صفحه اصلی > مراقبت از پوست : هر مشکلی راه‌حلی دارد؛ حتی از بین بردن جای جوش!

هر مشکلی راه‌حلی دارد؛ حتی از بین بردن جای جوش!

آیا شما جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید وقتی صبح روز بعد از خواب بیدار می‌شوید، پوست تمیزتری داشته باشید؟ در این مطلب از لیامگ قرار است به معرفی روتینی مناسب برای شب بپردازیم که با رعایت آن می‌توانید با سرسیاه، سرسفید، جای جوش و التهابات به خوبی مبارزه کنید و بگذارید پوستتان در طول مدتی که خواب هستید، به بهترین شکل خود دربیاید.

فهرست مطالب

از بین بردن جای جوش | ورزش کردن

کاری کنید خون در بدنتان به گردش دربیاید. نه فقط برای سلامت کلی بلکه برای به جریان انداختن خون زیر پوست صورتتان. عرق کردن باعث می‌شود تا از منافذ سبوم بیشتری تولید شود و چنین چیزی می‌تواند باعث تحریک پوست و ایجاد آکنه شود. بعد از این که به خوبی ورزش کردید، رنگ چهره‌تان ممکن است کمی قرمزتر از معمول به نظر برسد اما با ایجاد مجدد خون اکسیژنه، پوست صورت شما به حالت سابقش برمی‌گردد و درخششی سالم‌تر و جوان‌تر به شما می‌دهد.

از بین بردن جای جوش | حمام داغ و طولانی داشته باشید!

هر عرقی که در طول ورزش روی بدنتان نشسته را از خود بشویید و بگذارید پوستتان نفس بکشد. بخار حمام کمک می‌کند تا منافذ پوستتان باز شوند. بگذارید این بخار ۴ تا ۵ دقیقه جادویش را با شما بکند، بعد صورتتان را بشویید. پاک کننده شما در این شرایط عملکرد مؤثرتری از خود نشان خواهد داد به طوری که همه باکتری‌ها و چربی اضافه موجود در منافذ پوست صورتتان را بیرون می‌کشد.

از بین بردن جای جوش | به صورتتان بخور دهید!

اگر زمان کافی برای حمام کامل ندارید یا فقط دلتان می‌خواهید بیشتر از این که حمام کنید، با بخار حمام، صورتتان را بخور دهید، کافی است مقداری آب را بجوشانید. سپس داخل کاسه‌ای بریزید. سرتان و شانه‌هایتان را با یک حوله تمیز بپوشانید. سپس با صورت به سمت آب و بخار آن بروید که دارد از کاسه بالا می‌زنید و نفس بکشید. این نزدیک‌ترین حالتی است که بدون هزینه کردن می‌توانید سونا را به خانه بیاورید.

چه وقتی حمام می‌کنید، چه بخار می‌گیرید چه هردویش، مطمئن شوید که دما خیلی بالا نباشد. این اتفاق می‌تواند پوست شما را بسوزاند.

از بین بردن جای جوش | جوش صورتتان را نترکانید!

همه جوش ها شبیه هم ساخته نشده‌اند. اگر با سرسیاه سر و کار دارید، باید نکات مربوط به از بین بردن آن را بخوانید. سرسفید بحثش متفاوت است و باید مطابق ویژگی‌هایش با آن برخورد شود.

درحالی‌که ترکاندن جوش وسوسه‌انگیز است اما می‌تواند دردسر بیشتری برایتان ایجاد کند. علاوه بر این، باعث می‌شود تا باکتری‌های بیشتری مهمان پوستتان شوند و ریسک آسیب بیشتری به پوستتان یا ایجاد آکنه را با این کار به جان خواهید خرید.

از بین بردن جای جوش | شامی مناسب برای پوست میل کنید!

رژیم غذایی ضد آکنه، یک رژیم غذایی سالم است. شامی پر از سبزیجات بخارپز یا تازه. مطمئن شوید در روز جدای از شام، ۵ یا ۷ دفعه سبزیجات میل کنید. از مصرف زیاد شکر پرهیز کنید، شکر داخل شیرینی هم حساب می‌شود. غذاهای کربوهیدرات دار مثل نان را از زنجیره غذایی خود دور کنید. پیشنهاد می‌کنیم خودتان در خانه آشپزی کنید تا مطمئن باشید در پروسه آماده شدن غذا از روغن زیاد استفاده نشده باشد. درنهایت، از لبنیات پرهیز کنید. خصوصاً برای شام.

غذای مناسب برای از بین بردن جای جوش
غذای مناسب برای از بین بردن جای جوش

از بین بردن جای جوش | آب بخورید نه الکل!

بدنتان از جمله مهم‌ترین ارگانش یعنی پوستتان را به خوبی مرطوب نگه دارید. این کار را می‌توانید با آب خوردن بسیار زیاد به خصوص بعد از ورزش کردن انجام دهید. اگر نتوانید به خوبی پوستتان را آب‌رسانی کنید، فقط تشنه نخواهید بود بلکه پوستتان نیز خشک خواهد شد. پوست خشک می‌تواند منجر به از هم پاشیدن شود. از نوشیدن الکل بپرهیزید، نه تنها آب بدنتان را می‌کشد بلکه به آکنه کمک می‌کند تا بیشتر از قبل مقاومت کنند. اما علاوه بر این، الکل تأثیر بسیار منفی‌ای روی کیفیت خواب مورد نیاز برای پوستتان دارد.

از بین بردن جای جوش | خوب بخوابید!

برای ۸ ساعت خواب، هدف‌گذاری کنید. اگر یک پنجره پیش رویتان وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم موقع خواب به آسمان نگاه کنید تا خوابتان ببرد. چند ساعتی پیش از خواب تلفن همراه، لپتاپ، تلویزیون و تبلت را کنار بگذارید. در عوض، به موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید، کتاب بخوانید یا سعی کنید، مدیتیشن کنید. اگر می‌خواهید پیش از خواب، آرامش بیشتری داشته باشید، چای بابونه میل کنید.


برای داشتن پوستی سالم و زیبا، انجام پاکسازی پوست یکی از واجبات است. برای آشنایی با آن، مقاله زیر را از دست ندهید.

پاکسازی صورت

پوست سالم، میوه‌ای است که از درخت پاکسازی صورت به دست می‌آید!

پوست صورت در طول روز در معرض آلودگی‌ها مخرب زیادی است. برای پاکسازی صورت خود، نیاز به رعایت نکاتی مهم وجود دارد. اینجا درباره این نکات برایتان خواهیم گفت.


از بین بردن جای جوش | با رطوبت ساز یا رطوبت‌گیر بخوابید.

بسته به نوع پوستتان، آب و هوا و فصل سال، خوابیدن با یک رطوبت ساز یا رطوبت‌گیر می‌تواند به پوستتان کمک کند تا در طول شب تا صبح، رطوبت خود را به تعادل برساند.

حواستان باشد هرچیزی که قرار است پوستتان را لمس کند، تمیز باشد!

ملحفه و بالشتان، حوله و دستانتان را حتماً بررسی کنید پیش از برخورد به صورتتان تمیز باشند. در غیر این صورت فقط دارید، باکتری جدیدی به پوستتان معرفی می‌کنید.

ترکیبی از مراحلی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد را آزمایش کنید تا به روتینی مناسب برای پوست خود برسید.

مرحله اول؛ پاک‌سازی پوست

مرحله دوم؛ عوامل درمان موضعی

مرحله سوم؛ مرطوب‌سازی

به خاطر داشته باشید که نتیجه گرفتن، زمان‌بر است، پس روتینی برای خود طراحی کنید و برای مدت ۴ تا ۶ هفته به آن بچسبید و صبر کنید تا نتایجش را ببینید.

مرطوب‌سازی پوست
مرطوب‌سازی پوست

همچنین چیزی که درباره روش علمی در کلاس زیست‌شناسی یاد گرفتید را به خاطر داشته باشید. وقتی روی روتینی تجدید نظر می‌کنید، تنها با تغییر یک عنصر از آن روتین، برنامه معمول خود را تغییر دهید و ببینید مشکلی که ایجاد شده از کدام است. اگر هیچ تغییری در میزان شفافیت پوست شما حاصل نشد، به روتین اصلی خود برگردید و عنصر دیگری را تغییر دهید. تنها با تغییر یک عنصر می‌توانید به مرور زمان متوجه شوید که مشکل از کجاست!

از پاک کننده و لایه‌بردار بیشتری استفاده کنید.

اگر به تازگی شروع به مبارزه با جای جوش، سرسیاه و دیگر لک‌های پوستی کرده‌اید، پس به‌سختی می‌توانید بفهمید که روتین پاک‌سازی صورت مناسب برای پوستتان چیست. یک راهنمایی این که شاید نگاه کردن به مادرتان و این که او چه کار می‌کند به شما کمک بکند. به لطف ژنتیک احتمال این که پوست چرب یا خشک مادرتان به شما منتقل شده باشد، وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از روتین مناسب مراقبت از پوست برای درمان فرورفتگی جای جوش نیز اقدام کنید.

میزان استفاده:

برای برخی از انواع پوست خشک یا حساس، شستشو با یک پاک کننده تنها یک بار در روز برای تمیز کردن پوست و به تعادل رساندن میزان چربی طبیعی پوست کافی است. برای پوست چرب و ضخیم‌تر، پاک‌سازی دو بار در روز یا حتی بیشتر بعد از ورزش یا بعد از عرق کردن، ضروری است.

پاک کننده:

سریع‌ترین روش برای از بین بردن جای جوش استفاده از پاک‌کننده‌های تراست است. مواد مؤثره طبیعی آن به‌اندازه‌ای ملایم است که برای پوست حساس اثرگذاری خوبی دارد و به خوبی می‌تواند انواع جای جوش را از بین ببرد. علاوه بر این، فرمول شب و روز آن به پوست شما همان چیزی را می‌دهد که در آن زمان نیاز دارد.


برای آشنایی بیشتر با پاک‌کننده‌های تراست، روی لینک زیر کلیک کنین.


لایه‌بردار:

بهترین پماد برای جای جوش، استفاده از پماد لایه‌بردار یا اسکراب است. اگر به دنبال درمان سریع جای جوش هستید، حتماً این گزینه را در نظر داشته باشید. اما لایه‌بردار نباید بخشی از روتین مراقبت از پوست روزانه شما باشد بلکه باید به خاطر داشته باشید که هفته‌ای دو بار از آن برای روتین مراقبت از پوست خود در شب استفاده کنید تا همه سلول‌های مرده پوست را از بین ببرید و با رنگ پریدگی نیز مبارزه کنید.

استفاده از لایه‌بردار برای از بین بردن جای جوش
استفاده از لایه‌بردار برای از بین بردن جای جوش

برای داشتن یک لایه‌بردار طبیعی و ارزان در خانه، سعی کنید یک قاشق چای خوری شکر طبیعی را با نصف قاشق چای خوری عسل خام و یک آب‌لیموی فشرده شده تازه ترکیب کنید. اگر خیلی شل است، می‌توانید شکر بیشتری اضافه کنید. به صورت خیس خود بمالید و به آرامی آن را پخش کنید. سپس صورتتان را بشویید و تمام! لایه‌برداری خانگی شما انجام شده و اکنون پوستتان بوی شیرینی می‌دهد.


تا داشتن پوستی یکدست، تنها یک کلیک فاصله دارید.

کرم لایه بردار آلفاتراست

برس پاک‌سازی صورت:

اگر می‌خواهید بهتر از لایه‌بردار عمل کنید، گزینه برس پاک‌سازی صورت موجود است که می‌توانید انواع آن را برای انواع پوست صورت پیدا کنید. می‌توانید این برس را تنظیم کرده و از آن برای پاک‌سازی استفاده کنید.


برای آشنایی با یکی از بهترین ماسک‌های لایه‌بردار با دانه‌های اسکراب، کافیست تا روی لینک زیر کلیک کنید.

ماسک لایه بردار پوست حاوی دانه های اسکراب

صرف نظر از نوع پوستتان، زیاده از حد به جان پوستتان نیفتید. حتی چرب ترین نوع پوست را هم نباید زیاد و محکم شست. پوست شما به طور طبیعی چربی تولید می‌کند و عدم وجود چربی باعث می‌شود پوستتان آسیب‌پذیر شود و احتمال خشک شدنش وجود داشته باشد. لایه‌برداری بیش از حد نیز می‌تواند باعث تحریک صورت، قرمزی یا لک‌های پوستی بشود.

از بین بردن جای جوش | سفیده تخم‌مرغ

سفیده تخم‌مرغ درست مثل اکثر عوامل درمان موضعی احتمال خشک کردن صورت در آن وجود دارد پس پیشنهاد می‌کنیم که از این روش بیش از ۳ بار در هفته استفاده نکنید. ماسک سفیده تخم‌مرغ به باز شدن منافذ، پاک‌سازی صورت و همچنین لایه‌برداری کمک می‌کند. اگر این گزینه را ترجیح می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از پاک‌سازی صورت آن را انجام دهید.

برای امتحان کردن ماسک سفیده تخم‌مرغ، یک تخم‌مرغ بردارید، یک کاسه و کمی پد پنبه‌ای آرایش. تخم‌مرغ را بشکند و بگذارید سفیده آن داخل کاسه ریخته شود و زرده آن را بریزید دور. پد را به سفیده تخم‌مرغ آغشته کرده و به صورت خود بمالید. این کار را تا زمانی انجام دهید که کل سفیده تمام شود. سپس وارد پروسه پاک‌سازی صورت شوید.

از بین بردن جای جوش | پد پاک‌سازی یا ژل سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید یکی از عوامل تائید شده برای مبارزه با آکنه است. بعد از این که صورت خود را شستید، از یک محصول حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنید. اگر به دنبال کرم برای جای جوش هستید هم باید بگوییم که این محصول در اشکال مختلفی تولید می‌شود.

از بین بردن جای جوش | ژل بنزوئیل پروکسید

بنزوئیل پروکسید یکی دیگر از عوامل فعال برای مبارزه با آکنه و جای جوش است. تفاوت آن این است که کمی شدیدتر است و می‌تواند پوست را خشک کند. پس اگر پوست حساسی دارید، سراغ سالیسیلیک اسید بروید، بهتر است. بعد از پاک‌سازی صورت، کمی از این ژل را در نواحی مختلف صورتتان که جای جوش دارد، بمالید. زیاده‌روی نکنید. مقدار کمی از ژل کافی است.

از بین بردن جای جوش | از مرطوب‌کننده پایه استفاده کنید!

از آنجایی که حین خواب قرار نیست جایی بروید، می‌توانید به جای استفاده از مرطوب‌کننده SPF دار سراغ مرطوب‌کننده‌ای سنگین و بسیار قوی پیش از خواب بروید.

از بین بردن جای جوش | از سرم یا کرم دور چشم استفاده کنید!

حتی اگر خطوط یا سیاهی دور چشم ندارید، بهتر است برای جلوگیری از علائم پیری از کرم دور چشم استفاده کنید. سعی کنید همیشه به دنبال این باشید که جوان‌تر به نظر برسید.

استفاده از کرم دور چشم
استفاده از کرم دور چشم

از بین بردن جای جوش | چفتشان کنید!

به محض این که پاک‌سازی را انجام دادید، عوامل درمان موضعی را هم به کار گرفتید و سپس مرطوب‌سازی را هم انجام دادید، حالا باید با یک لایه از آلوئه ورا هر کاری که کرده‌اید را روی پوستتان زندانی کنید. آلوئه ورا تنها مرطوب‌کننده طبیعی نیست اما می‌تواند از پوست شما شب تا صبح مراقبت کند.

از بین بردن جای جوش | به پشت بخوابید!

بگذارید پوستتان نفس بکشد. هر تلاشی که در روتین مراقبت از پوست پیش از خواب انجام داده‌اید را با قرار دادن صورتتان روی بالش از بین نبرید.

دیگر نگران جای جوش و مراقبت‌های شبانه از صورتتان نباشید!

در این مطلب از لیامگ به بررسی انواع راه‌حل‌های مناسب برای داشتن پوستی شفاف و سالم پرداختیم. همچنین گفتیم که برای از بین بردن لک‌های پوستی و جای جوش، چه جور مراقبت‌های شبانه‌ای را می‌توانید به کار بگیرید تا به هدف خود دست پیدا کنید. حالا این دیگر تصمیمش با شماست که می‌خواهید چه کار کنید. محصولات تراست در فروشگاه اینترنتی لیاتیم موجود است. کافی است سری به این فروشگاه بزنید و ببینید کدام یک از محصولات، نظرتان را جلب خواهد کرد!

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاه کاربران (6 دیدگاه)

 1. سلام وخداقوت
  چطورمیشه جنس پوست روتشخیص دادبعضی ازپوستهاتشخیص نوعش خیلی اسونه ولی بعضی مواقع دراثرکم ابی پوست ،پوست ظاهرخشکی داره درصورتی که چرب هست ودربعضی مواقع پوست دهیدراته به شدت تولیدچربی میکنه درصورتی که نوع پوست چرب نیس دراین مواقع چطورجنس پوست روبایدتشخیص داد؟

  1. بهترین راه تشخیص نوع پوست این است که صورت خود را با یک شوینده ملایم شستشو دهید و یکساعت زمان دهید بعد از یکساعت اگر در تمام نقاط پوست احساس کشیدگی و خشکی می‌کردید پوست شما خشک است اگر تمام پوست شما برق میزند پوست چرب دارید و اگر ناحیه پیشانی و بینی برق میزند پوست شما مختلط است.
   برای درک دهیدراته بودن تست نیشگون را امتحان کنید. گونه خود را نیشگون بگیرید اگر سریع به حالت اول بازگشت پوست شما آبرسانی خوبی دارد و اگر احساس کشیدگی کردید پوست دهیدراته است.
   پوست چرب در صورت دهیدراته بودن چربی بیشتری تولید می‌کند تا سد دفاعی بدن را تقویت کند. اما این اتفاق در پوست خشک نمی‌افتد.
   تست چشمی دیگر برای تشخیص پوست, تست منافذ است که پوست چرب منافذ درشت تر و واضح دارد و منافذ در پوست خشک بسیار ریز است و گاها دیده نمی شود.
   ویژگی های دیگر پوست چرب: ظاهر براق یا چرب، منافذ بسیار بزرگ یا واضح روی پوست، پوستی که ضخیم یا خشن به نظر می رسد، جوش های گاه به گاه یا مداوم و مسدود شدن منافذ و جوش های سر سیاه
   ویژگی های دیگر پوست خشک: احساس خشکی پوست، به ویژه بعد از دوش گرفتن، حمام کردن یا شنا کردن، پوستی که خشن به نظر می رسد، خارش، پوسته پوسته شدن ، یا لایه برداری مختصر تا شدید، خطوط یا ترکهای ظریف در ناحیه خشک پوست، ترک های عمیق که ممکن است خونریزی کنند.

 2. با تشکر از مقاله عالی که ارائه شده بود،در قسمتی از مقاله به استفاده بیشتر از پاک کننده و لایه بردار اشاره شده بود،ولی به این موضوع اشاره نشده بود که افرادی با جوش فعال هم میتوانند از لایه برداری استفاده کنند یا خیر؟چون به نظر میرسد که لایه برداری برای این افراد میتونه باعث بدتر شدن جوش ها بشه و اینکه در این افراد اولویت با درمان جوش هست یا جای آنها

  1. سلام دوست عزیز ❤️
   افراد با جوش فعال باید در ابتدا اقدام به درمان جوش‌های خود کنند. پس از آن که تمامی جوش‌ها به‌طور کامل درمان شد، می‌توانند زیر نظر پزشک خود از لایه‌بردار استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید