صفحه اصلی > مراقبت از مو : ریزش مو در کودکان را حل کنیم…

ریزش مو در کودکان را حل کنیم…

ریزش مو در کودکان

استرس، تغذیه نامناسب، وسواس و عادات اشتباه، باعث می‌شود تا کودک شما چه به طور موقت چه به طور دائمی درگیر ریزش مو شود. ریزش مو در کودکان تا یک سنی کاملاً طبیعی است؛ اما از یک سنی به بعد باید دنبال دلیل آن گشت. ریزش موی کودکان گاهی به موهای بدن هم می‌رسد و گاهی هم سکه‌ای خالی می‌شود. علائم مختلفی با دلایل زیاد وجود دارد که قرار است در این مقاله تک‌تک آن‌ها را با هم بررسی کنیم. همچنین به این سوال پاسخ خواهیم داد که کمبود چه ویتامینی باعث ریزش مو در کودکان میشود؟ و ایا ریزش مو در کودکان خطرناک است؟

اول ‌از همه این را بگوییم که به‌محض مواجهه با ریش غیرطبیعی در کودکان، به پزشک مراجعه کنید تا از نبود بیماری زمینه‌ای مطمئن شوید. داروهای مختلفی هم وجود دارد که با توجه به نوع بیماری، تجویز می‌شود. راهکارهایی برای تمام بیماری‌ها وجود دارد که در آخر مقاله به آن اشاره کرده‌ایم. گاهی هم کودک شما دچار فقر آهن، پروتئین و ویتامین است.

فهرست مطالب

ریزش مو در کودکان چقدر شایع است؟

ممکن است با افزایش سن، متوجه شوید که موهایتان شروع به ریزش کرده است. پس، از این اتفاق تعجب نکنید! بااین‌حال، دیدن ریزش موهای فرزند خردسال شما می‌تواند یک شوک واقعی باشد. ریزش مو در کودکان غیرمعمول نیست، اما علل آن ممکن است با طاسی بزرگسالان متفاوت باشد.

کودکان اغلب به دلیل اختلال در پوست سر، موهای خود را از دست می‌دهند. بسیاری از علل، تهدید‌کننده زندگی یا خطرناک نیستند. بااین‌حال، ریزش موی کودکان، می‌تواند بر سلامت عاطفی کودک نیز تأثیر بگذارد. در بزرگسالی کچل شدن به‌اندازه کافی سخت است. ازآنجایی‌که ریزش مو ممکن است تأثیر روانی عمیقی بر کودکان داشته باشد، مراجعه به پزشک برای درمان ریزش موی کودکان موضوع بسیار مهمی است.

میزان شیوع ریزش مو در کودکان
میزان شیوع ریزش مو در کودکان

چه چیزی می‌تواند باعث ریزش موی کودکان شود؟

ریزش مو در کودکان اغلب به دلیل عفونت یا بروز برخی مشکلات در پوست سر ایجاد می‌شود؛ اما ما در این مقاله از لیامگ به برخی از شایع‌ترین انواع دلیل ریزش مو در کودکان اشاره کرده‌ایم:

۱) علل ریزش مو در کودکان | کچلی سر

این مشکل زمانی گسترش می‌یابد که کودکان وسایل شخصی مانند شانه و کلاه خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. کودکان مبتلا به کچلی سر دچار ریزش مو به صورت سکه‌ای می‌شوند که در آن موها شکسته می‌شوند. پوست آن‌ها ممکن است قرمز، پوسته‌پوسته و ناهموار شود و تب و تورم غدد نیز از دیگر علائم احتمالی کچلی سر در کودکان است.

یک متخصص پوست می‌تواند با معاینه، پوست سر کودک شما را تشخیص دهد. گاهی اوقات پزشک یک‌تکه کوچک از پوست عفونی را تراشیده و برای اطمینان از تشخیص، به آزمایشگاه می‌فرستد. کچلی با یک داروی ضدقارچ که از طریق دهان به مدت حدود هشت هفته مصرف شده و درمان می‌شود. استفاده از شامپوی ضدقارچ نیز همراه با داروهای خوراکی، از انتقال این ویروس به سایر کودکان جلوگیری خواهد کرد.

۲) علل ریزش مو در کودکان | آلوپسی آره‌آتا

آلوپسی یک بیماری خودایمنی است که باعث ریزش مو در کودکان می‌شود. سیستم ایمنی بدن شما به فولیکول‌هایی که مو از آن رشد کرده، حمله می‌کند. تقریباً از هر ۱۰۰۰ کودک، ۱ کودک مبتلا به آلوپسی آره‌آتا است.

این بیماری بسته به الگوی ریزش مو به اشکال مختلف ظاهر می‌شود:

 • آره آتا: بیماری آلوپسی آره آتا لکه‌های طاس روی پوست سر کودک ایجاد می‌شود.
 • توتالیس: آلوپسی توتالیس تمام موهای سر می‌ریزند.
 • یونیورسالیس: در این نوع از آلوپسی تمام موهای بدن می‌ریزند.

کودکان مبتلا به آلوپسی آره‌آتا ممکن است کاملاً کچل شوند؛ برخی نیز موهای بدن خود را از دست می‌دهند. پزشکان با بررسی پوست سر کودکان، آلوپسی آره‌آتا را در آن‌ها تشخیص می‌دهند. همچنین ممکن است چند تار مو را برای بررسی زیر میکروسکوپ بگذارند.

هیچ درمانی برای آلوپسی آره‌آتا وجود ندارد، اما برخی از درمان‌ها می‌توانند به رشد مجدد مو کمک کنند:

 • کرم، لوسیون یا پماد کورتیکواستروئید
 • ماینوکسیدیل
 • آنترالین

با درمان مناسب در عرض یک سال، موهای کودکان مبتلا به آلوپسی آره‌آتا به طور مجدد رشد خواهد کرد.

۳) علل ریزش موی کودکان | تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا نوع دیگری از ریزش مو در کودکان بوده و اختلالی است که در آن بچه‌ها موهای خود را می‌کشند. کارشناسان آن را به‌عنوان نوعی اختلال یا وسواس فکری دسته‌بندی می‌کنند. برخی از بچه‌ها موهای خود را به فرمی می‌کشند که دیگران متوجه آن نمی‌شوند. کودکان مبتلا به این عارضه دارای نواحی تکه‌ای موی ازدست‌رفته و شکسته خواهند بود. برخی از کودکان موهایی را که می‌کشند، می‌خورند و می‌توانند گلوله‌های بزرگی از موهای هضم نشده در شکم خود ایجاد کنند. زمانی که بچه‌ها از کشیدن آن دست بردارند، موها دوباره رشد می‌کنند. درمان شناختی رفتاری به بچه‌ها کمک می‌کند تا از خطرات کشیدن مو باخبر شوند. این درمان به آن‌ها کمک می‌کند تا احساساتی را که باعث تحریک رفتار می‌شوند، درک کنند و بتوانند تکرار اینکار را متوقف کنند.

علل ریزش موی کودکان
علل ریزش موی کودکان

۴) علل ریزش موی کودکان | تلوژن افلوویوم

تلوژن نوعی ریزش مو در کودکان و بخشی از چرخه طبیعی رشد مو است که در آن موها رشد نکرده و استراحت می‌کنند؛ پس از آن موهای قدیمی می‌ریزند تا موهای جدید رشد کنند. به طور معمول، تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از فولیکول‌های مو در هرزمان در این مرحله قرار دارند.

در کودکان مبتلا به تلوژن افلوویوم، فولیکول‌های مو بیشتر از حد طبیعی وارد فاز تلوژن می‌شوند؛ بنابراین به‌جای ریزش ۱۰۰ تار مو در روز مثل همیشه، بچه‌ها روزانه ۳۰۰ تار مو از دست می‌دهند. ریزش مو ممکن است قابل‌توجه نباشد یا لکه‌های طاس روی پوست سر وجود داشته باشد. تلوژن افلوویوم معمولاً پس از یک اتفاق مانند تب بسیار بالا، عمل جراحی، آسیب‌های عاطفی شدید، مانند مرگ یکی از عزیزان و یا آسیب شدید پس از گذشت این رویداد رخ می‌دهد. پس از این موهای کودک باید دوباره رشد کنند که این رشد مجدد کامل می‌تواند شش ماه تا یک سال طول بکشد.

۵) علل ریزش موی کودکان | کمبود تغذیه‌ای

تغذیه خوب برای بدن سالم ضروری است. زمانی که کودکان ویتامین، مواد معدنی و پروتئین کافی دریافت نکنند، موهایشان می‌ریزد. ریزش مو در کودکان می‌تواند نشانه‌ای از اختلالات خوردن مانند بی‌اشتهایی و پرخوری عصبی و همچنین یک عارضه جانبی مانند رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری کم پروتئین باشد.

کمبود این مواد مغذی می‌تواند ریزش مو را تشدید کند:

 • آهن
 • فلز روی
 • نیاسین
 • بیوتین
 • پروتئین و اسیدهای آمینه

علاوه‌بر موارد گفته شده، ویتامین A بیش از حد نیز می‌تواند منجر به ریزش موی کودکان شود. متخصص اطفال کودک شما می‌تواند یک برنامه غذایی سالم را پیشنهاد کند یا مکملی را برای جبران کمبود تغذیه تجویز کند.

۶) علل ریزش موی کودکان | تشخیص کم‌کاری تیروئید

تیروئید غده‌ای در گردن است که هورمون‌هایی را که به کنترل متابولیسم بدن کمک می‌کنند، ترشح می‌کند. در کم‌کاری تیروئید، تیروئید به‌اندازه کافی هورمون‌های موردنیاز خود را برای عملکرد صحیح بدن تولید نمی‌کند.

علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

 • افزایش وزن
 • یبوست
 • خستگی
 • خشکی مو یا ریزش مو در سراسر پوست سر

زمانی که کودک شما تحت درمان با داروهای هورمون تیروئید قرار می‌گیرد، ریزش مو باید متوقف شود. اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا پس از ریزش موی کودکان، همه موها دوباره رشد کنند.

۷) علل ریزش موی کودکان | شیمی‌درمانی

کودکانی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند موهای خود را از دست می‌دهند. شیمی‌درمانی یک داروی قوی است که سلول‌های در حال تقسیم سریع بدن، از جمله سلول‌های ریشه مو را از بین می‌برد. باید پس از پایان دوره درمان، موهای کودک دوباره رشد کنند.

۸) علل ریزش موی کودکان | آلوپسی توتالیس

آلوپسی توتالیس یک بیماری پوستی بوده که علامت اولیه آن ریزش کامل تمام موهای سر است. این همان آلوپسی آره‌آتا موضعی نیست. آلوپسی آره آتا موضعی باعث ایجاد لکه‌های گرد ریزش مو در پوست سر می‌شود، اما آلوپسی توتالیس باعث طاسی کامل پوست سر می‌شود. این شکل از آلوپسی می‌تواند به‌صورت آلوپسی آره‌آتا شروع شود. ممکن است با تکه‌های کوچک ریزش مو در کودکان شروع شده و این تکه‌ها به‌مرورزمان پخش می‌شوند تا زمانی که کل سر طاس شود. آلوپسی توتالیس نیز با شدیدترین شکل آلوپسی آره آتا که به نام آلوپسی یونیورسالیس شناخته می‌شود، متفاوت است. این شکل از آلوپسی باعث ریزش کامل مو در کل بدن می شود. در صورت ابتلا کودک به بیماری آلوپسی توتالیس ، ممکن است ناخن‌های شکننده و سوراخ‌دار نیز داشته باشد.

محققان و پزشکان هنوز نمی‌توانند علت دقیق آلوپسی توتالیس را مشخص کنند، اگرچه می‌دانند که این وضعیت نتیجه یک مشکل سیستم ایمنی است. برخی از افراد نیز ممکن است استعداد ژنتیکی برای آلوپسی داشته باشند. برای فردی که مبتلا به آلوپسی توتالیس است، تشخیص آلوپسی در یکی از اعضای خانواده‌اش غیرعادی نیست. برخی از پزشکان همچنین به ارتباط بین استرس شدید و ابتلا به آلوپسی مشکوک هستند. استرس مزمن می‌تواند سیستم ایمنی را تضعیف کرده و در عملکرد صحیح آن اختلال ایجاد کند. برای تشخیص این بیماری راه‌هایی از جمله معاینه فیزیکی، بیوپسی پوست و یا آزمایش خون انجام می‌شود.

علل ریزش مو در کودکان
علل ریزش مو در کودکان

علل غیرپزشکی ریزش مو در کودکان

گاهی اوقات، کودکان به دلایلی که پزشکی نیستند موهای خود را از دست می‌دهند.

این علل غیرپزشکی شایع ریزش مو در کودکان عبارتند از:

۱) علل غیرپزشکی ریزش مو در کودکان | ریزش موهای نوزادی

در طول شش ماه اول زندگی، اکثر نوزادان موهایی را که با آن متولد شده‌اند از دست می‌دهند. موهای نوزاد می‌ریزند تا راه را برای موهای بالغ باز کنند. این نوع ریزش مو کاملاً طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست.

۲) علل غیرپزشکی ریزش مو در کودکان | اصطکاک

برخی از نوزادان موهای پشت سر خود را از دست می‌دهند. علت این موضوع این است که سر خود را به طور مکرر به تشک، زمین یا چیز دیگری می‌مالند. هنگامی که این سایش‌ها متوقف شوند، موها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

۳) علل غیرپزشکی ریزش مو در کودکان | مواد شیمیایی

محصولاتی که برای سفیدکردن، رنگ کردن، خشک کردن یا صاف‌کردن مو استفاده می‌شوند، می‌توانند حاوی مواد شیمیایی شدیدی باشند که به ساقه مو آسیب می‌رسانند. سعی کنید از استفاده از این محصولات برای کودکان خردسال خودداری کنید یا از آرایشگرها در مورد نسخه‌های غیرسمی ساخته شده برای کودکان نظر بخواهید.

۴) علل غیرپزشکی ریزش مو در کودکان | سشوار

گرمای بیش از حد ناشی از سشوار کشیدن یا صاف‌کردن مو می‌تواند به مو آسیب برساند و باعث ریزش آن شود. هنگام خشک کردن موهای کودک، از دمای کم استفاده کنید. برای به‌حداقل‌رساندن قرار گرفتن در معرض گرما، آن را هر روز با سشوار خشک نکنید. ریزش مو در کودکان با سشوار را جدی بگیرید و استفاده از سشوار برای کودک را به حداقل برسانید.

۵) علل غیرپزشکی ریزش مو در کودکان | کش مو

بستن موهای کودکان به‌صورت دم‌اسبی، بافته یا موی سفت باعث آسیب به فولیکول‌های مو می‌شود. همچنین اگر موهای کودک را به‌شدت برس بزنید یا آن‌ها را شانه کنید، ممکن است موها بریزند. هنگام شانه‌کردن و حالت دادن به موهای کودکان با ملایمت رفتار کنید و دم‌اسبی و بافت مو را شل نگه دارید تا از ریزش مو جلوگیری شود.


راه‌های درمان خانگی زیادی برای رفع ریزش مو وجود دارد که در مقاله “ماسک مو برای ریزش مو” خواهید خواند:

ماسک مو برای ریزش مو

ماسک مو برای ریزش مو؛ کلی راه خانگی برای کنترل ریزش مو!

ریزش مو از آن مشکلاتی است که نمی‌شود به سادگی از کنارش عبور کرد. به همین خاطر ما در اینجا انواع ماسک مو برای ریزش مو را به شما معرفی کرده‌ایم.


صحبت با کودکان در رابطه با ریزش مو

ریزش موی کودکان می‌تواند در هر سنی ناراحت‌کننده و در برخی موارد برای کودک آسیب‌زا باشد. به فرزندتان توضیح دهید که ریزش مو در کودکان به چه دلیلی اتفاق می‌افتد و چگونه قصد دارید مشکل را برطرف کنید. همچین اگر ریزش مو نتیجه یک بیماری قابل‌درمان است، توضیح دهید که موها دوباره رشد خواهند کرد و در صورتی هم که برگشت‌پذیر نباشند، راه‌هایی برای پنهان‌کردن ریزش موی آن‌ها پیدا خواهید کرد. این راه‌ها می‌توانند شامل موار زیر باشند:

 • تغییر مدل مو
 • کلاه‌گیس
 • کلاه
 • روسری

برای مدیریت ریزش مو از متخصص اطفال و همچنین از یک آرایشگر آموزش‌دیده برای برخورد با مشکل کودکانی که موهای خود را از دست داده‌اند کمک بگیرید. همچنین کمک گرفتن از یک مشاور می‌تواند به کودکان کمک کند تا با ریزش موی خود کنار بیایند. از پزشک اطفال بخواهید که یک مشاور یا درمانگر مناسب کودکتان را معرفی کند.

راهکار درمان ریزش مو در کودکان چگونه است؟

ریزش مو در کودکان دائمی نیست و به‌احتمال زیاد با بزرگ شدن کودک، موها هم به طور مجدد رشد می‌کنند. اما بهتر است برای اطمینان از عدم وجود مشکل جدی به پزشک مراجعه شود. اکثر کودکان بر اثر عفونت قارچی دچار ریزش مو می‌شوند و دکتر با تجویز شامپوهای مناسب ضدقارچ و داروی خوراکی، مشکل کودک را برطرف می‌کند. ریش موی تکه‌ای یا سکه‌ای هم که به دلیل پایین‌بودن سیستم ایمنی بدن است که با داروهایی که بالاتر گفتیم، برطرف می‌شود و جایی برای نگرانی نیست.

اگر این مشکلات ادامه‌دار بود، بایدآزمایش انجام شود تا  از بیماری‌های زمینه‌ای مطمئن شوند. گاهی هم به دلیل فقر آهن، مو شروع به ریزش می‌کند و با یک مولتی‌ویتامین، تمام این مشکلات رفع می‌شود. با اینحال در ادامه برخی از راه‌های درمان مشکل ریزش مو در کودکان را برای شما توضیح داده‌ایم تابتوانید در صورت روبه‌رو شدن با آن‌ها یک آشَنایی نسبی نسبت به آن داشته باشید.

درمان ریزش موی کودکان
درمان ریزش موی کودکان

۱) روش‌های درمان ریزش موی کودکان | کورتیکواستروئیدها

پزشک شما ممکن است یک کورتیکواستروئید برای سرکوب سیستم ایمنی شما تجویز کند. این کار سیستم ایمنی را از حمله به بافت‌های سالم بازمی‌دارد. در نتیجه ممکن است متوجه ریزش موی کمتری شوید. شما ممکن است شروع به رشد مجدد مو در مناطق آسیب‌دیده کنید.

۲) روش‌های درمان ریزش موی کودکان | ایمونوتراپی موضعی

این درمان برای رفع ریزش مو در کودکان به این صورت است که سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند تا به او کمک کند با این بیماری مبارزه کند. اگر مؤثر باشد، این درمان می‌تواند فولیکول‌های موی کودک را تحریک کرده و در نتیجه رشد موهای جدید ایجاد کند.

۳) روش‌های درمان ریزش موی کودکان | ماینوکسیدیل (روگین)

این درمان رشد مو برای کودکان و بزرگسالان قابل‌استفاده است. برای بهترین نتیجه، از این دارو همراه با سایر روش‌های درمانی استفاده کنید. موها ممکن است در عرض سه ماه شروع به رشد کنند. ریش مو در کودکان با ماینوکسیدیل به‌سرعت رفع می‌شود.

۴) روش‌های درمان ریزش موی کودکان | دیفنسیپرون  (DPCP)

DPCP یک درمان موضعی است که برای تحریک یک واکنش آلرژیک طراحی شده است که باعث افزایش تعداد گلبول‌های سفید می‌شود. این پاسخ به تحریک فولیکول‌های مو کمک می‌کند و باعث رشد مو می‌شود.

۵) روش‌های درمان ریزش موی کودکان | اشعه ماورای‌بنفش

این درمان باعث افزایش گردش خون در فولیکول‌های مو و تحریک رشد مو می‌شود. اگر بتوانید موهای کودک خود را دوباره رشد دهید، همچنان خطر ریزش مجدد آن‌ها وجود دارد. پس از پایان درمان، ریزش مو ممکن است عود کند.

۶) روش‌های درمان ریزش موی کودکان | توفاسیتینیب

این درمان جدید که در اصل برای آرتریت روماتوئید توسعه‌یافته بود، نویدبخش درمان بسیاری از اشکال آلوپسی آره‌آتا است.

مراقب روحیه کودکان خود باشید…

کودکان به‌شدت حساس هستند و نیاز به توجه مضاعف از سوی پدر و مادر خود دارند. ریزش موی کودکان اغلب اتفاق عجیبی نیست و قابل‌درمان است. مهم‌ترین مسئله این است که شما به‌عنوان والدین کودک به خودتان مسلط باشید و راه‌حل مناسبی را انتخاب کنید.

پیشنهاد ما این است که در مرحله اول به پزشک متخصص مراجعه کنید. پس از آن هم زیر نظر پزشک از داروهای ضد ریزش موی مناسب کودک استفاده کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید