جهان در حال تغییر است و انسان‌ها نیز با آن تغییر می‌کنند و ما نمی‌توانیم از این تغییر اجتناب کنیم. این تغییرات شامل حال موهایتان می شود. این‌که اکنون می‌توانید سه دور کش را به دور موهای دم اسبی خود ببندید بدون این‌که موهایتان بشکند؛ یا اینکه یک‌بار موهایتان را فر ریز کرده‌اید و حال موهایتان فرهایی درشت دارد، ثابت می‌کند که تغییر موها با افزایش سن اجتناب‌ناپذیر است. با افزایش سن سیکل رشد مو کوتاه‌تر، قطر فولیکول‌های مو کوچک‌تر و پوست سر خشک‌تر می‌شود. تمام این عوامل بر ظاهر و احساس مو تاثیر می‌گذارد. در این مقاله از لیامگ به‌طور کامل برای شما از تغییر مو با افزایش سن صحبت کردیم. کافیست تا همراهمان باشید.

چرا موهای ما با افزایش سن تغییر می‌کنند؟

به گفته یک متخصص: استرس اکسیداتیو با تخریب چرخه رشد مو و کاهش تولید پپتید بر پوست سر تاثیر می‌گذارد، که این عمل همچنین بر درخشش، صافی و لطافت الیاف مو تاثیر می گذارد. درحالیکه تغییرات هورمونی در نتیجه افزایش سن بر قطر الیاف مو تاثیر می‌گذارد و باعث نازک شدن آن می‌شود. همچنین انتظار می‌رود انواع مو و بافت‌هایی که مستعد خشکی هستند (مانند موهای فر حجیم، فر معمولی و موهای مجعد)، بیشتر در معرض خشکی قرار داشته باشند. این خشکی در نتیجه عدم توانایی بافت مو در حفظ رطوبت است؛ زیرا طراحی ژنتیکی الیاف مو منجر به این امر می شود.

از طرفی دیگر مسئله رنگ مو مطرح است. موی خاکستری اغلب اولین نشانه فیزیکی پیری مو است که افراد متوجه آن می‌شوند. هرچند برخلاف آنچه که ممکن است باور کنید، این تارهای مو یک شبه رشد نکرده‌اند.

مانند بقیه اعضای بدن، ما هم همیشه در حال تغییر هستیم. بدن ما به محض اوایل دهه ۲۰ زندگی در سطح سلولی شروع به پیر شدن می‌کند. برای مو، فرآیند پیری در زیر سطح و در فولیکول مو اتفاق می افتد؛ به خصوص ریشه یا پیاز مو.

تغییر مو با افزایش سن
تغییر مو با افزایش سن

غیرممکن است که به‌طور کامل از پیری موهای خود جلوگیری کنید؛ اما درک این‌که چرا تغییرات در بافت و رنگ را تجربه می‌کنید، می‌تواند به کند کردن روند پیری و رشد را افزایش دهد.

تغییر مو با افزایش سن | خاکستری شدن مو

همه اولین موهای خاکستری خود را به یاد می آورند، چه یک تار نقره‌ای درخشان که به جلوی موهایتان چسبیده باشد، چه یکی از دوستان به یک رشته سیمی سفید در پشت سر و بین تارهای مویتان اشاره کند.

موهای خاکستری ناشی از کاهش تولید ملانین در فولیکول مو هستند. زمانی‌که فولیکول با افزایش سن، توانایی تولید ملانین را از دست می‌دهد، موهای خاکستری آشکارتر می‌شود. عدم توانایی تولید ملانین منجر به ایجاد موهای خاکستری و سفید می شود. شما همچنین می‌توانید با جلوگیری سفید شدن زودرس تارهای مو، در حفظ سلامتی آن‌ها سهیم باشید.

کاهش آمینواسیدهای موردنیاز برای تولید ملانین، می‌تواند فاکتور دیگری باشد. آخرین پژوهشی که انجام شد، حاکی از کاهش میزان آمینواسید‌ تیروزین موردنیاز برای تولید ملانین در بدن همراه با گلوتاتیون بود، که برای مبارزه با استرس اکسیداتیو لازم است.

برای جلوگیری از سفید شدن و تغییر مو با افزایش سن چه کاری می‌توان انجام داد؟

به‌دلیل این‌که موهای خاکستری در برابر عوامل خارجی مانند آب‌وهوا و آلودگی حساس هستند، نسبت به بقیه موها می‌توانند خشک‌تر و وزتر باشند. شامپویی را انتخاب کنید که مخصوص موهای خاکستری طراحی شده باشند. این محصول موهایتان را هیدراته نگه می‌دارد و به افزایش درخشش مو کمک می‌کنند. اگر برای خاکستری شدن موهایتان آمادگی ندارید، برای پوشاندن ریشه آن‌ها از رنگ مو استفاده کنید.


اگر مشتاق هستید تا با رنگ مو و راهنمای خرید آن آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

رنگ مو

صفر تا صد رنگ مو و راهنمای خرید آن

اگر به رنگ مو علاقه دارید ولی هیچ شناختی از آن، انواع موجود در بازار آن یا نکاتی که هنگام خرید رنگ مو باید آن‌ها را مدنظر بگیرید، ندارید؛ با ما همراه باشید.


تغییر مو با افزایش سن | ریزش و نازک شدن مو

ریزش مو کاملا طبیعی است و ریزش مو در زیر دوش حمام معمولاً موضوع نگران کننده‌ای نیست، طبق گفته‌های متخصصین، ریزش ۱۰۰ عدد مو در روز طبیعی است.

با این حال، نوسانات هورمونی می‌تواند تفاوت چشمگیری ایجاد کند. سیستم‌ها و عملکردهای بدن که توسط هورمون‌ها و سیستم غدد درون ریز تنظیم می‌شوند، بیشتر عواملی را تحریک می‌کنند که منجر به کاهش و بدتر شدن سلامت پوست سر و مو در فرآیند پیری می‌شوند. تعادل ظریفی بین استروژن، پروژسترون و تستوسترون وجود دارد که بر روی پوست سر و رشد موی سالم تأثیر می‌گذارد. پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند که حتی کوچک‌ترین تغییر در این هورمون‌ها می‌تواند منجر به ریزش و از دست دادن جدی مو شود. داروهای تجویزی، رژیم/ تغذیه، محصولات مراقبتی مو و انواع شیوه‌های حالت‌دهنده مو و کمبود ویتامین و مواد معدنی و عوامل استرس‌زا می‌توانند تعادل‌های هورمونی را مختل کنند.

با توجه به اینکه هورمون‌ها در دوران یائسگی مورد تغییر و نوسان قرار می‌گیرند، موهایتان به‌دلیل عدم‌تعادل و افت استروژن و پروژسترون، در معرض ریزش قرار می‌‌گیرند. بارداری یکی دیگر از رویدادهای زندگی است، که باعث اختلال تعادل هورمون‌ها می‌شود و سپس می‌تواند منجر به ریزش مو پس از زایمان شود.

تغییرات هورمونی خانم‌ها در طول بارداری، پس از زایمان کاهش می‌یابد. هنگامی که سطح هورمون‌ها نرمال شود، موهایتان شروع به ریزش می‌کنند. اما خبر خوب این است که این پدیده به‌طورکلی موقت است و و موهای شما پس از مدتی به حالت اول خود باز خواهد گشت.

ریزش مو با افزایش سن
ریزش مو با افزایش سن

برای جلوگیری از ریزش و تغییر مو با افزایش سن چه کاری می‌توان انجام داد؟

گزینه‌های درمانی متعددی بر اساس شدت ریزش موهایتان وجود دارد و اگر در مورد از دست دادن موهایتان نگران هستید، همیشه بهترین راه مشورت با یک متخصص پوست یا تریکولوژیست دارای برد تخصصی است؛ تا برایتان درمان‌هایی را در نظر بگیرد.

اول گزینه‌های بدون نسخه وجود دارند مانند درمان‌های موضعی ماینوکسیدیل مانند روگین، مکمل‌ها و قرص‌های تقویت‌کننده مو است. کلاه لیزردرمانی هم یکی دیگر از راه‌های درمانی است که به تحریک رشد و تقویت مو کمک می‌کند.

یک متخصص درمان‌هایی را معرفی کرده که آن‌ها را فاکتورهای z (ترکیبی از چندین فاکتور رشد مو، سیتوکین‌ها، وزیکول‌های خارج سلولی، پپتیدها، پروتئین‌ها و اسید هیالورونیک) می‌نامد. این درمان به‌صورت موضعی به درمان پوست سر کمک کرده و ریزش و کم‌پشتی آن را درمان می‌کند. تزریقات پی‌ آر‌ پی از دیگر گزینه‌های رایج درمان هستند که در مطب انجام می‌شوند.

اما جراحی کاشت مو تنها راه حل دائمی برای ریزش مو است. بهتر است از همان اول از موهایتان محافظت کنید؛ زیرا مقدار محدودی از چیزهایی که می‌توانید برای پیوند جابه‌جا کنید وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از ریزش مو، استفاده از محصولات مراقبتی و داروهای درمانی است.

تغییر مو با افزایش سن | خشکی مو و تغییرات بافت آن

وقت‌گذرانی در تابستان‌ها و در زیر نور خورشید بدون استفاده از SPF یا کلاه می‌تواند علائم پیری پوست و مو را تسریع کند. پوست و مو مانند هر پارچه ظریفی است که باید به‌درستی از آن مراقبت شود، سایش و پارگی، کیفیت بافت آن‌ها را می‌تواند تعیین کند و از طرفی توانایی به خطر انداختن کیفیت آن را دارد. تارهای موی ما متفاوت نیستند، بسته به پوست سر و روتین مراقبتی موی هر فرد، تغییرات می‌تواند در طیف وسیعی رخ دهد.

علاوه بر آفتاب، آسیب‌های ناشی از انواع دستگاه‌های حرارتی حالت‌دهنده مو و مواد شیمیایی مانند رنگ کردن می‌تواند در تسریع روند پیری مو نسبت به سن طبیعی‌تان موثر باشند.

برای جلوگیری از خشکی و تغییر مو با افزایش سن چه کاری می‌توان انجام داد؟

حفظ سلامت پوست سر برای جلوگیری از تغییرات سریع بافت یک راه‌حل کلیدی است. اضافه کردن یک شیوه‌ درمانی مانند یک اسکراب یا سرم به روتین خود می‌تواند به حفظ تعادل پوست سرتان کمک کند.

اسکراب‌های پوست سر، ضمن لایه‌برداری آن، باعث آبرسانی شده و برای انواع موها و بافت‌ها طراحی شده است. سرم تقویت‌کننده مو و پوست سر محصولی است که پس از استفاده از آن، مو و پوست سر نیاز به آبکشی ندارد و پوست سر و فولیکول‌های مو را به منظور حفظ سلامتی پوست و ریشه تغذیه کرده و سپس یک شرایط مطلوبی را برای رشد مو ایجاد می‌کند.


تا داشتن موهایی درخشان و باکیفیت، تنها یک کلیک فاصله دارید.

سرم مو کراتین و آرگان تراست

کلام آخر!

حال با مطالعه این مقاله متوجه تغییر مو با افزایش سن شدیم. با درک این تغییرات راه‌کارهای بهتری برای مواجه شدن با این موضوع می‌توانیم پیدا کرده و روند پیری مو را کندتر می‌کنیم. همچنین شما می‌توانین با مراجعه به وب‌سایت لیاتیم با محصولات مراقبت از مو تراست آشنا شده و تجربه داشتن موهایی درخشان و بی‌نقص را داشته باشید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید