صفحه اصلی > مراقبت از مو : پاسخ همه سوالات شما درباره ضدآفتاب مو اینجاست

پاسخ همه سوالات شما درباره ضدآفتاب مو اینجاست

خشکی، دو شاخه شدن و پاک شدن رنگ موها نگرانی‌های رایج درباره مو در هر فردی است. این اتفاقات ممکن است در نتیجه مو حالت دادن، حرارت زیاد، رنگ کردن مو و بسیاری از علل دیگر اتفاق افتند. علاوه بر این موها ممکن است در اثر تابش اشعه ماوراء بنفش هم آسیب‌‌های زیادی ببینند. با این حال این آسیب‌ها خیلی کمتر از آسیب‌هایی هستند که ممکن است تابش خورشید بر پوست داشته باشد. جلوی همه این اتفاقات را می‌توان به کمک یک ضدآفتاب مو مناسب گرفت. محصولی که به طرز شگفت‌آوری از موها در برابر نور خورشید مراقبت می‌کند.

در ادامه همراهمان باشید تا به تمام دغدغه‌های شما درباره ضدآفتاب مو پاسخ دهیم.

ضدآفتاب مو چیست؟

ضد آفتاب مو تقریباً همان چیزی است که انتظارش را داریم؛ محصولی برای محافظت از تارهای مو در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش. بسته به محصولی که انتخاب می‌کنید، برخی از محصولات می‌توانند به عنوان ضد آفتاب پوست سر نیز محافظت خوبی از پوست سر داشته باشند.

اما ضدآفتاب مو با ضد آفتاب مناسب پوست بسیار متفاوت از هم هستند. کرم ضد آفتابی که روی صورت و بدن استفاده می شود توسط FDA کنترل و بررسی می‌شود، در حالی که ضد آفتاب مو اینطور نیست. این به این دلیل است که موهای شما نیاز به محافظت متفاوتی نسبت به پوست دارند و هدف نهایی با ضد آفتاب مو کمی متفاوت است.شما روزانه SPF مناسبی را روی پوست می‌زنید تا از آسیب آفتاب و ایجاد آفتاب سوختگی محافظت کنید. اما تارهای مو دقیقاً قرمز، خارش یا حساس نمی‌شوند. در عوض، ضد آفتاب مو به محافظت از تارهای مو در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش کمک می‌کند که ممکن است به علائم فیزیکی پیری مو کمک کند. علائمی مانند خشکی، از دست دادن رنگدانه و از دست دادن تراکم در اثر ریزش مو.

از نظر بافتی، ضد آفتاب مو کمتر چرب است و به جای لوسیون، به صورت اسپری یا پودری عرضه می‌شود.

ضدآفتاب مو چیست؟
ضدآفتاب مو چیست؟

چرا باید از موها در برابر آسیب اشعه UV محافظت کرد؟

همانطور که اشاره کردیم، روش محافظت از تار مو در مقابل پوست سر و پوست بسیار متفاوت به نظر می‌رسد. در اینجا چند دلیل خوب وجود دارد که شما را به مراقبت از موها در برابر نور خورشید هدایت می‌کند:

۱. فواید ضدآفتاب مو | جلوگیری از افزایش خشکی مو

هنگامی که مو خشک است، احتمالاً شکنندگی به دنبال آن وجود خواهد داشت. این بدان معناست که موهای شما به طور بالقوه هنگام برس زدن، محکم کردن با کش یا حالت دادن با استفاده از گرما راحت‌تر می‌شکنند. همانطور که خورشید می تواند پوست شما را خشک کند، می تواند همین کار را با تارهای شما انجام دهد.

در این بررسی علمی آسیب UV روی مو، گزارش شده است که اشعه UVB مسئول کاهش پروتئین مو است، در حالی که اشعه UVA مسئول تغییرات رنگ است.  هنگامی که ساقه مو ضعیف می‌شود، در برابر مواردی مانند حالت دادن به گرما، حالت دادن فیزیکی و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در آینده مقاوم نخواهد بود.

به خصوص اگر زمان در معرض نور خورشید بودن در استخر و در معرض آب کلردار باشید، موهای شما بیشتر مستعد خشکی می شوند. به همین دلیل است که کارشناسان توصیه می‌کنند قبل از غوطه‌ور شدن، موهایتان را با نوعی بافر (مانند ضد آفتاب مو!) بپوشانید و اگر شناگر مکرر هستید، ممکن است یک روال مراقبت از مو را بعد از شنا برای کمک به کاهش خشکی بیشتر در نظر بگیرید.

خرید ضدآفتاب مو
خرید ضدآفتاب مو

۲. فواید ضدآفتاب مو | پیشگیری از تغییر رنگ مو

در حالی که ممکن است فکر کنید تغییرات رنگ ناشی از تابشنور خورشید فقط برای افرادی که موهای رنگ شده دارند یک خطر است، باید گفت اینطور نیست. یک مطالعه اثرات فیزیکی اشعه‌های UVA و UVB را روی موهای رنگ نشده در هر رنگ بررسی کرد و به یک نتیجه نسبتاً شگفت‌انگیز رسید: تغییرات رنگ قابل‌توجهی در هر نوع مو مشاهده شد، پس از تابش لامپ و خورشید، که بارزتر بود. موهای رنگ روشن، هنگام تمرکز بر اشعه UVA، در این گزارش آمده است.

بنابراین اگر به دنبال این هستید که رنگ خود را زنده نگه دارید، چه رنگ طبیعی یا یک موی رنگ شده، بهتر است از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

۳. فواید ضدآفتاب مو | پیشگیری از سفیدی زودرس مو

روند پیری یک چیز زیبا و طبیعی است که شامل سفیدی مو نیز می‌شود. اما برخی از افراد ممکن است بخواهند از سفید شدن زودرس جلوگری کنند. اگر شما هم اینطور هستید، ممکن است بخواهید از پوست سر و تارهای خود محافظت کنید.

تحقیقات نشان می دهد که اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند استرس اکسیداتیو را در پوست (شامل پوست سر) ایجاد کند و استرس اکسیداتیو طولانی مدت می‌تواند منجر به سفیدی زودرس مو شود. بنابراین، محافظت از پوست سر در برابر نور خورشید برای کاهش از دست دادن رنگدانه ضروری است.

۴. فواید ضدآفتاب مو | مانعی برای دو شاخ شدن مو

اگر چند ماه بدون کوتاه کردن موهای خود بمانید، احتمالاً با موخوره موها مواجه خواهید شد. در حالی که این چیزی نیست که زنگ خطر را به صدا درآورد، اما می توان گفت که اکثر مردم ترجیح می‌دهند جلوی این اتفاق را بگیرند.

قرارگیری در برابر آفتاب باعث می‌شود آسیب ناشی از تابش اشعه ماوراء بنفش به کوتیکول مو فشار وارد کند و باعث خشکی و وز شدن انتهای مو شود. از نظر زیبایی هم این موضوع می‌تواند چالش برانگیز باشد.

قیمت ضدآفتاب مو
قیمت ضدآفتاب مو

انواع ضد آفتاب مو

کاملاً واضح است که زدن ضد آفتاب روی مو و پوست سر به عنوان یک روتین روزانه ایده خوبی است. با این حال، احتمالاً نمی خواهید ضد آفتاب روزانه خود را با ایجاد چربی روی موها بزنید.

به طور کلی، در مورد محافظت از مو و پوست سر در برابر آفتاب، چهار گزینه دارید پودر، افشانه، کرم‌ها و لوسیون‌ها و کلاه و روسری.


بد نیست در این بین کمی «درباره آفتاب‌سوختگی و ضدآفتاب‌ها» بشنوید:


۱) انواع ضدآفتاب مو | پودر

پودرها روشی بسیار سبک برای محافظت از پوست در برابر آفتاب بر روی موها و پوست سر هستند. این مواد به راحتی روی مو می‌نشینند و بدون نیاز به روغن اضافی از موها مراقبت می‌کنند.

۲) انواع ضدآفتاب مو | افشانه

اسپری‌ها بعد از پودرها سبک ترین محصول به عنوان یک ضدآفتاب مو کاربردی هستند. آن‌ها می‌توانند راهی عالی برای افزودن رطوبت و درخشندگی به موها باشند.


برای مراقبت از پوست صورت خود در کنار مراقبت از پوست سری به انواع کرم ضد آفتاب تراست بدون رنگ بزنید:


۳) انواع ضدآفتاب مو | کرم‌ها و لوسیون‌ها

کرم‌ها و لوسیون‌ها سنگین‌ترین گزینه هستند. اگر می خواهید غواصی کنید، این نوع ضدآفتاب مو بهترین گزینه برای شماست. آن‌ها محافظت بیشتری از موها انجام می‌دهند و به راحتی در آب شسته نخواهند شد. به همین خاطر ماندگاری خوبی روی موها خواهند داشت.

۴) انواع ضدآفتاب مو | کلاه و روسری

اگر نمی‌خواهید از محصولات تجاری یا حتی طبیعی به عنوان یک لایه اضافی روی موهایتان استفاده کنید، می‌توانید یک کلاه یا روسری برای محافظت از موها انتخاب کنید.

دانستن این نکته شاید برایتان جالب باشد که لباس‌ها و کلاه‌هایی با فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) برای محافظت بیشتر هم وجود دارد.

روش استفاده ضد آفتاب مو

اگر SPF مبتنی بر پودر را برای پوست سر خود انتخاب می‌کنید، دستورالعمل‌های روی بسته بندی را دنبال کنید. اما به طور کلی روی اکثر محصولات مراحل زیر نوشته شده است:

  • در حالی که مو خشک است پودر را روی سطح مو یا فرق سر بزنید.
  • پودر را به آرامی روی پوست ماساژ دهید. (وقتی صحبت از اسپری ضد آفتاب برای مو می شود، کاربرد آن بسیار ساده است.)
  • صبر کنید تا موهایتان خشک شود (مگر اینکه دستورالعمل به شما بگوید که از محصول روی موهای مرطوب استفاده کنید).
  • محصول را از ریشه تا نوک اسپری و اسپری را به طور یکنواخت در سراسر مو پخش کنید.
  • ممکن است بخواهید پس از استفاده موها را شانه یا برس بزنید تا مطمئن شوید که محصول کل ساقه مو را پوشانده است.
  • برای مصرف لوسیون‌ها و کرم‌ها، برخی از محصولات درست مانند کرم ضد آفتاب معمولی عمل می کنند پس به سادگی آن را روی مو بمالید.

احتیاطات لازم در زمان استفاده از ضد آفتاب مو

در حالی که کرم ضد آفتاب حرفه‌ای و باکیفیت نباید به پوست سر یا موها آسیب برساند، برخی افراد باید با احتیاط عمل کنند. به عنوان مثال، اگر می‌دانید که پوست حساسی دارید یا یک بیماری پوستی مانند اگزما دارید، ممکن است بخواهید بیشتر مراقب باشید.

💡 همیشه قبل از استفاده از پودر یا اسپری موی سر جدید برای اولین بار یک پچ تست انجام دهید یا با متخصص پوست خود مشورت کنید.

ضدآفتاب مو محافظ مو در برابر افتاب
ضدآفتاب مو محافظ مو در برابر افتاب

سوالات متداول درباره ضدآفتاب مو

سوالی در ذهن شما مانده که پاسخش را نداده باشیم؟

سوالاتی که در ادامه مطرح کرده‌ایم باقی مانده سوالاتی است که درباره ضدآفتاب مو پرسیده می‌شود. اما با این‌حال اگر هنوز سوالی برایتان بی‌جواب ماند در قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید.

۱- آیا ضد آفتاب برای موها مضر است؟ آیا به استفاده از ضد آفتاب معمولی صورت یا بدن، روی موهای خود فکر می‌کنید؟

ضدآفتاب لزوماً برای موها مضر نیست، اما چیزی نیست که بخواهید مستقیماً روی پوست سر و موی خود بمالید، مگر اینکه بخواهید موهایی آشفته و چرب داشته باشید! استفاده از ضدآفتاب پوست روی موها می‌تواند موهایتان را چرب کند. اگر برای موهای خود به کرم ضد آفتاب نیاز دارید، بسیاری از خطوط تولید، اسپری‌هایی می‌سازند که اصلا سنگین نیستند.

۲- آیا می‌توانید خودتان کرم ضد آفتاب مو یا پوست سر خود را بسازید؟

با اینحال که ضدآفتاب مو تجاری به ضدآفتاب موی خانگی ترجیح داده ‌می‌شود، ما مقاله در رابطه با ضدآفتاب موی خانگی داریم که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.
برخی از مواد وجود دارند که می‌توانند به محافظت از پوست و مو در برابر اشعه‌های مضر کمک کنند، مانند:
– گلاب
– روغن دانه انگور
– فلز روی
– چای سفید
– اسطوخودوس
– آلوئه ورا
– اهک
– روغن دانه تمشک
با این حال، هیچ راهی برای تضمین محافظت کافی برای جلوگیری از سرطان پوست، سوختگی و آسیب خورشید وجود ندارد. این مواد همیشه باید علاوه بر ضد آفتاب استفاده شوند نه به جای آن.
کارشناسان توصیه نمی کنند سعی کنید خودتان ضد آفتاب بسازید. خطر ابتلا به سرطان پوست در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش وجود دارد، و هیچ تضمینی وجود ندارد که یک دستور خانگی دارای SPF کافی باشد. بهتر است کرم های ضد آفتاب را از برندهای معتبر خریداری کنید.

۳- آیا موهای رنگ شده نیاز به محافظت بیشتری دارند؟

اگر موهای رنگ شده دارید، باید بیشتر مراقب باشید. موهای رنگ‌شده نسبت به موهای طبیعی آسیب‌پذیرتر هستند. کوتیکول متخلخل‌تر است، به این معنی که پروتئین کمتری برای محافظت وجود دارد. بنابراین به مراقبت بیشتری نیاز دارد. پیشنهاد می‌شود همیشه از محافظ حرارت و همچنین ضد آفتاب برای موهای رنگ شده استفاده کنید.


مقاله ضدآفتاب موی خانگی همان چیزی که می‌خواستید:

ضد آفتاب مو خانگی

۱۰ نوع ضد آفتاب مو خانگی و دستور تهیه‌ی آن‌ها

از موها هم باید در برابر اشعه‌های UV مراقبت کرد تا خشک و کدر نشوند. در اینجا طرز تهیه‌ی ۱۰ نوع ضد آفتاب مو خانگی را با هم مرور خواهیم کرد.


در پایان…

ممکن است فکر کنید کرم ضد آفتاب یک محصول مراقبت از پوست است، اما می‌تواند فواید زیادی برای مو و پوست سر شما نیز داشته باشد.

اگر به زیر نور خورشید می‌روید، قسمت پوست سر و موهای خود را با ضد آفتاب مو و پوست سر محافظت کنید. اینکار به حفظ سلامت موها و نیز پوست سر شما کمک زیادی می‌کند. ضدآفتابی مناسب و شناخته شده تهیه کنید تا از مواد موجود در آن اطمینان کافی داشته باشید و با خیالی راحت از ضدآفتاب موی خود استفاده کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید