صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : استفاده از خمیردندان؛ چیزهایی که درباره مسواک زدن نمی‌دانستید!

استفاده از خمیردندان؛ چیزهایی که درباره مسواک زدن نمی‌دانستید!

استفاده از خمیردندان

مسواک زدن روزانه تنها روشی برای تمیز نگه داشتن دهان نیست. بلکه روشی است برای سالم و سلامت نگه داشتن کل بدن. سازمان‌های بهداشت توصیه می‌کنند که روزانه دو بار دندان خود را مسواک کنید و هر دفعه مسواک زدن شما باید ۲ دقیقه طول بکشد. وقتی به‌درستی دندان‌هایتان را مسواک بزنید، جلوی ایجاد پلاک و باکتری‌هایی را که بین دندان و روی زبان شما قرار می‌گیرند را می‌گیرید. این کار می‌تواند جلوی بیماری‌های مربوط به لثه و پوسیدگی دندان را بگیرد و درعین‌حال سیستم ایمنی بدنتان را قوی‌تر کند. در این مطلب از لیامگ قرار است به نحوه درست مسواک زدن و استفاده از خمیردندان بپردازیم. صفر تا صد هر آن چیزی که مربوط به استفاده از خمیردندان و مسواک زدن است را اینجا پیدا خواهید کرد:

برای مسواک زدن به چه چیزهایی نیاز دارید؟

اولین گام برای استفاده از خمیردندان و درست مسواک زدن این است که ابزار مورد نیازتان را آماده کنید. شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • مسواک
 • خمیردندان فلوراید
 • نخ دندان
 • دهان‌شویه

مسواک شما باید هر ۳ تا ۴ ماه عوض شود. اگر مسواک شما زیادی استفاده شود، دندانه‌های آن از بین می‌روند و دیگر اثرگذاری سابق را نخواهند داشت.

یک خمیردندان فلوراید بهترین انتخاب برای بزرگسالان است.

فلوراید در برابر پوسیدگی دندان می‌ایستد. برخی از کودکان نباید از خمیردندان فلوراید استفاده کنند. با این حال توصیه می‌شود که کودکان زیر ۳ سال که دندان اولشان درآمده می‌توانند سراغ استفاده از خمیردندان فلوراید آن هم به‌اندازه دانه برنج بروند. کودکان ۳ تا ۶ ساله نیز می‌توانند شروع به استفاده از خمیردندان فلوراید به‌اندازه لوبیا کنند.

خمیردندان‌های بدون فلوراید مخصوص کودکان نیز وجود دارد که نیازی نیست نگران قورت دادن آنها باشید.

چگونه با استفاده از مسواک الکترونیکی دندان خود را مسواک بزنید؟

مسواک زدن با استفاده از مسواک الکترونیکی به مراتب متفاوت‌تر از مسواک‌های معمولی است چرا که سر آن می‌چرخد و می‌لرزد بدون این که شما دخالتی در آن داشته باشید.

 1. مسواک خود را با کمی خیس کردن آماده کنید. به‌اندازه لوبیا به آن خمیردندان اضافه کنید.
 2. مسواک الکترونیکی را روشن کنید و از انتهای ردیف دندانتان شروع کنید و مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به خط لثه نگه دارید.
 3. فشار آرامی وارد کنید و دندان به دندان حرکت کنید.
 4. سپس سراغ انتهای ردیف بالایی دندان بروید و همین کار را برای هر دندان تکرار کنید.
 5. از سر مسواک الکترونیکی برای تمیزی زبان نیز می‌توانید استفاده کنید.
 6. باقی خمیردندان را به بیرون بریزید. سپس دهان خود را با آب سرد بشویید.
استفاده از مسواک برقی
استفاده از مسواک برقی

چطور دندان کودکتان را مسواک بزنید؟

به‌خاطر داشته باشید که کودک زیر ۳ سال نیاز به استفاده از خمیردندان بدون فلوراید یا مقدار بسیار کمی خمیردندان حاوی فلوراید دارد.

دندان کودک از لحظه‌ای که خط لثه ایجاد می‌شود شروع به پوسیدگی می‌کند پس شما باید در آموزش عادت‌های بهداشت دندان به او کوشا باشید.

 1. از یک مسواک کوچک، آب و کمی خمیردندان استفاده کنید.
 2. به‌آرامی عقب، جلو و کناره‌های دندان کودکتان را مسواک بزنید. همچنین لثه‌هایی که هنوز دندان از آن بیرون نزده را هم مسواک بزنید.
 3. مطمئن شوید که زبان کودکتان را هم مسواک بزنید. به آنها آموزش دهید که دهانشان را بشویند و خمیردندان باقیمانده در دهانشان را به بیرون تف کنند.

۱۰ راه برای یادگیری روش درست مسواک زدن!

اول؛ استفاده از مسواک مناسب

برای بیشتر افراد، مسواک نرم بهترین انتخاب است. بسته به نحوه‌ای که دندان خود را مسواک می‌زنید و قدرت دندانتان، باید مسواک موردنظرتان را انتخاب کنید. مسواک سفت یا متوسط می‌تواند به لثه، ریشه و مینای دندان شما آسیب بزند. از مسواکی استفاده نکنید که دارای دندانه‌های طبیعی است. چرا که می‌تواند حاوی باکتری باشد. سر مسواک باید به‌قدری کوچک باشد که به همه دندان‌هایتان برسد. مسواکی را انتخاب کنید که بتوانید به‌راحتی در دست خود آن را کنترل نمایید.

دوم؛ مسواک‌های قدیمی خود را عوض کنید!

یک مسواک عالی خیلی عمر نمی‌کند. مسواک معمولاً باید چند ماه بعد از استفاده دور انداخته شود. دنبال نشانه‌هایی روی دندانه‌های مسواک باشید. اگر دندانه‌ها دیگر مثل قبل سرحال نمی‌ایستند و مشخصاً خمیده شده‌اند، وقت آن رسیده که مسواک تازه‌ای بخرید.

تعویض مسواک
تعویض مسواک

سوم؛ دو بار در روز مسواک بزنید!

یک‌بار مسواک زدن در روز بهتر از هرگز نزدن است. اما دو بار مسواک زدن در روز لازم است. غذا می‌تواند در عرض ۸ ساعت به پلاک تبدیل شود و این به این معناست که یک‌بار مسواک زدن در روز نمی‌تواند جلوی کلی پلاک دندان را بگیرد.

چهارم؛ استفاده از خمیردندان درست، راه‌حل است!

شما باید از خمیردندانی استفاده کنید که حاوی فلوراید باشد. فلوراید هم پلاک دندان را از بین می‌برد و هم مینای دندان را قوی می‌سازد. برندهای خمیردندان طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها را ارائه می‌کنند مثل سفیدکنندگی، ضد حساسیت بودن و جلوگیری از جرم. هر خمیردندانی انتخاب می‌کنید، سراغ موردی بروید که با ترجیحات شما متناسب باشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسواک زدن و انتخاب خمیردندان، مقاله زیر را از دست ندهید.

خمیر دندان

خمیردندان خوب را از کجا تشخیص دهیم؟

انتخاب خمیردندان مناسب برای مراقبت از دندانتان کار ساده‌ای نیست. اینجا باهم روش‌های مناسب برای خرید یک خمیر دندان را بررسی خواهیم کرد.


پنجم؛ از تکنیک درست استفاده کنید.

اول، به‌اندازه لوبیا خمیردندان را روی مسواک بگذارید. به جای حرکت دادن مسواک بر روی دندانتان، باید با حرکات دورانی ریز مسواک بزنید. مسواک را در زاویه ۴۵ درجه روبروی دندانتان بگیرید. داخل دندانتان را با باز کردن و زاویه دادن مسواک تمیز کنید و سپس روی خط لثه بکشید.

ششم؛ به‌آرامی این کار را انجام دهید.

مسواک زدن تند و محکم به این معنا نیست که دارید کار پاک‌سازی را به‌درستی انجام می‌دهید. درواقع مسواک زدن محکم می‌تواند هم به مینای دندانتان آسیب بزند و هم به لثه شما. مسواک‌هایی که به سرعت از بین می‌روند نشانه این است که دارید محکم مسواک می‌زنید.

هفتم؛ به‌اندازه کافی مسواک بزنید.

مسواک زدن سریع کار اشتباهی است. طبیعی است پاک‌سازی دندان کار کسل‌کننده‌ای است. کارتان را به‌آرامی در دهان انجام دهید. حداقل ۱۰ ثانیه برای هر دندان وقت بگذارید. به‌طورکلی مسواک زدن و استفاده از خمیردندان شما باید چیزی حدود ۳ دقیقه طول بکشد.

هشتم؛ زبانتان را مسواک بزنید.

بله. مسواک شما فقط برای دندان‌هایتان نیست. باکتری‌ای که روی زبان شما رشد می‌کنند به سختی حذف می‌شوند و از بین می‌روند. شستن دهان مؤثر نیست پس مسواک زدن ضروری است. به سادگی کل زبانتان را مسواک بزنید. این‌طوری می‌توانید احساس تازگی و سرزندگی را در دهان خود احساس کنید.

مسواک زدن زبان
مسواک زدن زبان

نهم؛ مسواک خود را بشویید.

بعد از این که پروسه مسواک زدن شما تمام شد، روی آن حسابی باکتری می‌نشیند. اگر مسواک خود را به خوبی تمیز نکنید، این‌طوری می‌توانید در دفعه بعدی مسواک زدن باکتری‌ها را به دهانتان برگردانید. شستن مسواک شما چند ثانیه طول می‌کشد و سپس می‌توانید آن را بگذارید گوشه‌ای تا خشک شود.

دهم؛ از نخ دندان استفاده کنید.

نخ دندان کشیدن یکی از مؤلفه‌های پاک‌سازی دندان است که بیشتر اوقات آن را آدم یادش می‌رود. این اشتباه را نکنید. درست به‌اندازه مؤثر بودن مسواک زدن دندان، اما به تنهایی اصلاً کافی نیست. مقدار کمی غذایی که بین دندان گیر کند تنها می‌تواند با استفاده از نخ دندان از بین برود. نخ دندان کشیدن را باید یک‌بار در روز انجام دهید. خرید نخ دندان قیمت زیادی ندارد و به سادگی می‌توانیم آن را تهیه کنیم.

استفاده از خمیردندان و مسواک زدن، شاید کسل‌کننده باشد اما مفید است!

مسواک زدن دندان برای رعایت بهداشت دهانی بسیار ضروری است. مشکلات دندانی می‌تواند هم کلی هزینه در بر داشته باشد و هم باعث درد زیاد شود. مسواک زدن تنها راهی است که می‌توانید از طریق آن باکتری را از بین ببرید. این‌طوری می‌توانید جلوی پوسیدگی و بیماری‌های مربوط به لثه را بگیرید. اهمیت مسواک زدن را همه میدانیم اما نکته مهم این است که باید این پروسه به‌درستی انجام شود وگرنه می‌تواند باعث آسیب‌های جدی شود.

در این مطلب از لیامگ به بررسی نحوه استفاده از خمیردندان و شیوه درست مسواک زدن پرداختیم. انواع و اقسام روش‌های مسواک زدن را بررسی کردیم و اطلاعات کافی در این باره را برایتان آماده کردیم. انتخاب مسواک مناسب بسیار مهم است. برای خرید خمیردندان نیز بهترین توصیه ما به شما بررسی محصولات مختلف در وب‌سایت‌های متفاوت است. این‌طوری می‌توانید محصولات مناسب برای خودتان را پیدا کرده و خریدی هوشمندانه داشته باشید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۹/۵ - (۳۶ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

 1. سپاس فراروان بابت مقاله خوبی که تهیه شده،جا داشت در مورد مکان نگهداری مسواک بعد از مسواک زدن و دلیل نبلعیدن خمیر دندان حاوی فلوراید هم توضیحاتی داده شود

دیدگاهتان را بنویسید