صفحه اصلی > مد و زندگی : چطور با کانتورینگ صورت زیباتر به نظر برسیم؟

چطور با کانتورینگ صورت زیباتر به نظر برسیم؟

کانتورینگ صورت

اگر از طرفداران کانتورینگ هستید، قطعا این نکته را بهتر از هرکسی می‌دانید که برای خبره شدن در این تکنیک، لازم است مهارت‌هایی داشته باشید. فقط استایلیست‌ها و آرایشگران نیستند که می‌توانند به درست کانتورینگ صورت را انجام دهند – شما هم می‌توانید این کار را بکنید. چاره کار، یادگیری چند مهارت است. به‌همین سادگی، حرفه‌ای خواهید شد. فقط محض احتیاط قبل از این که بزنیم به دل مطلب، بگذارید برایتان بگوییم کانتورینگ چیست؟ تکنیکی است که در گذشته برای هنرمندان تئاتری یا مدل‌های فشن استفاده می‌شده اما اکنون به بخشی از روتین آرایش روزانه افراد تبدیل شده است. هنر برجسته ساختن ساختار صورت از طریق آرایش و همچنین شکل دادن به برخی نقاط صورت را کانتورینگ صورت می‌گویند. همینقدر کافی است برای این که پرتاب شویم به دنیای مراحل کانتورینگ، نه؟ آماده‌اید؟

نحوه کانتورینگ صورت – ۵ راه ساده!

کلی مرحله وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا گونه‌های تراشیده و زیبای خود را به رخ بکشید. هر چیزی که برای این کار نیاز دارید، همینجاست:

مرحله اول؛ پایه‌سازی انجام دهید.

صورت خود را آماده کنید.

برای این کار می‌توانید از کرم پودر و کانسیلر استفاده کنید.

ترجیحاً از پودر روشن استفاده کنید.

این کار کمک می‌کند تا کانتورینگ صورت شما به خوبی بنشیند.

پایه سازی کانتور صورت
پایه سازی کانتور صورت

مرحله دوم؛ انتخاب محصولات و برس مناسب

می‌توانید از میان پودرها و کرم‌ها یکی را انتخاب کنید.

پودر به شما ظاهری مات می‌دهد درحالی که کرم باعث می‌شود صورت شما کمی براق به نظر برسد.

اگر تازه‌کار هستید، بهترین انتخاب برای شروع، محصولات کرمی است چرا که به سادگی ساخته و ترکیب می‌شوند.

برای برس، از برس کوچک و متراکم استفاده کنید که دقت بالایی دارد.

نیاز به برسی برای کانتورینگ صورت و یک برس دیگر برای هایلایت کردن دارید.

مرحله سوم؛ صورت خود را تقسیم‌بندی کنید!

نقاط اصلی برای کانتورینگ صورت شامل نواحی زیر خط فک، دو طرف شقیقه‌ها، کناره‌های بینی و گودی استخوان‌های گونه می‌شود.

ترفند مناسب این است که از ساختار استخوان خود به عنوان راهنما استفاده کنید و در همین حین، رنگدانه‌ها را پخش کنید.

مرحله چهارم؛ ساختن و پرداختن

هرچه کانتورینگ صورت شما طبیعی‌تر به نظر برسد، بهتر است.

همیشه مطمئن شوید که خطوط واضح و مشخصی از رنگ روی صورت شما وجود نداشته باشد.

از یک اسفنج تخم‌مرغی مرطوب یا یک برس کرم پودر برای ترکیب استفاده کنید.

می‌توانید از رژ گونه هلویی مایل به صورتی برای گونه خود استفاده کنید تا گونه شما اصطلاحاً گل بیندازد.

مرحله پنجم؛ هایلایت صورت

با استفاده از هایلایتر صورت، تنها نواحی‌ای را هایلایت کنید که نور به‌طور طبیعی با آن برخورد می‌کند؛ مثل استخوان گونه، استخوان ابرو، پل بینی و مرکز چانه.

این کار باعث افزایش اثرگذاری کانتورینگ صورت خواهد شد.

بگذارید سراغ برخی آموزش‌های ساده برای کانتورینگ صورت برویم.

در ادامه می‌خواهیم بر اساس شکل صورت شما بگوییم چطور کانتورینگ را انجام دهید.

هایلایت در کانتور
هایلایت در کانتور

وسایل موردنیاز کانتور صورت

 • پالت کانتورینگ
 • برس

کانتورینگ صورت قلبی شکل

مراحل کانتور صورت قلبی

 1. آمادگی پوست: مرحله اول این است که با یک کرم پودر روشن، پایه‌ای برای کانتورینگ خود بر روی صورت آماده کنید.
 2. هایلایت کردن: از کرم هایلایتر استفاده کنید. با هایلایت کردن فک، پل بینی، نواحی زیر چشم، بالای گونه، اطراف دهان و مرکز پیشانی شروع کنید.
 3. کانتورینگ: حالا که هایلایت کردن تمام شد، مرحله بعدی این است که سراغ کانتورینگ صورت بروید. مطمئن شوید رنگی که استفاده می‌کنید مناسب سایه است و نه خیلی گرم است نه نارنجی. از برس استفاده کنید و از خط مو، کانتورینگ را شروع کنید و سپس به آرامی به سمت شقیقه و بعد از آن تا پیشانی بروید. برای کانتورینگ گونه، از ساختار طبیعی استخوان گونه پیروی کنید و از بالای گوش تا گوشه دهان را کانتور کنید. کمی روی دو طرف بینی بمالید تا ظاهری تراشیده‌تر داشته باشید.
 4. ترکیب کردن: به محض این که کار کانتورینگ صورت تمام شد، نوبت به ترکیب کردن می‌رسد و این همان جایی است که خیلی جذاب است. از یک برس کانتورینگ پف‌دار کوچک استفاده کنید. با ضربات کوچک بر روی پیشانی شروع کنید تا هایلایتر را ترکیب کنید و سپس روی تمام نواحی آن را انجام دهید. از یک برس کانتورینگ بزرگ برای نواحی کانتور شده استفاده کنید – از پیشانی شروع کنید و سپس به تدریج به پایین بیایید تا به طور کامل ترکیب شوند. وقتی روی گونه خود را ترکیب می‌کنید حرکت خود را به سمت بالا و نرم انجام دهید. این کار به نرم شدن ظاهر شما کمک می‌کند و در عین حال همه چیز به خوبی باهم ترکیب خواهد شد.
 5. حالا وقت فیکس کردن است: با استفاده از کرم پودر و برس، به آرامی روی پوست خود بکشید. این کار باعث می‌شود ماندگاری کانتورینگ شما طولانی شود. می‌توانید سراغ رژ گونه بروید تا کمی گرما به ظاهر خود بدهید.

کانتورینگ صورت گرد

مراحل کانتور صورت گرد

 1. هایلایت کردن: پوست خود را آماده کنید و پیش از شروع، کرم پودر بزنید. حالا کار خود را با هایلایت کردن مرکز پیشانی، پل بینی و در انتها وسط چانه شروع کنید. مثلث‌های بلند و معکوسی زیر ناحیه چشم ایجاد کنید. کمی هایلایتر روی استخوان گونه خود هم بزنید، بد نیست.
 2. کانتور کردن: برای کانتورینگ صورت از یک سایه با رنگ سرد استفاده کنید. سعی کنید سراغ رنگ‌های درخشان نروید. کانتورینگ را از گوش شروع کنید چرا که باعث لاغری صورت شما می‌شود. سپس با ایجاد شکل C، شقیقه‌های خود را کانتور کنید. برای لاغری بینی، با سایه کانتور خود روی کناره‌های بینی بمالید.
 3. ترکیب کردن: از برس پف‌دار کوچک استفاده کرده و تمام نواحی هایلایت شده را با آرام فشردن برس، ترکیب کنید. برای ترکیب کانتور از یک برس کانتورینگ بزرگ استفاده کنید تا هیچ خط واضحی روی صورت نماند.
 4. حالا وقت فیکس کردن است: از پودر فیکسر برای صورت خود استفاده کنید تا آرایش شما برای مدت زمانی طولانی‌تری باقی بماند.

این هم از نتیجه دلخواه پایانی.

کانتورینگ صورت مربعی

مراحل کانتور صورت مربعی

 1. هایلایت کردن: به محض این که کار آماده کردن صورت و درواقع کرم پودر زدن شما تمام شد، وقت این می‌رسد که سراغ هایلایت کردن بروید. با مرکز پیشانی شروع کنید و سپس به طرف پایین بروید و مرکز چانه را هدف قرار دهید. برای اتصال میان این دو، خطی باریک از وسط بینی عبور دهید. نواحی زیر چشم را هم هایلایت کنید و در عین حال گوشه‌های بیرونی دهان را هم هایلایت کنید.
 2. کانتورینگ صورت: هنگام انتخاب سایه کانتور، بهتر است سراغ خاکستری و سایه‌های سرد بروید. خط فک، زیر استخوان گونه و کناره‌های بینی را کانتور کنید.
 3. ترکیب کردن: ترفند ما از ترکیب اولین هایلایتر شروع می‌شود و سپس باید سراغ ترکیب کانتور و هایلایت بروید. به آرامی برس را روی محصول آرایشی بمالید و سپس سایه‌های تاریک و روشن را باهم ترکیب کنید.
 4. در انتها؛ فیکس کردن: برای فیکس کردن محصولات کانتور، از کمی پودر فیکسر استفاده کنید تا در طول روز خیال‌تان از بابت آرایش راحت باشد. از برسی بزرگ برای مالیدن پودر به صورت استفاده کنید. می‌توانید کمی رژ گونه نیز بزنید تا گرمی به صورت شما افزوده شود.

تفاوت را می‌بینید، نه؟


برانزر یکی از محصولاتیست که به شما در حالت دادن به چهره‌تان کمک زیادی می‌کند. برای آشنایی با برانزر و نحوه استفاده از آن مقاله زیر را از دست ندهید.

برانزر

برانزر چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

می‌دانید که برانزر (Bronzer) چیست؟ چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ چه کاربردی دارد؟ ما در این مقاله به‌صورت جامع درباره آن صحبت کردیم.


کانتورینگ صورت بیضی و کشیده

مراحل کانتور صورت بیضی و کشیده

 1. هایلایت کردن: صورت خود را با کرم پودر و مرطوب‌کننده آماده کنید. به صورت قوس یا نیم دایره روی پیشانی به سمت بالا را هایلایت کنید و آن را به سمت پایین بینی خود بلغزانید. همچنین چانه، گوشه‌های بیرونی دهان، ناحیه زیر چشم و استخوان گونه خود را هایلایت کنید.
 2. کانتور کردن: از سایه‌ای طبیعی برای کانتور استفاده کنید. از سمت زاویه‌دار یا نوک برس برای کانتور زیر استخوان گونه استفاده کنید. سپس قسمت بیرونی پیشانی، دو طرف بینی و خط فک خود را کانتور کنید.
 3. ترکیب کردن: از گوشه داخلی چشم شروع کنید – هایلایت را از مرکز به بیرون ترکیب کنید و سپس کانتور را از بیرون به داخل ترکیب نمایید.
 4. وقت فیکس کردن رسیده: از کرم پودر برای فیکس کردن استفاده  کنید. از مرکز صورت شروع کنید، با استفاده از برس و آرام فشار دادن و مالیدن آن بر روی نواحی مختلف، سعی کنید بدون به هم ریختن آرایش، کار فیکس کردن را انجام دهید.

و این هم نتیجه نهایی!

کانتورینگ صورت کشیده
کانتورینگ صورت کشیده

کانتورینگ صورت الماسی شکل

برای صورت الماسی شکل، کانتور را در نواحی زیر استخوان گونه انجام دهید، از گوش شروع کرده و در میانه گونه به پایان برسانید.

نواحی زیر چشم، وسط پیشانی و وسط چانه را هایلایت کنید.

کانتورینگ صورت مستطیلی

اگر صورت مستطیلی دارید، روی کانتور کردن طرف‌های پیشانی تمرکز کنید تا خط موی شما باریک‌تر به نظر برسد.

همچنین همراه با خط مو تا زیر استخوان فک و نواحی زیر استخوان گونه ادامه دهید – از گوش شروع کرده و تا وسط گونه ادامه دهید.

نواحی زیر چشم، استخوان ابرو و وسط چانه را هایلایت کنید.

برخی ترفندها که کار شما را ساده می‌سازد!

کانتورینگ صورت در لحظه نخست ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد اما استمرار در انجام آن باعث می‌شود در نهایت حسابی روی آن مسلط شوید. در ادامه برخی ترفندها، بایدها و نبایدها و همچنین کارهایی که احتمالا باید بدانید و نمی‌دانید را برایتان خواهیم گفت:

 • اول از همه بسیار مهم است که کانتورینگ صورت شما طبیعی به نظر برسد.
 • برای محصولات کانتورینگ، سراغ هرچیزی که خیلی براق و زرق و برق‌دار است نروید.
 • برای کانتورینگ بینی، می‌توانید از یک نوار کاغذی استفاده کنید تا خط مستقیم را بسازید. دو خط در دو طرف بینی بکشید، از گوشه داخلی استخوان ابرو شروع کنید و در نوک دماغ شکل U را بسازید.
 • از برس و ابزار مناسب استفاده کنید! توصیه می‌کنیم تا حد امکان از برندهای مطرح استفاده کنید.

پیش از حرف پایانی، ۷ روش آسان دیگر را بررسی کنیم؟

قبل از این که بخواهیم درباره اتمام این مطلب برایتان بنویسیم، بگذارید ۷ روش آسان دیگر برای کانتورینگ صورت را برایتان بنویسیم، شاید هیچکدام از مراحل بالا به کارتان نیامد و خیلی تخصصی بود، آن وقت این روش‌ها بسیار آسان‌تر خواهند بود.

اول؛ گونه‌هایتان را کانتور کنید!

هنگام برجسته کردن گونه‌هایتان از حفره‌ای پیروی کنید که به وسط گوش می‌رسد و تا گوشه دهان شما امتداد دارد.

دوم؛ همراه کانتور، سایه بزنید!

یکی دیگر از راه‌های عالی برای پیدا کردن گودی گونه‌ها، کشیدن آن‌هاست. می‌توانید با ترسیم خطوطی نرم، سایه ایجاد کنید. فراموش نکنید که در امتداد خط مو، بالای گوشه‌های بیرونی ابروها را سایه بزنید.

هنگام خرید لوازم آرایش کانتور، به شدت توصیه می‌کنیم که روی برانزر مات در برابر چیزی زرق و برق‌دار بیشتر حساب باز کنید چرا که خطوط تیره سایه نباید برق بزنند. همچنین توصیه می‌کنیم به جای رنگ نارنجی گرم به دنبال کانتور با ته رنگ خاکستری باشید.

سوم؛ از هایلایتر و کانتور برای برجسته کردن لب‌ها استفاده کنید!

کمی هایلایتر – یا حتی کانسیلری که دو یا سه درجه از پوست شما روشن‌تر است – در مرکز چانه بزنید. با برس خوب ترکیب را انجام دهید.


تا آشنایی با یکی از بهترین کانسیلرهای ایرانی تنها یک کلیک فاصله دارید.

کانسیلرهای تراست

چهارم؛ فک خود را با کانتور شکل دهید!

کانتور را دقیقاً روی لبه صورت، بالاتر از جایی که استخوان زیر آن منحنی می‌شود، قرار دهید. سپس برای این که برجسته‌اش کنید، نواری از هایلایتر را از چانه تا لاله گوش خود با خطی از سایه کانتورینگ خود درست زیر آن ترسیم کنید. با یک برس یا اسفنج کمی مرطوب، ترکیب کردن را آغاز کنید.

پنجم؛ از کانتور برای شکل دادن به چشم خود استفاده کنید!

برای این که چشمان شما کاملا بیدار به نظر برسند، استخوان مداری را روی چشم خود پیدا کنید چرا که استخوان مداری کمی بالاتر است  باعث می‌شود چشمان شما بزرگ‌تر به نظر برسند.

ششم؛ صورت خود را درخشان سازید!

این مرحله درباره استفاده از هایلایتر برای ایجاد بازتاب در راستای بینی، استخوان‌های ابرو و استخوان‌های بالای گونه است. هایلایت کردن بین ابروها، معجزه خواهد کرد.

هفتم؛ کانتور را ترکیب کنید و ترکیب کنید و ترکیب کنید

برای از بین بردن هرگونه رگه، بسیار مهم است که در مناطق سایه‎‌دار با یک برس یا اسفنج عمل ترکیب کردن را انجام دهید. از مرکز شروع کنید و به سمت بیرون پخش کنید. استفاده از ابزاری نرم را به شکل توصیه می‌کنیم تا کنترل خوبی برای پخش یک‌نواخت داشته باشید. اگر بیشتر از اسفنج استفاده می‌کنید، سراغ نسخه نرم آن بروید.

پخش و بلِند کردن کانتور صورت
پخش و بلِند کردن کانتور صورت

و اما کلام آخر!

با این راهنمای جامع و کامل نحوه کانتورینگ صورت، شما به ظاری زیبا و دلخواه خود نزدیک و نزدیک‌تر خواهید شد. از آموزش نحوه ایجاد آرایش پایه گرفته تا تقسیم‌بندی صورت و همچنین نشان‌دادن نحوه ترکیب صحیح محصول را در این مطلب از لیامگ پوشش داده‌ایم.

نمی‌دانم دیگر منتظر چه هستید و چرا دارید به خواندن ادامه می‌دهید. پیش از این که دست از خواندن بکشید بگوییم که محصولات آرایشی خود را از فروشگاه اینترنتی لیاتیم بگیرید که خیال‌تان از بابت کیفیت راحت باشد. حالا دیگر وقت زیبا شدن است.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید