صفحه اصلی > مراقبت از مو : چند ترفند برای درمان موخوره مو

چند ترفند برای درمان موخوره مو

درمان موخوره مو

موخوره! آرام‌آرام اتفاق می‌افتد و ناگهان کل مو را در بر می‌گیرد. در ابتدا به سختی می‌توان آنها را تشخیص داد. یک جا این‌طرف مو و بعد کمی آن‌طرف‌تر! هیچ نگرانی‌ای درباره آن وجود ندارد. کافی است قیچی را بردارید و قسمت پایینی مو را قیچی کنید، نه؟ بعد، قبل از این که بدانید، این مشکل به آرامی ادامه پیدا می‌کند و درنهایت باعث خشکی و وز شدن موی شما می‌شود.

برای برخی، موخوره مشکل مزمنی است درحالی‌که دیگران می‌توانند موی قوی، بلند و سالمشان را بدون هیچ تلاشی حفظ کنند. اگرچه ژنتیک نقش مهمی را در توانایی مو بدون آسیب بازی می‌کند اما مراحلی وجود دارد که می‌توانید با طی کردنشان ریسک درگیر شدن با موخوره را کاهش دهید. به همین خاطر است که در این مطلب هم قرار است درباره جلوگیری از موخوره مو برایتان بنویسیم و هم به درمان موخوره مو بپردازیم. همراهمان باشید که کلی حرف برای زدن داریم.

فهرست مطالب

موخوره مو چیست؟

خب، ساده بخواهیم بگوییم، موخوره مو زمانی اتفاق می‌افتد که یک تار مو به دو تکه تقسیم می‌شود. اگر از آن دسته از افرادی باشید که از روی عادت موی خود را به دو قسمت تقسیم می‌کنید آن‌وقت شانس این که به این مشکل مبتلا شوید بیشتر است. اما سؤالی که وجود دارد این است که موخوره مو واقعاً چیست؟ و چه اتفاقی می‌افتد اگر سراغ درمان موخوره مو نرویم؟

به لحاظ علمی آن را تریکوپتیلوسیس می‌نامند. موخوره مو به خاطر دو نیم شدن ساقه مو اتفاق می‌افتد. اگرچه موخوره مو اغلب در انتهای مو قابل شناسایی است اما می‌تواند هرجایی از تاره مو اتفاق بیفتد به طوری که خیلی قابل شناسایی هم نباشد.

اگرچه داشتن موخوره مو در مو بسیار نرمال است مخصوصاً اگر موی زیادی دارید اما باید حواستان حسابی جمع باشد. نه تنها به لحاظ زیبایی اصلاً ظاهر خوشی ندارد بلکه نشان می‌دهد که موی شما آسیب دیده، خشک و ناسالم است. اگر آن را به‌درستی درمان نکنید، مشکلات می‌تواند به سرعت افزایش پیدا کند و منجر به شکستگی شدید مو در سرتاسر ساقه موی شما شود. پس اگر تابه‌حال هیچ‌وقت وقت نگذاشته‌اید موی خود را بررسی کنید وقت آن رسیده نگاهی به موی خود بیندازید و ببینید دچار موخوره هست یا نه!

علت موخوره مو چیست؟

دلایل موخوره مو را برایتان به شکل موردی در ادامه و با جزئیات شرح خواهیم داد:

اول؛ عادات بد روزانه در ارتباط با مو

درحالی‌که ژنتیک نقش مهمی در این موضوع بازی می‌کند اما فاکتورهایی وجود دارد که می‌تواند باعث موخوره مو شود. رایج‌ترین آن عوامل محرکی مثل دوش آب داغ، شانه زدن موی گره خورده، گذاشتن حوله روی مو برای خشک شدن و خوابیدن با موی گره خورده پشت سرتان می‌توانند باعث شکستگی و درنتیجه موخوره مو شوند. برای بیشتر افراد، این عادات به صورت روتین در زندگی‌شان وجود دارد و درواقع باعث آسیب به موی آنها می‌شود بدون این که خودشان از این موضوع آگاه باشند.

دوم؛ حالت دادن مو با گرما

استفاده زیاد از ابزار حالت دهنده گرمایی مو مثل سشوار، اتو مو، بابلیس و … تأثیر بسیار زیادی در موخوره مو دارد چرا که رطوبت مو را می‌گیرد و باعث می‌شود تا فضا برای دو نیم شدن تار مو کاملاً مناسب باشد.

سشوار دوست موخوره مو
سشوار دوست موخوره مو

سوم؛ روش‌های درمانی شیمیایی

روش‌های درمانی شیمیایی برای صاف کردن مو به همراه رنگ کردن یا روشن کردن مو همه باعث ضعیف شدن تارهای مو می‌شوند که می‌تواند احتمال درگیر شدن شما با موخوره مو را بالا ببرد.

چهارم؛ استفاده از محصولات اشتباه مو

استفاده از محصولات مو که پر از عوامل خشک کننده و الکل هستند می‌تواند باعث خشکی و افزایش شکنندگی مو شود. درنهایت، اگر مدام دو شاخه شدن مو را با دست باز کنید یا به طور منظم آن را کوتاه نکنید، احتمال این که آسیبی جدی به موی خود وارد کنید وجود دارد.

پنجم؛ اقلیم و آب و هوا

درحالی‌که این فاکتورها تا حد زیادی تحت کنترل هستند برخی دلایل وجود دارند که خیلی سخت می‌شود آنها را کنترل کرد. عوامل مهاجم محیطی مثل نور خورشید یا کمبود رطوبت می‌تواند باعث خشکی شود و درنتیجه موی شما مستعد موخوره باشد.

ششم؛ تغذیه بد

این عبارت را احتمالاً شنیده‌اید که میگویند «شما همان چیزی هستید که می‌خورید». خب، این واقعیت دارد! کمبود مواد مغذی به خاطر داشتن رژیم غذایی نامناسب، کمبود ویتامین و هورمون‌ها همگی نقش بسیار مهمی را در سلامت مو بازی می‌کنند.

درمان موخوره مو یا روش‌هایی برای خلاص شدن از شر این مشکل!

درمان موخوره مو | کوتاه کردن مو

متأسفانه، به طور کامل نمی‌توان از شر موخوره خلاص شد. به خصوص وقتی روی موی شما ظاهر شود. تنها درمان واقعی موخوره این است که انتهای مو را ببرید که بسیار پیشگیرانه است و بهتر است همان ابتدا این کار را انجام دهید. اگرچه کمی عجیب به نظر می‌رسد اما کوتاه کردن منظم مو به رشد سریع‌تر و قوی‌تر مو کمک می‌کند. این به این خاطر است که اگر موخوره مو قیچی نشود، مو به شکسته شدن و از بین رفتن ادامه می‌دهد و درنهایت منجر به وز شدن موی شما می‌شود. درحالی‌که می‌توانید از برخی محصولات نرم‌کننده مثل روغن، سرم، ژل یا پماد برای کمک به آبرسانی مو، کاهش موخوره، پوشاندن آسیب و از بین بردن وز شدن مو استفاده کنید اما کوتاه کردن منظم تنها درمان موخوره مو به حساب می‌آید.

درمان موخوره مو | تظاهر کنید تا به آن چیزی که دنبالش هستید، برسید!

درحالی‌که پیشگیری بهترین رویکرد است اما همه ما میدانیم که مسیر رسیدن به موی سالم می‌تواند بسیار طولانی باشد به خصوص اگر موی شما مستعد موخوره و شکنندگی باشد یا اگر موی خود را با گرما حالت می‌دهید یا رنگ می‌کنید. در چنین شرایطی، برخی نکات برایتان آماده کرده‌ایم که می‌تواند به شما کمک کند.

می‌توانید از نرم‌کننده استفاده کنید و در طول موی خود وقتی خیس است نرم‌کننده را اسپری کنید. سپس از روغن مو یا سرم برای میانه مو تا انتهای آن استفاده کنید و به مرطوب‌سازی آن کمک کنید. همچنین این‌طوری می‌توانید کوتیکول را نرم کنید. اگر موی شما کاملاً خشک بود می‌توانید مقدار بیشتری از این محصولات را برای انتهای موی خود استفاده کنید. درنهایت برای این که شکنندگی مو را کم کنید می‌توانید مقدار کمی اسپری مو یا پماد نرم‌کننده را استفاده کنید.

درمان موخوره مو | آن را با اکستنشن مو بپوشانید!

البته اگر می‌خواهید به موی خود اضافه کنید که بلندتر و سالم‌تر به نظر برسند بهتر است سراغ اکستنشن مو بروید تا قسمت موخوره موی خود را از بین ببرید. حتی اگر موی شما سالم است اما کم پشت است یا طول مناسبی ندارد می‌توانید از برخی از اکستنشن‌های موجود در بازار استفاده کنید.

اکستنشن مو راهی برای درمان موخوره مو
اکستنشن مو راهی برای درمان موخوره مو

جلوگیری از موخوره مو

وقتی صحبت از موخوره مو می‌شود، جلوگیری بهترین راه درمان موخوره مو است. پس اگر موی سالم و مقاومی دارید تعدادی راه برای جلوگیری از موخوره مو و حفظ یکپارچگی تارهای مو وجود دارد. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید موخوره مو و خشکی می‌تواند هر زمانی اتفاق بیفتد و کاری که همیشه باید بکنید، آبرسانی مو است.

اول؛ موی خود را از داخل به بیرون تغذیه کنید!

اولین نکته ما وقتی صحبت از رشد موی قوی، بلند و درخشان می‌شود تغذیه مناسب است. این یعنی داشتن رژیم غذایی متعادل که غنی از میوه، سبزیجات و چربی‌های سالم باشد و مکمل‌های مورد نیازتان را هم کنار رژیم غذایی مصرف کنید.

اسیدفولیک و بیوتین توانایی بسیار زیادی در افزایش سلامت، طول و ضخامت مو دارند. بیوتین به‌وسیله سوخت و ساز چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها می‌تواند باعث قوی شدن ناخن و مو شود و اسیدفولیک به تولید گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند که قدرت رشد مو را افزایش می‌دهند. همچنین به خاطر داشته باشید که آبرسانی نکته‌ای کلیدی است.

دوم؛ به طور مرتب موی خود را کوتاه کنید!

مطمئن شوید که به طور منظم هر ۶ تا ۸ هفته یک بار موی خود را کوتاه می‌کنید تا به هیچ مشکلی از جمله موخوره مو برنخورید. درنهایت همه چیز به مرطوب ساختن و تغذیه مو برمی‌گردد. غیرممکن است بشود به طور کامل جلوی موخوره مو را گرفت اما با دنبال کردن مراحل بالا می‌توانید کنترل سلامت موی خود را به دست بگیرید.

کوتاهی مو به طور مرتب
کوتاهی مو به طور مرتب

سوم؛ از محصولات مناسب استفاده کنید!

یکی دیگر از راه‌های دور نگه داشتن موخوره مو از طریق شستشو کم مو و استفاده از شامپوها، نرم‌کننده‌ها و حالت دهنده‌های مناسب مو است. برای مثال، بهترین کار این است که به هیچ عنوان سراغ شامپو شفاف‌کننده نروید چرا که می‌تواند برای مو بسیار سنگین باشد.

محصولات زیادی وجود دارند که حاوی مواد شیمیایی سمی، عوامل خشک کننده و دیگر مواد مؤثره مثل پارابن و گوگرد هستند که بیشتر از این که برای موی شما خوب باشند به آن آسیب می‌زنند.

چهارم؛ اول از همه نرم‌کننده بزنید!

همچنین می‌توانید از نرم‌کننده، شامپو و نرم‌کننده استفاده کنید که این روش برای شما فوق‌العاده خواهد بود. به جای شروع با شامپو و بعد نرم‌کننده، می‌توانید یک بار قبل از شامپو زدن از نرم‌کننده استفاده کنید. درنهایت هم کارتان را با نرم‌کننده به اتمام برسانید که باعث نرمی و درخشندگی موی خود شوید.

پنجم؛ یک درمان خانگی را امتحان کنید!

برای این که هوای موی خود را داشته باشید می‌توانید یک بار در هفته از درمانی خانگی برای موی خود استفاده کنید. مثلاً ماسک ترمیم‌کننده نارگیل بهترین راه برای ترمیم مو است و تنها به دو ماده مؤثره نیاز دارد. درواقع تحقیقات نشان داده است که درمان مو با روغن می‌تواند جلوی ایجاد موخوره مو را بگیرد. اگر روغن نارگیل ندارید می‌توانید از روغن بادام و روغن زیتون به عنوان جایگزین استفاده کنید.


برای یاد گیری روتین مراقبت از مو جهت داشتن موهایی شاداب و سالم، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را از دست ندهید.

روتین مراقبت از مو

روتین مراقبت از مو؛ امکانی ایده آل برای حفظ موهایتان!

برای داشتن مو سالم، درخشان و همچنین پوست سری سالم و بدون خشکی، شوره یا چیزهایی از این دست، داشتن روتین مراقبت از مو به شدت توصیه می‌شود.


ششم؛ از رنگ کردن مو پرهیز کنید!

همه میدانیم که بینمان کسانی هستند که رنگ طبیعی موی خود را دوست ندارند و می‌خواهند موی خود را رنگ کنند یا آن را روشن کنند. پیشنهاد می‌کنیم سعی کنید سراغ روش‌های طبیعی بروید. این‌طوری هم هوای جیب خودتان را خواهید داشت هم حواستان به این هست که آسیبی جدی به موی خود نمی‌زنید.

هفتم؛ روی بالش ابریشمی بخوابید.

نکته دیگر این است که وقتی با موی بلند خود روی بالش پنبه‌ای می‌خوابید، می‌تواند باعث کشیدگی مو، شکستن آن و درنهایت موخوره مو شود. راه درمان موخوره مو در هنگام خواب استفاده از بالش ابریشمی است. این‌طوری خیالتان راحت است در مدت زمانی که خوابیده‌اید، قرار نیست آسیبی جدی به موی شما وارد شود و می‌توانید جلوی موخوره مو را به سادگی بگیرید.


تا داشتن محصولی بی‌نظیر برای پیش‌گیری از بروز موخوره، تنها یک کلیک فاصله دارید.

سرم مو کراتین و آرگان تراست

انواع موخوره مو

انواع مختلفی برای موخوره مو وجود دارد که هرکدامشان روش درمان متفاوتی دارند. نگران نباشید. آن‌قدر که به نظر می‌رسد، پیچیده نیست. در ادامه انواع موخوره مو را به شما معرفی کرده‌ایم.

موخوره کوچک

این نوع موخوره اولین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد موی شما نیاز به کمک دارد. با استفاده از شامپوی مرطوب‌کننده و نرم‌کننده می‌توانید آن را درمان کنید. این کار جلوی از بین رفتن مو را با مرطوب ساختن و تغذیه تارهای مو می‌گیرد.

موخوره کوچک
موخوره کوچک

موخوره دو نیم شدن ساده

این رایج‌ترین نوع موخوره مو است و اولین نشانه است برای نیاز موی شما به تغذیه شدن. می‌توانید از نرم‌کننده عمیق برای تغذیه تارهای موی خود استفاده کنید.

موخوره دو نیم شدن ساده
موخوره دو نیم شدن ساده

موخوره گره شدن

این نسخه موی فر از موخوره است. سعی کنید از شانه‌ای با دندانه پهن برای باز کردن گره استفاده کنید.

موخوره گره شدن
موخوره گره شدن

موخوره شمعی

نازک شدن تار مو به این معناست که لایه محافظ بیرونی را از دست داده است. می‌توانید از ماسک مو برای درمان موخوره مو استفاده کنید. آن هم به این صورت که یک یا دو بار در هفته از آن استفاده کنید.

موخوره شمعی
موخوره شمعی

موخوره چنگالی

این موخوره چندگانه به معنای این است که تارهای موی شما نیاز به کمکی جدی دارد. حتماً موی خود را کوتاه کنید. از نرم‌کننده ترمیم‌کننده به مدت ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید تا موی شما قدرت خود را دوباره پیدا کند.

موخوره چنگالی
موخوره چنگالی

موخوره درختی

این یعنی موی شما دیگر اوضاع وخیمی دارد. وقت کوتاه کردن مو و استفاده از نرم‌کننده‌ای قوی برای قوی ساختن تارهای مو است.

موخوره درختی
موخوره درختی

درمان موخوره مو؛ کاری از نان شب واجب‌تر!

شما روزانه محصولات زیادی برای مراقبت از پوست و موی خود استفاده می‌کنید اما آیا تابه‌حال وقت گذاشته‌اید ببینید وضعیت موی شما به چه صورت است. موخوره مو می‌تواند مشکلی به ظاهر نه چندان مهم باشد اما خبری است از این که موی شما وضع وخیمی دارد و باید زودتر به داد آن برسید. در این مطلب از لیامگ به بررسی نحوه درمان موخوره مو پرداختیم و سعی کردیم شما را با روش‌های مختلفی برای مواجهه با آن آشنا کنیم. اگر برای قوی ساختن موی خود نیاز به مطالبی آموزشی دارید سری به مطالب دیگر ما در لیامگ بزنید و اگر می‌خواهید دست به کار شوید و خرید کنید، فروشگاه اینترنتی لیاتیم در خدمت شماست.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید