صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : آشنایی با نحوه استفاده از کرم لایه بردار AHA

آشنایی با نحوه استفاده از کرم لایه بردار AHA

استفاده از کرم لایه بردار AHA

اگر بنا به هر دلیلی تصمیم به استفاده از کرم لایه بردار AHA گرفته‌اید، حتماً از این مسئله هم باخبر هستید که بار اصلی وظیفه اصلاح رنگ و بافت پوست بر دوش مواد موثره موجود در محصولات مراقبت از پوست قرار دارد. ترکیباتی که یا در آزمایشگاه‌ها ساخته می‌شوند یا از منابعی طبیعی همچون میوه‌ها گرفته می‌شوند. بنابراین بهتر است پیش از استفاده بدانید کدام‌شان برای پوست صورت و بدن‌تان مناسب‌تر است تا گرفتار عوارض جانبی پس از مصرف‌شان نشوید.

در این مقاله به شما می‌گوییم در ادامه مسیر مراقبت از پوست‌، برای لایه‌برداری بهتر پوست چطور می‌توانید باوجود محصولات حاوی BHA، رتینول و ویتامین C از کرم لایه بردار AHA استفاده کنید و از نکات مرتبط با آن برایتان صحبت می‌کنیم:

مروری بر ویژگی‌های AHAها، BHAها و رتینول

محصولات حاوی مواد موثره AHA و BHA (هیدروکسی اسیدهای آلفا و بتا) از پیشتازان عرصه لایه‌برداری پوست هستند. از رایج‌ترین اسیدهای AHA می‌توان به اسیدهایی همچون گلایکولیک، سیتریک، مندلیک و لاکتیک و از معروف‌ترین اسید BHA می‌شود به سالیسیلیک اسید اشاره کرد. رتینول هم به عنوان نوعی ویتامین A، آنتی‌اکسیدانی است که اغلب در سرم‌ها و کرم‌ها دیده می‌شود.

 AHAهاBHAهارتینول
کاربردلایه‌برداری پوست سطحیکاهش آکنه و التهاب از پوست‌های حساسکاهش آکنه و نشانه‌های پیری
ماهیتاسید محلول در آب، معمولاً برگرفته از میوه‌های قندداراسید محلول در چربیویتامین A
نوع پوستخشک تا نرمالچرب و حساسانواع پوست
عوارض جانبی احتمالیاحساس ناخوشایند پس از مصرف برای پوست‌های حساساحتمال افزایش حساسیت نسبت به اشعه‌های ماورابنفش خورشیداحتمال بروز خشکی پوست
محل بکارگیریلایه‌های سطحی پوستمنافذ عمیقلایه‌های عمیق پوست
عملکردلایه‌برداری از سطح پوست و نرم‌ کردن بافت و بهتر کردن رنگ پوستاز بین بردن باکتری‌ها و لایه‌برداری از منافذ عمیق پوستاین آنتی‌اکسیدان موجب بروز ایجاد تغییروتحولات در سطح سلول‌ها می‌شود.
زمان استفادهشب‌هاشب‌هاشب‌ها

کاربرد محصولات لایه بردار برای پوست

رتینول و‌ هیدروکسی اسیدها پوست صورت را بازسازی می‌کنند، ظاهر پرمنافذ پوست را بهبود می‌بخشند، لک‌های تیره را کم‌رنگ کرده و خط‌وخطوط و چین‌وچروک را از بین می‌برند. AHAها و BHAها لایه‌بردارهایی شیمیایی هستند و پیوند بین سلول‌های پوستی صورت را از بین برده و بدون اسکراب دستی، شر سلول‌های مرده پوست را از روی پوست‌تان می‌کنند. در واقع این هیدروکسی اسیدها به از بین بردن باکتری‌ها و افزایش تغییروتحولات پوستی سلولی کمک می‌کنند.

AHAها در سطح پوست فعالیت دارند، سلول‌های پوستی مرده را از بین می‌برند، باعث روشن شدن پوست‌تان می‌شوند و ظاهر و رنگ پوست‌تان را اصلاح می‌کنند. کرم‌های لایه بردار AHA محلول در آب بوده و معمولاً در محصولات مبتنی بر آب مناسب برای افراد دارای پوست‌های خشک تا حساس تولید می‌شوند. BHAها هم در سطح پوست و هم روی منافذ عمیق پوستی عمل می‌کنند. BHAها محلول در چربی هستند و ویژگی‌های نرم‌کنندگی و ضدالتهابی دارند. بتاهیدروکسی اسید به باز کردن منافذ پوستی گرفته‌شده برای داشتن پوستی شفاف‌تر کمک می‌کند و تنها روی پوست‌های چرب کارایی دارد. رتینول هم آنتی‌اکسیدانی است که اولین نشانه‌های پیری را با تحریک تغییروتحولات سلولی در عمیق‌ترین لایه‌های پوست درمان می‌کند. رتینول ترکیب کلاژن و خون‌رسانی در پوست را تحریک کرده و باعث بهبود رنگ آن می‌شود.

استفاده از کرم لایه بردار AHA
استفاده از کرم لایه بردار AHA

طرز استفاده از کرم لایه بردار AHA صورت

آلفاهیدروکسی اسید ماده موثره‌ای است که به طور مستقیم روی پوست از خود واکنش نشان می‌دهد؛ و با وجود اختلافات موجود، می‌توان با اطمینان گفت برای اینکه بتوان شاهد اثرگذاری فوق‌العاده یک کرم لایه‌ بردار AHA باشید، بایستی بگذارید چند دقیقه روی پوست‌تان بماند.

این نوع اسیدها در محیط‌های با pH بین ۵ و ۶ فعالیت دارند، محیط‌هایی تقریباً اسیدی. طوری‌که اگر ظرف مدت زمان کوتاهی بعدِ استفاده از یک کرم لایه بردار به سراغ مصرف سایر محصولات مراقبت از پوست بروید، از تاثیرگذاری آن کاسته می‌شود. در کل به شما پیشنهاد می‌دهیم پس از خرید هر نوع کرم لایه بردار AHA براساس توضیحات پشت محصول نسبت به استفاده از آن اقدام کنید.

چگونه از کرم لایه بردار استفاده کنیم؟

برای مثال، در پاسخ به این سوال که کرم لایه بردار چند ساعت روی پوست بماند؟، باید گفت در اولین بار، بگذارید کرم یک دقیقه روی پوست‌تان بماند، دفعه بعد، دو دقیقه، و به همین ترتیب ادامه دهید تا در طول چند هفته مصرف آن به چهار الی پنج دقیقه افزایش پیدا کند؛ چون اگر در بارِ اول، کرم لایه بردار AHA بیش از ۵ دقیقه روی پوست بماند، به احتمال زیاد دچار التهاب، سوختگی و قرمزی پوست بعد از مصرف می‌شوید.

اگر هم تاکنون از این نوع کرم‌ها استفاده نداشته‌اید و با سطح تحمل پوست‌تان آشنایی ندارید، بهتر است ابتدا کمی از آن را روی پوست بازو یا گردن‌تان امتحان کنید تا ببینید آیا از خود واکنش منفی نشان می‌دهد یا خیر. اگر اینطور بود، متوجه می‌شوید که محصولات حاوی AHA خیلی مناسب پوست‌تان نیستند و بهتر است به فکر استفاده از سایر محصولات لایه‌بردار بیفتید.

نحوه استفاده از کرم لایه بردار AHA در کنار سایر لایه بردارها

کرم‌های لایه‌بردار AHA و BHA در کنار محصولات حاوی رتینول که بیشتر کرم یا سرم هستند به خاطر تنوع و گستردگی برندهای موجود، در صورت استفاده نامناسب و غیراصولی می‌توانند برای پوست‌تان دردسرساز شوند. ما در ادامه به دو سوال مهم درخصوص استفاده از کرم لایه بردار AHA با کرم لایه بردار BHA، رتینول و ویتامین C پاسخ داده‌ایم، اما به شما توصیه می‌کنیم پیش از شروع استفاده همزمان از این محصولات، با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

استفاده همزمان از کرم‌ لایه ‌بردار AHA و کرم لایه بردار BHA

به لحاظ نظری استفاده همزمان از یک کرم لایه بردار AHA و یک کرم لایه بردار BHA، هیچ اشکالی ندارد، اما مصرف ترکیبی این دو محصول می‌تواند عوارضی جانبی به همراه داشته باشد؛ همچون خشکی، قرمزی، التهاب، سوزش و پوسته‌پوسته شدن پوست.

شیوه استفاده از کرم لایه بردار AHA
شیوه استفاده از کرم لایه بردار AHA

اما از آنجایی‌که پوست همه افراد با یکدیگر تفاوت دارد، احتمالاً برای عده‌ای که پوست چرب دارند، این مصرف ترکیبی پیامدهای مثبتی هم به همراه داشته باشد. استفاده روی هم کرم‌های لایه‌بردار را می‌توان نوعی تمیزکاری دوگانه درنظر گرفت. بنابراین از آنجایی‌که کرم‌های لایه بردار BHA معمولاً مبتنی بر چربی هستند، بهتر است ابتدا از آن‌ها و سپس از کرم‌های لایه بردار AHA مبتنی بر آب استفاده کرد؛ در این صورت شاهد هم‌افزایی این دو در پاک‌سازی منافذ پوستی‌تان خواهیم بود.

استفاده همزمان از کرم‌ لایه‌ بردار AHA و محصولات حاوی رتینول

چون توان لایه‌برداری کرم لایه بردار AHA و رتینول بالاست، استفاده‌شان در کنار هم کار چندان عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد. لایه‌برداری بیش‌ازحد پوست حساس صورت، آن را ملتهب و دچار خارش و سوزش می‌کند. سلول‌های مرده هم برای خود رسالتی دارند و آن محافظت از سلول‌های جدیدی است که هنوز آمادگی روبرو شدن به دنیا را ندارند!


برای این‌که اطلاعات بیشتری در مورد کرم لایه بردار بدست بیاورید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را از دست ندهید.

کرم لایه بردار AHA

همه‌چیز درباره کرم لایه بردار AHA | جوان‌کننده پوست

کرم لایه بردار AHA مناسب لایه‌برداری سلول‌های پیر و فرسوده، بازگردانی توان بازسازی به پوست، کاهش چین‌وچروک‌های سطحی و داشتن پوستی یکدست، شفاف و روشن است.


در لایه‌برداری بهتر است صرفاً بیرونی‌ترین لایه سلول‌های مرده را از بین ببرید، نه هر آنچه که در زیروبم دارد! کرم‌های AHA بالاترین لایه پوست را از بین می‌برند و مسیر را برای لایه‌برداری عمیق‌تر پوست توسط رتینول باز می‌کنند. اگر دلتان می‌خواهد از هردوی‌شان استفاده کنید، توصیه‌مان این است که یک شب در میان به سراغ‌شان بروید و استفاده از کرم ضدآفتاب را هم فراموش نکنید.

استفاده همزمان از کرم‌ لایه‌ بردار AHA و محصولات حاوی ویتامین C

سطح pHای که این دو در آن فعالیت دارند به هم شباهت داشته و کاملاً مناسب لایه‌برداری هستند. درحالی‌که محصولات ویتامین C را می‌توان هم روز و هم شب استفاده کرد، بهتر است کرم لایه بردار AHA را بگذارید برای شب‌ها. این دو محصول در کنار هم واقعاً زوج قدرتمندی هستند. معمولاً سطح pH کرم‌های AHA پایین‌تر از کرم‌های ویتامین C است؛ بنابراین اگر ابتدا از کرم‌های لایه‌بردار AHA استفاده شود، سلول‌های مرده پوست از سر راه برداشته می‌شوند و کرم‌های ویتامین C به‌راحتی جذب پوست می‌شوند. اما اگر ویتامین C را  پیش از کرم لایه بردار AHA بزنید، احتمالاً با اثرگذاری‌ای که انتظارش را دارید روبرو نخواهید شد.  

بهترین زمان استفاده از کرم لایه‌ بردار AHA

پس از اینکه پوست‌تان به استفاده از محصولات اسیدی عادت کرد، بهتر است دو الی سه بار در هفته از کرم لایه بردار AHA استفاده کنید؛ یعنی بهتر است کم‌کم و آهسته‌آهسته کارتان را آغاز کنید و به پوست‌تان فرصت دهید تا بتواند خودش را با مواد موثره موجود در کرم‌های لایه بردار AHA وفق دهد.

اگر بخواهید صبح‌ها از کرم لایه بردار AHA استفاده کنید، سلول‌های مرده پوست‌تان از بین رفته و پوستی نرم و شفاف پیدا می‌کنید. بهتر است همواره بعدِ استفاده از کرم لایه بردار، برای جلوگیری از در امان ماندن دربرابر اشعه‌های مضر خورشید، از کرم ضدآفتاب برای محافظت از پوست‌تان استفاده کنید. همچنین توصیه می‌کنیم تا در روزهای اولیه، به صورت یک روز در میان از یک کرم لایه بردار AHA استفاده کنید.

مدت زمان استفاده از کرم لایه بردار در روتین پوستی

اگر در برنامه مراقبت از پوست‌تان، مرطوب‌کننده‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند، بهتر است بعدِ مصرف لایه‌بردار کمی به آن فرصت دهید و بلافاصله روی آن، آبرسان نزنید. حدوداً ۳۰ دقیقه به پوست‌تان فرصت دهید تا سطح pH آن بعد استفاده از کرم لایه بردار AHA به حالت عادی خود بازگردد.

طرز استفاده از کرم لایه بردار AHA
طرز استفاده از کرم لایه بردار AHA

ختم کلام در باب استفاده از لایه بردارها!

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که دلتان می‌خواهد از هر برندی در بازار یک محصول را در برنامه مراقبت از پوست خود داشته باشید؛ اما متاسفانه دنیای شیمی با دنیای فانتزی ذهن ما زمین تا آسمان تفاوت دارد. مواد موثره موجود در محصولات متفاوت می‌توانند تاثیرات منفی رو هم بگذارند و منجر به التهاب و کاهش سطح اثربخشی شوند. بنابراین، اگر به نظر نمی‌رسد محصولاتی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، بتوانند نسبت به تعهدات و ادعاهای‌شان پایبند باشند، پس بهتر است به دنبال جایگزینی‌شان باشید.

اگر درخصوص زمان و طرز استفاده از کرم لایه بردار AHA سوالی داشتید، در بخش نظرات سوال(های) خود را مطرح کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۶/۵ - (۴۷ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاه کاربران (64 دیدگاه)

 1. سلام میخواستم بدونم بعد اینکه لایه بردار چند دقیقه روی پوست موند باید با شوینده شسته شه یا با آب کافیه

  1. بسته به نوع کرم لایه برداری که ازش استفاده میکنین، این موضوع تفاوت میکنه. اما اگه از کرم لایه بردار ۱۰ درصد AHA تراست استفاده کنین، نیازی به شستشوی صورت با آب یا شوینده بعد استفاده نیست، چون جذب پوست میشه.

  2. سلام داخل مقاله گفتید که اول باید یک دقیقه روی پوست بمونه بعد شسته بشه ولی بعد گفتید که شب تا صبح بمونه.بالاخره کدومش درسته؟

   1. سلام دوست عزیز؛
    اگر برای اولین بار از کرم AHA استفاده می‌کنید، بهتره که اجازه بدید یک دقیقه روی پوست بمونه و اگه واکنش آلرژیکی ندیدین، میتونین به مرور این مدت زمان رو بالاتر ببرین. نوع و ضخامت پوست هرکس متفاوته و نمیشه گفت که به یکباره و برای فلان مدت بگذارین کرم روی صورت بمونه.
    متشکریم که مقاله مارو برای مطالعه انتخاب کردین🌹

 2. سلام، من خیلی وقتا شنیدم که کرم لایه بردار باید چند دقیقه بیشتر روی پوست نمونه. کرم لایه بردار آلفاتراست هم همینه؟ من می خوام شب استفاده بکنم، بذارم تا صبح بمونه؟

  1. سلام عزیزم. وقتتون بخیر باشه.
   موندن کرم آلفاتراست روی پوست باعث بروز عارضه و مشکلی نمیشه. شما میتونین شب‌ها از این محصول استفاده کنین و صبح‌ها اون رو از روی پوستتون شستشو بدین.

  1. سلام دوست عزیز. کرم AHA تراست رو می‌تونین شب‌ها استفاده کنید و صبح‌ها صورتتون رو شستشو بدین. این کار رو تا وقتی نتیجه مطلوب برای پوست دریافت بشه، باید ادامه داد.

 3. با سلام .. میخواستم بدونم لایه بردار فیس دوکس ۱۰ درصد چند دقیقه روی پوست باید بمونه ؟ بعد با اب خالی شسته شه یا صابون یا ژل شست شو صورت ؟

  1. سلام دوست عزیز؛ بعضی لایه بردارها باید چند ساعت بعد از روی پوست شستشو داده بشن و یک سری از اون‌ها رو میتونین شب استفاده کنین و صبح از روی پوستتون بشورین. نوع شستشو کاملاً سلیقه ای و بسته به میزان رطوبت پوست شماست.

 4. سلام خسته نباشید..من از لایه بردار AHA ده درصد استفاده میکنم آیا مشکلی نیست شب تا صب بمونه بعد بشورم؟
  با شوینده شسته بشه یا اب کافیه؟ بعد از شستن لایه بردار چند دقیقه صبر کنم تا مرطوب کننده یا ضد افتاب استفاده کنم؟ آیا هر شب باید از لایه بردار استفاده کرد؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   وقتتون بخیر باشه.
   کرم لایه بردار AHA تراست میتونه شب تا صبح روی پوست بمونه و مشکلی رو به وجود نمیاره.
   صبح بسته به نوع و راحتی پوستتون، هم میتونین از شوینده استفاده کنین و هم با آب خالی پوستتون رو بشورین.
   بعد از شستشو پوست تا زمانی که پوستتون هنوز مرطوب هست، میتونین از کرم مرطوب کننده استفاده کنین. ولی برای ضدآفتاب باید صبر کنین تا پوستتون کامل خشک بشه.
   برای استفاده از لایه بردار: بهتره برای استفاده از محصول، هفته ی اول دو بار، هفته دوم سه بار و همینطور به مرور تعداد دفعات استفاده بیشتر شه. اینجوری هم پوستتون با محصول سازگاری پیدا میکنه، هم اگه حساسیتی به محصول داشته باشین به مرور زمان متوجه میشین.

 5. سلام وقتتون بخیر
  دکتر به من لایه بردار ده درصد درماتیپیک داده که ۲ بار در هفته شبا‌ استفاده کنم،سرم ویتامین سی درماپلاس هم داده که هر عصر بزنم،با توجه به این مقاله اون دوشبی که قراره لایه بردار بزنم اول لایه بردار رو بزنم بعد سرم رو بزنم؟؟و اینکه لایه بردار رو میتونم به کل پوست بزنم حتی روی جوش ها؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   وقتتون بخیر باشه
   ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که شب‌هایی که از لایه‌بردار استفاده می‌کنین، از سرم ویتامین سی استفاده نکنین.
   لایه‌بردار رو می‌تونین رو کل صورت استفاده کنین؛ ولی در صورتی میشه روی جوش‌ها استفاده بشه که جوش‌هاتون بسته باشه. نه لایه بردار و نه سرم ویتامین سی نباید روی جوش‌های سر باز یا ملتهب استفاده بشن.

  1. به طور کلی هیدروکسی اسیدها در مرحله اول می‌توانند حساسیت‌هایی ایجاد کنند. ضمنا با تحریک تکثیر سلولی می‌توانند باعث شوند که جوش‌هایی که طی هشت هفته آینده روی پوست ظاهر میشدند، زودتر بروز کنند و به همین ترتیب منجر به بهبود سریع تر پوست میشوند.

  2. سلام کرم aha درماتیپیک حتما باید در شب و در تاریکی به دور از نور استفاده بشه ؟ایا قرار گرفان پوست با کرم aha زیر نور(مصنوعی یا طبیعی) مشکلی ایجا میکنه؟

   1. سلام دوست عزیز
    بهتره که بعد از استفاده از کرم aha زییر نور مستقیم خورشید قرار نگیریم؛ چون ممکنه پوست حساس بشه.
    اما این به این معنی نیست که نباید زیر نور مصنوعی قرار گرفت.

  3. سلام عزیزم وقت بخیر
   خیلی مفید بود اطلاعاتتون ممنون
   ولی نوشید aha باید اوایل استفاده بیشتر از ۵ دقیقه روی پوست نمونه
   الان aha درصد ۲۵ نمیشه از شب تا صبح روی پوست بمونه؟

   1. سلام دوست عزیز، وقت شما هم بخیر.
    aha با درصد ۲۵ بسیار بسیار قوی هست و حتما باید زیر نظر متخصص پوست استفاده بشه. وگرنه تحریک پوستی رو به دنبال خواهد داشت.
    ممنون از ارسال نظرتون🙏

  4. سلام وقت بخیر من تازه شروع کردم کرم aha هیدرودرم رو استفاده کنم ،میخواستم بدونم چون پوستم چرب هست و خیلی جوش میزنه مشکلی نداره؟سپاس♥️

   1. سلام ❤️
    لطفا اطلاعات مربوط به هر محصول و شرایط استفاده از آن را حتما با مشاورین و متخصصان همان برند بررسی کنید.

 6. سلام وقت بخیر ببخشید دکتر من ۵ یا ۶ ماه میشه با دستور پزشک کرم aha15درصد میزنم ولی دیگه نمیزنم اشکال نداره چون احساس میکنم پوستم تیره شده

  1. سلام دوست عزیز.
   وقتتون بخیر باشه.
   کرم‌های AHA جز محصولات OTC هستند( بدون نیاز به نسخه) و می‌تونین اون‌ها رو قطع کنید. ولی بهتره تیره شدن پوستتون رو به پزشک اطلاع بدین. چون لایه‌بردارها پوست رو روشن می‌کنن.

 7. سلام عزیزم وقتتون بخیر
  درسته که aha ها باعث برون ریزی جوش های زیر پوستی میشن؟ و اگه اینطوره شما برای درمان این جوش ها تو دوره ی مصرف aha چه محصولی رو پیشنهاد میدین؟
  ممنون

  1. سلام دوست زیبای من
   بله محصولات AHA به دلیل خاصیت لایه‌برداری باعث برون ریزی جوش‌های زیرپوستی میشن. شما نباید در طول دوره استفاده از AHA از محصولات ضدجوش استفاده کنین. بعد از برون‌ریزی کامل میتونین از پن و یا کرم ضدجوش تراست استفاده کنید.
   ممنون از شما🌹

  1. سلام دوست عزیز 🌹
   محصولات حاوی AHA تراست رو میتونین شب بزنین و اجازه بدین تا صبح بمونه. و صبح صورتتون رو بشورین.

 8. سلام. اگر بخواهیم بعد از زدن لایه بردار AHA ده درصد در شب، مرطوب کننده هم بزنیم باید لایه بردار رو بشوریم یا میشه روی اون مرطوب کننده هم زد.

  1. سلام دوست خوبم🌹
   نیازی به شستن لایه‌بردار نیست؛ کافیست حدود نیم ساعت صبر کنید و بعد از آن مرطوب کننده را استفاده کنید.

 9. سلام وقت بخیر من ا اچ ا ده درصد استفاده میکنم برای تی گی پوستم یه جا نوشته بودین خوبه ویتامین سی هم درطول دوره مصرف بشه الان من شبا لایه بردار عصرا ویتامین سی بزنم نتیجه خوبی میگیذم ؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز🌹
   برای رفع تیرگی بدن مصرف لایه‌بردار توصیه نمی‌شود؛ به خصوص در شرایطی که هدف رفع تیرگی واژن باشد.
   برای رفع تیرگی و لک صورت نیز توصیه می‌شود در ابتدا منشا لک مشخص شود؛ می‌توان از یک ضدلک و در نهایت نیز از یک لایه‌بردار استفاده کرد.
   نیازی به مصرف ویتامین سی نیز نخواهد بود.

 10. سلام وقت بخیر
  من کرم لایه بردار اوری فاب مدل QN و
  کرم ضد جوش و لک اوری فاب حاوی اسید سالیسیلیک
  همزمان و هر شب استفاده میکنم
  میخواستم زمان مصرف و تایم ماندن روی پوست بدونم

  1. سلام دوست عزیز.
   ترکیبات هر محصول متفاوته و بهتره نحوه مصرف رو از روی بسته‌بندی محصول مطالعه و طبق همون مصرف کنید.
   با تشکر🌹

 11. سلام وقتتون بخیر
  من ژل لایه بردار aha مارگریت ۲۰ درصد استفاده میکنم.
  میخواستم بدونم چقدر باید روی پوستم بمونه؟اگه شب تا صبح بمونه مشکلی نداره یا باید قبل از خواب بشورم حتما؟
  و اینکه چه مدت بعدش آبرسان بزنم؟

  1. سلام دوست عزیز ❤️
   با توجه به اینکه ما از ترکیبات و ساختار محصول سایر برندها اطلاعی نداریم پیشنهاد می‌شود نحوه مصرف پشت محصول را بررسی کنید و در صورتی که به پاسخ خود دست نیافتید، با مشاورین محصول مد نظر مشورت کنید.

  1. سلام دوست عزیز 💕
   محصولات لایه‌بردار تراست را در صورتی که پوست چربی دارید، دو هفته اول یک شب درمیان و بعد از هفته دوم هر شب مصرف کنید.
   اگر پوست خشک باشد هم به میزان خشک بودن، یک شب درمیان یا دو شب در میان مصرف شود.

 12. سلام کرم aha رو هفته چندبار بزنم؟ بدچنددقیقه روش آبرسان بزنم؟
  ترمیم کننده ی درمالیف رو روزی چندبار بزنم بد روش ابرسانو و ضدافتاب هم بزنم صبح ها باید بزنمش؟

  1. سلام دوست عزیز ❤️
   محصولات لایه‌بردار تراست را در صورتی که پوست چربی دارید، دو هفته اول یک شب درمیان و بعد از هفته دوم هر شب مصرف کنید. اگر پوست خشک باشد هم به میزان خشک بودن، یک شب درمیان یا دو شب در میان مصرف شود.
   ۳۰ دقیقه پس از مصرف آن نیز می‌توانید از کرم آبرسان استفاده کنید.
   در رابط با آخرین سوال شما هم می‌توان گفت با توجه به اینکه ما از ترکیبات و ساختار محصول سایر برندها اطلاعی نداریم پیشنهاد می‌شود نحوه مصرف پشت محصول را بررسی کنید و در صورتی که به پاسخ خود دست نیافتید، با مشاورین محصول مد نظر مشورت کنید.

 13. وقت بخیر من برای اولین بار از لایه بردار استفاده کردم ( پیلینگ اوردینری با آ اچ آ ٣٠٪؜
  نمیدونستم ک نباید بیشتر از ده دقیقه طول بکشه و از شب تا صبح روی پوستم بود
  و احساس کردم قرمزی خیلی خیلی جزیی روی پوستم ظاهر شد
  به دکتر مراجعه کردم گفت قرمزی نداره ولی برا احتیاط بیشتر هیدروکورتیزون و ترمیم کننده و ضدافتاب توصیه کرد
  حالا سوال اینه ایا لک میشه این قرمزی جزیی؟؟؟😭😔😔

  1. سلام دوست عزیز ❤️
   این قرمزی به دلیل نارک شدن پوست در اثر استفاده نامناسب از محصول لایه‌بردار پیش آمده و با مصرف محصولات آبرسان برطرف خواهد شد؛ اما اگر از ضدآفتاب استفاده نکرده و هر دو ساعت هم ضدآفتاب خود را تمدید نکنید، منجر به ایجاد لک خواهد شد.

  2. سلام وقت بخیر.
   دکترم برام لایه بردار ۲۰ درصد AHA برند mq برای هر شب تجویز کرده. ولی الان شنیدم که لایه بردار ها رو نباید دوبار در هفته بیشتر استفاده کرد. وگرنه پوست آسیب میبینه.
   میخواستم ببینم واقعا هر شب استفاده کنم با همون ۲ بار در هفته؟
   و اینکه اگه لایه بردار تا صبح روی پوستم بمونه، مشکلی پیش میاد؟؟

   1. سلام دوست عزیز 🌺
    مواردی که ذکر کردید به میزان زیادی به برند بستگی دارد. (دستور‌العمل مصرف هر برند متفاوت است.) توصیه می‌کنم که این موارد را با پزشک خود بررسی بفرمایید.

 14. وقت بخیر … من پوستم تقریبا خشکه و گاها به میزان کم جوش میزنم ،بیشتر لک و تیرگی و کدری رو روی پوستم دارم ،لکهای جای جوش و آفتاب و ملاسما …هدفم اینه که اول جوشها از بین برن و بعد لک و تیرگی ها … برای همین تصمیم گرفتم یک تا دو ماه فقط از bha استفاده کنم و دو ماه بعدش از aha به همراه ضد لک . به نظر شما این روش موثره؟یا اینکه میشه در طول هفته یک شب در میان از هردو استفاده کرد ؟

  1. سلام دوست عزیز ❤️
   پوست خشک به دلیل غیرفعال بودن غدد چربی دچار جوش پوستی نخواهد شد. در صورتی که پوست شما خشک بوده و دچار جوش پوستی شده‌اید، ممکن است دچار اختلال هورمونی یا حساسیت شده باشید.
   اگر تعداد جوش‌ها کم باشد، نشانه نداشتن روتین پوستی مناسب است؛ پس در این شرایط توصیه می‌شود در ابتدا به درمان کامل جوش‌ها بپردازید و پس از درمان جوش‌ها برای رفع جای جوش اقدام کنید.

  1. سلام دوست عزیز ❤️
   توصیه ما این است که موارد این چنینی را با پزشک خود در میان بگذارید و با توجه به تجویز پزشک خود اقدامات لازم را انجام دهید.

 15. سلام وقتتون بخیر
  من به دستور پزشک الان چهارروزه از لایه بردار AHA10در روزهای فرد و intense lighteningدرروزهای زوج استفاده میکنم
  که فقط شبا میزنم و در روز هم چنبار از ضدافتاب استفاده میکنم
  و این کرمهارو که شب استفاده میکنم و می خوابم و صبح صورتموباشوینده میشورم و بعد دوباره ضد افتاب و…
  و از شب اول قرمزی حس کردم ولی خیلی بهش توجه نکردم ولی امشب یک طرف صورتم قرمزی ها بیشتر شده
  الان من حساسیت بهش دارم و درمان قطع کنم؟یا روش استفادم دارم اشتباه انجام میدم؟
  و سوال بعدی اینه که من کرم هارو اروم روصورتم پخش میکنم ،ایا باید به همین صورت انجام بشه؟

  1. سلام دوست خوبم 🌺
   به طور کلی التهاب، سوزش و خارش از نشانه‌های حساسیت هستند. اگر چنین علائمی دارید باید هر چه سریع‌تر مصرف محصول را قطع کنید.
   همچنین توصیه می‌شود که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

  1. سلام دوست عزیز 🌷
   تا زمانی که جوش فعال دارید نباید از محصولات لایه‌بردار استفاده کنید. اول باید به درمان جوش فعال پرداخت و سپس از محصولات ضدلک یا لایه‌بردار استفاده کرد.
   همچنین بهتر است برای مصرف هر نوع دارو و برای جلوگیری از تداخل دارویی با توجه به دستور پزشک به مصرف محصولات مختلف پرداخت.

 16. سلام وقتتون بخیر.میشه لطف کنید بگید
  سرم ضد جوش بیواکوا
  و سرم ویتامین سی بیواکوا
  سرم رتینول ویتالیر و لایه بردار AHA ۱۵درصد لایسل رو
  ترتیبشون به چه صورته
  کدوم رو روز بزنم کدوم رو شب
  چندبار در روز یا هفته استفاده کنم.
  مثلا توی روتین روز
  شوبنده بزنم
  تونر بزنم
  سرم ویتامین سی
  کرم دور چشم
  بعدش چی بزنم کدومو بزنم تا برسم به کرم ابرسان و ضدافتاب.
  برای شب هم همینطور، ممنون میشم دقیق راهنمایمم کنید

  1. سلام دوست عزیز ❤️
   امکان اینکه ما بتونیم در رابطه با نحوه مصرف محصولات سایر برندها نظر دهیم وجود ندارد.
   پیشنهاد می‌شود از راهنمای مصرف محصولات ذکر شده و پزشک متخصص خود کمک بگیرید.

 17. سلام ببخشید من AHA 12 آردن استفاده میکردم ولی قطعش کردم و پوستم کک و مک زده و ایره شده تو اون دورانی ک استفاده میکردم ایتطوری نبود پوستم روشن شده بود ولی از وقتی قطع کردم اینطوری شده توصیه میکنین دوباره استفاده کنم یا نه و اینکه اگ صورتمونو با صابون بشوریم بعدش AHA برنیم ضرر داره؟

  1. سلام 💗
   در رابطه با روش استفاده از هر محصول و نیز اطلاعات مورد نیاز در رابطه با عوارض و یا پیشگیری از عوارض احتمالی بهتر است با مشاورین همان برند مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید