صفحه اصلی > مد و زندگی و مراقبت از مو : انواع بیگودی دستی و برقی مو

انواع بیگودی دستی و برقی مو

تمامی زنان و مردان دوست دارند که بدنی سالم و ظاهری فوق‌العاده زیبا داشته باشند. آن‌ها از شیوه‌های مختلفی برای آرایش و زیبایی خود استفاده می‌کنند. مو بخش مهمی از ظاهر هر فرد و آرایش او را تشکیل می‌دهد. ماندگاری مدل یکی از موضوعات مهم در آرایش مو است.
استفاده از انواع اتوهای حرارتی این امکان را فراهم می‌کند که مدل‌های مختلفی را برای موهای خود داشته باشیم. انواع بیگودی، برای فر کردن موها طراحی شده‌اند و هرکدام مزایا منحصربه‌فردی دارند. استفاده از حرارت کم و ماندگاری حالت مو از مزایایی است که در آرایش با بیگودی به‌دست می‌آوریم.

این روزها انواع بیگودی برای هر نوع مویی در بازار موجود است. شما حتی اگر موهای مجعد طبیعی هم دارید می‌توانید از بیگودی برای تغییر حالت موهای خود استفاده کنید؛ پس اگر دوست دارید که به یک متخصص فر کردن موها با بیگودی تبدیل شوید، این مقاله یک راهنمایی تخصصی استفاده از انواع بیگودی برای شما است.

شروع به کار با انواع بیگودی

بیگودی‌های حرارتی بسیار خطرناک است؛ زیرا کمی بی‌دقتی در کار با آن‌ها، آسیب جدی به موها وارد می‌کند. قبل از قرار دادن بیگودی داغ روی سر، مطمئن شوید که موها کاملا خشک شده‌اند.

استفاده از انواع بیگودی مو با سایزهای مختلف امکان ایجاد فرهای متفاوتی را برای شما فراهم می‌کند. در شروع کار به جای استفاده از گیره‌های فلزی از گیره پلاستیکی استفاده کنید تا هیچ دسته‌ای از موها بدون فر باقی نمانند. بعد از فر کردن موها با بیگودی صبر کنید تا موها خنک شوند و سپس آن‌ها را به آرامی برس بزنید تا موهایی به زیبایی مدل‌ها داشته باشید.

مزایای استفاده از بیگودی چیست؟

استفاده از انواع بیگودی برای حفظ زیبایی و مراقبت از موها ضروری است. این ابزارهای چند کاره بسیار کاربردی‌تر از دستگاه‌های فر مو هستند. از بیگودی برای ایجاد انواع مدل‌های فر، موج‌های ساحلی معمولی یا بافت‌هایی با طرح‌های متنوع استفاده می‌شود.

بیگودی‌ها حتی برای پر حجم نشان دادن موهای کم پشت هم به کار می‌روند. به‌علاوه استفاده از انواع بیگودی آسان و ایمن‌تر از ابزارهای داغ سنتی مانند سشوارها، اتوهای فر و حالت‌دهنده‌های برقی است. اگر جنس موهای شما خشک و موهای شما رنگ شده است به جای سشوار از انواع بیگودی استفاده کنید تا موهای زیباتری داشته باشید.

انواع بیگودی
انواع بیگودی

نکات مهم در زمان آماده‌سازی بیگودی

انواع مختلفی از بیگودی‌ها وجود دارند، اما صرف‌نظر از نوع بیگودی مورد استفاده، شما باید به نکاتی توجه داشته باشید. وقتی نوبت مدل دادن به موها با بیگودی می‌رسد برای دستیابی به نتیجه‌ای ایده‌آل باید نحوۀ کار با آن را بدانید. در ادامه برخی از نکات مهم برای استفاده از بیگودی را برای شما توضیح داده‌ایم:

 • جهتی که بیگودی را به آن سمت می‌چرخانید، جهت خم یا پیچش مو را شکل می‌دهد. بنابراین به آن توجه داشته باشید.
 • قبل از فرکردن موها با بیگودی، مطمئن شوید که موهای خود را به درستی آماده کرده‌اید تا بهترین نتیجه را بگیرید. با شستن موهای خود و استفاده از یک نرم‌کننده یا آب‌رسان قبل استفاده از بیگودی، شادابی و طراوت را به موهای خود انتقال دهید.
 • برای خشک کردن موهای خود از یک حوله خشک و نرم استفاده کنید.
 • پیش از استفاده از بیگودی، یک سرم یا ماده فرکننده مو به سر خود بزنید.
 • قبل از اینکه موها را در بیگودی قرار دهید، آن‌ها را به ۴ قسمت مشخص تقسیم کنید؛ جلو، چپ، راست و پشت.
 • تکه‌های کوچک مو را یکی یکی در دستگاه قرار دهید تا هیچ قسمتی از مو، حالت نگرفته و یا خارج از بیگودی باقی نماند.

حالا که به اصول اولیۀ فر کردن موها با بیگودی آشنا شده‌اید، بهتر است نگاهی به انواع بیگودی مو و مدل موی متناسب با آن‌ها بپردازیم:

انواع بیگودی مو و نحوه استفاده از آن‌ها

بیگودی‌ها دارای دو دسته اصلی هستند:

 1. بیگودی‌های دستی
 2. بیگودی‌های برقی برای فر دائمی

۱) انواع بیگودی دستی

از بیگودی‌های دستی در خانه یا سالن‌های آرایش کوچک استفاده می‌شود. این بیگودی‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه هریک را به طور کامل معرفی کرده‌ایم:

۱- انواع بیگودی دستی | بیگودی چسبی

بیگودی‌های چسبی حجم بیشتری به موها می‌دهند و ماندگاری بیشتری دارند. این نوع از بیگودی‌ها برای هر نوع مویی کاربرد دارند؛ اما متاسفانه به موهای نازک آسیب وارد می‌کنند. برای استفاده از آن‌ها باید بخشی از موهای خود را دور غلتک بیگودی چسبی بپیچید و آن را با یک سنجاق در جای خود ثابت کنید.

برای فر کردن موها با بیگودی چسبی باید موها به مدت ۳۰ دقیقه درون بیگودی باقی بماندن. پس از ۳۰ دقیقه غلتک را برداشته و موهای خود را به آرامی شانه بزنید.

انواع بیگودی چسبی
انواع بیگودی چسبی

۲- انواع بیگودی دستی | بیگودی فلکسی

در بین انواع بیگودی مو، مدل فلکسی یک ویژگی خاص دارد؛ این بیگودی به غلتک خمیده نیز شناخته می‌شود. زیرا قابلیت این را دارد که هر شکلی خم شده و بدون پین یا گیره در جای خود ثابت شود.
اگر قصد دارید تا در مدل موی خود از حلقه‌هایی استفاده کنید که محکم هستند و به‌سادگی حالت خود را از دست نمی‌دهند، این بیگودی مناسب کار شما است.

بعد از قرار دادن موها در این نوع بیگودی باید آن را به‌صورت عمودی بچرخانید. با توجه به ضخامت و درشتی موها از اسپری محافظ حرارتی استفاده کنید تا روند خشک شدن و حالت گرفتن موها سرعت گیرد. بعد از فر کردن موها با بیگودی، میله آن را بیرون آورده و موهای خود را به آرامی با دست شانه کنید.

۳- انواع بیگودی دستی | بیگودی فوم

اگر قصد دارید تا موهای خود را پیش از خواب فر کنید، بیگودی‌های فوم بهترین گزینه هستند. بدنه اسفنجی این نوع بیگودی در هنگام خواب از سر شما در برابر گیره‌های بیرونی بیگودی محافظت می‌کند. برای کار با این نوع از بیگودی، موها را از انتها در آن قرار دهید، سپس به سمت پوست سر حرکت کرده و با گیره آن را ثابت کنید. بعد از بیدار شدن از خواب بیگودی‌ها را باز کنید و به کمک یک اسپری حالت آن‌ها را ثابت کنید.

انواع بیگودی فوم
انواع بیگودی فوم

۴- انواع بیگودی دستی | بیگودی بخار یا آب‌جوشی

بیگودی بخار را باید روی بخار آب یا حرارت آب‌جوش نگه داشت تا گرم شود. با این بیگودی‌ها می‌توانید انواع موج‌ها و مدل‌های فر را ایجاد کنید. اگر فر کردن مو با بیگودی را از انتهای موهای خود شروع کنید و به سمت پوست سر بچرخانید، فر بیشتری ایجاد خواهد شد.

در این روش بهتر است حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا غلتک خنک شود، سپس آن را باز کرده و موهای خود را با انگشتان خود شانه بزنید. در آخر هم از یک اسپری ضد موخوره استفاده کنید.

۵- انواع بیگودی دستی | بیگودی قرقره

در بین انواع بیگودی‌، این مدل که شبیه قرقره خیاطی است، دارای حالت‌های مختلفی برای ایجاد حلقه یا موج است. اگر ترجیح می‌دهید که موهای شما حجم بیشتری پیدا کند، از وسط موها شروع کرده و به سمت پوست سر بروید. اسپول را روی پوست سر قرار دهید و موها را به دور قسمت میانی بپیچید.
اگر تنها قصد دارید که موها کمی مجعد شوند، بیگودی را به مدت ۱۰ دقیقه روی آن قرار دهید. اما اگر قصد دارید موها کاملا فر شوند، آن را یک شب بر سر خود باقی بگذارید و صبح روز بعد باز کنید.

۶- انواع بیگودی دستی | بیگودی‌های داغ جامبو

اگر در بین انواع بیگودی به دنبال مدلی هست که موهای شما را وز نکند، غلتک‌های داغ جامبو گزینه مناسبی برای شما هستند. این بیگودی‌ها داخل جعبه‌ای هستند که برای گرم شدن به برق وصل می‌شوند.

هنگامی‌که آن‌ها گرم شدند، موهای خود را از انتها تا پوست سر دور آن‌ها بپیچید و از گیره برای ثابت کردن موهای خود استفاده کنید. به بیگودی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان دهید تا روی موها مانده و خنک شوند؛ سپس آن‌ها را باز کرده و موها را برس بزنید.


در مقاله “نکات ضروری در رابطه با استفاده از ابزار حالت دهنده مو” با دیگر روش‌های فر کردن مو آشنا شوید:

نکات ضروری در رابطه با استفاده از ابزار حالت دهنده مو

مزایای یادگیری استفاده از ابزار حالت دهنده مو کمک می‌کند تا با صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان، به استایل مو مورد علاقه خود دست پیدا کنید.


۷- انواع بیگودی دستی | بیگودی موج سرد

میله‌های موج سرد برای ایجاد مارپیچ‌های مشخص روی موهای کوتاه و متوسط مناسب هستند. موها را از انتها به سمت ریشه به دور میله بچرخانید و با یک کش محکم کنید. بعد از اینکه تمامی موهای خود را دور بیگودی‌ها جمع کردید، موها را در یک روسری بپیچید. روسری باعث مجعد، خشک و حالت‌دهی موها می‌شود.

۸- انواع بیگودی دستی | بیگودی روبانی

در بین انواع بیگودی، بیگودی روبانی با یک چوب که انتهای قلاب‌دار دارد و یک تکه پارچه مارپیچ ارائه می‌شود. موها روی چوب قلاب‌دار پیچیده و قلاب می‌شوند. سپس پارچه مارپیچ را بکشید تا چوب بیرون بیاید. در هنگام صبح با صاف کردن پارچه مارپیچ، موها را بیرون بیاورید و از یک حالت‌دهنده موی فر برای ثابت ماندن فرها استفاده کنید.

بیگودی روبانی
بیگودی روبانی

۹-  انواع بیگودی دستی | بیگودی بالشی نرم

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه در یک شب تا صبح موهایی با موج‌های ساحلی داشته باشید، این نوع بیگودی راه‌حل مناسبی برای شما است. صرف‌نظر از بلندی یا جنس موی شما، آن‌ها یک شب تا صبح به شما فرهایی بدون چین‌وچروک می‌دهند.

ابتدا موهای خود را بخش به بخش داخلی بیگودی قرار دهید، دور غلتکی بپیچید و با جمع کردن کناره‌های غلتک به داخل محکم کنید. این غلتک‌ها همان‌طور که از اسمشان معلوم است، برای خوابیدن بسیار راحت هستند. بنابراین در هنگام چرت زدن یا خواب می‌توانید به فر کردن موهای خود با بیگودی بپردازید. صبح موهای خود را باز کنید و با انگشتان به آرامی فرهای موی خود را شانه کنید.

۱۰- انواع بیگودی دستی | بیگودی پارچه‌ای

بیگودی‌های پارچه‌ای یک گزینه به‌صرفه در بین انواع بیگودی برای ایجاد فرم، موج یا بافت در سراسر رشته‌های مو هستند. غلتک‌های پارچه‌ای را از فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و آرایشی بخرید یا حتی از تکه‌های پارچه و یا جوراب استفاده کنید.

در این روش موهای مرطوب خود را جدا کرده و پارچه را تا نیمه موها ببندید. هنگامی که گره محکم شد، پارچه را تا انتهای موی خود بکشید و مانند یک بیگودی معمولی تا پوست سر خود موها را جمع کنید. اجازه دهید تا فرهای پارچه باقی بمانند تا خشک شوند. سپس موها را باز کنید و از اسپری ضد وز استفاده کنید.

انواع بیگودی پارچه‌ای
انواع بیگودی پارچه‌ای

۲) انواع بیگودی فر دائم و برقی

فرکردن مو با بیگودی دستی ساده است، اما زمان زیادی از شما می‌گیرد؛ زیرا فر مو دائمی نیست. اگر قصد دارید از فر دائمی مو استفاده کنید باید به سراغ انواع بیگودی فر دائم بروید. انواع بیگودی برقی عملکردی مشابه با یکدیگر و حتی با حالت دستی دارند. برندهای مطرحی به عرضه انواع بیگودی برقی پرداخته‌اند. مانند:

 • رمینگتون؛
 • مکس؛
 • بابلیس؛
 • و..

بیگودی‌های برقی دارای سایزهای مختلفی هستند. با اتصال آن‌ها به برق، میله بیگودی داغ شده و با سرعت بالایی به فر کردن موها با بیگودی می‌پردازد. برای کار با بیگودی برقی، مو نباید خیس باشد. استفاده از اسپری محافظت از مو هم جلوی آسیب به موها را می‌گیرد.

انواع بیگودی برقی
انواع بیگودی برقی

حالا که انواع بیگودی دستی و برقی را بیشتر شناختیم…

انواع بیگودی مو، ابزارهای چند کاره دنیای زیبایی و آرایش مو هستند. این ابزار حالت دهنده مو این امکان را به شما خواهند داد تا در منزل به خودآرایی بپردازید و موهایی بی‌عیب و نقص داشته باشید.

استفاده از انواع بیگودی دستی یا برقی این امکان را خواهد داد تا موهایی حجیم با فرهایی با ماندگاری طولانی داشته باشید. ایمنی بالا، به‌صرفه بودن و سادگی کار با بیگودی‌ها باعث شده است تا از آن‌ها برای مدل‌های مختلف مو استفاده شود.

حالا شما برای ما بگویید… تاکنون تجربه استفاده از بیگودی را برای حالت دادن به موهایتان داشته‌اید؟ به نظر شما کدام نوع و حتی کدام برند بهترین انتخاب است؟ خوشحالی می‌شویم برای ما کامنت گذاشته و نظر و تجربه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید