صفحه اصلی > مد و زندگی و مراقبت از مو : بایدها و نبایدهای مراقبت بعد از پروتئین تراپی مو

بایدها و نبایدهای مراقبت بعد از پروتئین تراپی مو

مراقبت بعد از کراتین مو

صاف کردن مو به روش‌های قدیمی و آسیب‌زننده دیگر فایده‌ای ندارد. جدا از اینکه زمان شما را هدر می‌دهد، به‌محض پریدن در استخر در سفر یا دوش‌گرفتن، موهایتان دوباره به حالت وز و نامرتب خودش برمی‌گردد. بهترین راه‌حل برای خانم‌هایی که می‌خواهند همیشه آراسته و شیک به نظر برسند، پروتئین تراپی مو است. اما اگر بعد از انجام این روش‌ها مراقبت‌های لازمه را انجام ندهید، تأثیر خود را از دست می‌دهند. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم که مراقبت بعد از پروتئین تراپی مو چگونه باید باشد.

عوارض پروتئین تراپی مو

صاف کردن موهای مجعد به صاف‌کننده‌های آسیب‌رسان حرارتی نیاز دارد. راه‌های دیگری هم وجود دارد که موهایتان را بدون اتو صاف کنید تا بتوانید هر چند وقت یک‌بار به موهایتان از گرما استراحت دهید. تکنیک‌های جایگزین کمک می‌کنند تا فرهای موهایتان را صاف کنید و نرمی مشابه روش‌های صافی را به آنها بدهید. اما همچنان ممکن است در روزهای بارانی و بسیار گرم موهایتان نیاز به اتوکشی داشته باشید.

مراقبت از موهای کراتینه و پروتئینه شده

موهایی که با پروتئین کراتین سالم و لخت می‌شوند، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. استایلیست‌ها ادعا می‌کنند این روش می‌تواند موهای وز، موج‌دار و غیرقابل‌کنترل را تا شش ماه صاف و براق نگه دارد. اما این روش صافی و احیای مو خالی از اشکال نیست و نیاز به مراقبت از جانب شما دارد تا صافی و لختی موها در این مدت از بین نرود.

تا سه روز پس از پروتئین‌تراپی، از خیس شدن موها خودداری کنید. یعنی به حمام و استخر نروید، در معرض گرما نباشید تا عرق نکنید و در صورت بارندگی، به زیر باران نروید. بعد از کراتین کردن و پروتئین تراپی، آب و رطوبت می‌توانند برخی از عناصر پروتئینی را از بین ببرند و آثار منفی بر نتیجه کار باقی بگذارند.

مراقبت های بعد از کراتینه مو
مراقبت های بعد از کراتینه مو

مراقبت بعد از پروتئین تراپی | استفاده از کش نرم

چند روز اول پس از درمان، موهای خود را صاف و ابریشمی نگه دارید. کراتین هنوز هم شکل‌پذیر است، بنابراین اگر موهایتان را دم اسبی ببندید یا از گیره مو استفاده کنید، موها حالت کش یا گیره را به خود می‌گیرند. اگر می‌خواهید موهایتان را ببندید، صبر کنید تا کراتینه حداقل سه روز روی موها بماند و سپس برای مدت کوتاهی از یک کش موی نرم استفاده کنید.

مراقبت بعد از پروتئین تراپی | استفاده از شامپوی مخصوص

شامپو بعد از پروتئین تراپی باید فاقد سدیم لوریل سولفات یا سدیم لورت سولفات باشد. هر دو شکل، شوینده‌های قدرتمندی هستند که روغن طبیعی مو را از بین می‌برند. اگر بعد از پروتئینه کردن مو از شامپوهای SLS استفاده کنید، پروتئین را از بین می‌برند و صافی موهایتان دوامی نخواهد داشت. شامپوهای بدون سولفات و غیر SLS را می‌توانید از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های آنلاین و حضوری محصولات مراقبت از پوست و مو تهیه کنید.

مراقبت بعد از پروتئین تراپی | استفاده از بالش ابریشمی

شب‌ها روی بالش ابریشمی بخوابید. روبالشی‌های پنبه‌ای سنتی می‌توانند در مو اصطکاک ایجاد کنند و موهای درمان‌ش ده شما را وز و ناسالم کنند. ابریشم اصطکاک بسیار کمی ایجاد می‌کند که به معنای تأثیر طولانی‌تر روش پروتئین کراتین است.


مایلید خودتان موها را در خانه کراتینه کنید؟ آموزش مرحله‌به‌مرحله کراتینه کردن مو در این مقاله.

کراتینه مو

آموزش کراتینه مو؛ مرحله به مرحله و جامع

اگر از این که روزتان را صرف سر و کله زدن با موی وز و فر خود کنید، خسته شده‌اید ما اینجا نحوه کراتینه مو را به شما آموزش خواهیم داد.


مراقبت بعد از پروتئین تراپی | خشک کردن با سشوار

بعد از استحمام، موها را با سشوار خشک کنید اما بعد از شامپو، از محصولاتی مثل ماسک مو یا شامپو نرم‌کننده استفاده نکنید. برای حالت دادن به موهای خود بعد از کراتینه درمانی نیازی به اسپری‌های حالت‌دهنده، موس یا ژل ندارید. سنگینی پروتئین، موهای شما را بدون نیاز به محصولات اینچنینی در حالت مناسب نگه می‌دارد و استفاده بیش از حد از آنها می‌تواند موهای شما را کدر و کثیف کند. در عوض، سشوار بکشید و گاهی موها را اتو کنید تا تارهای آن را به حالت مناسب تغییر دهید. با این کارها، تأثیر کراتینه شما طولانی‌تر خواهد بود. پس از دوره شش ماهه‌ای که اکثر انواع پروتئین تراپی از بین می‌روند و بافت طبیعی موهای شما شروع به ظاهر شدن می‌کند، دوباره کراتینه کنید.

کارهایی که بعد از پروتئین تراپی موها نباید انجام داد

کارهایی که به عنوان مراقبت بعد از پروتئین تراپی مو باید انجام دهید را توضیح دادیم.  اما بعضی ممنوعیت‌ها وجود دارند که اجتناب از آنها هم به نوعی مراقبت بعد از پروتئین تراپی محسوب می‌شود.

ممنوعه‌های بعد از پروتئین تراپی | شستن مکرر موها

روش کراتینه کردن موها نیمه‌دائمی است. یعنی به تدریج با شست‌وشو از بین می‌رود. برای اینکه تأثیر این روش را برای مدت طولانی‌تری روی موهای خود داشته باشید، باید سر خود را کمتر بشویید.

شاید برایتان خوشایند نباشد اما بهتر است گاهی بجای شستن موها از شامپوی خشک استفاده کنید. در این‌صورت، بدون استفاده از آب موهایی تمیز و خوش‌حالت خواهید داشت. روزهایی که نمی‌خواهید به حمام بروید، شامپو خشک را دو بار روی ریشه موها اسپری کنید. علاوه بر تمیزی، موها خوشبو می‌شوند و در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید.

ممنوعه‌های بعد از پروتئین تراپی | بستن موها تا ۲ دهفته

تا دو هفته بعد از پروتئین‌ تراپی موها را به هیچ شکلی (دم اسبی، گوجه‌ای، …) نبندید. استفاده از تل، کش و کلیپس باعث می‌شود موها از صافی درآمده و فرم بگیرند. یکی از ترفندهای طولانی‌تر کردن صافی مو این است که آنها را باز و صاف رها کنید.

پروتئین تراپی مو در سالن
پروتئین تراپی مو در سالن

ممنوعه‌های بعد از پروتئین تراپی | قرار دادن موها پشت گوش

اگر موها را به‌طور مرتب پشت گوش‌ قرار دهید، موج‌دار می‌شود و برای صافی دوباره باید از اتو مو یا سشوار استفاده کنید.

ممنوعه‌های بعد از پروتئین تراپی | فعالیت سنگین و زیاد

بعد از هر بار ورزش و فعالیت‌های سنگین عرق کرده و مجبور به استحمام می‌شوید. حتی اگر به حمام نروید و از شامپو خشک استفاه کنید، تعریق کف سر عمر صافی موها را کم می‌کند.

برای جلوگیری از همه این دردسرها، طوری برنامه‌ریزی کنید که ۲ هفته بعد از پرروتئین تراپی موها دوباره ورزش را شروع کنید.

ممنوعه‌های بعد از پروتئین تراپی | استفاده از روغن‌های سنگین

روغن‌هایی مثل روغن نارگیل و جوجوبا برای رطوبت‌رسانی به فولیکول‌های مو نفوذ می‌کنند. اگرچه این قضیه برای مو مفید است اما برای شسستن کامل روغن از مو باید شامپوی زیادی بزنید.

تا دو هفته از روغن‌تراپی موها بپرهیزید. پس از آن، در صورت تمایل می‌توانید از این روغن‌ها استفاده کنید. اگر طرفدار روغن‌های مفید برای مو هستید، توصیه می‌کنیم از روغن‌هایی استفاده کنید که با کراتین ترکیب شده‌اند.


با شامپوهای بدون سولفات و پارابن تراست از موهای پروتئینه شده مراقبت کنید.

شامپوهای سر تراست

ممنوعه‌های بعد از پروتئین تراپی | شنا کردن

برای مراقبت بعد از پروتئین تراپی تا دو هفته نباید به استخر بروید. کلر موجود در آب استخر کراتین روی ساقه‌های مو را به‌سرعت حل می‌کند. تنها یک پرش در آب کافی است تا ببینید موهایتان چگونه بهم‌ریخته و ناصاف می‌شود.

ممنوعه‌های بعد از پروتئین تراپی | رنگ و دکلره کردن موها

دکلره و رنگ کردن موها درست مثل کلر، قاتل موهای کراتینه‌شده است. دکلره بافت موها را از بین می‌برد و آنها را می‌سوزاند. اگر قصد رنگ کردن موها را دارید، قبل از کراتین و پروتئین تراپی این کار را انجام دهید. پروتئین مانند یک لایه محافظتی باعث تثبیت رنگ مو می‌شود.

موهایی مانند ابریشم!

شما با یک دفعه پروتئین تراپی، می‌توانید برای تقریباً شش ماه از شر اتو مو و براشینگ راحت باشید. به‌علاوه موهای شما آسیب کمتری می‌بیند. همیشه بهترین روش، پرهزینه‌ترین روش نیست. روشی که آسیب کم و زیبایی را با هم به ارمغان بیاورد، می‌تواند بهترین راه‌حل برای شما باشد. امروزه کراتینه و پروتئینه کردن مو در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد.

در این مطلب از لیامگ، به چگونگی مراقبت بعد از پروتئین تراپی و بایدها و نبایدهای آن پرداختیم. برای خرید شامپوهای بدون سولفات و پارابنی که عمر کراتین را در موهای شما زیاد می‌کنند، می‌توانید به فروشگاه لیاتیم مراجعه کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۱/۵ - (۹ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید