صفحه اصلی > مد و زندگی : خوشبو کننده خانه: چند نی و کلی حال خوب

خوشبو کننده خانه: چند نی و کلی حال خوب

خوشبو کننده هوا

خوشبو کننده خانه اهمیت شگفت‌انگیزی در پخش شدن راحتی و حس خوب در سراسر خانه دارد. حس بویایی در واقع یک محرک قدرتمند برای مغز است و می‌تواند پاسخ‌های فیزیکی بسیار متفاوتی را بر اساس رایحه‌های مختلف موجود در محیط ایجاد کند. برخی از بوها هشدار دهنده هستند (مثل بوی سوختن غذا) و برخی دیگر آزاردهنده (مانند بوی بد عرق). از طرف دیگر، رایحه‌های خوب و دلپذیر می توانند احساس آرامش، انرژی مثبت و حتی امنیت را در ما ایجاد کنند. با استفاده از قدرت خوشبو کننده خانه یا هوم دیفیوزر، خانه را به محلی برای آسایش و پناهگاهی برای فرار از مشغله‌های بیرون تبدیل کنید.

راه‌های زیادی برای پخش کردن عطر در هوای خانه و محل کار وجود دارد. اسپری، شمع معطر، عود، اسانس سوز و هوم پرفیوم یا هوم دیفیوزر از جمله این موارد هستند. در این میان، هوم دیفیوزر جدیدتر و محبوب‌تر است که می‌توانید آن را در مکان‌های مختلف با رایحه‌های متفاوت استفاده کنید.

در این مقاله از لیامگ، قصد داریم درباره خوشبو کننده خانه، چیستی، طرز استفاده و نحوه پر کردن دوباره ظرف آن صحبت کنیم.

خوشبو کننده خانه یا هوم پرفیوم چیست؟

هوم پرفیوم یا هوم دیفیوزر یک خوشبو کننده خانگی است که رایحه خوش انتخابی شما را به‌طور مداوم در هوای کل اتاق و فضا پخش می‌کند. در مقایسه با شمع معطر، رایحه خوشبو کننده خانه ماندگاری بیشتری دارد و نیازی نیست که شعله‌ای روشن کنید.

اگرچه خوشبوکننده‌های خانه در اَشکال و اندازه‌های متفاوت عرضه می‌شوند، اما همه آن‌ها ۳ جزء اصلی دارند:

 • روغن معطر که معمولاً ترکیبی از روغن‌های ضروری و یک محلول پایه است.
 • میله‌های نی‌مانند که در داخل اسانس فرو برده می‌شوند و رایحه را پخش می‌کنند.
 • ظرفی که معمولاً شیشه‌ای است و اسانس و نی‌ها را در خود نگه می‌دارد.
هوم پرفیوم
هوم پرفیوم

نی‌های خوشبو کننده خانه به‌طور سنتی از نی‌های حصیر طبیعی ساخته می شوند. باید یک سر نی‌ها را در داخل اسانس فرو ببرید و انتهای دیگر آن‌ها در معرض هوا قرار بگیرد. در واقع، نی‌ها منافذ ریزی دارند که باعث می‌شود روغن معطر جذب شده و به سمت نیمه بالایی نی حرکت کند.

طریقه استفاده از خوشبو کننده خانه

یکی از مزایای خوشبو کننده خانه این است که سریع و به‌راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید، بدون آنکه نیاز به نگهداری خاصی داشته باشد. شما می‌توانید در عرض چند دقیقه، خانه یا محل کار خود را با رایحه مورد علاقه خود، عطرآگین کنید.

اگر برای اولین بار قصد دارید از خوشبو کننده خانه استفاده کنید، طبق مراحل زیر پیش بروید.

 1. قبل از اینکه خوشبو کننده هوا را راه اندازی کنید، چند عدد دستمال کاغذی را زیر ظرف شیشه‌ای قرار دهید تا اگر اسانس سهواً به بیرون ریخته شد، دستمال‌ها از کثیفی محیط جلوگیری کنند. ظرف دیفیوزر را روی سطوح چوبی یا ظریف قرار ندهید زیرا ممکن است روغن لکه بر جای بگذارد.
 2. اگر روغن در ظرف مجزایی قرار دارد، آن را به داخل ظرف شیشه‌ای بریزید؛ طوری که یک دوم یا سه چهارم ظرف پر شود. ظرف را کاملاً پر نکنید زیرا امکان دارد هنگام فرو کردن نی‌ها، اسانس سر ریز شود. اگر اسانسی که خریداری کرده‌اید، در ظرف شیشه‌ای مخصوص خودش قرار دارد، این مرحله را نادیده بگیرید.
 3. نی‌ها را در داخل اسانس قرار دهید؛ به‌گونه‌ای که ته آن‌ها به‌طور کامل در روغن معطر فرو برود. تعداد چوب‌هایی که استفاده می‌کنید، شدت بو را تعیین می‌کند (پیشنهاد ما ۶ الی ۸ نی است).
 4. چند لحظه صبر کنید تا اسانس جذب چوب‌ها شود. سپس چوب‌ها را سروته کنید تا انتهای خشک آن در داخل روغن فرو برود و انتهای آغشته به عطر، در معرض هوا باشد.
 5. نی‌ها را طوری در داخل ظرف قرار دهید که تا حد امکان از هم فاصله داشته باشند و هوا بین آن‌ها جریان داشته باشد. وقتی نی‌ها به مدت ۲۴ ساعت در داخل روغن باشند، رایحه به‌طور کامل فضا را پر می‌کند.
 6. این کارها را به‌صورت دوره‌ای (تقریباً هفته‌ای یک‌بار) تکرار کنید تا فضا خوشبو باقی بماند.

بعد از راه‌اندازی، خوشبو کننده خانه شما معمولاً بین یک تا ۶ ماه و بسته به حجم اسانس قابل استفاده خواهد بود.

خوشبو کننده هوا را کجا بگذاریم؟

هنگام استفاده از خوشبو کننده هوا، حتماً اندازه اتاق را در نظر بگیرید. محبوب‌ترین مکان‌ها برای قرار دادن خوشبو کننده هوا را در زیر نام می‌بریم:

 • حمام و دستشویی
 • راهرو و ورودی
 • آشپزخانه
 • اتاق‌خواب
 • دفتر کار

هر آنچه که باید درمورد روغن‌های معطر بدانید، در این مقاله آمده است.

روغن معطر

صفر تا صد استفاده از روغن های معطر!

هیچ‌وقت برای آموختن دیر نیست. نحوه استفاده از روغن‌های معطر از آن کارهایی است که باید به‌خوبی بلد باشید. تمام راهکارهای مورد نیاز شما در این مطلب هست!


برای اتاق‌های کوچک یا نقاطی مانند راهرو و حمام، یک خوشبو‌کننده کوچک با ۶ الی ۸ نی کافی است تا عطر به میزان کافی پخش شود. برای فضاهای بزرگتر، به اسانس و چوب‌های بیشتری نیاز دارید.

اگر می‌خواهید بدانید که در یک اتاق، بهترین مکان برای خوشبو کننده هوا کجاست، آن را در محلی قرار دهید که هوا جریان داشته باشد؛ البته منظورمان زیر کولر، کنار پنجره یا گوشه اتاق نیست. تصور کنید که ظرف اسانس یک گلدان است. آن را در جایی بگذارید که محل عبورومرور افراد باشد تا هر بار که از کنار آن می‌گذرند، عطر خوب شامه‌شان را نوازش دهد.

در آخر هم خوشبو کننده خانه را در یک محل خنک و دور از نور آفتاب قرار دهید. این مسئله روی بو تأثیری ندارد اما نگهداری از اسانس در دمای پایین و دور از تابش مستقیم خورشید، به ماندگاری بیشتر آن کمک می‌کند.

مزایای خوشبو کننده خانه

هوم پرفیوم یا هوم دیفیوزر نسبت به سایر انواع خوشبو‌کننده مثل عود، شمع معطر، اسانس و اسپری خوشبو ‌کننده هوا مزایایی دارند که باعث برتری آن‌ها می‌شود. این مزایا را در ادامه می‌خوانید.

 • رایحه‌های هوم دیفیوزر تنوع بسیار بالایی دارد. تنوع عطرهای بدن را تصور کنید؛ خوشبو کننده های خانه هم به همین میزان می‌توانند متنوع باشند. عطرسازی مثل کیمیاگری است که با ترکیب رایحه‌ها و اسانس‌های مختلف می‌توانیم بدون محدودیت، عطرهای جدیدی بسازیم.
 • پخش بوی هوم پرفیوم عالی است. شاید از درس علوم در مدرسه به یاد داشته باشید که هرچه مساحت بزرگتر باشد، میزان انحلال بیشتر می‌شود. خوب، به نظر شما یک دستگاه خوشبو کننده با ۸ نی بامبو ۱۲ سانتی‌متری پخش بوی خوبی نخواهد داشت؟
 • هوم دیفیوزرها ۲۴ ساعته کار می‌کنند. با خیال راحت بنشینید و استراحت کنید؛ دیفیوزر در آن گوشه از خانه، به‌طور خستگی‌ناپذیر و مداوم درحال خوشبو کردن هوای خانه است. این مزیت در موقعیت‌هایی که مهمان دارید برجسته‌تر می‌شود. زیرا در این شرایط، معمولاً وقتی برای روشن کردن عود و چرخاندن آن در کل خانه ندارید. کافیست میله‌ها را از روز قبل در داخل اسانس قرار دهید.
 • می‌توانید ظرف دیفیوزر را دوباره پر کنید. هر زمان که روغن معطر شما تمام شد، می‌توانید ظرف خوشبو کننده خانه خود را بارها و بارها پر کنید. به‌علاوه، هر بار می‌توانید رایحه اسانس را عوض کنید تا حال‌وهوایتان هم عوض شود. چگونگی دوباره پر کردن آن را در ادامه همین مقاله می‌خوانید.
انواع خوشبو کننده خانه
انواع خوشبو کننده خانه

هرچند وقت یک‌بار نی‌ها را در داخل اسانس بگذاریم؟

استفاده مستمر از چوب‌ها عطر تازه‌ای به محیط داده و از بسته شدن منافذ چوب‌ها جلوگیری می‌کند. توصیه می‌کنیم هر هفته یا دوهفته یک‌بار از آن‌ها استفاده کنید.

در این فاصله، چوب‌ها را در محل مناسبی قرار دهید که خشک شوند. سینک ظرفشویی برای این کار مناسب است. برای گرفتن چوب‌ها از دستمال استفاده کنید تا انگشت‌هایتان چرب و روغنی نشود.

بهترین زمان برای عوض کردن نی‌های خوشبو کننده

نی‌های حصیری باکیفیت، تا ۶ ماه ماندگاری دارند اما بعد از ماه اول ممکن است متوجه شوید که از شدت بو کاسته شده است. دلیل آن، گردوغبار و آلودگی‌هایی است که در طول زمان، منافذ نی را می‌بندند. در این‌صورت، عطر به‌درستی پخش نمی‌شود. برای آنکه با مشکلات اینچنینی روبه‌رو نشوید، توصیه می‌کنیم چوب‌های خوشبو کننده خانه خود را هر ۳-۲ ماه یک‌بار عوض کنید.


مقالات “بهترین عطر اتاق را برای خوشبو کردن محیط خانه انتخاب کنید” و “راهنمایی کامل در مورد انواع عطر خانگی و تفاوت انواع خوشبو کننده خانه” دو منبع خوب برای آشنایی بیشتر شما با هوم پرفیوم‌ها هستند:

راهنمایی کامل در مورد انواع عطر خانگی و تفاوت انواع خوشبو کننده خانه

“کدام عطر برای خانه من مناسب است؟” اگر این سوال اغلب به ذهن شما خطور می‌کند، مقاله ما در رابطه با تفاوت انواع خوشبو کننده خانه مناسب شما است.

هوم پرفیوم چیست؟

بهترین عطر اتاق را برای خوشبو کردن محیط خانه انتخاب کنید

هوم پرفیوم که به عطر اتاق معروف است یکی از راه‌های خوشبو کردن هر یک از قسمت‌های خانه به حساب می‌آید؛ چیزی که ما در اینجا به آن پرداخته‌ایم.


پر کردن دوباره ظرف اسانس

پس از آنکه اسانس خوشبو کننده خانه تمام شد، ظرف آن را به‌خوبی بشویید؛ به‌خصوص اگر قصد دارید از رایحه دیگری استفاده کنید. این کار باعث تمیز شدن شیشه و شفافیت و زیبایی بصری آن نیز می‌شود. شیشه را با آب داغ بشویید و حتماً آن را قبل از پر کردن خشک کنید. اگر آب در شیشه باقی بماند، هوم پرفیوم شما ناخواسته رقیق می‌شود.

یک چهارم پیمانه روغن حامل را با تقریباً ۲۵ تا ۳۰ قطره از روغن ضروری مورد نظر خود مخلوط کنید. هم بزنید تا خوب ترکیب شوند و با استفاده از یک قیف، مخلوط را در بطری خالی و خشک خوشبو کننده خانگی بریزید. به آرامی حدود هفت چوب نی را در بطری بگذارید. آنها را طوری قرار دهید که در زوایای مختلف و در قسمت‌های مختلف لبه ظرف باشند. برای تسریع فرآیند، نی‌‌ها را بعد از یک ساعت سروته کنید تا سریع‌تر اشباع شوند.

عطر خانه مهم است!

هوم پرفیوم و خوشبو کننده خانه تأثیر ذهنی، جسمی و روانی مثبت زیادی بر زندگی روزمره دارد. با کمک این رایحه‌ها می‌توانید احساس غم، ناامیدی، تنش و حتی عصبانیت را در خودتان کنترل کنید. پس حتماً از رایحه‌های ملایم در منزل استفاده نمایید. می‌بینید که چه تغییرات خوبی در حال‌وهوای خانه ایجاد می‌شود.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید