صفحه اصلی > مراقبت از مو : دلیل و درمان ریزش مو بعد از کراتین تراپی

دلیل و درمان ریزش مو بعد از کراتین تراپی

ریزش مو بعد از کراتین

دست‌وپنجه نرم کردن با موهای پف‌کرده، وز و ناسالم واقعاً آزاردهنده و وقت‌گیر است. به‌خصوص در روزهای خاص و مهمی که می‌خواهید ظاهر مرتبی داشته باشید، موهای اینچنینی می‌تواند اعتمادبه‌نفس‌تان را پایین بیاورد. پس، جای تعجب نیست که افراد زیادی به عنوان یک معجزه به کراتین تراپی نگاه می‌کنند. این روش نیمه‌دائمی، موها را نرم، براق و لخت ابریشمی می‌کند. اما شاید یک نتیجه ناخواسته را هم تجربه کنید: ریزش مو بعد از کراتین تراپی.

شما انتظار تقویت، پرپشتی و سلامت موها را دارید اما با تارهای شکننده و بی‌جانی مواجه می‌شوید که به راحتی از ریشه جدا می‌شوند و این استرس زیادی به شما وارد می‌کند. اما با راهکارهای درمان خانگی ریزش مو بعد از کراتینه که در اینجا معرفی می‌کنیم، جایی برای نگرانی نخواهد بود. پس مثل همیشه، با لیامگ همراه باشید.

آیا کراتین باعث ریزش مو می‌شود؟

بله، به دلیل آنکه در فرآیند کراتین تراپی مو از مواد شیمیایی قوی استفاده می‌کنند، امکان ریزش مو بعد از کراتینه وجود دارد. این مواد شیمیایی بعضی اوقات می‌توانند بلافاصله بعد از استفاده یا بعد از مدتی باعث سوزش و حساسیت در پوست سر شود که خارش کف سر و ریزش مو از عواقب آن هستند.

بسیاری از افراد، کراتین را در خانه یا سالن به عنوان عامل ترمیم موهای خشک و آسیب‌دیده خود استفاده می‌کنند. بیشتر کسانی که این نوع تراپی مو را امتحان کرده‌اند، از انجام آن احساس رضایت دارند و معتقدند ظاهر موها را به‌کلی عوض می‌کند. موهای شما بعد از کراتین تراپی حتی سالم‌تر و براق‌تر می‌شوند.

با این حال، کراتین مو برای همه عملکرد مفیدی ندارد. بعضی افراد نتایج ناخواسته‌ای را بعد از انجام این تراپی تجربه می‌کنند. در واقع، به جای آنکه موهای این افراد ترمیم شود، خشک‌تر شده و آسیب بیشتری را متحمل می‌شود. در نتیجه، ریزش موی بیشتری را نسبت به قبل از کراتینه کردن موها مشاهده می‌کنند.

اما چرا کراتین باعث ریزش مو میشود؟ چرا دسته‌ای از مردم نتیجه مثبتی از آن می‌گیرند و کاملاً راضی هستند، اما دسته‌ای دیگر به نتایج دلخواه خود نمی‌رسند؟ در ادامه، به دلایل احتمالی آسیب و ریزش مو بعد از کراتین تراپی می‌پردازیم.

عوارض کراتین مو
عوارض کراتین مو

چرا کراتین باعث ریزش مو می‌شود؟

سه دلیل احتمالی برای ریزش مو بعد از کراتینه وجود دارد: یکی از دلایل آن می‌تواند مواد شیمیایی مورد استفاده در این پروسه باشد، شاید هم پوست سر شما بسیار حساس است و یا گرمای زیادی که روی موها اعمال می‌شود، نتیجه را برعکس می‌کند.

کراتین یک پروتئین محافظتی است که به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شود. این پروتئین در ساختار ناخن، مو و پوست نقشی کلیدی ایفا می‌کند. اما کراتینی که در زمان تراپی موها استفاده می‌کنید از شاخ، پر، پشم و پوست حیوانات استخراج می‌شود.

تولیدکنندگان مواد کراتین تراپی مو مقداری مواد شیمیایی مثل فرمالدهید هم به آن اضافه می‌کنند که می‌تواند برای سلامتی و کف سر شما مضر باشد. انتظار می‌رود که کراتین برای موها معجزه کند و بعد از اتمام پروسه، موهایی براق و پرپشت را در آینه مشاهده کنید. اما آیا این اتفاق برای همه رخ می‌دهد؟ خیر!

آنچه که روی موهایتان استفاده می‌کنید کراتین خالص نیست. مواد شیمیایی افزوده شده به آن ممکن است برای بعضی افراد مضر باشد و برای بعضی دیگر، نه. در زیر، دلایل ریزش مو بعد از کراتین تراپی را با جزئیات بررسی می‌کنیم تا این مسئله را بهتر درک کنیم.

مواد کراتین مو اغلب حاوی فرمالدهید هستند.

موادی که برای تقویت مو در محصولات کراتین تراپی استفاده می‌کنند، اغلب حاوی مواد شیمیایی قوی مثل فرمالدهید هستند. از آنجایی که فرمالدهید یک ماده شیمیایی سمی است که می‌تواند منجر به سرطان در انسان شود، ریزش مو بعد از کراتین تراپی دور از انتظار نیست. زمانی که مواد حاوی فرمالدهید را به موها و کف سر می‌زنید، واکنش نشان داده و فولیکول موها را تضعیف می‌کند؛ این مسئله ریزش موها را به دنبال دارد.

شاید پوست سر شما حساس است.

هر نوع ماده شیمیایی می‌تواند موجب تحریک پوست سر شود. اگر پوست کف سر شما حساس است، از انجام کراتین تراپی مو یا استفاده از هر نوع ماده شیمیایی که ممکن است به موهایتان آسیب بزند، خودداری کنید.

پوست سر حساس نشانه‌های مختلفی دارد. آیا تا به‌حال به دلیل تغییرات آب‌وهوایی، رنگ کردن مو، تغییرات رژیم غذایی و یا استرس زیاد، احساسات ناخوشایندی مثل درد، سوزش، خارش و قرمزی در کف سر خود داشته‌اید؟ اگر بله، حتماً متصدی و متخصص کراتین تراپی را از آن باخبر کنید.


نکات مراقبت از موهای کراتین شده را در اینجا بخوانید تا با عوارض کراتین مو مواجه نشوید.

مراقبت بعد از کراتینه مو

مراقبت بعد از کراتینه مو؛ مسیری که باید طی شود!

کراتینه کردن مو از کارهایی است که اگر حوصله مراقبت‌های بعدش را نداشته باشید از بین خواهد رفت. در اینجا درباره مراقبت بعد از کراتینه مو برایتان خواهیم گفت.


دمای بالا موها را می‌سوزاند.

آیا می‌دانید پروسه کراتینه کردن مو چگونه است؟ در این فرآیند، کراتین را به موها می‌زنند. سپس، موها را با کمک سشوار یا دستگاه مخصوصی که گرما را به موها می‌دهد، خشک می‌کنند و با استفاده از اتو مو، مواد را به خورد مو می‌دهند. اتو مو گرمای زیادی را به تارهای مو وارد می‌کند.

دمای بالا، مخصوصاً زمانی که به‌طور مکرر اعمال شود، موها را خشک و شکننده می‌کند که منجر به ریزش مو می‌شود. اگر ریزش مو به علت کراتینه دارید، نگران نباشید؛ موهای ازدست‌رفته دوباره رشد می‌کنند.

درمان ریزش مو بعد از کراتین

بعضی افراد که ریزش موی شدیدی را بعد از کراتین و پروتئین تراپی مو تجربه می‌کنند، امید خود را از دست داده و تصمیم به کوتاه کردن موهای خود می‌گیرند. اما راه‌های زیادی برای درمان کم حجم شدن مو بعد از کراتینه وجود دارد. شست‌وشوی منظم موها و نوشیدن آب کافی از جمله این مواردند. راه‌های درمان ریزش مو بعد از کراتین تراپی و رشد مجدد موها را در ادامه می‌خوانید.

شست‌وشوی منظم موها

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، در محصولات کراتین مو، مواد شیمیایی وجود دارد که برای آسیب به موها به اندازه کافی مضر هستند. بنابراین، لازم نیست مواد شیمیایی مضر بیشتری را بعد از کراتین کردن به موهایتان بزنید. به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر، سر را با یک شامپوی ملایم بشویید. مواد شوینده موجود در این شامپوها نسبت به بقیه ملایم‌تر است و بعد از زدودن چربی و کثیفی، موها را نرم‌تر می‌کنند.

شست‌وشوی منظم موها با یک شامپوی ملایم، کف سر را تمیز و قوی‌تر نموده و از بروز هرگونه عفونت که می‌تواند به موهای شما آسیب بزند، جلوگیری می‌کند.

ماساژ دادن کف سر بعد از شست‌وشو

برای جلوگیری از ریزش مو بعد از کراتین تراپی، ماساژ دادن کف سر بعد از استحمام را به یک عادت تبدیل کنید. این کار فواید زیادی برای مو و کف سر دارد، مثل جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو. علاوه بر این‌ها، گردش خون در پوست کف سر را بهبود می‌بخشد و استرس و اضطراب را تسکین می‌دهد.

اتوکشی کراتین
اتوکشی کراتین

هنگام ماساژ کف سر، می‌توانید از روغن‌های طبیعی مثل روغن نارگیل یا روغن کرچک نیز استفاده کنید. این روغن‌ها، مو را تقویت می‌کنند، رشد آن را افزایش می‌دهند و مانع رشد شوره می‌شوند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، تمامی نواحی سر را با نوک انگشتان و با فشار یکنواخت ماساژ دهید.

شانه نکردن موهای خیس

موی خیس مستعد شکستن و خرد شدن است. پس، تا زمانی که موها کاملاً خشک نشده‌اند، آن‌ها را شانه نکنید. اگر این نکته را رعایت نکنید، موها بیش‌ازحد کشیده شده و از ریشه کنده می‌شوند. با این حال، موی بعضی از افراد بعد از استحمام دچار گره خوردگی می‌شود و در صورت شانه نکردن، شرایط آن رو به بدتر شدن می‌رود. این افراد نباید موهای خود را با شانه‌های معمولی و برس شانه کنند. استفاده از شانه با دندانه‌های پهن و فاصله‌دار بهترین گزینه‌ای است که این افراد در اختیار دارند تا نه دچار ریزش مو شوند و نه به پوست سرشان آسیب برسد.

نوشیدن آب کافی برای جلوگیری از ریزش مو بعد از کراتین

بعد از کراتینه کردن موها، آب به میزان زیاد بنوشید تا هیدراته باشید و از ریزش مو جلوگیری کند. کم‌آبی، بیش از آنچه که فکر کنید به موهای شما آسیب می‌زند. آب ناکافی در بدن باعث خشک شدن مو، موخوره و دوشاخه شدن نوک تارها و شکننده شدن موها می‌شود. همچنین، از رشد مجدد موها جلوگیری می‌کند. مو برای رشد نیاز به مواد مغذی دارد که آب یکی از اجزای مواد مغذی است. نوشیدن آب کافی، سلول‌های مو را آبرسانی می‌کند و مانع ریزش موها می‌شود.

دوری از استرس برای جلوگیری از ریزش مو بعد از کراتین

یکی از هزاران عوارض استرس، ریزش مو است. استرس همچنین باعث سفیدی مو، آکنه و تشکیل شوره سر می‌شود. البته وقتی ریزش موها را می‌بینیم، کار راحتی نیست که استرس نگیریم. اما به هر نحوی باید آن را کنترل کنید تا شاهد ریزش مو بعد از کراتین نباشید.

اگرچه پیدا کردن راهی برای مدیریت و کنترل کردن استرس کاری چالش‌برانگیز است اما باید آن را انجام دهید. از هر طریق ممکن، حواستان را از ریزش مو پرت کنید. به عنوان مثال، ورزش کردن روش خوبی برای رهایی از استرس است. روش‌های زیر هم در این راه به شما کمک می‌کنند:

  • صحبت کردن با افراد مثبت‌اندیش
  • انجام تمرینات خودمراقبتی مثل یوگا، شنا و مدیتیشن
  • فاصله گرفتن از کار برای مدت کوتاهی و برای استراحت کردن
  • کمک گرفتن از مشاور و افراد متخصص

متخصص خداحافظی با ریزش مو، بدون سولفات، مناسب موهای کراتینه شده. کلیک کنید!


خوردن غذای سالم

گاهی ریزش مو بعد از کراتین کردن آن، به دلیل مواد استفاده شده روی مو نیست. علت آن می‌تواند عادت‌های غذایی بد باشد. مواد مغذی و سالم نقش پررنگی در سلامت مو دارند. به کمک تغذیه سالم نه تنها می‌توانید ریزش مو را متوقف کنید، بلکه می‌توانید دوباره موهای پرپشتی داشته باشید.

یک رژیم غذایی سالم برای رشد مو باید شامل ویتامین دی، آهن و بیوتین باشد. با خوردن تخم‌مرغ، ماهی روغنی، آجیل و سبزیجات برگدار می‌توانید این مواد مغذی را به بدن خود برسانید.

جلوگیری از ریزش مو بعد از کراتین با ورزش کردن

ورزش منظم هم می‌تواند مانع ریزش مو بعد از کراتین شود اما حتماً باید آن را با مورد قبلی، یعنی تغذیه سالم همراه کنید. با ورزش منظم، جریان و گردش خون افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه آن، اکسیژن و مواد مغذی ضروری بیشتری به کف سر می‌رسد.

استراحت دادن به موها

بهترین درمان ریزش مو بعد از کراتین تراپی، خودداری از انجام دوباره آن است. اما اگر از نتیجه آن بسیار راض یبوده‌اید و مایلید دوباره موهای براق و لختی داشته باشید، اجازه بدهید چند ماه از کراتین تراپی قبلی بگذرد. در ضمن، برای مدتی از رنگ کردن موها پرهیز کنید تا هم عمر کراتین روی موها بیشتر شود و هم آسیب بیشتری به موها و پوست سر وارد نشود.

توصیه‌های آخر

با همین مراقبت‌های ساده می‌توانید ریزش مو بعد از کراتین و پروتئین تراپی را کنترل کنید. اگر از مو و کف سر در برابر استرس و آسیب بیشتر محافظت کنید، اولین و بزرگترین قدم را برای متوقف کردن ریزش مو برداشته‌اید.

در کنار تمام راهکارهایی که در این مطلب با شما به اشتراک گذاشتیم، شما می‌توانید از شامپوهای تخصصی و روزانه موجود در فروشگاه آنلاین لیاتیم برای گذر از این بحران کمک بگیرید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید