نرم، مرطوب و تغذیه کنید، استفاده موضعی می‌تواند بسیار مفید باشد.

اما اگر بخواهید روغن‌های اسانس را مصرف کنید، چه مزایایی دارند؟ درحالی‌که استفاده خوراکی از روغن برای برخی افراد شبیه یک راز است، تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده خوراکی از این روغن‌ها بسیار مفید است. علاوه بر این استفاده خوراکی از روغن معطر مزایایی برای بدن دارد که استفاده‌های موضعی یا استنشاقی ندارند.

آیا استفاده خوراکی از روغن‌های معطر کار ایمنی است؟

استفاده خوراکی از روغن‌های معطر سال‌هاست که مورد بحث است اما تحقیقات آن‌قدر ادامه پیدا کرد که دست آخر ثابت کرد استفاده از آن کاملاً ایمن است. اگر هرگز تاکنون روغن اسانس نخورده‌اید، ممکن است مصرف آن کمی عجیب به نظر برسد. با این حال، روغن‌های اسانس از گیاهان، میوه‌ها و ترکیبات موجود در طبیعت گرفته شده است. به همین خاطر، این روش، راهی امن برای دریافت مزایای این روغن هستند. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید از روغن اسانس استفاده کنید می‌توانید آن را وارد رژیم غذایی خود بکنید و در غذا از آن استفاده کنید.

ازآنجایی‌که بدن ما برای سوخت و ساز و پردازش ترکیبات طبیعی مثل گیاهان و میوه طراحی شده است. ما در حال حاضر توانایی سوخت و ساز روغن‌های معطر را داریم. به خاطر داشته باشید که آنها اجزایی از طبیعت هستند که طعم و مزه‌دارند. به خاطر شیوه‌ای که بدن تعامل می‌کنند، بسیار مهم است که بدانید برخی روغن‌های اسانس هرگز مناسب مصرف خوراکی نیستند درست مثل برخی گیاهان که هرگز نباید بخوریدشان. با این حال کلی روغن مثل روغن گیاهان وجود دارد که خوردنشان هیچ اشکالی ندارد.

استفاده به‌صورت مدل فرانسوی

مدل فرانسوی برای استفاده از روغن‌های معطر شامل مصرف خوراکی روغن برای استفاده از مزایای خاص آن است. این مدل توسط بسیاری از افراد حرفه‌ای حوزه رایحه‌درمانی تأیید شده است. مدل فرانسوی این ایده را مطرح می‌کند که روغن‌ها می‌توانند به‌صورت خوراکی مصرف شوند و باعث حفظ سلامت ما شوند. البته باید مقدار مشخصی از آن خورده شود.

استفاده خوراکی از روغن های معطر
استفاده خوراکی از روغن های معطر

استفاده خوراکی چطور جواب می‌دهد؟

خب چه اتفاقی می‌افتد وقتی روغن‌های معطر را بخوریم؟ وقتی روغنی می‌خورید، مستقیماً از دستگاه گوارش وارد جریان خونتان می‌شود و سپس در سرتاسر بدنتان پخش می‌شود. ازآنجایی‌که روغن‌ها حلال چربی هستند، به‌سادگی جذب می‌شوند و به ارگان‌های شما از جمله مغز منتقل می‌شوند. اگرچه بدن شما برای سوخت و ساز و پردازش ترکیبات طبیعی مثل روغن‌های معطر طراحی شده است بسیار مهم است به خاطر داشته باشید که بدن تنها می‌تواند مقدار مشخصی از روغن را مدیریت کند.

پیشنهاداتی برای استفاده خوراکی از روغن‌های معطر

درحالی‌که استفاده خوراکی نیاز به مقدار مشخص و آموزش کافی دارد، می‌توانید از روغن‌های اسانس در زندگی روزمره خود استفاده کنید. پیش از استفاده خوراکی از آن مطمئن شوید که برچسب روی محصول را بخوانید و به دستورالعمل آن توجه کنید.

در یک روز، ممکن است مصرف محصولات مختلف باعث افزایش انرژی بدنتان شود. درحالی‌که برخی چیزها مثل مکمل ممکن است به عملکرد درست بدن کمک کنند اما روغن‌های معطر روشی طبیعی برای سالم و پرانرژی نگه داشتن بدن هستند.

مصرف روغن اسانس با آب

یکی از ساده‌ترین راه‌های لذت بردن از مزایای خوردن روغن معطر این است که یک یا دو قطره از آن را به یک لیوان آب اضافه کنید. نه تنها این کار آب را خوش طعم می‌کند بلکه باعث می‌شود تا راحت‌تر بتوانید آن را بخورید. از آن جایی که شما روزانه آب می‌خورید، این روش یکی از مؤثرترین راه‌ها برای مصرف خوراکی روغن‌های معطر است.

یک قطره روغن لیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید. برای طعم بیشتر یا افزایش خاصیت آنتی‌اکسیدان می‌توانید دو قطره روغن لیمو را به آب اضافه کنید. می‌توانید یک قطره روغن دارچین را با عسل به آب داغ اضافه کنید و از آن برای نرم کردن گلویتان استفاده کنید. اگر نوشیدن چای را دوست دارید، به آن روغن نعناع، دارچین یا لیمو اضافه کنید.

مصرف مستقیم روغن‌های معطر

روغن‌های اسانس همچنین می‌توانند به‌صورت مستقیم نیز مصرف شوند. به خاطر داشته باشید که این روغن‌ها بسیار قوی هستند پس حتی یک قطره از آن روی زبانتان می‌تواند خیلی قوی باشد. برای روغن‌های معطری که خیلی قوی هستند، بهتر است آن را در چند قطره آب رقیق کنید و بعد بخورید. روغن دارچین، کاسیا، آویشن، پونه کوهی و میخک باید همیشه پیش از مصرف رقیق شوند.

مصرف مستقیم روغن‌های معطر
مصرف مستقیم روغن‌های معطر

استفاده از کپسول روغن اسانس

مزایای بسیار زیادی در استفاده از کپسول روغن اسانس وجود دارد. این روشی بسیار مؤثر است اگر از طعم روغن‌های معطر خوشتان نمی‌آید. استفاده از کپسول روشی است مطمئن سریع برای انتقال مزایای آن به بدنتان وقتی کپسول‌های مکمل را انتخاب می‌کنید به دنبال آن‌هایی باشید که هضمشان ساده است و نگهدارنده ندارند.

یک یا دو قطره روغن اسانس کندر را داخل کپسول بریزید تا سلامت بدنتان را تضمین کنید. از روغن آویشن می‌توانید برای تقویت سیستم ایمنی‌تان استفاده کنید.

آشپزی با روغن‌های معطر

اضافه‌کردن روغن معطر به غذا یا نوشیدنی موردعلاقه‌تان بهترین راه برای بهره‌بردن از مزایای آن است. مقدار بسیار کمی از روغن‌های معطر می‌تواند طعم هر غذا، نوشیدنی، دسر یا هر چیز دیگری را چندبرابر کند. ازآنجایی‌که روغن معطر بسیار قوی است، مقدار کمش هم کافی است. برای شروع، یک قطره از آن را در غذا بریزید و هم بزنید.

می‌توانید سراغ روغن فلفل سیاه یا گشنیز بروید و با آن گوشت را مزه‌دار کنید. روغن‌هایی مثل اسطوخودوس، آویشن و رزماری برای اضافه‌کردن به نان، کیک، مافین، کلوچه و … بسیار خوب است.

کلی کار می‌توانید بکنید. هرچه بیشتر درباره استفاده از روغن در پخت بیاموزید، می‌توانید شروع به استفاده از آنها در غذاهای مختلفتان بکنید.

استفاده از روغنی که برای سلامتتان مفید است را جدی بگیرید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی نحوه استفاده از روغن‌های معطر پرداختیم. امیدواریم برای سلامت‌تان استفاده از این محصولات را در برنامه خود قرار دهید.

همچنین برای آشنایی با محصولات مراقبت از پوست، مو و زیبایی، به شما پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه لیاتیم مراجعه کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید