صفحه اصلی > مراقبت از مو : چند و چون مراقبت از موی آسیب دیده را بدانید!

چند و چون مراقبت از موی آسیب دیده را بدانید!

مراقبت از موی آسیب دیده

موی خشک، رنگ‌پریده و وز به سادگی به هم گره می‌خورد. این موضوع می‌تواند منجر به موخوره و شکستگی تارهای مو شود. اینها نشانه‌هایی از موی آسیب دیده هستند. عادت‌های مختلف رسیدگی به مو، قرار دادن مو در برابر حالت دهنده‌های حرارتی، پروسه‌های شیمیایی، فاکتورهای محیطی – هر چیزی که می‌تواند روی ساقه مو اثر بگذارد، می‌توانند باعث آسیب‌دیدگی مو شوند. شما می‌توانید با داشتن روش‌های مناسب مراقبت از موی آسیب دیده، این مشکلات را به سادگی درمان کنید. در این مطلب از لیامگ قرار است به‌طورکلی به مسئله موی آسیب دیده بپردازیم. همراهمان باشید.

موی آسیب دیده یعنی چه؟

موی آسیب دیده زمانی اتفاق می‌افتد که کوتیکول‌های بیرونی مو به بیرون کشیده می‌شوند به‌طوری‌که کورتکس مو (لایه داخلی) دیده شود و این موضوع بر روی یکپارچگی ساختاری مو تأثیر می‌گذارد.

ساقه مو دارای ۳ لایه است: مدولا (داخلی‌ترین بخش)، کورتکس (لایه دومی که حاوی فیبرهای کراتین و ملانین است) و کوتیکول (لایه بیرونی که از سلول‌های روی هم انباشته و مرده تشکیل شده است).

موی آسیب دیده
موی آسیب دیده

در موی سالم، کوتیکول‌ها صاف هستند و با رطوبت محاصره شده‌اند و همچنین از لایه‌های داخلی برای براق و نرم نگه داشتن مو، مراقبت می‌کنند. مواد شیمیایی زیاد و رنگ کردن بیش از اندازه، محصولات مضر و روش‌های بد رسیدگی به مو، قرار گرفتن در برابر اشعه‌های فرابنفش و آلودگی می‌تواند کوتیکول‌ها را جدا کند و باعث تغییر بافت مو شود. درنتیجه مو، وز، غیرقابل‌کنترل و آسیب دیده به نظر می‌رسد.

پیش از این که به مسئله درمان و ترمیم موی آسیب دیده و روش‌های مراقبت از موی آسیب دیده برسیم، ضروری است که انواع موی آسیب دیده را بشناسیم.

انواع موی آسیب دیده کدام‌اند؟

در جدول زیر، انواع موی آسیب دیده و نحوه درمان‌شان را می‌بینید:

انواع موی آسیب دیدهنحوه درمان آن
موخوره: انتهای مو به دو نیم یا بیشتر تقسیم می‌شود و ساقه مو نیز بسیار زبر می‌شود. زمانی اتفاق می‌افتد که مو چربی طبیعی خود را از دست بدهد.راه‌حل موقتی، استفاده از سرم‌های تغذیه کننده و ترمیم‌کننده برای آبرسانی انتهای آسیب دیده مو است.اصلاح منظم هر ۴ هفته مو برای خلاص شدن از شر موخوره
موی خشک و رنگ‌پریده: مویی که به خاطر کمبود رطوبت، ظاهر خشک و رنگ‌پریده‌ای پیدا می‌کند. کمبود مواد مغذی و مشکلات پزشکی می‌تواند باعث این اتفاق شود.استفاده از محصولات مراقبت از موی مناسب برای نوع موی شما جهت آبرسانی درست مو.استفاده از ماسک موی تقویت‌کننده، آب‌رسان و سرم برای حفظ رطوبت.انجام ماساژ پوست سر به صورت منظم با استفاده از روغن نارگیل برای آبرسانی موی خشکشانه زدن مو با شانه دندانه پهناستفاده نکردن از محصولات مراقبت از موی بر پایه الکل
موی نازک شده یا ریزش مو:استفاده از محصولات مضر یا انجام کارهای مختلف با بدنتان مثل کاهش ناگهانی وزن یا تغییر هورمونی می‌تواند باعث ریزش مو شود.با یک پزشک مشورت کنید که ببینید دلیل پنهانی برای آن وجود دارد یا نه. یک آزمایش خون بدهید تا متوجه کمبودهای جسمی خود بشوید.از مکمل‌های ویتامینی و مغذی استفاده کنید.موی خود را با روغن‌های اسانس ماساژ دهید. از گره زدن موی خود به هر شکلی پرهیز کنید.
انواع موی آسیب دیده
انواع موی آسیب دیده

انواع آسیب‌های وارده به مو

در جدول زیر، انواع آسیب‌های وارده به مو و نحوه درمان‌شان را می‌بینید:

انواع آسیب‌هانحوه درمان آن
آسیب بر اثر رنگ کردن: رنگ مو ممکن است حاوی هیدروژن پراکسید (عامل سفیدکننده) و آمونیا باشد که کوتیکول‌های مو را باز می‌کنند و روی ساختار مو اثر می‌گذارند.بین هر بار رنگ کردن موی خود، وقفه بیندازید.از شامپوهای مناسب موی رنگ شده استفاده کنید. آنها جلوی از بین رفتن موی شما را می‌گیرند.از موی خود در برابر نور خورشید، مراقبت کنید.
آسیب‌های محیطی: شرجی بودن هوا و باد می‌تواند باعث وز شدن مو شود. هوای سرد نیز می‌تواند وز شدن مو و خشک شدن آن شود.استفاده از اسپری ضد شرجی یا سرم برای جلوگیری از وز شدن مو.
آسیب شیمیایی: درمان‌هایی مثل پرمینگ، ریباندینگ مو، صاف کردن دائمی مو می‌تواند ساختار داخلی مو را تغییر دهد. استفاده بیش از حد از این روش‌ها می‌تواند مو را خشک، متخلخل و شکننده کند.با یک آرایشگر صحبت کنید تا مطمئن شوید نوع موی شما می‌تواند این روش‌ها را تحمل کند یا نه.از انجام چند روش مختلف در یک جلسه پرهیز کنید.از محصولات مراقبت از موی خاصی استفاده کنید.استفاده از نرم‌کننده عمیق برای آبرسانی و تغذیه موی شما ضروری است.
آسیب حرارتی: استفاده از ابزار حالت دهنده حرارتی (سشوار و اتو مو) می‌تواند موی شما را بسوزاند.به صورت مداوم از ابزار گرمایی استفاده نکنید.همیشه از محافظ گرمایی بر روی ساقه موی خود استفاده کنید.از دمای بالا استفاده نکنید.مدام ابزار حالت دهنده را جابه‌جا کنید و آن را برای مدت‌زمان طولانی در یک جا نگه ندارید.

همه ما رؤیای داشتن موی سالم را داریم. با این حال، برخی مراقبت‌های غلط و فاکتورهای دیگر می‌تواند باعث آسیب دیدن موی ما شوند. در ادامه قرار است به بررسی دلایل آسیب دیدن مو بپردازیم.

علل آسیب دیدن مو چیست؟

مورد اول؛ حالت دهنده حرارتی

همه ما به خاطر استفاده از سشوار، اتو مو یا بابلیس آن هم در دمای بسیار زیاد، مقصریم. حرارت بالا می‌تواند کوتیکول‌های مو را بالا بیاورد و به ساختار آن آسیب برساند. استفاده منظم از ابزار حالت دهنده حرارتی می‌تواند موی شما را خشک و شکننده کند.

با این حال، این به معنای این نیست که باید استفاده از ابزار حالت دهنده حرارتی را به طور کامل کنار بگذارید. همه کاری که باید بکنید، احتیاط است.

 1. از اسپری محافظ حرارتی پیش از استفاده از ابزار حالت دهنده، استفاده کنید.
 2. استفاده از ماسک مو ترمیم‌کننده یک بار در هفته
 3. فاصله دادن سشوار از مو
 4. مطمئن شدن از پایین بودن دما
 5. استفاده از دیفیوزر

مورد دوم؛ استرس

استرس فیزیکی می‌تواند باعث ریزش مو شود. عوامل استرس‌زای محیطی مثل اشعه فرابنفش، شرجی بودن هوا یا آلودگی می‌توانند باعث ریزش مو شوند. برای جلوگیری از این موضوع:

 1. موی خود را با کلاه یا روسری بپوشانید تا در برابر اشعه فرابنفش آسیب نبیند.
 2. به دنبال محصولات مراقبت از مویی بروید که ضدآفتاب دارند.
 3. از محصولات ضد شرجی استفاده کنید.
 4. از سرم آب‌رسان برای مراقبت از مو استفاده کنید.

برای پرهیز از استرس عاطفی و روحی، سراغ روانکاو بروید، یوگا کار کنید، مدیتیشن کنید و تکنیک‌های ریلکس کردن را یاد بگیرید. همچنین روتین مراقبت از موی خوبی داشته باشید.

مورد سوم؛ مواد شیمیایی

موی شکننده، زبر و خشک اغلب به خاطر استفاده زیاد از مواد شیمیایی شکل می‌گیرد. رنگ کردن مو و عوامل براق‌کننده می‌توانند به کورتکس مو نفوذ کنند و باعث ضعیف شدن ساقه‌های مو شوند. آنها موی شما را در برابر مواد شیمیایی دیگر مثل فرمالدهید یا آمونیا ضعیف می‌کنند و این‌طوری آسیب‌های شدیدتری به ساقه مو و پوست سرتان می‌رسد. با انجام کارهای زیر، جلوی این اتفاق را بگیرید:

 1. از رنگ موی طبیعی و غیرشیمیایی استفاده کنید.
 2. از رنگ کردن موی آسیب دیده بپرهیزید.
 3. استراحتی بین رنگ کردن موی خود بگذارید.
 4. کل شب را درحالی که رنگ مو گذاشته‌اید، نخوابید.
 5. با یک متخصص برای سریع‌تر به نتیجه رسیدن، مشورت کنید.
مواد شیمیایی در مراقبت از موی آسیب دیده
مواد شیمیایی در مراقبت از موی آسیب دیده

مورد چهارم؛ تنظیم pH

شامپوها و نرم‌کننده‌های مضر و دیگر محصولات مراقبت از مو می‌توانند تنظیمات PH طبیعی موی شما را به هم بریزند. همیشه از محصولاتی استفاده کنید که تنظیم‌کننده PH هستند.

مورد پنجم؛ موی خیس

موی خیس شکننده است و به راحتی می‌تواند آسیب ببیند. شانه زدن موی خیس می‌تواند باعث کشیده شدن مو و آسیب دیدن ساقه شود.

مورد ششم؛ مدل‌های محکم مو

حالت دادن مو به روش اشتباه می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی موی شما شود. مدل موهای محکم مثل گیس کردن یا دم اسبی کردن می‌تواند ریشه مو را بکشد و باعث ریزش یا آسیب‌دیدگی شود. این موضوع همچنین می‌تواند باعث کچلی تکه‌تکه در سرتان شود.

مورد هفتم؛ کمبود مواد مغذی

کمبود مواد مغذی ممکن است باعث ریزش مو شود و روی کیفیت موی شما اثر بگذارد. مصرف غذاهای غنی از پروتئین، آهن، مس، روی، اسیدهای چرب اسانس، فولیک‌اسید، آمینواسید و ویتامین‌ها برای داشتن موی سالم، بسیار ضروری است.

مورد هشتم؛ عفونت‌های قارچی

شوره، عفونت قارچی رایج پوست سر است که نتیجه میکروبی به نام مالاسزیاست. از سبوم و چربی طبیعی پوست سر شما تغذیه می‌کند و باعث تحریک و التهاب می‌شود و می‌تواند سلامت پوست سر و موی شما را به خطر بیندازد و در طولانی‌مدت باعث ریزش مو شود. استفاده از شامپوهای ضد شوره و مشورت با یک متخصص می‌تواند به شما در کنترل این شرایط کمک کند.

شکنندگی و مراقبت از موی آسیب دیده
شکنندگی و مراقبت از موی آسیب دیده

مورد نهم؛ بافت و نوع مو

موی نازک مستعد آسیب است. هنگام مرتب کردن آن حتماً به آرامی رفتار کنید و روتین مراقبت از موی درستی برای سالم نگه داشتن آن داشته باشید.

مورد دهم؛ مراقبت نامناسب از مو

از دوش آب گرم گرفتن تا خوابیدن با موی خیس، مواردی است که می‌تواند موی ما را در شرایط بدی قرار دهد. این عادت‌ها می‌توانند به موی شما آسیب بزنند پس انجامشان ندهید.

 1. گرفتن دوش آب گرم
 2. شستشوی زیاد مو
 3. ماساژ دادن یا شانه زدن محکم
 4. خوابیدن با موی خیس
 5. خوابیدن در حالی که مو پایین است.

موی آسیب دیده بسیار شکننده است. به همین خاطر نیاز به مراقبت بیشتری دارد. در ادامه قرار است ببینیم نحوه درمان موی آسیب دیده به چه صورتی است.


اگر می‌خواهید موهایی شاداب، سرحال و زیبا داشته باشید و از آسیب‌‌دیدگی آن جلوگیری کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراقبت از موی زیر را بخوانید تا با زیر و بم مراقبت از گیسوان‌تان آشنا شوید:

روتین مراقبت از مو

روتین مراقبت از مو؛ امکانی ایده آل برای حفظ موهایتان!

برای داشتن مو سالم، درخشان و همچنین پوست سری سالم و بدون خشکی، شوره یا چیزهایی از این دست، داشتن روتین مراقبت از مو به شدت توصیه می‌شود.


نحوه درمان موی آسیب دیده به چه صورتی است؟

 • موی خود را دو یا سه بار در هفته بشویید تا آن را تمیز و عاری از سلول‌های پوستی مرده، آلودگی، سبوم اضافی و شوره نگه دارید.
 • از شامپوها و نرم‌کننده بر پایه گلیسیرین استفاده کنید.
 • از نرم‌کننده عمیق مثل ماسک مو (یک بار در هفته) استفاده کنید.
 • از سرم مو استفاده کنید. این محصول می‌تواند مزایای زیادی مثل کنترل چربی، براق ساختن مو و نرم کردن آن را داشته باشد. همچنین از موی شما در برابر وز شدن و آسیب محافظت می‌کند.
 • پوست سر خود را با روغن‌های مرطوب‌کننده یک بار در هفته ماساژ دهید. این کار باعث افزایش گردش خون، تحریک رشد مو و تقویت پرپشتی مو می‌شود.
 • به طور مرتب موی خود را اصلاح کنید. این کار موخوره را از بین می‌برد و از موی شما در برابر آسیب بیشتر محافظت می‌کند.
 • از محصولاتی که حاوی گوگرد، پارابن، الکل و اسانس هستند پرهیز کنید.

همچنین می‌توانید از روش‌های خانگی برای سالم نگه داشتن موی خود استفاده کنید. برخی ماسک‌های موی خانگی با مواد مؤثره ساده می‌توانند موی شما را تغذیه و آبرسانی کنند.

روش‌های مراقبت از موی آسیب دیده در خانه چیست؟

مراقبت از موی آسیب دیده | ماسک تخم‌مرغ و آووکادو

تحقیقات نشان می‌دهد که پپتیدهای موجود در زرده تخم‌مرغ باعث رشد مو می‌شود. آووکادو نیز برای نرم ساختن مو بسیار مفید است.

مواد اولیه:

 • ۱ آووکادو رسیده و کوچک
 • ۱ تا ۲ عدد تخم‌مرغ (بسته به پرپشتی و بلندی مو)

طرز تهیه:

 1. آووکادو رسیده و تخم‌مرغ‌ها را باهم ترکیب کنید.
 2. این ترکیب را روی مو و پوست سر خود قرار دهید.
 3. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.
 4. با شامپوی ملایم سرتان را بشویید.
ماسک تخم‌مرغ و آووکادو
ماسک تخم‌مرغ و آووکادو

مراقبت از موی آسیب دیده | ماسک ماست و موز

عصاره روغن زیتون می‌تواند باعث تحریک رشد مو شود. شواهدی هم نشان می‌دهد که ماست و موز برای مرطوب ساختن مو بسیار مؤثر هستند.

مواد اولیه:

 • ۱ موز رسیده
 • ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری ماست

طرز تهیه:

 1. موز را له کرده و سپس با روغن زیتون و ماست ترکیب کنید.
 2. این ترکیب را روی مو و پوست سرتان بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.
 3. موی خود را با شامپوی ملایم بشویید.
ماسک ماست و موز
ماسک ماست و موز

مراقبت از موی آسیب دیده | سرم بذر کتان

این سرم برای آبرسانی مو بسیار خوب است.

مواد اولیه:

 • ۲ قاشق چای خوری بذر کتان
 • ۲۵۰ میلی‌لیتر آب
 • پارچه کتان

طرز تهیه:

 1. بذر کتان را در آب به مدت ۴ تا ۵ دقیقه بجوشانید.
 2. آن را از روی حرارت بردارید. البته زمانی این کار را بکنید که ترکیب سفتی به دست آمده است.
 3. با استفاده از پارچه کتان سعی کنید ترکیب را الک کنید.
 4. سرم مو را بر روی موی خود استفاده کنید.
سرم بذر کتان
سرم بذر کتان

هرگونه تغییر در وضعیت موی خود را جدی بگیرید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی روش‌های مراقبت از موی آسیب دیده پرداختیم. سعی کردیم شما را با تعریف آسیب‌دیدگی مو آشنا کنیم، درباره علل این اتفاق بنویسیم. برخی روش‌های درمانی را بررسی کنیم و دست آخر روش‌هایی خانگی را برای مراقبت از موی آسیب دیده به شما معرفی کنیم. حالا دیگر نوبت شماست که دست به کار شوید. برای خرید محصولات طبیعی مراقبت از مو می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم بزنید و از محصولات ما دیدن کنید.

اینستاگرام لیاتیم

تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید