صفحه اصلی > مد و زندگی و مراقبت از مو : کراتینه مو و بوتاکس مو چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

کراتینه مو و بوتاکس مو چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

تفاوت کراتینه و بوتاکس مو

در دنیای امروز، اگر راه‌های صاف کردن مو را در اینترنت سرچ کنید، موارد زیادی را پیش روی شما می‌گذارد. کراتینه مو، بوتاکس مو، پروتئین‌تراپی مو و… . اما کدام یک از این راه‌ها بهتر هستند، آیا همه افراد می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند؟ تفاوت‌هایشان در چیست؟ هرکدام برای کدام نوع مو مناسب است؟ ما در این مقاله از لیامگ برای شما از تفاوت کراتینه و بوتاکس مو صحبت کرده‌ایم. همراهمان باشید.

بوتاکس مو (Hair Botox) چیست؟

بوتاکس مو درمانی است که طی آن موهای شکننده را با تقویت‌ تارهای نازک و صاف کردن آن‌ها بهبود می‌بخشند. این بوتاکس با بوتاکسی که برای کارهای زیبایی استفاده می‌شود، متفاوت است. بوتاکس پوست یک داروی تزریقی است از سم بوتولینوم نوع A ساخته می‌شود و نوروتوکسینی است که با چین‌و‌چروک و میگرن مبارزه می‌کند و برای اهداف زیبایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکس مو یک درمان حالت‌دهنده عمیق است که موهای آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند و این سم را ندارد و در عوض از سرامیدها، ویتامین‌ها و روغن‌ها در آن استفاده شده است.

ترکیبات فعال موجود در بوتاکس مو

روغن خاویار

این ماده سرشار از آنتی‌اکسیدان و پروتئین است و فولیکول‌های مو را با محافظت در برابر تجزیه مداوم کلاژن و الاستین تقویت می‌کند.

ویتامین B5

این ماده موجب حفظ رطوبت در موهای شما شده و کوتیکول‌های ریشه مو شما را صاف می‌کند. علاوه‌براین، از ایجاد خشکی در پوست سر و اطراف آن پیش‌گیری می‌کند.

ویتامین E

این ماده تأثیری مشابه آنتی‌اکسیدان‌ها روی مو دارد. به حفظ رشد مو کمک می‌کند و استرس اکسیداتیو (که منجر به آسیب سلولی می‌شود) را کاهش می‌دهد.

بوتاکس مو (Hair Botox)
بوتاکس مو (Hair Botox)

کمپلکس کلاژن

این ماده حاوی آمینواسیدهایی است که پروتئین می‌سازند و ریشه موی شما را تقویت می‌کنند. به نوبه خود، می‌تواند از آسیب فولیکول مو جلوگیری کرده و منجر به رشد سالم آن شود.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو یک روش شیمیایی است که باعث تقویت تارهای مو و افزایش استحکام آن‌ها می‌شود. در این فرآیند کراتین به‌صورت مصنوعی به موها اضافه می‌شود و آن را صاف و براق و نرم می‌کند.

کراتین به‌طور طبیعی در مو، پوست و ناخن یافت می‌شود و یک پروتئین ساختاری است. همچنین این ماده را می‌توانید در برخی از محصولات مراقبتی و درمانی مو پیدا کنید.

با از بین رفتن کراتین مو، منافذی در تارهای مو ایجاد می‌شود و تارهای مو را مجعد و شکننده می‌کند. کراتین مو، پروتئین از دست رفته مو را باز می‌گرداند و تارهای مو را احیا می‌کند.

ترکیبات فعال موجود در کراتین مو

فرمالدهید

فرمالدهید پیوندهای محکمی با آمینواسیدهای موجود در کراتین برقرار کرده و باعث تثبیت کراتین روی مو می‌شود. البته اگفته شده این ماده در طولانی‌مدت می‌تواند باعث بروز سرطان شود.

روغن آرگان

این روغن رطوبت تارهای مو را تأمین کرده و از خشکی آن‌ها جلوگیری می‌کند. علاوه‌بر این از تارهای مو در مقابل نور خورشید و حرارت محافظت می‌کند.

کراتین

این ماده شادابی و درخشندگی را به تارهای مو باز می‌گرداند. موهایی که کراتین خود را از دست می‌دهند، خشک، زبر و کدر می‌شوند.

پروپیلن گلیکول

این ماده که نرم‌کننده تارهای مو است، از هدررفت آب از مو جلوگیری کرده و با صاف کردن آن شانه‌پذیری را بهبود می‌بخشد. همچنین این ماده خاصیت کشسانی مو را افزایش داده و از شکستن آن جلوگیری می‌کند.

گلیسیرین

گلیسیرین باعث ترمیم تارهای مو و بهبود تقویت آن‌ها می‌شود.علاوه‌براین، باعث افزایش درخشندگی تارهای مو شده و آن‌ها را براق‌تر و شاداب‌تر نشان می‌دهد.

تفاوت کراتینه و بوتاکس مو

درمان‌های بوتاکس و کراتینه مو هر دو به‌صورت موضعی روی موهای شما انجام می‌شوند. هر دو درمان با مواد مختلف ساخته شده‌اند که به تقویت و بازسازی موهای شما و افزایش سلامت آن‌ها کمک می‌کنند. با این حال این دو روش تقویت‌کننده مو تفاوت‌هایی باهم دارند. ما در بخش‌های زیر به بررسی تفاوت کراتینه و بوتاکس مو پرداخته‌ایم.


از دیگر روش‌های صاف کردن مو و تقویت آن، پروتئین‌تراپی مو است. مقاله زیر به شما کمک می‌کند تا به‌خوبی با این روش فوق‌العاده آشنا شوید.

زیر و بم پروتئین تراپی مو!

بسیاری از درمان‌ها برای از بین بردن خشکی و رنگ‌پریدگی مو ممکن است جواب ندهد اما پروتئین تراپی مو حتماً جواب خواهد داد. چقدر با این شیوه درمانی آشنایی دارید؟


تفاوت کراتینه و بوتاکس مو | نحوه عملکرد

نحوه عملکرد بوتاکس روی مو

  1. موهای شما شامپو زده می‌شود تا کوتیکول‌ها باز شوند و برای حالت‌دهی عمیق آماده شوند.
  2. بوتاکس مو با ماساژ محصول از ریشه تا نوک روی موهای شما اعمال می‌شود.
  3. مواد آن باید بین ۲۰ تا ۹۰ دقیقه روی موهای شما بماند تا موهایتان ویتامین‌ها را جذب کند.
  4. بسته به آرایشگرتان، مواد قبل از خشک کردن و صاف کردن، آبکشی می‌شود یا روی موهای شما باقی می ماند. هر دو روش نتایج مشابهی دارند.

نحوه عملکرد کراتین روی مو

  1. یک کرم حاوی فرمالدهید برای صاف کردن موهای شما استفاده می‌شود.
  2. موهای شما با سشوار خشک و صاف می‌شود.
  3. مواد کراتینه روی موهای شما گذاشته می‌شود.
  4. تا چند روز بعد از انجام کراتینه نمی‌توانید موهای خود را شستشو دهید.
  5. بعد از شستن موهای خود از ماسک‌های فاقد سولفات مخصوص استفاده می‌کنید.

تفاوت کراتینه و بوتاکس مو | مواد تشکیل‌دهنده

اصلی‌ترین تفاوت کراتینه و بوتاکس مو در موادی است که در هر روش استفاده می‌شود. در بوتاکس مو از مواد طبیعی برای ترمیم موهای آسیب‌دیده استفاده می‌کنند. در کراتینه مو از ماده شیمیایی فرمالدهید برای صاف کردن موها استفاده می‌شود. نتیجه هردو موهایی صاف و بدون وز است.

تفاوت کراتینه و بوتاکس مو | نوع مو

بوتاکس مو را تمامی افراد با انواع مو می‌توانند استفاده کنند و هدف آن صافی مو، برطرف کردن موخوره‌های آنو تقویت تارهای مو است.

کراتینه مو اغلب برای افرادی با موهای ضخیم و مجعد است که می‌خواهند موهایی نرم و صاف داشته باشند. کراتینه هم به تقویت مو و برطرف کردن آسیب‌های آن کمک زیادی می‌کند.

تفاوت کراتینه و بوتاکس مو | هزینه

قیمت بوتاکس مو و قیمت کراتینه بسته به نوع موهای شما و طول آن ممکن است متغیر باشد؛ اما معمولاً هزینه بوتاکس مو نسبت به کراتینه کمتر است. علاوه‌براین، کراتینه مو ممکن است فقط در یک جلسه انجام نشود و به‌همین دلیل هزینه بیشتری داشته باشد.

تفاوت کراتینه و بوتاکس مو | ماندگاری

بسته به این‌که چگونه از موهای خود مراقبت کنید، بوتاکس مو و کراتینه می‌توانند چندین ماه ماندگاری داشته باشند. ماندگاری بوتاکس مو به‌طور متوسط ​​بین ۲ تا ۴ ماه طول می‌کشد. اما در صورت مراقبت صحیح، کراتینه مو می‌تواند تا ۶ ماه ماندگاری داشته باشد!

ماندگاری کراتینه و بوتاکس مو
ماندگاری کراتینه و بوتاکس مو

تفاوت کراتینه و بوتاکس مو | عوارض جانبی

بوتاکس مو عوارض بسیار کمی دارد. بدترین عارضه جانبی‌اش این است که موهای شما تا چند روز پس از انجام آن چرب به نظر می‌رسد. حتی شستن موها هم ممکن است در از بین بردن این چربی اولیه تأثیری نداشته باشد.

متأسفانه کراتینه مو می‌تواند عوارض قابل‌توجهی داشته باشد. فرمالدهید موجود در آن که برای صاف کردن موهای شما استفاده می‌شود، به‌عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته شده است. از عوارض دیگر فرمالدهید سوزش و خارش چشم، گلو و بینی، سرفه کردن، خس خس سینه، حالت تهوع و تحریک پوست است.

تفاوت کراتینه و بوتاکس مو | نگهداری

نگهداری بوتاکس مو بسیار ساده است؛ برای حفظ اثرات آن کافیست تا از شامپوهای بدون سولفات یا کم سولفات استفاده شود. همچنین توصیه می‌شود از شست‌و‌شوی روزانه موها پرهیز کنید؛ چون ممکن است مواد آن از روی موهای شما پاک شوند.

حفظ و نگهداری کراتینه مو کمی چالش‌برانگیز است. برای اینکه به کاهش سرعت از بین رفتن آن کمک کنید، پیشنهاد می‌شود در صورت لزوم حمام کنید.(مثلآً دو تا سه بار در هفته)

همچنین خشک نگه داشتن موهای شما برای حفظ تأثیر آن الزمی است. از شنا در آب‌های کلردار یا دارای نمک خودداری کنید و با شامپو و نرم‌کننده بدون سولفات و کلرید سدیم موهای خود را شست‌و‌شو دهید.

سوالات متداول

چه کسانی نباید بوتاکس یا کراتینه مو را امتحان کنند؟

بوتاکس مو معمولاً روی موهایی که به‌طور مکرر رنگ یا صاف شده‌اند، به‌خوبی کار نمی‌کند. با این حال استفاده بیشتر از آن ممکن است تأثیراتی برای موهای شما داشته باشد.

زنان باردار به‌دلیل فرمالدهید استفاده شده کراتینه، باید از انجام آن خودداری کنند. هم‌چنین برای افراد دارای حساسیت بالا به مواد شیمیایی یا بیماران سرطانی کراتینه مو توصیه نمی‌شود.

آیا می‌توان بوتاکس یا کراتینه مو را در خانه انجام داد؟

بله! بسیاری از فروشگاه‌ها مواد کراتینه و بوتاکس مو در خانه را عرضه می‌کنند. بوتاکس مو به صورت ماسک مو، شامپو، نرم‌کننده و… عرضه می‌شود. مواد کراتینه مو معمولاً به‌صورت مجموعه ای از بطری‌ها ارائه می‌شوند. یک شامپو قبل از کراتینه، مواد کراتینه و ماسک یا نرم‌کننده مو و ترمیم‌کننده.

بوتاکس بهتر است یا کراتینه؟

به‌طورکلی، بوتاکس مو برای موهای شما بهتر است؛ زیرا از مواد شیمیایی مضر استفاده نمی‌کند و نگه‌داری آن آسان است. مواد کراتینه به‌دلیل فرمالدهید موجود می‌تواند به سلامت شما آسیب برساند و معمولاً هزینه بسیار بیشتری نسبت به درمان بوتاکس مو دارد.

بوتاکس مو و کراتینه مو هر دو روش‌های مؤثری برای صاف کردن و براق کردن مو هستند. در حالی که کراتینه نتایج طولانی مدتی را ارائه می‌دهد، بوتاکس مو به‌دلیل ترکیبات طبیعی خود آسیب کمتری به بدن شما وارد می‌کند.


یک کلیک تا آشنایی با ماسک موهای بدون سولفات تراست!

انواع ماسک های مو تراست

کلام آخر!

در سال‌های اخیر، روش‌های زیبایی برای مو محبوبیت زیادی پیدا کرده است. افراد در سراسر دنیا به‌دنبال راه‌هایی که باعث افزایش درخشندگی و لطافت مو شود، می‌گردند. در میان محبوب‌ترین‌ها، بوتاکس و کراتین بیشترین استفاده را دارند و خانم‌ها اغلب در انتخاب این دو مردد می‌شوند چون تفاوت‌شان را به‌خوبی نمی‌دانند. حالا با مطالعه این مقاله، شما با فرق بوتاکس مو و کراتینه آشنا شدید و دانستید که هرکدام چه مزیت‌هایی نسبت به یکدیگر دارند و کدام نوع برای موهای شما مناسب‌تر است.

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت لیاتیم با محصولات مراقبت از موی تراست آشنا شوید و با بهره‌مندی از آن‌ها، موهایی سالم و درخشان داشته باشید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید