صفحه اصلی > مراقبت از مو : ریزش مو؛ پدیده‌ای آشنا اما ناشناخته

ریزش مو؛ پدیده‌ای آشنا اما ناشناخته

ریزش مو

تقریباً تعداد زیادی از آدم‌ها در سراسر جهان از ریزش مو رنج می‌برند. اتفاق تازه‌ای هم نیست. تقریباً برای خیلی‌هایمان از دست دادن موها عادی می‌شود و آن را به استایل تازه خودمان تبدیل می‌کنیم. برخی‌هایمان نیز نمی‌توانیم با این موضوع کنار بیاییم و ترجیح می‌دهیم تلاش کنیم و با آن مقابله کنیم. خیلی‌ها دنبال این هستند تا درمان سریع ریزش را پیدا کنند. برخی دیگر دنبال درمان ریزش مو خانگی می‌روند و عده کمی هم گوش به زنگ داروخانه‌های اطرافشان هستند بلکه جدیدترین داروی درمان ریزش مو از راه برسد. در این مطلب از لیامگ قرار است به طور خاص به مقوله‌ای به نام ریزش مو بپردازیم و هر آن چیزی که درباره‌اش وجود دارد را برایتان شرح دهیم. اینجا می‌توانید درمان قطعی ریزش مو در زنان یا درمان ریزش شدید خود را پیدا کنید. کافی است صبور باشید و اهل مطالعه.

ریزش مو یعنی چه؟

آکادمی پوست آمریکا گزارش می‌دهد که ۸۰ میلیون مرد و زن در این کشور، ریزش مو ارثی دارند (آلوپسی). این موضوع می‌تواند صرفاً روی موی پوست سرتان یا کل بدن صدق  کند. اگرچه آلوپسی در افراد مسن شیوع بیشتری دارد اما ریزش بیش از حد مو در کودکان نیز می‌تواند اتفاق بیفتد.

از بین رفتن بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است. با حدود ۱۰۰۰۰۰ تار موی سر، این ریزش اندک قابل توجه نیست. موی جدید به طور معمول جایگزین مو از دست رفته می‌شود اما چنین اتفاقی همیشه نمی‌افتد. ریزش می‌تواند به‌تدریج در طول سالیان سال، افزایش پیدا کند یا به طور ناگهانی قطع شود. ریزش مو می‌تواند دائمی یا موقتی باشد.

غیرممکن است بشود میزان موی از دست رفته در روز را شمرد. ممکن است شما در روز بعد از شستشوی موهایتان یا خشک کردن موهایتان، مقدار زیادتری نسبت به مقدار نرمال، مو از دست بدهید. همچنین ممکن است تکه‌هایی از سرتان را ببینید که دارد کچل می‌شود. اگر مشاهده کردید که دارید بیش از حد معمول مو از دست می‌دهید باید درباره این مشکل با پزشکتان حرف بزنید. آن‌ها می‌توانند دلایل ریزش مو شما را ارزیابی کرده و سپس برنامه درمانی مناسبی را به شما پیشنهاد کنند.

چه چیزی باعث ریزش مو می‌شود؟

اول، پزشک پوست شما سعی می‌کند دلایل ریزش موی شما را ارزیابی کند. رایج‌ترین دلیل، به صورت الگوی زنانه یا مردانه ارثی است.

فاکتورهای موثر در ریزش مو
فاکتورهای موثر در ریزش مو

اگر سابقه خانوادگی کچلی دارید، ممکن است دچار چنین نوع ریزش مویی بشوید. برخی هورمون‌های جنسی مشخص می‌توانند محرک ریزش های ارثی شوند. همچنین ممکن است این موضوع در دوران بلوغ نیز اتفاق بیفتد.

در برخی موارد، ریزش می‌تواند در چرخه رشد مو اتفاق بیفتد. بیماری‌های وخیم، جراحی‌ها یا رویدادهای ناگوار می‌توانند محرک ریزش مو باشند. با این حال، موی شما معمولاً بدون درمان به رشد طبیعی خود برمی‌گردد.

تغییرات هورمونی نیز می‌تواند باعث ریزش مو موقت شود. مثلاً:

 • بارداری
 • زایمان
 • استفاده از قرص ضد بارداری

شرایط پزشکی‌ای که می‌توانند باعث ریزش شوند شامل موارد زیر می‌شود:

بیماری تیروئید

آلوپسی آرئتا (بیماری‌های خودایمنی که گلبول‌های سفید در آن به فولیکول مو حمله می‌کنند)

عفونت‌های پوست سر

بیماری‌هایی که باعث زخم می‌شوند نیز می‌توانند منجر به ریزش مو دائمی شوند چرا که اثر زخم از بین نمی‌رود و در آن نقطه یا مناطق نیز مو هرگز رشد نخواهد کرد.

ریزش مو می‌تواند همچنین به خاطر استفاده از برخی داروهای پزشکی برای درمان موارد زیر، اتفاق بیفتد:

 • سرطان
 • فشار خون بالا
 • آرتروز
 • افسردگی
 • مشکلات قلبی

شوک عاطفی یا فیزیکی نیز می‌تواند باعث ریزش قابل توجه مو شود. نمونه‌هایی از این شوک‌ها در ادامه فهرست شده است:

 • مرگی در خانواده
 • کاهش وزن شدید
 • تب بالا

افرادی که اختلال کندن مو دارند عادت دارند موهای خود را بکنند و معمولاً یا از ابرو، سر و مژه‌هایشان مو می‌کنند.

کار کردن روی مو برای مدل دادن به مو که باعث فشار آوردن به فولیکول شود یا مو را به شدت بکشد، می‌تواند باعث ریزش مو شود.

کمبود آهن، پروتئین و دیگر مواد مغذی در بدن نیز می‌تواند به نازک شدن مو و درنتیجه ریزش آن منجر شود.


اگر علاقمند به پادکست‌ هستید و دلتان می‌خواهد اطلاعات بیشتر و تخصصی‌تری در ارتباط با ریزش مو، انواع آن، دلایلی که دارد و راهکارهای درمانی‌اش به دست آورید، گوش کردن به اپیزود «همه‌چیز درباره ریزش مو» در لیاکست را به شما پیشنهاد می‌کنیم:


ریزش مو چطور تشخیص داده می‌شود؟

ریزش مستمر اغلب نشان‌دهنده مشکلات سلامتی است.

پزشک پوست شما می‌تواند دلیل ریزش موی شما را بر اساس معاینه فیزیکی و سابقه سلامتتان متوجه شود. در برخی موارد، تغییر ساده رژیم غذایی‌تان می‌تواند مؤثر باشد. پزشک شما همچنین ممکن است دست به تغییر نسخه‌های دارویی‌تان بزند.

اگر پزشک پوست شما، به بیماری پوستی یا خود ایمنی خاصی مشکوک شود، ممکن است از پوست سرتان نمونه‌برداری کند.

نمونه‌برداری عمل برداشتن یک قسمت کوچک از سرتان برای آزمایشات، می‌شود. این نکته مهم را حتماً به خاطر داشته باشید که رشد مو، پروسه پیچیده‌ای است. به همین خاطر زمان می‌برد تا دلیل اصلی ریختن موی شما تشخیص داده شود.

گزینه‌های درمانی برای ریزش مو چیست؟

الف؛ دارو

داروها احتمالاً اولین گزینه برای درمان ریزش مو هستند. داروهای OTC به طور کلی شامل کرم‌ها و ژل‌های موضعی است که شما باید مستقیماً روی پوست سر خود بمالید. رایج‌ترین محصولات آن شامل مینوکسیدیل هستند.

طبق گزارش آکادمی پوست آمریکا، پزشک شما ممکن است مینوکسیدیل را به همراه دیگر درمان‌ها برای درمان ریزش مو پیشنهاد دهد. عوارض جانبی مینوکسیدیل شامل التهاب پوست سر و رشد مو در جاهای غیرمعمول مثل پیشانی یا صورتتان می‌شود.

داروهای نسخه‌ای نیز می‌توانند برای درمان ریزش استفاده شوند. پزشکان داروهای فیناستراید را برای کچلی مردان پیشنهاد می‌کنند. با استفاده روزانه از این داروها می‌توانید جلوی ریزش مو را بگیرید. برخی از مردان نیز هنگام استفاده از این دارو شاهد رشد مو هم بوده‌اند.

عوارض جانبی نادر این دارو شامل کاهش میل جنسی و کم شدن عملکرد جنسی گزارش شده است. ممکن است ارتباطی میان استفاده از فیناستراید و انواع جدی‌تری از سرطان پروستات باشد که البته این موضوع در حد یک احتمال ساده است.

پزشکان همچنین کورتیکوستروئیدهایی مثل پردنیزون را هم پیشنهاد می‌کنند. افرادی که آلوپسی آرئتا دارند می‌توانند از این دارو برای کاهش تورم و سرکوب سیستم ایمنی استفاده کنند. این دارو با هورمون‌های ترشح شده غده آدرنالین، مقابله می‌کند.

تعداد بسیار زیادی از این دارو در بدن باعث کاهش تورم و سرکوب سیستم ایمنی می‌شود.

باید حسابی حواستان به عوارض جانبی این داروها باشد. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل:

 • گلوکمی، مجموعه‌ای از بیماری‌های چشم که منجر به آسیب بینایی نیوشند.
 • جمع شدن خون در قسمت پایینی پا
 • فشار خون بالا
 • قند خون بالا

شواهدی وجود دارد مبنی بر این که استفاده از کورتیکوستروئید می‌تواند همچنین شما را در خطر موارد زیر قرار دهد:

 • عفونت‌ها
 • از دست دادن کلسیم استخوان
 • پوست نازک
 • گلودرد
انواع درمان‌های مختلف برای جلوگیری از ریزش مو
انواع درمان‌های مختلف برای جلوگیری از ریزش مو

ب؛ پروسه‌های پزشکی

گاهی اوقات استفاده از دارو برای جلوگیری از ریزش کافی نیست. برخی پروسه‌های جراحی نیز وجود دارد تا بشود جلوی کچلی را گرفت.

جراحی کاشت مو

جراحی کاشت مو شامل برداشتن تکه‌های کوچکی از پوست دارای مو برای پر کردن پوست سر می‌شود. این کار برای افرادی که کچلی ارثی دارند بسیار مؤثر است چرا که آن‌ها معمولاً موهای جلوی سرشان می‌ریزد. این نوع ریزش مو، پیشرفت کننده است و لازم است چند جراحی در طول دوره‌های زمانی مختلف برای درمان قطعی انجام بدهید.

کاهش پوست سر

در کاهش پوست سر، جراح بخشی از پوست سرتان را که مو ندارد برمی‌دارد. سپس آن بخش را با پوست سرتان که مو دارد پیوند میزند. راه دیگری که می‌شود انجام شود فلپ نام دارد که در این روش پوست سرتان را که مو دارد می‌آورند روی قسمتی از پوست سرتان که کچل شده است.

گسترش بافت نیز می‌تواند بخش‌های کچل شده را بپوشاند. این کار نیاز به دو جراحی دارد. در جراحی اول، جراح یک گسترش دهنده بافت را زیر بخشی از پوست سرتان که مو دارد قرار می‌دهد. درست کنار پوست سر کچلتان. بعد از چند هفته، گسترش دهنده، آن بخش از پوست سرتان که مو دارد را بزرگ می‌کند.

در جراحی دوم، جراح، گسترش دهنده را برمی‌دارد و منطقه گسترش یافته را روی منطقه کچل قرار می‌دهد.

این روش‌های جراحی برای کچلی گران‌قیمت هستند و ریسک زیادی هم دارند. ریسک‌هایی مثل:

 • رشد تکه‌ای مو
 • خونریزی
 • زخم‌های پهن
 • عفونت

همچنین ممکن است پیوند شما به خوبی انجام نشود، به این معنا که لازم است جراحی مجدداً تکرار شود.

جراحی کاهش پوست سر برای درمان ریزش مو
جراحی کاهش پوست سر برای درمان ریزش مو

چگونه جلوی ریزش مو را بگیریم؟

کارها و روش‌های مراقبت از مو وجود دارد که می‌توانید با انجام آن جلوی ریزش مو را بگیرید. مدل موهایی نداشته باشید که موهایتان را فشرده کند. مثلاً موهایتان را گیس نبندید. این مدل موها در طول زمان می‌توانند به فولیکول مو آسیب بزنند.

سعی کنید موهایتان را نبافید و نکشید. مطمئن شوید رژیم غذایی خوبی دارید و در آن مقدار مشخصی پروتئین و آهن وجود داشته باشد.

رژیم‌های زیبایی می‌توانند باعث افزایش ریزش شوند.

اگر در حال حاضر موهایتان می‌ریزد، از یک شامپو بچه برای شستشوی  آن استفاده کنید. مگر این که موهایتان خیلی چرب باشد که باید تقریباً هر روز موهایتان را بشویید. همیشه موهایتان را خشک کنید.

محصولات شکل دهنده مو به هیچ عنوان برای کنترل ریزش مو خوب نیست و می‌تواند اوضاع را برایتان وخیم‌تر کند:

 • سشوار
 • اتو مو
 • محصولات مرتبط با رنگ مو

اگر می‌خواهید موهایتان را با ابزارهای گرمایی حالت دهید، تنها این کار را وقتی موهایتان خشک است انجام دهید. همچنین از کمترین دما استفاده کنید.

محصولات کنترل کننده ریزش مو تراست

تونیک ضدریزش و تقویت‌کننده مو تراست: با استفاده از این محصول می‌توانید به رفع ریزش مو کمک کنید و همچنین در ادامه می‌توانید باعث رشد مجدد مو شوید.

تونیک ضدریزش و تقویت‌کننده مو تراست
تونیک ضدریزش و تقویت‌کننده مو تراست

از جمله کارهایی که این تونیک می‌کند، تقویت فولیکول مو بوده و در عین حال از بین بردن خارش‌هایی که بر اثر التهابات پوستی ممکن است ایجاد شود. همچنین افزایش گردش خون در پوست سر با استفاده از این تونیک می‌تواند منجر به رشد مجدد مو شود.

تونیک ضدریزش مو تراست

شامپو تخصصی ضد ریزش موهای چرب تراست: این شامپو فاقد سولفات، پارابن و سیلیکون بوده و به تقویت فولیکول مو کمک می‌کند. همچنین جلوی ریزش را می‌گیرد و در عین حال باعث تنظیم PH کف سر می‌شود.

شامپو تخصصی ضد ریزش موهای چرب تراست
شامپو تخصصی ضد ریزش موهای چرب تراست

شما با استفاده از این شامپو می‌توانید جلوی خارش و عوامل التهابی را بگیرید و فرایند خون‌رسانی به پوست سرتان را بهبود ببخشید.

شامپو تخصصی ضد ریزش موهای چرب تراست

شامپو تخصصی ضد ریزش خشک و نرمال تراست: این شامپو نیز فاقد مواد شیمیایی مختلفی از جمله پارابن، سیلیکون و سولفات بوده و باعث جلوگیری از ریختن مو می‌شود و رشد مجدد مو را بهبود می‌بخشد.

شامپو تخصصی ضد ریزش خشک و نرمال تراست
شامپو تخصصی ضد ریزش خشک و نرمال تراست

این شامپو برای افرادی که از ریزش مو رنج می‌برند و هیچ روش و مراقبتی برای بهبودشان موثر نبوده، مناسب است.

شامپو تخصصی ضد ریزش خشک و نرمال تراست

قرار نیست موهایتان مثل برگ‌های پاییزی، بریزند!

در این مطلب از لیامگ به بررسی هر چیزی که درباره ریزش مو وجود داشت، پرداختیم سعی کردیم مطلبی که آماده می‌کنیم از هر جهت جامع و کامل باشد. با بهره بردن از این مطلب به سادگی می‌توانید جلوی ریزش موهایتان را بگیرید. حتی به رشد مجدد موهایتان ایمان بیاورید و درنهایت اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. محصولات تراست از جمله محصولات باکیفیتی است که می‌توانید از آن برای درمان ریزش مو استفاده کنید. کافی است سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و نگاهی به محصولات آن بیندازید.


برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان ریزش مو، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو و افزایش اعتماد به نفس

در سراسر دنیا درمان‌های زیادی برای درمان ریزش مو شناخته شده است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با برخی درمان‌های گیاهی ریزش مو آشنا کنیم.


اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید