صفحه اصلی > مراقبت از پوست : درمان لک آفتاب سوختگی با چند راه ساده خانگی

درمان لک آفتاب سوختگی با چند راه ساده خانگی

درمان لک آفتاب سوختگی

گاهی آفتاب گرفتن و سپری کردن تعطیلات در فضای باز دست به دست هم می‌دهند تا قسمت‌هایی از پوست را چند درجه تیره کنند. از آنجایی که دست‌ها و صورت ما بیشتر در معرض اشعه‌های خورشید هستند، بیش‌ترین آسیب را متحمل می‌شوند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، به خصوص اگر کرم ضد آفتاب را فراموش کرده باشید، باعث ایجاد لکه و برنزه شدن پوست صورت و دست‌ها می‌شود.

گاهی این برنزه شدن باب میل ما است اما معمولا تیرگی‌های ناشی از تابش آفتاب ناخواسته هستند و ظاهر خوبی ندارند. اما نگران نباشید. خوشبختانه، می‌توانید با پیروی از چند روش خانگی ساده به درمان لک آفتاب سوختگی کمک کنید و رنگ برنزه را از صورت و دستان خود پاک کنید.

💡 در انتهای این مقاله و پس از انجام دادن روش‌های گفته شده و نتیجه نگرفتن، می‌توانید با مراجعه به یک دکتر متخصص از پماد برای لک آفتاب سوختگی خود کمک بگیرید.

چرا پوست برنزه می‌شود؟

برنزه شدن زمانی اتفاق می‌افتد که پوست بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد. ملانین رنگدانه‌ای است که به پوست شما رنگ می‌دهد. با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پوست بیش از حد ملانین تولید می‌کند و در نتیجه ظاهری برنزه به خودش می‌گیرد. همچنین این اتفاق اغلب باعث می‌شود پوست شما کدر به نظر برسد.

برخلاف تصور رایج، تولید ملانین در پوست فقط شامل تولید رنگدانه نیست، بلکه مکانیسم بدن برای محافظت از شما در برابر اشعه‌های مضر UV خورشید است. بنابراین محافظت از پوست در برابر این عوامل بیرونی اهمیت بالایی دارد. در ادامه به روش‌های مراقبت از پوست و درمان لک ناشی از آفتاب سوختگی (درمان خانگی لک آفتاب سوختگی) خواهیم پرداخت.

تیرگی پوست در اثر آفتاب سوختگی
تیرگی پوست در اثر آفتاب سوختگی

درمان‌های خانگی برای محو شدن لک‌های آفتاب سوختگی

در این بخش به شما آموزش می‌دهیم تا با مواد ساده و در دسترس، تیرگی‌های پوست خود را برطرف کنید. برای درمان سریع آفتاب سوختگی صورت ماسک‌های خانگی زیر را امتحان کنید:

۱. درمان لک آفتاب سوختگی با ماست

ماست حاوی پپتید ال سیستئین است، ترکیبی که به سرکوب فعالیت تیروزیناز معروف است. این ماده به معکوس کردن اثرات بیش از حد رنگدانه کمک می‌کند و رنگ برنزه را از پوست شما محو می‌کند.

مواد مورد نیاز:

 • ۲-۳ قاشق غذاخوری ماست
 • ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو

طرز تهیه و استفاده:

چند قاشق غذاخوری ماست را با آب لیمو مخلوط کنید. این خمیر را روی دستان خود بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را با آب ساده بشویید. هر چند وقت یک بار باید این کار را تکرار کنید. این خمیر را می‌توانید هر هفته یک تا دو بار روی پوست به خصوص پوست دست خود بمالید.

نکته: قبل از استفاده از این دارو، آزمایش پچ را فراموش نکنید زیرا آب لیمو می‌تواند باعث تحریک پوست شود.

درمان لک آفتاب سوختگی با ماست
درمان لک آفتاب سوختگی با ماست

۲.  درمان لک آفتاب سوختگی با گوجه فرنگی

گوجه فرنگی سرشار از ترکیبات زیست فعال به نام کاروتنوئیدها است که به عنوان محافظ عکس عمل می‌کنند. آنها می‌توانند برنزه شدن ناشی از اشعه های مضر UV خورشید را کاهش دهند.

مواد مورد نیاز:

۲ عدد گوجه فرنگی متوسط

طرز تهیه و استفاده:

گوجه فرنگی‌ها را در مخلوط‌کن بریزید تا خمیر غلیظی به دست آید. این خمیر را روی پوست خود بمالید. بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و آن را با آب بشویید. می‌‎توانید این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

درمان لک آفتاب سوختگی با گوجه فرنگی
درمان لک آفتاب سوختگی با گوجه فرنگی

۳. درمان لک آفتاب سوختگی با آب لیمو

ویتامین C یا اسید اسکوربیک ترکیب اصلی آب لیمو است. این ماده که دارای خواص ضد رنگدانه است، می‌تواند به کاهش اثرات برنزه شدن پوست کمک کند. ماسک آبلیمو یکی از بهترین ماسک برای افتاب سوختگی صورت است.

مواد مورد نیاز:

 • یک عدد لیمو
 • آب
 • پنبه توپی

طرز تهیه و استفاده:

آب یک لیمو را بگیرید و آن را با آب رقیق کنید. یک تکه پنبه را در آن خیس کنید و روی دست‌های خود بمالید. بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه آن را با آب بشویید. این کار را دو بار در هفته تکرار کنید.

نکته: آب لیمو می‌تواند باعث ایجاد احساس سوزش روی پوست شما شود. لطفا قبل از امتحان این راه حل، یک پچ تست انجام دهید. همچنین توجه داشته باشید که آب لیمو حساسیت پوست شما را به نور UV افزایش می‌دهد. بنابراین، مطمئن شوید که از آب لیمو رقیق شده استفاده کنید و پس از مدت زمان مشخص شده آن را کاملا بشویید.


ترکیبات کرم ضد آفتاب تراست پوست خشک را در این لینک ببینید:


۴. درمان لک آفتاب سوختگی با آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی ترکیبات زیست فعالی است که فعالیت تیروزیناز را سرکوب می‌کند. این یعنی رنگدانه‌های روی پوست کاهش پیدا می‌کنند.

مواد مورد نیاز:

 • ۲-۳ قاشق چای‌خوری ژل آلوئه ورا
 • ۱ قاشق چای‌خوری عسل

طرز تهیه و استفاده:

ژل را از برگ آلوئه ورا استخراج کرده و با عسل مخلوط کنید. این بسته را روی دستان خود بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. سپس آن را با آب ساده بشویید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، این خمیر را دو تا سه بار در هفته روی پوست خود بمالید.

درمان لک آفتاب سوختگی با آلوئه ورا
درمان لک آفتاب سوختگی با آلوئه ورا

۵. درمان لک آفتاب سوختگی با خیار

خیار نه تنها دارای خواص مرطوب کنندگی است، بلکه حاوی ترکیبات زیست فعالی است که فعالیت تیروزیناز را مهار کرده و اثرات برنزه شدن پوست را معکوس می‌کند.

مواد مورد نیاز:

 • یک عدد خیار
 • ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا

طرز تهیه و استفاده:

نصف خیار را برش داده و در مخلوط کن بریزید. یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. این مخلوط را روی دستان خود بمالید و بشویید. از این ترکیب یک بار در هفته استفاده کنید تا زمانی که تیرگی پوست از بین برود.


موها هم در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار سوختگی می‌شوند. در مقاله زیر طرز تهیه ضدآفتاب موی خانگی را ببینید.

ضد آفتاب مو خانگی

۱۰ نوع ضد آفتاب مو خانگی و دستور تهیه‌ی آن‌ها

از موها هم باید در برابر اشعه‌های UV مراقبت کرد تا خشک و کدر نشوند. در اینجا طرز تهیه‌ی ۱۰ نوع ضد آفتاب مو خانگی را با هم مرور خواهیم کرد.


۶. درمان لک آفتاب سوختگی با پاپایا

عصاره پاپایا به عنوان لایه بردار عمل می‌کند و می‌تواند به از بین بردن سلول‌های مرده پوست از سطح پوست شما کمک کند. استفاده از این میوه به محو شدن رنگ برنزه روی دستان شما کمک می‌کند.

مواد مورد نیاز:

 • ۱ عدد پاپایای رسیده
 • ۱ عدد لیمو

طرز تهیه و استفاده:

پاپایا را به صورت پوره مخلوط کرده و یک قاشق چای‌خوری آب لیمو را به آن اضافه کنید. آنها را خوب مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید. بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه آن را با آب بشویید. استفاده از این ترکیب را دو بار در هفته تکرار کنید.

نکته: قبل از استفاده از این دارو یک آزمایش پچ انجام دهید زیرا آب لیمو می‌تواند باعث تحریک پوست شود.

درمان لک آفتاب سوختگی با پاپایا
درمان لک آفتاب سوختگی با پاپایا

۷. درمان لک آفتاب سوختگی با عسل

عسل دارای خواص مرطوب کنندگی عالی است و باعث ترمیم بافت می‌شود. این نه تنها پوست شما را نرم می‌کند و آن را صاف می‌کند، بلکه حاوی آنتی اکسیدان‎هایی است که آسیب پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش را معکوس می‌کند.

مواد مورد نیاز:

 • ۱ قاشق غذاخوری عسل
 • ۱ عدد لیمو

طرز تهیه و استفاده:

آب لیمو را استخراج کرده و عسل را به آن اضافه کنید. این مخلوط را به دستان خود بمالید. بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه آن را با آب بشویید. این خمیر را دو بار در هفته به پوستتان بمالید.

نکته: قبل از استفاده از این دارو یک آزمایش پچ انجام دهید زیرا آب لیمو می‌تواند پوست شما را تحریک کند.

درمان لک آفتاب سوختگی با عسل
درمان لک آفتاب سوختگی با عسل

۸. درمان لک آفتاب سوختگی با پوست پرتقال

مطالعات نشان می‌دهد که پوست پرتقال حاوی ترکیباتی است که می‌تواند ملانوژنز را سرکوب کرده و اثرات برنزه شدن برنزه را معکوس کند.

مواد مورد نیاز:

 • ۱ قاشق چای‌خوری پودر پوست پرتقال
 • یک پیمانه پودر زردچوبه
 • ۱ قاشق چای‌خوری عسل

طرز تهیه و استفاده:

مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیر یکدستی تولید شود. خمیر را روی دست‌ها بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را با آب بشویید. می‌توانید دو بار در هفته از این ترکیب استفاده کنید.

درمان لک آفتاب سوختگی با پوست پرتقال
درمان لک آفتاب سوختگی با پوست پرتقال

۹. زردچوبه برای افتاب سوختگی

زردچوبه حاوی کورکومین است که از ملانوژنز جلوگیری می‌کند. این منجر به کاهش تولید ملانین می‌شود و در نتیجه رنگ برنزه روی پوست شما از بین می‌رود.

مواد مورد نیاز:

 • ۱ قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه
 • ۱ قاشق چای‌خوری شیر

طرز تهیه و استفاده:

با استفاده از مواد بالا یک ماسک آماده کنید و روی پوست خود بمالید. بگذارید تا خشک شود و سپس به خوبی آن را آبکشی کنید. این کار را هر هفته یک بار انجام دهید تا زمانی که تیرگی پوستتان از بین برود.

درمان لک آفتاب سوختگی با زردچوبه
درمان لک آفتاب سوختگی با زردچوبه

۱۰. درمان لک آفتاب سوختگی با زعفران

زعفران به طور گسترده در طب سنتی برای بازگرداندن پوست به حالت طبیعی استفاده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که زعفران اثر مرطوب کنندگی بر روی پوست شما دارد و همچنین آسیب‌های پوستی ناشی از اشعه UV خورشید را از بین می‌برد.

مواد مورد نیاز:

 • ¼ فنجان شیر تازه
 • چند رشته زعفران

طرز تهیه و استفاده:

رشته‌های زعفران را به مدت ۲ ساعت در شیر خیس کنید. شیر را صاف کرده و روی نواحی برنزه بمالید. بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه آن را با آب ساده بشویید. این کار را ۱-۲ بار در هفته انجام دهید.

نکاتی برای جلوگیری از برنزه شدن دست‌ها

مواردی که گفته شد، فهرستی از درمان‌های خانگی ساده بودند که به روشن‌تر شدن تیرگی ناشی از آفتاب سوختگی کمک خواهند کرد. حالا بیایید ببینیم چگونه می‌توان از برنزه شدن جلوگیری کرد.

 1. از لباس‌هایی استفاده کنید که پارچه آن‌ها ضد آفتاب باشد؛
 2. قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید؛
 3. در مواجهه طولانی مدت با نور خورشید فراموش نکنید که استفاده از ضدآفتاب را تمدید کنید؛
 4. همیشه قبل از خواب دست‌های خود را بشویید و از کرم دست استفاده کنید.


با یک کلیک از ترکیبات کرم ضد آفتاب تراست پوست چرب سر درآورید:


سوالات متداول در رابطه با درمان لک آفتاب سوختگی

شاید این‌ها، سوالات شما هم باشند:

آیا برنزه شدن دائمی است؟

برنزه شدن یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید نباید دائمی باشد. با این حال، اگر مرتباً با روش‌های مصنوعی برنزه می‌شوید، ممکن است پوست خود را در معرض آسیب دائمی قرار دهید.

آیا کرم سفید کننده رنگ برنزه را از بین می‌برد؟

سفید کننده‌ها می‌توانند رنگ برنزه را از بین ببرند، اما نه تا حد زیادی. با این حال، استفاده منظم از سفید کننده می‌تواند آسیب شدیدی به پوست شما وارد کند.

چقدر طول می‌کشد تا آفتاب سوختگی بهبود یابد؟

درمان آفتاب سوختگی خفیف ۲ تا ۳ روز طول می‌کشد؛ اما اگر سوختگی شدیدتری دارید، ممکن است بهبودی پوست شما بیش از ۱۰ روز طول بکشد.


کمی هم درباره آفتاب سوختگی و ضدآفتاب‌ها بشنوید:


راه پیشگیری از لک آفتاب را زود پیدا کنید…

بهترین راه‌حل، پیشگیری است. اما اگر در معرض آفتاب قرار گرفتید و لک‌های تیره روی صورت و دستتان افتاد هم نگران نباشد. با راه‌حل‌های ساده خانگی می‌توان این لک‌ها را از بین برد. امیدواریم به کمک راهکارها و نکاتی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شد، بتوانید خیلی زود لکه‌های تیره‌ای که روی دست و صورت اذیتتان می‌کند را از بین ببرید.

حالا نوبت شما رسیده که برای ما بنویسید: به نظر شما ضد آفتاب رنگی تراست خوبه؟

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید