صفحه اصلی > مراقبت از مو : روتین مراقبت از مو؛ امکانی ایده آل برای حفظ موهایتان!

روتین مراقبت از مو؛ امکانی ایده آل برای حفظ موهایتان!

روتین مراقبت از مو

آیا فراموش کرده‌اید که در میان برنامه‌های مختلفی که دارید، به موهایتان برسید؟ یا آیا شما نسبت به این که داشتن یک روتین مراقبت از مو خوب چطور باید باشد در میان انبوه گزینه‌های پیش رویتان، کاملاً گیج شده‌اید؟ پس باید این نوید را به شما بدهم که جای درستی آمده‌اید.

یک روتین مراقبت از مو خوب به شما این اطمینان را می‌دهد که موهایتان تغذیه شوند، سالم، بدون وز و قوی بمانند. علاوه بر این، نباید خیلی هم پروسه یادگیری روتین مو طول بکشد. پس حوصله کنید و مطلب زیر را بخوانید تا هم با معنا و مفهوم روتین مو آشنا شوید و هم ببینید روتین رسیدگی به مو، به چه صورتی است.

چرا داشتن روتین مراقبت از مو، مهم است؟

داشتن روتین مو مناسب به اندازه داشتن روتین پوست، اهمیت دارد. این کار باعث می‌شود موهایتان، نرم، سالم، بدون آلودگی، چربی و دیگر مشکلات باقی بماند. این که چقدر باید موهایتان را بشویید به نوع پوست سرتان و بافت موهایتان برمی‌گردد.

نوع موی خود را چگونه ارزیابی کنیم؟

۱. موی صاف

موی صاف به راحتی فر نمی‌شود و کاملاً لَخت بوده و همیشه نوک آن به سمت پایین است؛ و معمولاً نرم و ابریشمی. زنانی که این نوع مو را دارند معمولاً پوست سرشان چرب است تا موهایشان همیشه به یک اندازه چرب باشد.

۲. موی مواج

این نوع مو، بین نوع صاف و فر قرار دارد. ممکن است نرم باشد، با فرهای بزرگ. این نوع مو معمولاً بافت سفتی دارد. می‌تواند حالت‌های مختلف را به خوبی حفظ  کند. اگر بخواهید آن را صاف، فر یا هر مدل دیگری کنید، این مدل مو یکی از مناسب‌ترین‌ها برای تغییر حالت مو به حساب می‌آید.

۳. موی فر

این نوع مو با فرهای برجسته که از ریشه به پایین است، مشخص می‌شود. موهای فر نسبت به موهای صاف و مواج، تمایل به خشکی و وز شدن بیشتری دارند. موی فر را می‌توان به سه دسته تقسیم‌بندی کرد: فر رها، فر معمولی و فر محکم.

۴. موی وز

با نام موی آفریقایی آمریکایی نیز شناخته می‌شود. این نوع مو در دسته فر محکم هم می‌تواند قرار بگیرد و درواقع بسیار شکننده است. اگر به خوبی از آن مراقبت نشود به راحتی می‌شکند. این نوع مو نیز به سه دسته تقسیم می‌شود: نرم، سیمی مانند، خیلی سیمی مانند.

عواملی که روی میزان شستشوی مو تأثیر دارند!

شستشوی روزانه موهایتان به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. شامپو می‌تواند چربی‌های اساسی و رطوبت مورد نیاز موهایتان برای آب‌رسانی را از بین ببرد. با مطالعه دسته‌بندی زیر می‌توانید بفهمید چه مقدار لازم است موهایتان را بشویید.

میزان شستشو مو برای مراقبت از آن
میزان شستشو مو برای مراقبت از آن

الف) چرب بودن موی سر

موی چرب بیش‌ترین تمایل را به جذب آلودگی و کثیفی دارد. این می‌تواند منجر به مسدود شدن منافذ یا دیگر مشکلات همچون شوره سر شود. سن، جنسیت، سبک زندگی و تغییرات هورمونی شما می‌تواند نشان دهد پوست سرتان چقدر چرب است. ممکن است لازم باشد تقریباً هر روز حمام بروید اگر پوست سرتان به این دلایلی که گفتیم، خیلی چرب باشد.

ب) حالت موی سر

هرچه مویتان صاف‌تر باشد، چرب‌تر است. خب، موی صاف لازم است بیشتر از دیگر انواع مو مثل فر یا مواج شسته شود.

پ) آلودگی یا گرد و خاک

اگر بیرون از خانه کار می‌کنید یا درگیر فعالیت‌های مثل باغبانی هستید، ممکن است لازم باشد موهایتان را بیشتر بشویید به خصوص اگر پوست سرتان در معرض آلودگی باشد.

ت) سبک زندگی

اگر زیاد سفر می‌کنید یا به طور منظم ورزش می‌کنید، احتمالاً پوست سرتان چرب باشد و نیاز است که یک روز در میان یا هر روز موهایتان را بشویید.

روتین مراقبت از مو مناسب برای نوع موی شما

۱. روتین مراقبت از موی صاف

بسیاری از ما فرض می‌کنیم که موی صاف به راحتی قابل کنترل است و نیازی به مراقبت ندارد. با این حال، موی صاف چیزی است که به سادگی چرب می‌شود و لازم است بیشتر از هر نوع دیگری از مو، مراقبش بود.

نحوه شستشو:

از یک شامپوی بدون گوگرد استفاده کنید تا از شر چربی و کثیفی خلاص شوید. محصولات مشخصی وجود دارند که به طور خاص برای چرب نگه داشتن پوست سر استفاده می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم هر دو یا سه روز یک بار موهایتان را بشویید و اگر پوست سرتان خیلی چرب است، هر روز بشویید.

نحوه مراقبت:

 • از یک نرم‌کننده سبک استفاده کنید.
 • می‌توانید نرم‌کننده‌ای انتخاب کنید که حاوی روغنی مثل نارگیل یا جوجوبا باشد. این باعث می‌شود موهایتان تغذیه شوند و نرم بمانند.
 • نرم‌کننده را فقط به ساقه مویتان بزنید نه ریشه آن. این کار جلوی چرب بودن پوست سرتان را می‌گیرد.
 • استفاده از موس حجم دهنده از صاف شدن ریشه موهایتان جلوگیری می‌کند. پیش از این که موهایتان خشک شوند، از آن استفاده کنید.

مراقبت از پوست هم نیاز به یک روتین مناسب دارد. برای آشنایی بیشتر با روتین مراقبت از پوست، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

روتین پوست

روتین پوست، از آن چیزهایی که باید حتما داشته باشید!

برای داشتن پوستی سالم، درخشان، نرم و عاری از هرگونه چین و چروک، داشتن روتین پوست مناسب، از ضروریات زندگی است.


۲. روتین مراقبت از موی مواج

از موی مواج اگر به خوبی از آن مراقبت شود، می‌توان خیلی کارها با آن کرد. این نوع مو جایی بین موی فر و صاف قرار گرفته و به سرعت حالت می‌گیرد.

نحوه شستشو:

موی مواج نیازی نیست به اندازه موی صاف شسته شود چرا که کمی خشک است. موی مواج باید هر سه یا چهار روز یک‌بار شسته شود. استفاده از شامپو بدون گوگرد که برای موی مواج طراحی شده باشد، به کارتان خواهد آمد.

نحوه مراقبت:

 • تغذیه موهایتان با ماساژ روغن پیش از شستشو باعث می‌شود موهایتان سالم بمانند. می‌توانید این کار را یک ساعت پیش از شستن موهایتان انجام دهید.
 • موهایتان را هنگام شستشو نرم کنید.
 • موهای مواج بیشتر از موهای صاف خشک هستند. شما می‌توانید از روغن برای جلوگیری از این اتفاق استفاده کنید و ساقه موهایتان را تغذیه شده و آب‌رسانی شده داشته باشید.
 • حتی می‌توانید از یک نرم‌کننده قوی استفاده کنید تا موج موهایتان از بین برود. تنها کافی است کمی نرم‌کننده روی دستانتان بریزید و سپس موهایتان را به جلو بیاورید. بعد به آرامی آن را ماساژ دهید.
روتین مراقبت از مو مواج
روتین مراقبت از مو مواج

۳. روتین مراقبت از موی فر

موی فر به موهایتان، زندگی می‌دهد و شخصیتی بانمک به شما می‌دهد. با این حال، نگهداری از آن بسیار سخت است چرا که به سرعت خشک می‌شود.

نحوه شستشو:

موهایتان را با استفاده از شامپو بدون گوگرد بشویید. از شامپو صرفاً روی پوست سرتان استفاده کنید چرا که با این کار دارید عملیات پاک‌سازی را انجام می‌دهید. شامپوها معمولاً چربی اساسی و رطوبت را از بین می‌برند و این کار می‌تواند باعث وز شدن موهایتان شود. البته اگر روی ساقه مو استفاده کنید.

موهایتان را صرفاً یک روز در هفته بشویید که جلوی خشک شدنش را بگیرید. استفاده از نرم‌کننده به مدت ۳ یا ۴ بار در هفته می‌تواند موهایتان را نرم و تغذیه شده نگه دارد.

نحوه مراقبت:

 • نرم کردن موهایتان به مراتب مهم‌تر از شامپو زدن به آن است. این باعث می‌شود موهایتان تغذیه شوند و از وز شدن آن جلوگیری می‌کند. حتی می‌توانید کمی روغن مو به نرم‌کننده اضافه کنید تا پوست سر و موهایتان را در برابر خشک شدن حفظ کنید.
 • نرم‌کننده قوی برای موهایتان می‌تواند بسیار مناسب باشد.
 • وقتی از نرم‌کننده استفاده می‌کنید، موهایتان را زیر دوش بگیرید. این بهترین کار برای جلوگیری از  شکستن مو است.
 • شما می‌توانید از کرم تثبیت فر استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از وز شدن موها می‌توانید روی گره باز کن حساب باز کنید. درواقع ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا موهایتان خشک شوند و در این حالت از وز شدن جلوگیری می‌کند.

استفاده از شامپوی مناسب موهایتان، به شما در داشتن موهایی ابریشمی و باطراوت کمک زیادی می‌کند. روی لینک زیر کلیک نمایید تا با چند تا از بهترین شامپوهای ایرانی آشنا شوید.


۴. روتین مراقبت از موی وز

این نوع مو بر اساس فر ریزش شناخته می‌شود. همچنین بسیار خشک است.

نحوه شستشو:

از یک شامپو بدون گوگرد متوسط برای جلوگیری از خشکی زیاد موهایتان استفاده کنید. روی ریشه تمرکز کنید نه ساقه مو. شامپوها معمولاً چربی طبیعی سر را از بین می‌برند. همچنین می‌توانید دو تا سه بار در هفته، آن را با نرم‌کننده بشویید.

نحوه مراقبت:

 • موهای خود را حداقل یک بار در هفته با نرم‌کننده بشویید تا حتماً تغذیه شود و به آن آب برسد. این کار جلوی خشکی و وز شدن موهایتان را می‌گیرد.
 • می‌توانید از اسپری مرطوب کننده استفاده کنید تا جلوی وز شدن موهایتان را بگیرید.
 • یک ساعت پیش از شستشوی موهایتان با شامپو و نرم‌کننده به آن روغن مو بزنید.
روتین مراقبت از مو وز
روتین مراقبت از موی وز

ترفندهای مراقبتی برای انواع مو

در ادامه جند نکته کاربردی برای مراقبت از مو را با هم مرور می‌کنیم.

الف) استفاده از محصولات مراقبت از مو

شما با استفاده از محصولات مراقبت از موی باکیفیت، ضمن حفظ روتین مراقبت از مو خود، باعث افزایش کیفیت موی سرتان شوید. از جمله محصولاتی که در جهت این هدف به کارتان خواهد آمد می‌توان به ماسک مو داخل حمام و بیرون حمام آرگان و کراتین تراست، تونیک ضد شوره و ضد ریزش تراست، شامپو ضد شوره و ضد ریزش تراست و سرم مو کراتین آرگان اشاره کرد.

ب) ماساژ روغن

روغن زدن به موهایتان یک بار در هفته ضروری است چرا که باعث آب‌رسانی و تغذیه موهایتان می‌شود.

نحوه ماساژ:

 • یک روغن مهم را انتخاب کنید.
 • آن را گرم کنید و سپس روی پوست سر خود بمالید.
 • به آرام آن را به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید و بگذارید ۱ ساعت بماند.
 • سپس با استفاده از شامپو و آب ولرم شستشو کنید.

با استفاده از روغن آرگان مو تراست، می‌توانید موهایتان را ماساژ داده و به‌خوبی آن را تغذیه کنید. برای داشتن آن کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

روغن آرگان مو تراست

پ) اصلاح و کوتاهی مو

خیر! کوتاه کردن مو باعث سریع‌تر شدن رشد موهایتان نمی‌شود. کاری که می‌تواند برایتان بکند این است که موهایتان را سالم‌تر و نرم‌تر تحویل دهد. هر دو یا سه ماه یک بار، موهایتان را حتماً کوتاه کنید.

ت) زیاد نبستن موها

بستن مو می‌تواند باعث شکستگی مو و درنتیجه ریزش آن شود. این به این خاطر اتفاق می‌افتد که ریشه مو در حالت کشیده قرار دارد و درنتیجه باعث شکستگی می‌شود.

ث) استفاده از کلاه هنگام خروج از خانه

خورشید به پوستتان آسیب میزند. خب این را که خودتان می‌دانستید. اما باید بگوییم خورشید به جز پوست به موهایتان هم می‌تواند آسیب بزند. جدای از آن، آلودگی و کثیفی می‌تواند روی پوست سرتان بنشیند. چنین کاری باعث می‌شود نیاز به شستشوی سر زیاد شود.

ج) شستشوی مو با آب سرد یا ولرم

آب داغ باعث از بین رفتن چربی مو می‌شود. از آب سرد یا آب ولرم برای شستشوی موهایتان استفاده کنید.

شستشوی مو با آب سرد یا ولرم
شستشوی مو با آب سرد یا ولرم

چ) عدم استفاده‌ زیاد از وسایل حرارتی

محصولاتی که گرما تولید می‌کنند می‌توانند باعث از بین بردن موهایتان شوند یا آن را بشکنند یا باعث شوند خشک و وز شود. این محصولات مثل سشوار و اتوی مو، برای مو بسیار مضر هستند.

روتین رسیدگی به مو؛ سلام به ظاهری زیبا

داشتن روتین مراقبت از مو مناسب بر اساس نوع مو، بسیار مهم است و باعث تغذیه مو و همچنین نرم و سالم ماندنش می‌شود. این کار جلوی شکنندگی را هم می‌گیرد. مقدار دفعه‌ای که موهایتان را باید بشویید بر اساس عواملی مثل سبک زندگی، میزان چربی مو و مدت زمانی که بیرون از خانه می‌گذرانید، تعیین می‌شود.

همه این مطلب را برایتان آماده کردیم که بگوییم مراقبت از مو بسیار مهم است و داشتن روتین مراقبت از مو، از آن مهم‌تر. پس با در نظر گرفتن نکاتی که بالاتر گفتیم جهت داشتن مویی سالم، تلاش کنید. اگر نیاز به محصولات مراقبت از مو داشتید، تنها کافی است سری به وب‌سایت لیاتیم بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۶/۵ - (۹ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید