صفحه اصلی > مراقبت از پوست : این روتین مراقبت از پوست برای ۲۰ سالگی شماست!

این روتین مراقبت از پوست برای ۲۰ سالگی شماست!

روتین مراقبت از پوست

وقتی صحبت از روتین مراقبت از پوست می‌شود، شاید فکر کنید که برنامه‌ای برای افراد میانسال است اما دهه ۲۰ تا ۳۰ سالگی بهترین زمان برای تغذیه و پرورش پوست است. در این دهه است که باید به طور جدی به روتین پوستی فکر کنید. اما سوال اینجاست که چطور و از کجا شروع کنیم؟

مراقبت‌های ضد پیری زیادی وجود دارد که بسیاری از متخصصان می‌گویند بسیار مهم است که زودتر سراغشان بروید پیش از این که دیر شود. زنان باید نسبت به استفاده از مراقبت‌های ضد پیری از همان دوران ۲۰ سالگی شروع کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که از ۲۵ سالگی، دو پروتئین ساختاری پوست ما – کلاژن (که پوست را محکم نگه می‌دارد) و الاستین (که به پوست خاصیت انعطاف‌پذیری و کشسانی می‌دهد) کاهش می‌یابد.

اگر نمی‌دانید روتین مراقبت از پوست چیست باید بگوییم مراحلی است که برای مراقبت از پوست خود به صورت منظم و روزانه باید طی کنید. اگر هم نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید در ادامه مراحل مراقبت از پوست را برایتان نوشته‌ایم. این شما و این هم روتین مراقبت از پوست خانگی:

الف) درباره لایه بردار کوتاهی نکنید!

برای ادامه بازسازی کلاژن؛ به صورت هفتگی لایه‌برداری کنید. محصولات حاوی سالیسیلیک، آلفا یا بتا هیدروکسی اسید به حذف سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند؛ همچنین زمینه را برای ایجاد سلول‌های جدید روی پوست فراهم می‌کند.

با افزایش سن، چرخه سلولی طبیعی پوست کند می‌شود و می‌تواند سلول‌های مرده پوست را افزایش دهد. هنگامی‌که تعداد زیادی سلول‌های مرده پوست دارید، آن‌ها می‌توانند تجمع کرده و چهره شما را کدر و پیر نشان دهند.

ب) قدرت SPF را هرگز دست کم نگیرید!

اشعه ماورا بنفش همیشه اطرافتان هست، حتی در یک روز ابری وقتی داخل دفتر کنار پنجره مشغول کار هستید یا دارید رانندگی می‌کنید! درواقع، اشعه ماورای بنفش می‌تواند از بسیاری از سطوح مثل بتن، ماسه، آب و برف بازتاب کند. بازتاب اشعه ماورا بنفش به‌اندازه اشعه مستقیمش آسیب‌زاست.

خورشید اولین دلیل اصلی پیری پوست خارجی است و افراد باید به میزان قرارگیری‌شان در معرض خورشید توجه کنند. بسیار ضروری است که همیشه از خودتان محافظت کنید چرا که نور خورشید به هر شکلی که فکرش را بکنید هست، فارغ از این که در چه فصلی باشید و باعث پیری پوست می‌شود. به همین خاطر است که یکی از مهم‌ترین نکات در روتین مراقبت از پوست، استفاده از محصولات SPFدار است.

پ) رژیم غذایی پوست و ورزش مهم است!

مقدار زیادی آب با چند قطره لیموی تازه را به صورت روزانه میل کنید. سعی کنید ۲ تا ۳ لیتر از این ترکیب را روزانه بنوشید. سبزی‌های تازه و مقدار زیادی فیبر بخورید؛ مکمل‌های ویتامین D3 بسیار مهم است. به طور منظم ورزش کنید و سعی کنید حواستان به ورزشتان نیز به خوبی باشد. این بهترین ملزومات برای داشتن روتین مراقبت از پوست خوب است.

رژیم غذایی مناسب برای روتین مراقبت از پوست
رژیم غذایی مناسب برای روتین مراقبت از پوست

ت) پاک‌کننده بسیار مهم است!

هنوز دارید از همان روتین مراقبت از پوست مربوط به دوران دبیرستانتان استفاده می‌کنید؟ احتمالاً همان‌طور که سن شما بالاتر می‌رود باید بخواهید دنبال روتین مراقبت از پوست باشید، چرا که نیازهای پوست شما نیز تغییر می‌کند. پیشنهاد ما هم به شما این است که مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله ۱: از یک پاک‌کننده آرایش مناسب پوست خود استفاده کنید و آرایش ضدآب‌تان را به راحتی تمیز کنید.

مرحله ۲: از یک شوینده ملایم مناسب پوست خود استفاده نمایید.

مرحله ۳: و در پایان، تونر. تونرها علاوه بر پاکیزگی عمقی منافذ پوست، برای کمک به بازگرداندن PH پوست به میزان طبیعی خود بعد از استفاده از شوینده‌ها، ساخته شده‌اند.

ث) در طول ماه‌های گرم سراغ محصولات بدون روغن بروید!

همه ما می‌دانیم که پوست چرب خیلی خوب به نظر نمی‌رسد اما رطوبت‌رسانی برای سلامت پوست لازم است. بسیار مهم است که از مرطوب کننده به همراه مات‌کننده استفاده کنید تا به جذب و حفظ رطوبت کمک کند. پیش از این که سراغ کرم یا کرم‌پودری بروید، به خاطر داشته باشید که روغن همیشه دوست شما نیست بلکه به دنبال مواد مؤثره آبرسانی باشید که می‌تواند پوست شما را تازه کند.

همیشه بهتر است به دنبال هیالورونیک اسید به عنوان ماده مؤثره فعال باشید چرا که به خوبی می‌تواند پوست شما را مرطوب کند و اساساً به حفظ رطوبت در پوست شما هم کمک می‌کند. هیالورونیک اسید یک ماده مؤثره طبیعی است که در بدن پیدا می‌شود و کاملاً با پوست سازگار است. به پوست کمک می‌کند تا خوب و تازه به نظر برسد. این ماده بهترین گزینه برای فصل گرماست.

ج) ویتامین سی، ماده مؤثره‌ای کلیدی و مهم!

پوست شما با شروع دهه ۲۰ زندگی‌تان توانایی ترمیم خود را به‌تدریج از دست می‌دهد و بسیار مهم است که زودتر روتین مراقبت از پوست در مقابل پیری را شروع کنید. استفاده روزانه از ویتامین سی، به طرز شگفت‌آوری پروسه پیری را کند می‌کند.

سرم ویتامین سی، به عنوان یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها، استرس‌های اکسیداتیو را با انتقال یا اهدای الکترون خنثی می‌کند. ویتامین سی، آسیب کلاژن را کاهش می‌دهد و از بین رفتن الاستین را مهار می‌کند.

استفاده از رتینول برای پوست
استفاده از رتینول برای پوست

چ) هرگز با آرایش نخوابید!

اگر با آرایش به خواب بروید، قطعاً مقصر از بین رفتن پوستتان هستید. هرگز به چنین کاری عادت نکنید. انجام این کار منافذ پوست شما را می‌بندد و چربی را داخل منافذ نگه می‌دارد. این موضوع منجر به ایجاد باکتری می‌شود و بیرون زدن آنها ایجاد جوش و آکنه می‌کند! از یک پاک‌کننده استفاده کنید که حاوی عصاره فندق باشد و بعد از آن از تونر طبیعی دارای آنتی‌اکسیدان نیز استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید پوستی زیبا و خوب داشته باشید.


مراقبت از پوست باید اصولی و درست انجام شود. بنابراین برای آشنایی بیشتر با راهکارهای مراقبت از پوست، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله” ترفندهای مراقبت از پوست و زیباتر شدن آن ” را مطالعه کنید.

ترفندهای مراقبت از پوست و زیباتر شدن آن

با ترفندها و محصولات جدید پوستی، داشتن پوستی یکدست دیگر آرزویی دست‌نیافتنی نیست. با یادگیری این ترفندها زیبایی را به پوست‌تان هدیه کنید.


ح) به آرامی آکنه را درمان کنید!

آکنه در دوران دبیرستان و بعد از آن اتفاق می‌افتد اما بسیار مهم است که پیش از بدتر شدنش آن را درمان کنید. در طول این زمان، برخی بیرون ریزی‌های پوستی ممکن است رخ بدهد. پوست خود را با درمان‌های معمول پوستی خیلی خشک نکنید.

خ) در روتین مراقبت از پوست خود حواستان به پیری باشد!

وقتی صحبت از مقابله با پیری می‌شود، هرکسی فلسفه متفاوتی دارد. شروع به استفاده از محصولات ضدپیری کنید و آن را حتماً در روتین مراقبت از پوست خود قرار دهید. بهتر است مواد مؤثره‌ای را انتخاب کنید که روی شما به خوبی جواب می‌دهد. می‌توانید سراغ محصولات حاوی ویتامین سی یا آنتی‌اکسیدان‌های دیگر بروید. این محصولات به جلوگیری از پیری کمک می‌کنند و آسیب‌های ناشی از آلودگی محیطی و اشعه ماورای بنفش را درمان می‌کنند.


تا داشتن پوستی سالم، تمیز و بدون آکنه، تنها یک کلیک فاصله دارید.


د) زیاده‌روی نکنید!

پیشگیری و سلامت پوست باید اولویت شما باشد اما بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید زیاده‌روی در هر کاری می‌تواند منجر به تحریک، التهاب و آسیب شود. پوست بسیاری از افراد در دهه ۲۰ زندگی‌شان حساس می‌شود چرا که در استفاده از محصولات و روتین مراقبت از پوست خود، زیاده‌روی می‌کنند. متخصصان متوجه بروز روزاسه و آکنه در والدین ۲۰ تا ۳۰ سال شده‌اند. این افراد معمولاً روی جلوگیری از آسیب تمرکز می‌کنند اما زیاده‌روی در استفاده از یک محصول مراقبتی می‌تواند آسیب‌زا باشد. برخی از افرادی که از محصولات مراقبتی استفاده می‌کنند ممکن است به پوستشان آسیب بزنند. مثلاً استفاده زیاد از رتینول یا لایه بردار قوی!

استفاده مناسب از محصولات مراقبتی پوست
استفاده مناسب از محصولات مراقبتی پوست

روتین مراقبت از پوست در ۲۰ سالگی یعنی هرگز پیر نمی‌شوید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی روتین مراقبت از پوست پرداختیم. ۱۰ مورد مختلف و ضروری برای داشتن روتین مراقبتی خوب را بررسی کردیم. در آن به محصولاتی که برای پوست شما خوب و مفید هستند نیز اشاراتی داشتیم. حالا بهترین زمان است برای این که روتین خود را بسازید. می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و از محصولات ما برای مراقبت از پوست خود انتخاب کنید. پشیمان نخواهید شد.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید