صفحه اصلی > مراقبت از مو : ماساژ مو با روغن گرم برای جلوگیری از ریزش مو

ماساژ مو با روغن گرم برای جلوگیری از ریزش مو

ماساژ مو با روغن گرم

ماساژ مو با روغن می‌تواند کار پر زحمتی باشد. موهایتان ممکن است در نتیجه این کار چسبناک و چرب به نظر برسند و مسلما کسی این ظاهر مو را دوست ندارد. اما آیا می‌دانستید که چرب کردن موها می‌تواند از موهایتان در برابر شرایط محیطی آلوده و سخت محافظت کند؟ ماساژ دادن مو با روغن، قرن‌ها است که مورد استفاده است و نادیده گرفتن آن می‌تواند موها را آسیب‌پذیر کند. بنابراین مهم است که به این شیوه از موها مراقبت کنید. یک ماساژ روغن گرم نه تنها آرام‌بخش است، بلکه به سلامت موهای شما کمک می‌کند.

در این مقاله هر آنچه لازم است درباره ماساژ مو با روغن بدانید را به شما توضیح خواهیم داد. ابتدا از علل و فواید آن می‌گوییم، سپس نحوه ماساژ درمانی و بهترین روغن مو را معرفی می‌کنیم. در آخر هم نکاتی که باید در این باره بدانید را با هم مرور خواهیم کرد. پس این شما، و این هم از سیر تا پیاز روغن تراپی مو.

چرا باید موهایتان را با روغن گرم چرب کنید؟

هر کسی، صرف نظر از نوع مویی که دارد، می‌تواند از مزایای روغن درمانی مو برخوردار شود. البته برخی از انواع خاص مو هستند که بیشتر از این کار سود می‌برند. خانم‌هایی که موهای صاف دارند می‌توانند هر یک یا دو هفته یک بار موهای خود را چرب کنند. زیرا بافت موی این افراد باعث می‌شود که روغن‌های طبیعی از پوست سرشان به طور مساوی در طول موهایشان پخش شود. این موضوع ممکن است در مورد خانم‌هایی با موهای فر یا مجعد صدق نکند، زیرا پیچ خوردگی‌ها و فر موها می‌توانند مثل یک مانع عمل کنند و جلوی حرکت روغن‌های طبیعی پوست سر به سمت طول موها را بگیرند. از این رو، خانم‌هایی که موهای صاف ندارند می‌توانند از روغن درمانی به مدت دو یا سه بار در هفته بهره ببرند. گفتنی است، جدا از اینکه ماساژ موها با روغن گرم، باعث نرم شدن آن می‌شود، می‌تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مزایای ماساژ مو با روغن گرم چیست؟

گنجاندن ماساژ درمانی با روغن گرم، به روتین منظم مراقبتی مو می‌تواند از بسیاری جهات برای موهای شما مفید واقع شود. گفته‌ها و تجربیات افراد حاکی از آن هستند که این نوع درمان در اثر مرور زمان ارزش خود را به همگان ثابت کرده است.

مزایای ماساژ مو با روغن
مزایای ماساژ مو با روغن

افزایش رشد مو

 ماساژ پوست سر با روغن گرم گردش خون را در این ناحیه تحریک می‌کند و منجر به توزیع بهتر مواد مغذی در فولیکول‌های مو می‌شود. این تغذیه و تقویت فولیکول‌ها می‌تواند منجر به رشد سریع‌تر مو شود.

 افزایش ضخامت مو

یک مطالعه نشان داد که ماساژ پوست سر باعث افزایش ضخامت مو می‌شود. این به دلیل اعمال مستقیم نیرو بر روی سلول‌های پاپیلای پوستی است. سلول‌های پاپیلای پوستی، هرچه سالم‌تر باشند، فولیکول بهتری تولید می‌کنند و در نتیجه موهای ضخیم‌تر توسط فولیکول‌ها ساخته می‌شوند.

تغذیه بافت مو

روغن گرم طوری در پوست سر شما نفوذ می‌کند که یک شامپو یا نرم‌کننده نمی‌تواند نفوذ کند. بنابراین عمیقاً جذب پوست سر شما می‌شود و فولیکول‌های مو و بافت‌ها را از داخل تغذیه می‌کند.

جلوگیری از شوره سر

معمولا افرادی شوره سر دارند که پوست سرشان خشک است. این مسئله باعث می‌شود سلول‌های مرده پوست به صورت انبوه پوسته پوسته شوند. مطالعه‌ای نشان داده که روغن‌ها از طرق مختلف به کاهش شوره سر کمک می‌کنند.

 محافظت در برابر آسیب ناشی از آفتاب

ماساژ مو با روغن به ویژه مالیدن روغن گرم بر روی موها، یک غلاف محافظ روی آن به وجود می‌آورد. این غلاف، از آسیب اشعه‌های مضر فرابنفش به موهایتان جلوگیری می‌کند.

کاهش وز مو

ماساژ مو با روغن گرم موهای شما را از داخل مرطوب می‌کند. این کار جلوی پروازش مو را می‌گیرد و به رفع وزی مو کمک می‌کند.

افزایش درخشش مو

ماساژ منظم موهایتان با روغن گرم از خشکی و موخوره جلوگیری می‌کند. این کار نهایتاً منجر به درخشان و براق‌تر شدن مو می‌شود.

کاهش شکستگی مو

استفاده منظم از روغن مو باعث می‌شود که ساقه‌ی مو با لایه‌ای پوشیده شود. این لایه غلاف مانند، از مو در برابر شکستگی محافظت می‌کند. همچنین ماساژ مو با روغن از موخوره جلوگیری می‌کند و در دراز مدت می‌تواند مفید واقع شود. در بخش بعدی، در مورد نحوه‌ی آماده‌سازی روغن گرم در خانه توضیح خواهیم داد.

نگه داشتن روغن روی مو با کلاه حمام
کاهش شکستگی مو با روغن درمانی

نحوه روغن درمانی موها با روغن گرم در خانه

آماده کردن روغن گرم مناسب با این نوع درمان در خانه کار ساده‌ای است و حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

آنچه نیاز دارید:

 • یک روغن به دلخواه خود
 • کاسه شیشه‌ای
 • قابلمه (قابلمه باید بزرگ‌تر از کاسه شیشه‌ای باشد)
 • آب
 • اجاق گاز

مراحل انجام

چند قاشق غذاخوری روغن در یک کاسه شیشه‌ای بریزید. توجه داشته باشید که، بسته به بلندی و ضخامت موهایتان می‌توانید مقدار روغن را به دلخواه کم یا زیاد کنید. قابلمه را تا نصفه آب کنید و روی اجاق گاز قرار دهید. کاسه‌ی شیشه‌ای را داخل قابلمه بگذارید و اجازه دهید حرارت حاصل از آب جوش روغن را گرم کند. قبل از اینکه آن را از روی اجاق بردارید با انگشت خود دمای روغن را چک کنید و بررسی کنید که آیا تا دمای دلخواه شما گرم شده یا خیر.

نحوه صحیح ماساژ موها با روغن گرم

برای ماساژ مو با روغن به وسایل خاصی نیاز ندارید. همه‌ی این لوازم در خانه پیدا می‌شوند. آنچه نیاز دارید:

 • حوله
 • برس مو
 • شانه دندان پهن
 • کلاه دوش
 • شامپو
 • شامپوی نرم‌کننده

اگر می‌خواهید درباره‌ی مزایای روغن تراپی و بایدها و نبایدهای استفاده از روغن مو بدانید، مقاله‌های زیر را از دست ندهید.

روغن تراپی مو

درباره مزایای روغن تراپی مو بیشتر بدانید!

موی شما نیاز به مراقبت و تقویت دارد. یکی از روش‌های تقویت مو، روغن تراپی مو است. چقدر این روش را می‌شناسید؟ اینجا مفصل برایتان توضیح داده‌ایم.

استفاده از روغن مو

بایدها و نبایدهای استفاده از روغن مو

مراقبت از مو در فصل‌های مختلف از آن کارهایی است که باید در اولویت قرار داشته باشد. استفاده از روغن مو یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای مراقبت از مو است.


مراحل ماساژ مو با روغن

برای گرفتن یک نتیجه‌ی خوب از ماساژ مو با روغن، باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

۱. از یک برس مو یا شانه‌ی دندانه پهن برای بازکردن گره‌ها و پیچیدگی‌های مو استفاده کنید.

۲. یک حوله به دور شانه‌های خود ببندید تا از لباس‌های خود در برابر لکه‌های روغن محافظت کنید.

۳. انگشتان خود را داخل روغن بزنید و آنها را به هم بمالید تا روغن به طور یکنواخت پخش شود.

۴. شروع کنید پوست سر خود را به آرامی با انگشتان خود به صورت حرکت دورانی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ دهید.

۵. هنگامی که روغن را بر روی تمام پوست سر خود پخش کردید، می‌توانید باقی‌مانده آن را به ساقه‌ی موهای خود بمالید.

۶. موهایتان را به صورت گوجه‌ای ببندید یا موهای خود را جمع کنید و سپس کلاه دوش را بر سر بگذارید.

۷. اجازه دهید روغن به مدت ۱ ساعت روی موهایتان بماند. همچنین می‌توانید اجازه دهید به مدت یک شبانه روز بر روی موهایتان بماند.

۸. موهایتان را با یک شامپو و نرم‌کننده‌ی ملایم بشویید. بهتر است برای پاک کردن کامل روغن از موها، از آب گرم استفاده کنید.

ماساژ دادن مو با روغن گرم کار ساده‌ای است که باعث می‌شود به نتایج دلخواه خود برسید. اما روغن‌های بسیاری در بازار وجود دارند و این انتخاب را کمی مشکل می‌کند. سوال اینجا است که کدام یک بهترین است؟ در بخش بعدی به این مساله می‌پردازیم.

بهترین روغن برای موهایتان کدام است؟

روغن‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث تقویت سلامتی مو شوند. با این حال تعدادی از آنها به همین دلیل، بسیار شناخته شده هستند. بیایید به ۷ مورد از آنها نگاهی به آنها بیندازیم.

۱. روغن نارگیل

یکی از مزایای اصلی روغن نارگیل توانایی آن در کاهش ریزش مو است. این روغن به راحتی در ساقه‌ی مو نفوذ می‌کند و ریزش مو را کاهش می‌دهد. روغن نارگیل حاوی خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است که به کاهش و جلوگیری شوره سر کمک می‌کند. نفوذ روغن در ساقه مو و از بین بردن هرگونه سلول‌های قارچی کمک می‌کند. خاصیت نرم کنندگی و حفظ رطوبت این روغن، به درمان موخوره‌ها و جلوگیری از آسیب مو کمک می‌کند‌.

روغن نارگیل برای مو
روغن نارگیل برای مو

۲. روغن بادام

اگر به دنبال یک روغن موی سبک و معطر هستید، روغن بادام را انتخاب کنید. شواهد علمی زیادی وجود ندارد که توانایی روغن بادام در رشد مو را ثابت کند اما شواهد غیررسمی تاثیر آن را تایید می‌کند. روغن بادام حاوی لیپیدها، پروتئین‌ها و ویتامین‌ها هستند. این مواد ممکن است به بهبود کیفیت کلی مو کمک کنند. وجود ویتامین E و اسیدهای چرب نشان می‌دهند که این روغن ممکن است باعث رطوبت رسانی مو و درمان موخوره شود. ویتامین E همچنین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی‌اش شناخته شده است. این ویتامین می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌های پوست سر کمک کند. علاوه بر این، روغن بادام حاوی خواص ضد التهابی است که این خواص به تسکین التهاب پوست سر کمک می‌کند.

۳. روغن زیتون

روغن زیتون یک نرم‌کننده‌ی فوق‌العاده است و همچنین به دلیل توانایی آن در کاهش آسیب مو و موخوره شناخته شده است. این روغن همچنین حاوی خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتری است، بنابراین می‌تواند به عنوان یک پاک‌کننده مورد استفاده قرار گیرد. مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده حاکی از آن است که اولئوروپین، از مواد موثر در روغن زیتون، می‌تواند رشد مو را تحریک کند. همچنین، روغن زیتون به داخل ساقه مو نفوذ می‌کند و به این دلیل در درمان خشکی و آسیب مو موثر است.

۴. روغن کرچک

اسیدهای چرب امگا ۹ موجود در روغن کرچک می‌تواند به ضخیم و بلندتر شدن موها کمک کند. این روغن همچنین می‌تواند موخوره و شوره سر را درمان کند. بعضی بر این باورند که این روغن، عفونت‌های پوست سر را نیز درمان می‌کند. اگرچه برای اثبات این موضوع تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۵. روغن جوجوبا

بسته شدن فولیکول‌های مو می‌تواند منجر به ریزش شدید مو شود. روغن جوجوبا یک استر موم طبیعی است که می‌تواند مو را حالت دهد و اغلب در نرم‌کننده‌های مو و شامپوها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوجوبا همچنین حاوی خواص ضد التهابی است. بنابراین به درمان شوره سر و سایر عفونت‌های التهابی کمک می‌کند.

۶. روغن آووکادو

روغن آووکادو منبع اسیدهای چرب، اسیدهای آمینه و ویتامین‌های A، D، E و B6 است. این مواد مغذی برای تحریک رشد مو رطوبت‌رسانی به پوست سر و کاهش موخوره موثر هستند.

۷. روغن آرگان

روغن آرگان که با نام روغن مراکشی هم شناخته می‌شود، اغلب برای درمان گال و جلوگیری از ریزش مو و جوانسازی موهای خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است و برخی معتقدند که این روغن به درمان خشکی مو کمک می‌کند. روغن آرگان منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان‌هایی است که برای مو نیاز است و رطوبت موها را حفظ می‌کند.


فقط یک کلیک تا داشتن موهایی ابریشمی فاصله دارید.

روغن آرگان مو تراست

شما می‌توانید طیف وسیعی از روغن‌های گوناگون را امتحان کنید تا زمانی که بهترین روغن متناسب با موهایتان را پیدا کنید. اما قبل از شروع روغن درمانی با روغن گرم در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

نکاتی که قبل از ماساژ مو با روغن باید در نظر داشته باشید

 • ماساژ مو با روغن، آن هم با روغن گرم، زمانی بهترین نتیجه را برای شما حاصل می‌کند که موها و پوست سرتان تمیز باشد. بنابراین موهای خود را یک روز قبل از آن بشویید.
 • همیشه سعی کنید از روغن‌های خالص و ارگانیک برای روغن درمانی استفاده کنید. زیرا مواد شیمیایی موجود در روغن‌های فرآوری شده می‌توانند به موهای شما آسیب بزنند.
 • حداقل یک بار در هفته موهای خود را روغن درمانی کنید تا عمیقاً موهایتان را نرم کنید.
 • قبل از استفاده روغن بر روی سر همیشه یک پچ تست از آن روغن روی ساعد خود انجام دهید. این کار باعث می‌شود که مطمئن شوید که به آن روغن حساسیت ندارید.
 • هنگام استفاده از روغن روی پوست سر و موهای خود مطمئن شوید که روغن خیلی داغ نباشد. گرمای بیش از حد روغن می‌تواند پوست سر را بسوزاند و به مو آسیب بزند!

برای درمان با روغن گرم، نیازی نیست که به مراکز زیبایی مراجعه کنید. با استفاده از روغن‌های مناسب و دانش کافی، می‌توانید یکی از آنها را درست در خانه خود تهیه کنید.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات پر تکرار شما درباره‌ی ماساژ مو با روغن پاسخ خواهیم داد.

آیا روغن درمانی باید روی موهای خیس انجام شود یا خشک؟

پاسخ: این درمان باید تنها روی موهای خشک انجام شود.

آیا قبل از روغن درمانی باید موهای خود را بشویید؟

پاسخ: بهتر است موهای خود را یک روز قبل از روغن درمانی با آب گرم بشویید. این کار باعث می‌شود پوست سر و موهای شما تمیز باشد.

آیا پس از روغن درمانی، نیاز به شستن موهای خود دارید؟

پاسخ: اگرچه می‌توانید اجازه دهید که یک شبانه روز روغن روی سرتان بماند، اما بهتر است قبل از رفتن به بیرون از منزل موهای خود را بشویید. این به این دلیل است که روغن می‌تواند گرد و غبار و کثیفی را به موهای شما جذب کند.

هر چند وقت یکبار باید موهای خود را با روغن گرم، روغن درمانی کنید؟

پاسخ: می‌توانید هفته‌ای یک بار موهای خود را با روغن گرم، روغن درمانی کنید.

روغن درمانی موها چه مدت باید طول بکشد؟

پاسخ: می‌توانید روغن درمانی را از ۳۰ دقیقه تا یک شبانه روز انجام دهید. بسته به خودتان است که چه مدتی روغن را روی موهایتان نگه دارید.

نگه داشتن روغن روی مو با کلاه حمام
نگه داشتن روغن روی مو با کلاه حمام

حرف آخر

حالا که با خواص ماساژ مو با روغن آشنا شدید و درباره‌ی روغن‌های مختلف اطلاعات به دست آوردید، وقت آن رسیده که دست به کار شوید. نسبت به نوع موهایتان، روغن مورد نظر خود را انتخاب کنید و طبق روالی که توضیح داده شد، روغن‌تراپی را شروع کنید.

در آخر، اگر به دنبال خرید محصولات مراقبت از مو هستید، پیشنهاد می‌کنیم سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و از محصولات ما دیدن کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱۲ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

  1. سلام ❤️
   گرم کردن مستقیم روغن روی شعله به دو دلیل پیشنهاد نمی‌شود:
   ۱- ممکنه حرارت باعث سوختن روغن بشه.
   ۲- روغن خیلی داغ شده و ممکنه به علت دمای زیاد پوست رو بسوزونه.

دیدگاهتان را بنویسید