صفحه اصلی > محصولات مراقبتی : کرم دست و بدن | آبرسان و محافظ پوست

کرم دست و بدن | آبرسان و محافظ پوست

کرم دست و بدن

همه ما می‌دانیم که پوست دور چشم و صوت نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند. بنابراین برای مراقبت از دور چشم‌ها و پوست صورتمان از کرم‌ها و سرم‌های خاصی استفاده کنیم. این در حالی است که معمولا به پوست بدنمان اهمیت چندانی نمی‌دهیم. همچنین چون تصور می‌کنیم دست‌های ما دیرتر پیر می‌شوند، مراقبت از آنها را پشت گوش می‌اندازیم. اما باید بدانیم که پوست دست و بدن ما به اندازه صورتمان در معرض آلودگی، کثیفی و چربی قرار دارد.

برای محافظت و مراقبت از پوست دست و بدن‌، یک راهکار فوق‌العاده پیش‌روی‌ ما قرار دارد؛ استفاده از یک محصول دوست‌داشتنی: کرم دست و بدن. در این مقاله قصد داریم تا به همه سوالاتی که درباره یک کرم دست و بدن در ذهن‌تان دارید، پاسخ دهیم و در پایان ۴ مورد از بهترین کرم‌های دست و بدن ایرانی را به شما معرفی کنیم:

چرا استفاده از بهترین کرم دست و بدن اهمیت دارد؟

در طول شبانه‌روز برای انجام بیشتر فعالیت‌ها از دست‌های‌مان استفاده می‌کنیم و اولین جایی است که نشانه‌های پیری و افزایش سن روی پوست‌مان ظاهر می‌شود. همچنین پوست بدن‌مان هم در تمام ماه‌های سال مستعد بروز خشکی است؛ نه فقط زمستان بلکه تابستان نیز از بی‌آبی پوست در امان نیستید. سبک زندگی‌تان هم بر سلامت پوست‌تان تاثیرگذار است؛ حتی استرس و عادات غذایی نامناسب بر رطوبت پوست‌تان اثر می‌گذارد؛ و در نهایت اگر خیلی اهل نوشیدن آب در شبانه‌روز نباشید، سلامت پوست‌تان را هم به خطر انداخته‌اید.  

برای حفظ سلامت پوست دست و بدن‌تان و نیز مراقبت از آن، بهترین راه چاره‌تان مرطوب‌سازی و آبرسانی عمیق پوست است. اگر به موقع اقدام نکنید، احتمالاً پوست‌تان خشکی می‌زند و زخم می‌شود. اما نگرانی به دلتان راه ندهید چون با استفاده از یک کرم دست و بدن، به سرعت، به سادگی و با کمترین هزینه حال پوست‌تان خوب می‌شود.

کرم دست و بدن چطور کار می‌کند؟

به طور کلی یک کرم دست با یک کرم بدن با هم تفاوت‌هایی دارند؛ چون نمی‌توان به یک شکل از آن مراقبت کرد. اما هستند محصولاتی در بازار که دومنظوره تولید می‌شوند؛ و گاهی اوقات خاصیت ضدآفتاب هم دارند و می‌توانند از پوست صورت‌تان هم دربرابر نفوذ اشعه‌های مضر خورشید محافظت کنند. همانطور که باید خودتان را به استفاده مستمر از کرم ضدآفتاب در تمام روزها و فصل‌های سال عادت دهید، مصرف روزانه کرم دست و بدن را هم به شما توصیه می‌کنیم.


همه افراد، خانم و آقا و پیر و جوان باید از ضدآفتاب استفاده کنند. برای آشنایی با کرم ضدآفتاب و نحوه عمکرد آن، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب | محافظ پوست شما زیر نور خورشید

مواردی که باید برای محافظت دربرابر اشعه‌های خورشید و جلوگیری از بروز لک در دوران پیری، پیش از خرید کرم ضد آفتاب درنظر بگیرید.


زمانی‌که بدانید یک کرم دست و بدن چطور کار می‌کند، خریدشان برای‌تان آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌شود. کرم‌های دست و بدن طوری فرموله شده‌اند که بتوانند با ایجاد یک لایه روی پوست، آن را آبرسانی کرده و رطوبتش را حفظ کنند.

استفاده از کرم دست و بدن روی دست
استفاده از کرم دست و بدن روی دست

یک کرم دست و بدن باید چه ترکیباتی داشته باشد؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که در زمان خرید باید به آن توجه کنید، فرمولاسیون آن محصول است. همه کرم‌ها مثل هم نیستند و از ترکیبات متفاوتی تشکیل شده‌اند. اگر سبک زندگی و شرایط محل کار و سکونت‌تان مساعد و حال عمومی پوست‌تان خوب است، می‌توانید از انواع کرم دست و بدن با فرمولاسیون سبک‌تر موجود در بازار استفاده کنید. درغیر‌این‌صورت، به کرم‌های قوی‌تر با توان رطوبت‌رسانی بیشتر نیاز پیدا خواهید کرد.

یک کرم دست و بدن خوب باید از ترکیبات مغذی و محافظت‌کننده از بدن تشکیل شده باشد. در محتویات یک کرم به دنبال ویتامین E، عصاره شی باتر، عصاره‌های ضروری و گلیسیرین باشید، چون به افزایش سطح رطوبت پوست‌تان کمک می‌کنند. اگر به دنبال بهترین کرم جوان کننده دست و بدن هستید، در پی یافتن نام آنتی‌اکسیدان‌ها و آلفا هیدروکسی اسیدها پشت محصولات باشید، چون وجود این مواد باعث تحریک کلاژن و تقویت پوست می‌شوند.

در ادامه ترکیبات ایده‌آل کرم‌های دست و بدن را در قالب یک جدول برایتان آورده‌ایم:

ترکیباتاثرات
آبآب را می‌توان اصلی‌ترین مولفه موجود در کرم‌های دست و بدن دانست. در فرمولاسیون یک کرم خوب، عصاره‌ها و آب با هم ترکیب می‌شوند؛ و آب موقع مصرف روی پوست، تبخیر می‌‌شود.
عوامل جذبیمواد جذبی به‌دست‌آمده از فرآورده‌های نفتی اغلب برای ایجاد لایه روی پوست و ممانعت از کم‌آب شدن بدن وجودشان الزامی است.
مواد مرطوب‌کنندهاین مواد رطوبت هوا را در پوست حفظ می‌کنند. رایج‌ترین‌شان گلیسرین است، اما از اوره و عسل نیز در ترکیبات کرم‌های دست و بدن استفاده می‌شود.
مواد نرم‌‌کنندهوجود این مواد باعث می‌شود تا بعدِ مصرف حتی پوست‌های خشک و حساس نرم و لطیف شوند.
ویتامین‌هارایج‌ترین ویتامین‌های موجود در کرم‌های دست و بدن، A، C و E هستند. علاوه بر خاصیت مرطوب‌کنندگی، اغلب جای زخم و لک را از بین می‌برند و تولید کلاژن پوست را تحریک می‌کنند.
اسیدهاهیالورونیک اسید یا لاکتیک اسید هم از عناصر جدایی‌ناپذیر در ترکیبات کرم‌های دست و بدن هستند که وظیفه‌شان پیشگیری از هدررفت آب پوست و حفظ الاستیسیته آن می‌باشد.

چطور و چه وقت باید از کرم‌های دست و بدن استفاده کرد؟

واقعاً هیچ قاعده و قانون مشخصی برای چگونگی و زمان مصرف این کرم‌های دست و بدن وجود ندارد. اما به طور جداگانه می‌توان به نکات زیر در ارتباط با استفاده از کرم دست و بدن برای پوست اشاره کرد:

۱. پوست دست

هر زمان در طول روز که بخواهید می‌توانید از یک کرم دست و بدن روی پوست دست‌های‌تان استفاده کنید. ما هم توصیه می‌کنیم بعد از شستشوی دست با آب و صابون، بهترین زمانِ استفاده از کرم دست خواهد بود. همچنین هر زمان که از خانه بیرون می‌روید، بهتر است یک کرم دست و بدن در کیف‌تان به همراه داشته باشید.

پوست کف دست‌تان نسبت به پوست روی دست‌تان ضخیم‌تر است؛ اما نباید هیچ‌کدام‌شان را فراموش کنید. اگر از یک کرم دست و بدن استفاده می‌کنید که خاصیت ضدآفتاب دارد، به روی دست خود بیشتر توجه کنید.  

قاعده و قانون مشخصی برای استفاده از کرم دست و بدن وجود ندارد. بهتر است مصرف این کرم را برای حداقل یک بار در روز در برنامه‌تان جای دهید. بسیاری از خانم‌ها چندین بار در روز از کرم دست استفاده می‌کنند، اما باز هم می‌گوییم، این به خودتان بستگی دارد. اما بهترین زمان استفاده از کرم، قبل از خواب است تا به‌خوبی جذب پوست‌تان شود و در طول شب، رطوبت دست‌تان حفظ شود.

استفاده از کرم دست و بدن روی پا
استفاده از کرم دست و بدن روی پا

۲. پوست بدن

تمام پوست بدن‌تان را می‌توانید با یک کرم دست و بدن ماساژ دهید، خصوصاً بخش‌هایی مانند آرنج‌ها و زانوها. استفاده از آن هم بسیار آسان است. کافی است با استفاده از حرکات چرخشی این کرم را روی پوست‌تان ماساژ دهید تا جذب شود.

برای بهره‌مندی از فواید کرم دست و بدن می‌توان بعد از حمام، زمانی‌که هنوز پوست‌تان مرطوب است، از آن استفاده کنید؛ چون در این لحظه منافذ پوست‌تان باز هستند و کرم راحت‌تر جذب می‌شود. همچنین می‌توانید به‌جای مالش دادن، شیوه آرام آرام ضربه زدن به پوست را امتحان کنید.

چه عواملی باعث خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شوند؟

اضافه کردن یک محصول به فهرست محصولات مراقبتی آرایشی‌‌ای که در طول روز از آن‌ها استفاده می‌کنید، می‌تواند وضعیت پوست دست و بدن‌تان را به کلی متحول کند؛ پس هرچه زودتر مصرف یک کرم دست و بدن را آغاز کنید، زودتر می‌توانید از نتایج فوق‌العاده‌اش شگفت‌زده شوید. اگر هم مشکلات پوستی‌ دارید، باید خیلی بیشتر از قبل به فکر سلامت، مراقبت و محافظت از پوست‌تان باشید.

در ادامه عوامل خارجی تاثیرگذار بر خشکی پوست شما را در قالب یک جدول آورده‌ایم:

عوامل خارجیاثرات
نوع آبنوع آبی که از آن برای استحمام یا شستشوی ظروف استفاده می‌کنید، نقش مهمی در کم آب شدن پوست‌تان ایفا می‌کند. آب‌های سنگین که غنی از مواد معدنی‌ای همچون آهک هستند، پوست شما را خشک می‌کنند. علتش این است که این مواد رطوبت پوست دست و بدن را به خود جذب می‌کنند.
شستشوی دست و بدنهرچه پوست‌تان را بیشتر بشویید، زودتر خشک می‌شوند. شستشوی مکرر دست و بدن، لایه سبوم اپیدرم‌های محافظ پوست را از بین می‌برد. همچنین، مواد معدنی موجود در آب و مواد شیمیایی صابون‌ها، باعث کم آب شدن بیشتر پوست می‌شوند.
رژیم غذایییک برنامه غذایی سالم با موادی حاوی عصاره‌های چربی سالم همچون سالمون، آجیل یا آووکادو به افزایش الاستیسیته و حفظ رطوبت پوست‌تان کمک می‌کند. همچنین، فراموش نکنید که در طول روز زیاد آب بنوشید.
وضعیت آب‌وهواسرما و گرما رطوبت طبیعی پوست‌تان را از شما می‌گیرد و باید فکری به حال پوست آسیب‌دیده‌تان بکنید.

چطور می‌توان جلوی خشکی یا ترک برداشتن پوست را گرفت؟

عوامل متعددی وجود دارند که تحت کنترل شما نیستند. برای مثال، اگر به فراخور شغل و حرفه‌ای که دارید یا محل سکونت‌تان، پوست دست و بدن‌تان در معرض خطر قرار دارد، جز استفاده از کرم دست و بدن راهکار بهتری پیش‌روی‌تان نیست.

اما می‌توانید روزانه خودتان را به نوشیدن هشت لیوان آب متعهد کنید تا رطوبت پوست‌تان حفظ شود. همچنین می‌توان موقع شستشوی ظرف و ظروف یا باغبانی از دستکش استفاده کرد. اگر هم مواد مغذی لازم در برنامه‌ غذایی‌تان وجود ندارد، می‌توانید آن را تغییر دهید یا از مکمل‌های ویتامین استفاده کنید.

چطور متناسب با سن خود باید یک کرم دست و بدن انتخاب کرد؟

با بالاتر رفتن سن‌مان، پوست‌مان تغییر می‌کند. یعنی در سنین جوانی و پیری نوع نیاز پوست‌‌مان تغییر می‌کند. با بالاتر رفتن سن‌مان، رطوبت‌رسانی به یک الزام بدل می‌شود، چون پوست‌مان بیشتر به خشک شدن تمایل پیدا می‌کند. قرار گرفتن در معرض آفتاب، باعث پیری پوست می‌شود و استفاده از یک کرم دست و بدن با قابلیت محافظت دربرابر پوست خورشید را می‌توان بهترین راه برای مبارزه با نشانه‌های پیری دانست.

استفاده از کرم دست و بدن روی بدن
استفاده از کرم دست و بدن روی بدن

هرچند نمی‌توان به طور کامل جلوی پیری را گرفت و چیزی تحت عنوان اکسیر جوانی هنوز کشف نشده است، اما می‌توان مدیریت این مسئله را به دست گرفت. از یک سنی به بعد پوست به ویتامین‌های A، C و E برای رفع لکه و تحریک کلاژن پوست بیشتر نیاز پیدا می‌کند. افرادی که سن بیشتری دارند معمولاً می‌خواهند از کرم‌های حاوی هیالوونیک اسید یا لاکتیک اسید استفاده کنند. این‌ها از کم آب شدن دست و بدن پیشگیری می‌کنند و موجب افزایش الاستیسیته پوست می‌شوند.

برای رهایی از احساس چربی بعدِ استفاده از کرم دست و بدن چه کار باید کرد؟

شاید شما هم مانند خیلی‌های دیگر به خاطر حس چربی بعدِ مصرف از کرم دست و بدن، تمایلی به استفاده از آن نداشته باشید. این مسئله قابل درک است، چون هیچ‌کس نمی‌خواهد با دست‌های چرب، روی لباس و سایر وسایلی که دور و برش قرار دارد، لک بجا بگذارد یا بعد از لباس‌ پوشیدن آن‌ها را کثیف کند. با استفاده از کرم‌های سبک‌تر و دارای چربی کمتر می‌توانید این نگرانی‌ها را از خودتان دور کنید.

همچنین این حس چربی به زمان استفاده از کرم دست و بدن هم بستگی دارد. اگر خیلی نسبت به این مسئله حساسیت دارید، نباید در ساعات مشخصی در طول روز از کرم استفاده کنید. اگر مشکل‌تان این‌قدر ساده است، می‌توانید پیش از خواب از کرم استفاده کنید تا مزاحم فعالیت‌های روزانه‌تان نشود.

بهترین کرم‌های دست و بدن موجود در بازار کدام‌اند؟

در ادامه چهار مورد از بهترین کرم‌های دست و بدن ایرانی را به همراه مشخصات و ویژگی‌های‌شان برایتان آورده‌ایم:

ردیفنام محصولویژگی‌هاعصاره‌ها
۱کرم دست و بدن آووکادو تراستآبرسان قوی با حفظ رطوبت پوست نرم‌کننده و بازسازی‌کننده پوستآووکادو و زیتون و ویتامین E
کرم دست و بدن آووکادو تراست
۲کرم دست و بدن پروتئین شیر و عسل تراستآبرسان قوی با حفظ رطوبت پوست نرم‌کننده و کاهنده چربی پوستپروتئین هیدرولیزشده شیر، عصاره عسل و ویتامین E
کرم دست و بدن پروتئین شیر و عسل تراست
۳کرم دست و بدن انار و کیوتن تراستآبرسان قوی با حفظ رطوبت پوست نرم کننده و سفت‌کننده پوستانار و کوآنزیم Q10 و ویتامین E
کرم دست و بدن انار و کیوتن تراست
۴کرم دست و بدن میوه‌های استوایی تراستآبرسان قوی با حفظ رطوبت پوست نرم‌کننده و شاداب‌کننده پوستمیوه‌های استوایی و ویتامین E
کرم دست و بدن میوه های استوایی تراست

کلام آخر!

امیدواریم تا به اینجای مقاله ما را همراهی کرده باشید و توانسته باشیم به همه پرسش‌های‌تان در مورد کرم‌های دست و بدن جواب داده باشیم. اگر نمی‌خواهید پوست‌ دست و بدن‌تان خشک، ترک‌ترک یا پوسته پوسته شود و لطافت و نرمی آن برایتان به یک آرزو بدل شده است، وقت آن رسیده تا از یک آبرسان و محافظ حرفه‌ای پوست کمک بگیرید: کرم دست و بدن (تراست)!

اگر در مورد کرم‌های دست و بدن هنوز هم سوال(هایی) ذهن‌تان را مشغول کرده، در بخش نظرات از ما بپرسید؛ همچنین خوشحال می‌شویم اگر مایل باشید تا از تجربه‌تان درخصوص استفاده از کرم‌های دست و بدن تراست برای ما و سایر علاقمندان بگویید.  

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۱/۵ - (۱۵ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاهتان را بنویسید