صفحه اصلی > مد و زندگی : زگیل تناسلی؛ ترسناک ولی قابل درمان!

زگیل تناسلی؛ ترسناک ولی قابل درمان!

زگیل تناسلی

مطلبِ ترسناک، تا حدی تهوع‌آور و بسیار آموزنده‌ای پیش روی شماست. تصاویر زگیل تناسلی را که احتمالا دیده‌اید، نه؟ کسی پیدا می‌شود از چنین چیزی خوشش بیاید؟ خصوصا این که روی اندام تناسلی ظاهر شود و آن وقت اوضاع را برای زندگی آدم سخت کند.

قطعا نه. نه شما و نه هیچکس دیگری را نمی‌توان پیدا کرد به درآوردن زگیل تناسلی عادت کند یا برایش تجربه راحتی باشد. به همین خاطر آمدیم مطلبی کامل و دقیق درباره این زائده نوشتیم و قرار است باهم ببینیم که چطور می‌شود از آن پیشگیری کرد؟ اصلا این زگیل تناسلی چیست و ما دقیقا با چه چیزی روبرو هستیم؟

بیایید زودتر شروع کنیم، زودتر هم از شر آن خلاص شویم. آماده‌اید؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی، زائده نرمی است که روی اندام‌های تناسلی ظاهر می‌شود. این زائده می‌تواند باعث درد، ناراحتی و خارش شود. آن را می‌توان یک عفونت مقاربتی (STI) دانست که از طریق سویه‌های کم‌خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. این سویه‌ها، HPV 6 و HPV 11 هستند و با دیگر سویه‌های پرخطری که باعث دیسپلازی دهانه رحم و سرطان ‌می‌شوند، فرق دارند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، HPV شایع‌ترین بیماری‌ در بین همه بیماری‌های مقاربتی است. همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، در برابر عوارض HPV از جمله زگیل در دستگاه تناسلی آسیب‌پذیر می‌باشند. عفونت HPV به ویژه برای زنان خطرناک است چرا که سویه‌های پرخطر آن می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم و واژن شود. درمان به موقع برای مدیریت این عفونت بسیار مهم و کلیدی است.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

این زگیل از طریق فعالیت‌های جنسی از جمله دهانی، واژنی و مقعدی منتقل می‎‌شود. ممکن است این عفونت بعد از چند هفته یا چند ماه ظاهر شود و متوجه آن شوید. زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل رویت نیست. ممکن است بسیار کوچک و رنگ آن نیز مشابه رنگ پوست شما یا تیره‌تر باشد. احتمال دارد قسمت بالای زائده شبیه گل‌کلم باشد و ممکن است هنگام لمس آن، صاف یا کمی برآمده به نظر برسد. این زائده گاهی به صورت دسته‌ای از زگیل‌ها یا فقط یک زگیل ظاهر می‌شود.

برای مردان، ممکن است زگیل تناسلی در نواحی زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • ران
 • داخل یا اطراف مقعد

در زنان، زگیل تناسلی ممکن است در نواحی زیر به وجود آید:

 • داخل واژن یا مقعد
 • خارج از واژن یا مقعد
 • روی دهانه رحم

زگیل تناسلی همچنین ممکن است روی لب‌ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد مبتلا به HPV داشته، ظاهر شود.

حتی اگر نتوانید زائده‌ها را ببینید ممکن است علائمی مانند موارد زیر را داشته باشید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش

اگر زگیل گسترش پیدا کند یا بزرگ شود، این وضعیت می‌تواند ناراحت‌کننده یا حتی دردناک باشد.

علت زگیل تناسلی
علت زگیل تناسلی

علت زگیل تناسلی چیست؟

به گفته موسسه ملی سرطان، حدود ۹۰ درصد منشا زگیل تناسلی ناشی از نوع کم خطر HPV 6,11 است. ۳۰ تا ۴۰ گونه از HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تاثیر می‌گذارند اما فقط تعداد کمی از این گونه‌ها هستند که باعث ظاهر شدن زائده بر روی پوست می‌شوند.

ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست بسیار قابل انتقال است و به همین دلیل به عنوان یک بیماری مقاربتی نیز شناخته می‌شود. درواقع، HPV به قدری شایع است که منبع معتبر CDCT می‌گوید اکثر افراد فعال از نظر جنسی در برخی مواقع به آن مبتلا می‌شوند. با این حال، ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل نمی‌شود. درواقع، در بیشتر موارد، ویروس بدون ایجاد هیچ مشکلی برای سلامتی خودبه‌خود از بین می‌رود.

زگیل‌های تناسلی معمولا توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شوند و با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، متفاوت هستند.

نحوه تشخیص زگیل تناسلی چگونه است؟

برای تشخیص زگیل تناسلی، پزشک شما احتمالا یکی از مراحل زیر را دنبال خواهد کرد:

 • پرسیدن سوالاتی درباره سابقه جنسی و سلامت شما. این سوالات شامل علائمی که تجربه کرده‌اید و این که آیا رابطه جنسی پرخطر از جمله دهانی و بدون کاندوم داشته‌اید یا نه می‌شود.
 • انجام آزمایش فیزیکی روی نواحی‌ مشکوک به زگیل. پزشک شما با مشاهده آن نواحی قادر به تشخیص خواهد بود.

آزمایش کردن

پزشک ممکن است یک محلول اسیدی ملایم به نام تست استو وایت را روی پوست شما قرار دهد تا زگیل تناسلی بیشتر نمایان شود. احتمال دارد این کار او باعث احساس سوزش خفیف شود. اگر خانم هستید، ممکن است پزشک نیاز به معاینه لگنی نیز داشته باشد چرا که زگیل می‌تواند در اعماق بدن شما ایجاد شود.

درمان زگیل تناسلی چگونه انجام می‌شود؟

درحالی که برخی زگیل‌های تناسلی به مرور زمان از بین می‌روند، خود HPV می‌تواند وارد سلول‌های پوستی شما شود. این به این معناست که شاید در طول عمر خود، مجددا زگیل تناسلی را تجربه کنید. پس مدیریت علائم بسیار مهم است چرا که قطعا دوست ندارید این ویروس را به دیگران منتقل کنید. همانطور که می‌دانید ویروس HPV می‌تواند در حالی که هیچگونه علائم مشخصی ندارد و قابل رویت نیست نیز منتقل شود.

بعضی از افراد مبتلا به به این بیماری از عنوان کردن آن خجالت می‌کشند؛ به همین دلیل به دنبال درمان آن بدون مراجعه به پزشک هستند. باید با شما روراست باشیم؛ امکان درمان زگیل تناسلی با استفاده از دارو‌های بدون نسخه وجود ندارد.

داروها

پزشک شما ممکن است برای درمان موضعی زگیل‌های تناسلی داروهای زیر را تجویز کند.

 • ایمیکیمود (آلدارا)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • تری کلرواستیک اسید یا TCA

جراحی

اگر زگیل‌های تناسلی شما به مرور از بین نرود، برای از بین بردن آن شاید به جراحی نیاز داشته باشید. پزشک همچنین می‌تواند از طریق پروسه زیر اقدام به از بین بردن زگیل تناسلی کند.

 • الکتروکوتری یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • کرایوسرجری یا انجماد زگیل
 • درمان‌های لیزری
 • برداشتن یا بریدن زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

آیا درمان خانگی زگیل تناسلی ممکن است؟

از داروهای بدون نسخه زگیل دست برای درمان زگیل تناسلی استفاده نکنید! زگیل‌های دست و اندام تناسلی به دلیل زائده‌های متفاوت HPV ایجاد می‌شوند. درمان طراحی شده برای دیگر نواحی بدن به مراتب قوی‌تر از آن درمانی است که برای اندام تناسلی استفاده می‌شود. درمان اشتباه و خودسرانه مصداق افتادن از چاله به چاه است.

گفته می‌شود برخی درمان‌های خانگی برای از بین بردن زائده‌ها مفید هستند اما شواهد کمی برای آن‎ها وجود دارد. درنتیجه همیشه پیش از به کارگیری هرگونه درمانی، با پزشک خود مشورت کنید.

فاکتورهای خطرناک زگیل تناسلی چیست؟

هر فردی که به لحاظ جنسی فعال است در خطر ابتلا به HPV قرار دارد. با این حال، زگیل تناسلی بیشتر برای کسانی شایع است که:

 • پارتنرهای متعددی داشته اند.
 • سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند.
 • زیر ۳۰ سال هستند.
 • سیگار می‌کشند.

سایر عوارض احتمالی HPV

زگیل تناسلی زائده‌ای کم ریسک از عفونت HPV است.

زائده‌های پرخطری مثل HPV 16 و HPV 18 در اکثر سرطان‌های دهانه رحم نقش دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های دهانه رحم شوند که به آن دیسپلازی نیز گفته می‌شود.

دیگر انواع HPV می‌توانند منجر به سرطان واژن شوند. سایر عوارض احتمالی HPV عبارت است از:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری
جلوگیری از زگیل تناسلی
جلوگیری از زگیل تناسلی

نحوه جلوگیری از زگیل تناسلی چگونه است؟

برای کمک به جلوگیری از زگیل تناسلی، واکسن‌ HPV، کاندوم و دیگر روش‌های جلوگیری وجود دارند:

 • گارداسیل و گارداسیل ۹ می‌توانند از زن و مرد در برابر بیشتر زائده‌های HPV که باعث زگیل می‌شوند جلوگیری کند. همچنین در جلوگیری از انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند، تاثیر بسزایی دارد.
 • افراد ۹ تا ۴۵ ساله می‌توانند این واکسن‌ها را بزنند. این واکسن‌ها بین دو تا ۳ دز هستند که بسته به سن باید بزنید. هردوی این واکسن‌ها باید پیش از این که فرد به لحاظ جنسی فعال شود، زده شود. در چنین شرایطی، بیشتر از هر وقت دیگری، موثر واقع خواهد شد.
 • استفاده از کاندوم در هر بار برقراری رابطه جنسی می‌تواند احتمال جابجایی و انتقال زگیل را کاهش دهد. چیزی که مهم قلمداد می‌شود استفاده از یک مانع فیزیکی برای انتقال است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می‌کنید در دستگاه تناسلی خود زگیل دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند بررسی کنند که آیا به این بیماری مبتلا هستید یا نه؛ و در ادامه بهترین روش درمانی را جلوی راهتان قرار می‌دهند. علاوه بر این، بسیار مهم است که با پارتنر جنسی خود در این باره صحبت کنید. شاید سخت به نظر برسد اما صحبت کردن درباره شرایط شما می‌تواند جلوی این را بگیرد که پارتنرتان به عفونت HPV و زگیل تناسلی مبتلا شود.

چطور با این شرایط کنار بیاییم؟

زگیل تناسلی عارضه‌ای کم خطر از عفونت HPV، رایج و در عین حال قابل درمان است. آن‌ها ممکن است به مرور زمان محو شوند اما پیگیری پروسه درمان برای جلوگیری از بازگشت و همچنین مشکلات دیگر، بسیار ضروری است.

پیشگیری بهتر از درمان

خب، اگر به لحاظ جنسی فعال نیستید، بهترین کار این است که همین حالا دست به کار شوید و واکسن‌هایی که بالاتر گفتیم را پیدا کنید و سپس از شر این مشکل خلاص شوید.

اگر خیلی وقت است به لحاظ جنسی فعال هستید، همچنان گزینه واکسن را باید در نظر بگیرید. علاوه بر این، حتما به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند. هرچه زودتر متوجه شرایط و مشکلات خود شوید، زودتر می‌توانید جلوی HPV و عوارض احتمالی آن که زگیل تناسلی است را بگیرید.

در این مطلب هدف اصلی ما در جریان قرار دادن شما درباره مهم‌ترین مشکلی است که حین برقراری رابطه جنسی ممکن است پیش بیاید. همیشه سعی کنید از وسایل مراقبتی استفاده کنید و به هیچ عنوان از سلامت بدن خود غافل نشوید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید