صفحه اصلی > مد و زندگی : چگونه همیشه خوشبو باشیم؟

چگونه همیشه خوشبو باشیم؟

چگونه خوشبو باشیم

برای هر شخصی خوشبو بودن تعریفی متفاوت دارد. یکی این موضوع که چگونه خوشبو باشیم را در پخش شدن بوی عطر در هوا می‌داند و دیگری پاکیزه و تمیز نگه داشتن بدن را. چه بخواهید بوی عطر داشته باشید یا تنها سلامت و خوشبو بودن بدنتان را حفظ کنید، ما در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه این کار را انجام دهید و خوشبو بودن بدنتان را در تمام طول روز حفظ کنید.

بوی بدن چیست؟

وقتی بدن شما عرق می‌کنید، اگر این عرق به باکتری‌های سطح پوست بخورد کند باعث بروز بوی بد بدن می‌شود. عرق به خودی خود بو نمی‌دهد، اما وقتی باکتری های روی پوست با عرق شما مخلوط می‌شوند، باعث ایجاد بو می‌شوند. بوی بدن می‌تواند شیرین، ترش، تند یا بویی شبیه پیاز بدهد. در ایجاد بوی ب بدن میزان تعریق اهمیت چندانی ندارد، تنها چیزی که مهم است همان باکتری‌هایی است که عرق را بد بو می‌کنند. به همین دلیل است که ممکن است یک فرد بوی نامطبوع بدن داشته باشد اما عرق نکند و برعکس، فرد می‌تواند بیش از حد عرق کند اما بویی ندهد. این به این دلیل است که بوی بدن نتیجه نوع باکتری روی پوست شما و نحوه تعامل آن باکتری با عرق است، نه خود عرق.

تعریق ترشح مایعات توسط غدد عرق بر روی سطح پوست شما است. دو نوع غدد عرق وجود دارد: اکرین و آپوکرین که به طور کلی غدد آپوکرین مسئول تولید بوی بدن هستند.

۱) غدد اکرین

غدد اکرین بیشتر بدن شما از جمله کف دست و پا را پوشش می‌دهند. این غدد عرق را مستقیماً به سطح پوست ترشح می‌کنند. این غدد با تبخیر عرق، به خنک شدن پوست و تنظیم دمای بدن کمک می‌کنند. هنگامی که دمای بدن شما به دلیل فعالیت بدنی یا گرم بودن افزایش می‌یابد، تبخیر عرق از پوست شما یک اثر خنک کننده ایجاد می‌کند.

۲) غدد آپوکرین

غدد آپوکرین به داخل فولیکول‌های مو باز می‌شوند. فولیکول‌های مو ساختار لوله مانندی هستند که موهای شما را در پوست نگه می‌دارند. می‌توانید غدد آپوکرین را در کشاله ران و زیر بغل خود پیدا کنید. این غدد عرق تولید می‌کنند که در تماس با باکتری‌های روی پوست شما بوی بدی می‌دهد. غدد آپوکرین تا سن بلوغ شروع به کار نمی‌کنند، به همین دلیل است که بوی بدن در کودکان خردسال حس نمی‌شود.

عرق کردن یک فرآیند طبیعی بدن است، اما به دلیل غذاهای خاصی که می‌خوریم، اقدامات بهداشتی یا ژنتیکی، عرق پس از تماس با پوست می‌تواند بوی بدی داشته باشد. تغییر در میزان عرق کردن یا بوی بدن می‌تواند نشان دهنده یک بیماری هم باشد.

چطور همیشه خوشبو باشیم
چطور همیشه خوشبو باشیم

چه افرادی بیشتر در معرض بوی بد بدن هستند؟

به طور کلی مردان بیشتر از زنان با مشکلات مکرر مرتبط با بوی بدن روبه‌رو می‌شوند. دلیل هم این است که مردان موهای بیشتری داشته و بنابراین غدد آپوکرین بیشتری دارند. غدد آپوکرین زمانی که فرد به سن بلوغ می‌رسد فعال می‌شوند، بنابراین بوی بدن تا دوران نوجوانی احساس نخواهد شد.

علت بوی بد بدن چیست؟

بوی بدن زمانی اتفاق می افتد که باکتری‌های روی پوست شما با عرق تماس پیدا می‌کنند. پوست ما به طور طبیعی با باکتری پوشیده شده است. زمانی که عرق می‌کنیم، آب، نمک و چربی با این باکتری مخلوط شده و باعث ایجاد بوی بد می‌شوند. این بو می‌تواند بد، خوب یا کلا به صورت بی بو باشد.

💡عواملی مانند غذاهای مصرفی، هورمون‌ها یا داروها می‌توانند بر بوی بدن تأثیر بگذارند.

وضعیتی به نام هیپرهیدروزیس باعث می‌شود فرد بیش از حد عرق کند. افراد مبتلا به این عارضه ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بوی بدن باشند، زیرا آن‌ها بسیار عرق می کنند، اما اغلب این غدد عرق اکرین هستند که بیشترین ناراحتی را با عرق کردن کف دست و پا ایجاد می‌کنند.

هر بار که عرق می کنید، این احتمال وجود دارد که بدن بوی نامطبوع تولید کنید. برخی افراد نسبت به افراد دیگر در معرض بروز بوی بد بدن بیشتری هستند.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که می توانند بر بوی بدن تأثیر بگذارند. این عوامل عبارتند از:

 • ورزش
 • استرس و  اضطراب
 • آب و هوای گرم
 • اضافه وزن
 • ژنتیک
خوشبو شدن بدن
خوشبو شدن بدن

چطوری همیشه بدنی خوشبو داشته باشیم؟

حالا نوبت پاسخ دادن به این سوال رسیده:

۱- چگونه خوشبو باشیم؟ | عطر یا ادکلن خود را  به نقاط مناسب اسپری کنید.

استفاده صحیح از عطرها و خوشبو کننده‌ها باعث می‌شود ماندگاری آن افزایش پیدا کند. آن را روی نقاط نبض بزنید. این کار باعث می‌شود عطر به طور طبیعی با ترکیب شیمیایی بدن شما ترکیب شود. همانطور که بدن گرم می‌شود، رایحه پخش و آزاد می‌شود.

از یک رول استفاده کنید. توپ غلتکی یک راه عالی برای زدن عطر دقیقا در همان نقطه‌ای است که می‌خواهید؛ بدون هیچ اسرافی. همچنین نسبت به نسخه بطری شده عطر یا ادکلن مقرون به صرفه تر هم هست.

نقاط پخش کننده و مناسب بدن برای عطر زدن عبارتند از:

 • پشت گردن
 • انحراف آرنج
 • مچ دست
 • پشت زانوها

۲- چگونه خوشبو باشیم؟ | از لوسیون‌ها یا کرم‌های معطر استفاده کنید.

اگر بوی لوسیون بدن، کرم یا روغن همان عطری است که می‌خواهید، می‌توانید با زدن آن روی پوست خود بلافاصله بعد از پاک کردن آب اضافی، رایحه این خوشبو کننده را ماندگار کنید. لوسیون و کرم، زمانی که روی یک پایه مرطوب استفاده شود، ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

۳- چگونه خوشبو باشیم؟ | دوش بگیرید و به تغذیه خود دقت کنید.

بوی بدن ارتباط زیادی با تمیزی آن دارد، اما ژنتیک و حتی آنچه که می خورید نیز می‌تواند بر بوی بدن شما تأثیر بگذارد. شما نمی‌توانید در مورد ژنتیک کاری انجام دهید. حتی ممکن است مایل نباشید بسیاری از غذاهایی را که می‌توانند باعث ایجاد بو ‌شوند مانند بروکلی، سیر و ماهی را حذف کنید. چرا که این غذاها را دوست دارید و از مصرف آن‌ها لذت می‌برید. با این حال، شما باید تمیزی و بوی خوش بدنتان  را کنترل کنید.

اینکه چند بار باید دوش بگیرید به نوع پوست، سطح فعالیت و ترجیحات شما بستگی دارد. یک بار در روز دوش بگیرید و سعی کنید تمام بدن را به طور کامل پاک نگه دارید. اگر یک پاکسازی سریع انجام می دهید، روی قسمت هایی از بدن که بیشترین غدد عرق را دارند تمرکز بیشتری داشته باشید. مثلا:

 • زیر بغل
 • کشاله ران
برای خوشبو شدن بدن چه بخوریم
برای خوشبو شدن بدن چه بخوریم

۴- چگونه خوشبو باشیم؟ | از دئودورانت یا ضد تعریق استفاده کنید.

علاوه‌بر تمیز نگه داشتن بدن به کمک شستن به موقع آن، از دئودورانت یا ضد تعریق استفاده کنید. سعی کنید نمونه‌های قابل حمل را نیز خریداری کنید تا در مواقع حساس و در شرایطی که در سفر هستید قابلیت حمل راحتی برای شما داشته باشد.

۵- چگونه خوشبو باشیم؟ | از دستمال مرطوب بسته بندی شده استفاده کنید.

برای مواقع ضرروری و زمان‌هایی که آب و مواد پاک کننده در دسترس نیست، می‌توانید از دستمال مرطوب برای پاک کردن قسمت‌هایی از بدن خود و کودکان استفاده کنید.

۶- چگونه خوشبو باشیم؟ | از پودر تالک استفاده کنید.

پودر تالک از یک ماده معدنی به نام تالک ساخته شده است. پودر تالک را در هر جایی که پوست دچار ساییدگی می‌شود، مانند زیر سینه‌ها و بین پاها بمالید

۷- چگونه خوشبو باشیم؟ | به جنس لباستان دقت کنید.

از پوشیدن پلی استر خودداری کنید. تحقیقات نشان داده که این جنس حاوی عرق و باکتری بوده و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند.

۸- چگونه خوشبو باشیم؟ | به تمیزی و بوی خوش موهایتان توجه کنید.

دستورالعمل روی بطری شامپو که به شما می‌گوید ماساژ دهید تا کف کند و بعد از چند دقیقه بشویید بیهوده نیست. تمیز کردن موهایتان می‌تواند هر بار که سرتان را برمی‌گردانید، بوی خوشی به آن‌ها بدهد.

آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند که شامپو را روی پوست سر خود بزنید و قبل از اینکه به سراغ ساقه موها بروید کف سر را به خوبی تمیز کنید. یک شستشوی خوب برای حذف کثیفی و چربی از روی پوست سر را انجام دهید.

انواع روش خوشبو کردن دهان و دندان

بهداشت نامناسب دهان و دندان شایع‌ترین علت بوی بد دهان است. حتی اگر در مراقبت از دندان خود به بهترین شکل عمل  کنید  باز هم ممکن است بوی بد به سراغ دهانتان بیاید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند در طول روز دهانی خوشبو داشته باشید.

 • با مسواک زدن با خمیر دندان و به تعداد دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقیقه دندان‌های خود را سالم نگه دارید.
 • یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید تا ذرات غذایی که بین دندان هایتان گیر کرده پاک شوند.
 • بعد از خوردن غذاهایی با بوی تند، مانند سیر، پیاز یا ماهی تن، مسواک بزنید.
 • برای جلوگیری از خشکی دهان که می‌تواند باعث بوی بد دهان شود، آب زیادی بنوشید.
 • برای درمان طبیعی بوی بد دهان، برگ‌های تازه نعناع را بجوید.
 • نعنا یا آدامس بدون قند را در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.


استفاده از دهانشویه‌های لایف گارد کمک بزرگی برای خوشبو نگه داشتن دهان و دندان است.

با یک کلیک با مزایای این محصولات آشنا شوید:


چگونه لباس‌هایی خوشبو داشته باشیم؟

شستن منظم لباس‌ها بهترین راه برای حفظ بوی تازگی آن‌هاست. تعدادی تقویت‌کننده معطر وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به روند شستن لباس‌ها اضافه کرد تا بوی تازه از لباس‌های شسته‌شده را تا حدی افزایش دهد.

همچنین می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • لباس های خود را با یک خوشبو کننده با کیفیت بشویید.
 • ۱۰  تا ۲۰ قطره اسانس را به ماده شست‌وشو خود اضافه کنید.
 • از یک تقویت کننده لباسشویی مانند یک پیمانه بوراکس یا جوش شیرین حل شده در آب شستشو استفاده کنید.
 • اسطوخودوس خشک شده را در کمد خود آویزان کنید یا برای کشوهای خود ساشه درست کنید.
 • توپ‌های پنبه‌ای یا دستمال کاغذی که با رایحه مورد علاقه خود اسپری شده‌اند را در کشوهای خود قرار دهید.

برای خوشبو شدن راه‌های زیادی هست…

برای خوشبو شدن نیازی به استفاده از عطرها گران قیمت و خاص نیست. خوشبو ماندن بدن مجموعه‌ای از چندین راه‌حل است. از بهداشت شخصی گرفته تا شستن به موقع لباس‌ها و تمیز نگه داشتن پوست بدن.

بوی خوش فقط بوی لباس نیست، بوی دهان و دندان هم در همین دسته قرار می‌گیرد و مهم است که در اولویت قرار گرفته شود. اما در بعضی افراد بوی بد دهان، تعریق بیش از حد، یا بوهای غیر معمول می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد. بیماری که ممکن است تا مدت‌ها ناشناخته بماند و از آن بی‌خبر باشیم…

پس به خوشبو بودن و ماندن اهمیت دهید و اگر نقصی در این روند می‌‎بینید به فکر راه چاره باشید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید