صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : خمیردندان خوب را از کجا تشخیص دهیم؟

خمیردندان خوب را از کجا تشخیص دهیم؟

خمیر دندان

حجم تنوعی که برای انتخاب از میان انواع خمیردندان وجود دارد می‌تواند واقعاً آدم را کلافه کند. آیا باید سراغ خمیر دندان کنترل‌کننده جرم دندان بروید یا نوع فلوراید یا هر دوی آن؟ و فراموش نکنید که باید حتماً از نوع خمیردندان سفیدکننده فوری باشد و درعین‌حال مواد مؤثره به کار رفته در محصول نیز کاملاً طبیعی باشد.

وقتی صحبت از انتخاب بهترین خمیردندان مطرح می‌شود بسیار مهم است که درباره نیازهای بهداشتی دندان خود به‌خوبی فکر کنید. در این مطلب از لیامگ قرار است به طور خاص درباره خمیردندان سفید کننده فوری برایتان بنویسیم.

فهرست مطالب

ترکیبات موثر خمیردندان

خمیردندان به‌صورت خمیر یا ژل در دسترس است. علی‌رغم انواع خمیردندان موجود، برخی مواد مؤثره وجود دارند که می‌توانید در همه خمیردندان‌ها آنها را پیدا کنید. در ادامه برخی از این مواد مؤثره خمیردندان را به شما معرفی خواهیم کرد:

عوامل ساینده خمیردندان

متریال خراش دهنده مثل کربنات کلسیم و سیلیکات‌ها به حذف مواد غذایی، باکتری و برخی لک‌های موجود بر روی دندان شما کمک می‌کنند.

طعم دهنده‌های خمیردندان

شیرین‌کننده‌های مصنوعی از جمله ساخارین، اغلب به خمیردندان اضافه می‌شوند تا طعم بهتری داشته باشند. درحالی‌که بسیاری از مردم عطر و طعم خمیر دندان را با نعناع یکی می‌دانند، خمیردندان در طعم‌های مختلفی مثل دارچین، لیمو و آدامس‌بادکنکی تولید می‌شود.

مرطوب‌کننده‌ها در خمیردندان

فرمولاسیون خمیری و ژل خمیردندان اغلب حاوی موادی مثل گلیسرول است که به کمک آن جلوی خشک شدن خمیردندان را می‌گیرد.

غلیظ کننده‌ها در خمیر دندان

عواملی که به خمیردندان ضخامت می‌بخشند از جمله مولکول‌های رنگی موجود در برخی جلبک‌های دریایی به دستیابی و حفظ بافت مناسب خمیردندان کمک شایانی می‌کنند.

غلظت خمیر دندان
غلظت خمیردندان

مواد شوینده موجود در خمیردندان

کف‌هایی که می‌بینید موقع مسواک زدن اتفاق می‌افتد به خاطر شوینده‌هایی مثل سدیم لوریل سولفات می‌باشد.

انواع خمیردندان را بشناسید!

خمیردندان فلوراید

مهم‌ترین ماده مؤثره که باید در هنگام خرید خمیر دندان دنبالش باشید، فلوراید است.

فلوراید ماده‌ای معدنی است. کاربرد آن برای جلوگیری از پوسیدگی سال‌هاست که شناخته شده است. باکتری موجود در دهان شما از طریق شکر و باقیمانده‌های دهان شما بعد از غذا خوردن تغذیه می‌کند. فلوراید کمک می‌کند تا از دندانتان در برابر اسیدی که هنگام این اتفاق منتشر می‌شود، محافظت کند. این کار را به ۲ روش انجام می‌دهد. یک، فلوراید باعث قوی‌تر شدن مینای دندان شما می‌شود و احتمال آسیب اسیدی را کمتر می‌کند. دو، می‌تواند مراحل اولیه آسیب اسید را با مواد معدنی، معکوس کند و جای آنها را عوض کند.

استفاده از خمیردندان فلوراید مهم‌ترین روش برای اطمینان حاصل کردن از این است که دندان شما از مزایای این ماده معدنی دوست‌داشتنی بهره خواهند برد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب فلوراید دار دارد فکر نکنید می‌توانید فلوراید را از خمیردندان خود حذف کنید. مطالعات نشان داده است که استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید به افزایش غلظت فلوراید در دندان کمک می‌کند.

خمیر دندان برطرف‌کننده جرم دندان

خمیردندان‌های زیادی برای کنترل جرم دندان در بازار وجود دارند که بیشترشان هم حاوی فلوراید می‌باشند.

هرکسی روی دندان خود لایه‌ای باکتری دارد که پلاک نامیده می‌شود. اگر پلاک به طور کامل با استفاده از بهداشت دهان از بین نرود، به جرم تبدیل می‌شود. این ماده که ازبین‌بردن آن بسیار دشوار است روی دندان زیر لثه شکل می‌گیرد و درنهایت باعث بیماری لثه می‌شود.

انواع مختلفی مواد مؤثره وجود دارند که در خمیردندان مورد استفاده قرار می‌گیرند تا جلوی ایجاد جرم روی دندان را بگیرند. ترکیبات شیمیایی شامل فیروفسفات و زینک اغلب اضافه می‌شوند و ثابت شده که تأثیرگذار هم هستند. علاوه بر این، برخی خمیردندان‌های کنترل‌کننده جرم حاوی آنتی‌بیوتیک‌هایی به نام تریکلوزان هستند که باکتری دهان را می‌کشند.

برخی خمیردندان‌های خاص حاوی عوامل آنتی پلاک هستند که نشان داده شده می‌توانند در مبارزه با پلاک و جرم دندان مؤثر باشند.

خمیر دندان کاهش دهنده جرم دندان
خمیردندان کاهش دهنده جرم دندان

خمیردندان مناسب برای دندان‌های حساس

برای آن‌هایی که دندانشان به سادگی اذیت می‌شود برای مثال در برابر دمای سرد یا گرم – خمیردندان‌هایی در بازار وجود دارد که مناسب آنها ساخته شده است. این خمیردندان‌ها معمولاً حاوی پتاسیم نیترات یا استرانسیم کلراید هستند. این ترکیبات شیمیایی می‌توانند شما را به مدت ۱ ماه از شر هر نوع حساسیتی خلاص کنند. آنها این کار را با بستن مسیر اعصاب داخل دندان انجام می‌دهند.

خمیردندان سفیدکننده فوری

برای کمک به افراد در جهت این که دندان‌های سفید داشته باشند بسیاری از خمیر دندان سفید کننده فوری را می‌توانید در بازار پیدا کنید. این نوع خمیردندان معمولاً حاوی هیچ سفید کننده‌ای نیست. در عوض حاوی ذرات ساینده یا شیمیایی است که به طور مؤثر در برق انداختن دندان یا ازبین‌بردن لک‌های دندان مؤثر هستند.

اگرچه ممکن است نگران باشید که سایش خمیردندان سفیدکننده فوری ممکن است به دندان‌های شما آسیب بزند اما باید بگوییم که مطالعات نشان می‌دهد این مدل خمیردندان‌ها هیچ ضرری برای مینای دندان شما ندارند.

هنگام خرید خمیردندان باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

هنگام خرید خمیردندان میزان فلوراید موجود را بررسی کنید

به دنبال ppmF باشید. اگر زیر ۱۰۰۰ باشد به این معناست که میزان فلوراید موجود در خمیردندان کم است و هیچ محافظتی در برابر پوسیدگی ندارد. اگر ۱۴۵۰ باشد آن وقت آن رقم توصیه شده را دارا می‌باشد. اما به این نکته توجه داشته باشید که خمیردندان مخصوص کودکان حاوی سطح پایین‌تری است.


برای اینکه با روش درست مسواک زدن آشنا شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را از دست ندهید.

استفاده از خمیردندان

استفاده از خمیردندان؛ چیزهایی که درباره مسواک زدن نمی‌دانستید!

مسواک زدن از مهم‌ترین کارهایی است که برای بهداشت روزانه باید انجام دهیم. استفاده از خمیردندان نیز بسیار مهم است. اینجا درباره دندان و سلامت آن نوشته‌ایم.


هنگام خرید خمیر دندان به نیازهایتان توجه کنید

بسیاری از افراد – به خصوص آن‌هایی که به‌خوبی دندان‌هایشان را مسواک می‌زنند نیازی به مواد مؤثره فعال اضافی به جز فلوراید ندارند. اگر نگرانی‌های دیگری مثل سفیدکننده فوری، حساسیت یا پوشش مینای دندان دارید، سراغ راهنمای مواد مؤثره مناسب برای خمیردندان‌ها بروید و ببینید بهتر است چه چیزهایی داخل خمیردندان شما باشد.

هنگام خرید خمیردندان حواستان به سایز خمیردندان باشد

خمیردندانی که ارزان به نظر می‌رسد وقتی قیمت هر ۱۰۰ میلی‌لیتر را در مقایسه با رقبای آن مقایسه کنید می‌تواند گران باشد.

استفاده از خمیر دندان
استفاده از خمیردندان

آیا خمیردندان سفید کننده فوری واقعاً جواب می‌دهد؟

خمیردندان سفیدکننده فوری واقعاً جواب می‌دهد اگرچه هیچ ماده مؤثره سفیدکننده‌ای داخل آن نیست که نتایج خاصی در کوتاه‌مدت ایجاد کند اما جواب می‌دهد. فقط حواستان به این نکته باشد که استفاده طولانی‌مدت از این مدل خمیردندان‌ها می‌تواند منجر به حساس شدن دندانتان شود.

آیا بعد از مسواک نباید دهانمان را با آب بشوییم؟

مهم نیست از چه خمیردندانی استفاده می‌کنید، اگر دهان خود را بعد از مسواک زدن بشویید همه مزایای آن را از بین می‌برید چرا که مواد مؤثره به طور کامل به دندان و لثه شما جذب نمی‌شوند. بله، مردم معمولاً می‌خواهند دهانشان را بشویند. علاوه بر این، خمیر دندان مناسب برای دندان حساس معمولاً طعم خوبی ندارد.

مهم نیست از چه خمیردندانی استفاده می‌کنید، شستشوی دهان بعد از مسواک زدن مزایای را به حداقل می‌رساند چرا که فلورایدی که به از بین رفتن حساسیت دندان کمک می‌کند را از بین می‌برد. یک قانون خوب درباره مسواک زدن وجود دارد. آن هم این که تا ۳۰ دقیقه بعد از مسواک زدن، شستشوی دهان، غذا خوردن و نوشیدنی خوردن ممنوع! پیشنهاد می‌کنیم درست چند لحظه پیش‌ازاین که به تختخواب بروید، مسواک بزنید.

آیا استفاده از خمیردندان می‌تواند مینای دندان را ترمیم کند؟

بسیاری از برندها ادعا می‌کنند که خمیردندان تولیدی آنها می‌تواند مینای دندان را ترمیم کند. واقعیت این است که چنین چیزی امکان‌پذیر است اما بستگی به شرایط دندان شما دارد.

آیا باید از خمیردندان آلوئه‌ورا استفاده کنیم؟

ممکن است برندهای مختلفی را ببینید که تبلیغ می‌کنند خمیردندانشان حاوی آلوئه‌وراست. شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان می‌دهد آلوئه‌ورا به کاهش یا مبارزه با پلاک و جرم دندان کمک می‌کند. علاوه بر این، برخی از این برندها مقدار کمی فلوراید دارند و باید هنگام انتخاب و تصمیم‌گیری برای خرید تمام جوانب را به‌خوبی در نظر بگیرید.

قدرت خمیردندان زغال چطور؟ واقعی است؟

خمیردندان زغالی اخیراً به ترندی در بازار تبدیل شده است و تمام بازاریابی‌های اینترنتی روی آن انجام می‌شود. به طور کلی باید از محصولاتی که برای دندان ساخته می‌شود و حاوی زغال است دوری کنید.

خمیر دندان زغال
خمیردندان زغال

زغال، ساینده است و تقریباً هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از آن مزیتی دارد. زغال درواقع می‌تواند به لایه مینای دندانتان آسیب بزند و منجر به حساسیت دائمی دندان شما شود.

به خاطر داشته باشید که در کنار نخ دندان کشیدن، استفاده از یک خمیردندان خوب، مهم‌ترین بخش روتین مراقبت از دندان شماست.

برای سفیدی دندان خود، خمیردندانتان را عوض کنید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی انواع خمیردندان مناسب برای دندان پرداختیم. همچنین درباره واقعی بودن خمیردندان سفید کننده فوری نیز برایتان مطالبی نوشتیم که می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری نهایی و خریدتان کمک کند. برای اطلاع از قیمت خمیردندان چند امکان پیش روی شماست که ما جستجوی اینترنتی و مقایسه محصولات مختلف با یکدیگر را پیشنهاد می‌کنیم. برای خواندن مطالب مفید دیگر در ارتباط با دندانتان می‌توانید سری به لیامگ ما بزنید و از افزایش دانش عمومی خود لذت ببرید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید