صفحه اصلی > مراقبت از مو : چقدر مواد موثره در شامپو ضد ریزش را میشناسید؟

چقدر مواد موثره در شامپو ضد ریزش را میشناسید؟

مواد موثره در شامپو ضد ریزش

جستجو به دنبال خرید شامپو ضد ریزش کار دشواری است و شما با صدها محصول روبرو خواهید شد که نمی‌دانید کدامشان را باید خریداری کنید. از محصولات طبیعی گرفته تا برخی شامپوهای پرپشت کننده. گاهی با کلی وعده و وعید روبرو خواهید شد که درباره برخی مواد موثره به شما داده می‌شود. این که مواد موثره توانایی جلوگیری از ریزش مو، کمک به احیای مو و همچنین برگرداندن موی شما به شرایط ایده‌آل سابق را دارند. درست مثل بسیاری از محصولات خودمراقبتی، برخی از شامپوهای ضد ریزش مزایای واقعی به شما ارائه می‌کنند؛ درحالی‌که برخی دیگر صرفاً برای تبلیغات و بازاریابی برخی حرف را میزنند درحالی‌که به هیچ عنوان نه جلوی ریزش مو را میگیرند و نه برای رشد مجدد مو مناسب هستند. در این مطلب از لیامگ قرار است به بررسی انواع مواد موثره در شامپو ضد ریزش بپردازیم. همراهمان باشید.

تأثیر شامپو ضد ریزش چقدر است؟ آیا واقعاً کار می‌کند؟

اول از همه، بیایید به این سؤال پاسخ دهیم: آیا شامپوهای ضد زیرش و دیگر محصولات این‌چنینی واقعاً کار می‌کنند؟

از آن جایی که مواد موثره استفاده شده در شامپوها برای رشد مو تا حد زیادی باهم فرق می‌کنند، هیچ پاسخ «بله» یا «خیر» محکمی برای این سؤال وجود ندارد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که برخی مواد موثره در شامپو ضد ریزش برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد مجدد مو مفید هستند.

برای مثال، یک تحقیق علمی واقعی وجود دارد که نشان می‌دهد مواد موثره کتوکنازول و نخل اره‌ای می‌توانند باعث بهبود رشد مو و همچنین کاهش ریزش مو شوند.

در موارد عجیب‌تر مثل روغن درخت چای، روغن آرگان و دیگر روغن‌ها نیز تحقیقات امیدوارکننده است اما خیلی سفت و محکم نیست. به همین صورت، بهتر است به این مواد موثره به چشم یک شاید نگاه کنید. یعنی قطعاً قرار نیست جلوی ریزش موی شما را بگیرند اما شاید این کار را بکنند.

تأثیر شامپو ضد ریزش
تأثیر شامپو ضد ریزش

ساده بخواهیم بگوییم وقتی تحقیقات زیادی درباره اثر شامپوها بر ریزش مو وجود ندارد نمی‌شود خیلی مطمئن حرف زد. درحالی‌که مطالعات نشان می‌دهد برخی مواد موثره در صورتی که به صورت موضعی استفاده شوند می‌توانند مؤثر باشند.

از آنجایی که شامپو روشی کاربردی و مناسب برای استفاده از این مواد موثره روی پوست سر شماست، استفاده از شامپو ضد ریزش می‌تواند گزینه مناسبی برای دستیابی به مزایای بالقوه این مواد موثره باشد.

مواد موثره مسدودکننده DHT کدام هستند؟

از کجا شروع کنیم؟ بیایید با نگاه کردن به مهم‌ترین مواد موثره که باید در شامپو ضد ریزش مردانه باشد، شروع کنیم: مسدودکننده DHT.

از آن جایی که ممکن است با دی هیدروتستوسترون یا DHT آشنا نباشید باید بگوییم که هورمون آندروژنی است که می‌تواند گیرنده های موجود در پوست سرتان را خم کند و باعث کوچک شدن فولیکول مو شود درنتیجه منجر به کچلی در مردان می‌شود.

در ادامه مواد موثره این را به شما معرفی خواهیم کرد که با ساختن محافظی برای فولیکول‌های مو از تأثیر DHT جلوگیری می‌کنند و درنتیجه باعث جلوگیری از ریزش مو می‌شوند:

مواد موثره در شامپو ضد ریزش | کتوکنازول

کتوکنازول یکی از رایج‌ترین مواد موثره فعالی است که در شامپوهای ضد ریزش وجود دارد. برای کنترل رشد قارچ و درمان عفونت‌های پوستی قارچی طراحی شده است. کتوکنازول به طور گسترده در شامپوها و داروهایی که هدفشان کنترل شوره، جوش پوست و ریزش مو است، استفاده می‌شود.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای کتوکنازول این است که جلوی مسیر DHT را می‌بندد – پروسه‌ای که طی آن تستوسترون به DHT تبدیل می‌شود، هورمونی که به طور فعال به تاج فولیکول مو در مردان حمله می‌کند.

تحقیقات منتشر شده در درماتولوژی نشان می‌دهد که شامپوی کتوکنازول باعث تقویت سایز و برجستگی آناژن فولیکول‌های مو می‌شود.

درحالی‌که ارتباط میان کتوکنازول و DHT به‌اندازه‌ای که برای داروهای ضد ریزش مو مثل فیناستراید قوی می‌باشد، نیست، با این حال کمک حال بسیار خوبی است چرا که کتوکنازول به طور فعال روی گیرنده‌های مشابهی که وظیفه‌شان کچلی مردانه است، کار می‌کند.

کتوکنازول در شامپو ضدریزش
کتوکنازول در شامپو ضدریزش

مواد موثره در شامپو ضد ریزش | سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید یک ماده طبیعی است که در همه چیز از گردو گرفته تا پوست درخت بید سفید یافت می‌شود. این یک ماده موثره فعال برای درمان آکنه است اما به خاطر مؤثر بودنش در جلوگیری ریزش مو نیز شناخته می‌شود.

سالیسیلیک اسید به عنوان لایه بردار برای شستشوی سبوم اضافه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سبوم همان چربی ای است که توسط غدد چربی موجود بر پوست سر تولید می‌شود.

در پوست سر، سبوم می‌تواند حاوی مقدار زیادی DHT، هورمون کچلی مردانه باشد.

سالیسیلیک اسید به طور مستقیم تاثیری در مسدود ساختن DHT ندارد اما نقش آن در کاهش سطح سبوم باعث می‌شود تا ابزاری فوق‌العاده برای کاهش DHT باشد.

به لطف اثر ضد قارچی آن، درمان پیشگیرانه مناسبی برای کرم حلقوی پوست سر و دیگر مشکلات سر مثل درماتیت سبورئیک به حساب می آید.

مواد موثره در شامپو ضد ریزش | پیریتیون زینک

پیریتیون زینک ترکیب پیچیده ای از زینک است که وظیفه آن از بین بردن سلول‌های باکتریایی و قارچی است و مواد موثره مهمی برای درمان شوره و درماتیت سبورئیک نیز به حساب می‌آید.

هم‌چنین تحقیقات بر روی پیریتیون زینک برای جلوگیری از ریزش مو بسیار محدود است. برخی مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مجدد مو خوب باشد.

در مطالعه‌ای که در روزنامه انگلیسی درماتولوژی منتشر شد، محققان یک شامپو پیریتیون زینک را با مینوکسیدیل مقایسه کردند که داروی موضعی ریزش مو است.

آن‌ها هم‌چنین به تاثیرات پیریتیون زینک و مینوکسیدیل وقتی باهم مورد استفاده قرار بگیرند هم نگاهی انداختند.

فهمیدند که شامپو پیریتیون زینک باعث افزایش مو در مردان می‌شود.

با این حال، راه حل مینوکسیدیل به مراتب بیشتر تاثیرگذار است و هم‌چنین به آنها کمک می‌کند تا طی دوره ۲۶ هفته‌ای رشد موی خوبی را تجربه کنند.

اگرچه اثر پیریتیون زینک بر ریزش مو کم است اما تأثیر ضد شوره آن باعث می‌شود که هم‌چنان ماده موثره مناسبی باشد.

پیریتیون زینک در شامپو ضدریزش
پیریتیون زینک در شامپو ضدریزش

مواد موثره در شامپو ضد ریزش | عصاره نخل اره‌ای

عصاره نخل اره‌ای، عصاره‌ای طبیعی از میوه نخل اره‌ای است. میوه ای که بیشتر در جنوب شرقی آمریکا رشد می‌کند.

مطالعات متعددی بر روی تأثیر نخل اره‌ای بر روی DHT انجام شده است.

در یک مطالعه، محققان سطح DHT در پروستات را مقایسه کرده‌اند.

آن‌ها دریافتند که سطح DHT در پروستات افرادی که از مکمل های حاوی ترکیب گیاهی نخل اره‌ای استفاده کرده‌اند تا ۳۲ درصد کاهش یافته است.

تحقیق دیگری نگاه مستقیم‌تری روی اثر نخل اره‌ای بر روی سلامت مو انجام داده است. در مطالعه ای که سال ۲۰۱۲ انجام شد، گروهی از محققان مکمل نخل اره‌ای را با فیناستراید که داروی جلوگیری از ریزش مو است، مقایسه کردند.

مطالعه‌ای ۲۴ ماهه نشان می‌دهد که ۳۸ درصد مردانی که از درمان نخل اره‌ای استفاده کردند شاهد افزایش رشد مویشان بوده اند.

در مقایسه با آن، ۶۸ درصد مردانی که از فیناستراید استفاده کردند شاید بهبود شرایط سلامت مویشان بوده‌اند.


اگر مشتاق هستید تا با ریزش مو و راه‌های درمان آن بیشتر آشنا شوید، مقالات زیر را از دست ندهید.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو و افزایش اعتماد به نفس

در سراسر دنیا درمان‌های زیادی برای درمان ریزش مو شناخته شده است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با برخی درمان‌های گیاهی ریزش مو آشنا کنیم.

ریزش مو

ریزش مو؛ پدیده‌ای آشنا اما ناشناخته

ریزش مو یکی از آن مشکلاتی است که جدای از کاهش اعتماد به نفس در افراد می‌تواند هشداری برای بیماری‌های جدی باشد. اما سؤال این است که چه باید کرد؟


بسیار مهم است به خاطر داشته باشید که مطالعه بر روی نخل اره‌ای هم‌چنان محدود بوده و نمی‌شود با این میزان مطالعه نتیجه‌گیری قطعی‌ای انجام داد.

مواد موثره مناسب برای رشد مو چیست؟

درمان کچلی مردانه، پروسه‌ای دو مرحله ای است. مرحله اول جلوگیری از ریزش مو و بدتر شدن آن است. مرحله دوم، تحریک پوست سر برای رشد موی جدید است.

درحالی‌که مواد موثره لیست شده در بالا مناسب مرحله اول هستند اما هیچکدامشان تأثیر قابل اندازه‌گیری و مهمی در سرعت و ضخامت رشد مجدد موی شما ندارند.

در ادامه، قرار است به بررسی برخی دیگر از مواد موثره بپردازیم که شما برای کمک به رشد مجدد مو نیاز دارید.

مواد موثره در شامپو ضد ریزش | بیوتین

بیوتین یک کوآنزیم است که نقش مهمی را در کمک به رشد موی قوی تر، سالمتر و ضخیم تر بازی می‌کند.

درحالی‌که بیوتین جلوی ریزش مو را نمیگیرد اما تاثیری بسیار زیاد روی رشد موی جدید شما دارد.

این یعنی اگر شما در حال حاضر مشغول استفاده از فیناستراید و مینوکسیدیل برای جلوگیری از ریزش مو هستید، می‌توانید برای رشد سریعتر موی خود از شامپوی بیوتین استفاده کنید.

بیوتین در شامپو ضدریزش
بیوتین در شامپو ضدریزش

این نکته بسیار مهمی است که بیوتین یک ویتامین حلال در آب است و هیچ شواهد علمی مبنی بر این که بدن می‌تواند آن را از طریق پوست سر جذب کند، وجود ندارد.

به همین صورت، شما از مصرف مکمل بیوتین تأثیر بیشتری میگیرید تا استفاده از شامپویی که حاوی بیوتین است.

هم‌چنین می‌توانید بیوتین را در رژیم غذایی تان هم دریافت کنید. از غذاهایی مثل تخم مرغ، ماهی سالمون، تن ماهی، جگر گاو، بادام و اسفناج غنی از بیوتین هستند.

مواد موثره در شامپو ضد ریزش | نیاسین

نیاسین که به عنوان ویتامین ب ۳ نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از ویتامین هایی است که می‌توانید در شامپوهای ضد ریزش مردانه پیدا کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که نیاسین و مشتقات آن می‌توانند باعث تحریک رشد مو شوند به خصوص وقتی روی پوست سر مورد استفاده قرار بگیرند.

نیاسین آمید، یک آمید حلال در آب است که خاصیت ضدالتهاب داشته و می‌تواند به جلوگیری از تحریک پوست کمک کند.

از آنجایی که نیاسین، DHT را مسدود نمی‌کند، در محافظت از خط مو یا کاهش نازکی جلوی موی شما نیز نقشی ندارد.

با این حال می‌تواند به رشد مو و تقویت پرپشتی، تراکم و ظاهر کلی موی شما کمک کند.

مواد موثره در شامپو ضد ریزش | روغن دانه کدو حلوایی

روغن دانه کدو حلوایی یکی دیگر از مواد طبیعی است که از خود تاثیری زیاد بر روی پرپشتی، میزان رشد و کیفیت مو نشان داده است.

در مطالعه ای، محققان دریافتند که مردان مبتلا به الگوی کچلی وقتی از روغن دانه کدو حلوایی استفاده می‌کنند، ۴۰ درصد روی افزایش رشد موی آنها تأثیر میگذارد. البته اگر به مدت ۲۴ هفته از این روش درمانی استفاده شود.

در مقایسه با آن، مردانی که از برخی مسکن ها استفاده می‌کنند تنها ۱۰ درصد بهبود رشد را شاهد خواهند بود.

تحقیق دیگری نشان می‌دهد که پلی استروئید، ترکیب گیاهی، موجود در روغن دانه کدو حلوایی می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

روغن دانه کدو حلوایی
روغن دانه کدو حلوایی

درست مثل نخل اره‌ای، بیوتین و دیگر مواد موثره، بسیار مهم است به خاطر داشته باشید که بیشتر تحقیقات علمی بر روی اثر روغن دانه کدو حلوایی متمرکز بر مصرف خوراکی آن است.

در حال حاضر هیچ داده ای نشان‌دهنده این نکته نیست که استفاده موضعی از روغن دانه کدو حلوایی مثلا در شامپو یا مرطوب کننده تاثیری بر رشد موی انسان داشته باشد.

از آنجایی که روغن دانه کدو حلوایی به طور گسترده در شامپوهای ضد ریزش استفاده می‌شود، ماده موثره سختی برای پیدا کردن نخواهد بود.

مواد موثره در شامپو ضد ریزش | روغن رزماری

روغن رزماری یکی دیگر از روغن‌هایی است که مزایایی برای رشد مجدد مو نشان داده است.

درواقع مطالعه ای نشان می‌دهد که روغن رزماری تاثیری برابر مینوکسیدیل در رشد مو دارد.

علاوه بر این، مطالعه ای نشان می‌دهد که روغن رزماری بعید است به اندازه مینوکسیدیل که باعث عوارض جانبی مثل خارش پوست سر می‌شود، عوارضی داشته باشد.

مطالعه دیگری هم هست که نشان می‌دهد ترکیب روغن‌ها وقتی حاوی روغن رزماری و برخی روغن‌های دیگر باشند خواص بسیار خوبی برای جلوگیری از ریزش مو دارند.

درست مثل روغن دانه کدو حلوایی، روغن رزماری ماده موثره رایجی است که در شامپوهای ضد ریزش استفاده می‌شود. یافتن آن کاری ندارد و نکته بسیار مهم، درستی استفاده از آن است.


تونیک ضدریزش تراست حاوی عصاره روغن رزماری بوده و به‌خوبی ریزش موی شما را کنترل می‌کند. برای داشتن آن کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

تونیک ضدریزش مو تراست

جلوگیری از ریزش مو؛ افسانه یا واقعیت؟

در این مطلب از لیامگ به بررسی مواد موثره در خرید شامپو ریزش مو پرداختیم. سعی کردیم روش هایی را به شما آموزش دهیم که هنگام خرید بهترین شامپو ضد ریزش مو به کارتان می‌آید. اکنون اگر میخواهید نسبت به قیمت شامپو ضد ریزش باخبر شوید، تنها کاری که لازم است بکنید این است که وارد وب‌سایت اینترنتی لیاتیم شوید و سری به شامپوهای ضد ریزش ما بزنید. قطعاً مشتری دائم ما خواهید شد.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید