صفحه اصلی > مراقبت از پوست : مراقبت از پا؛ بیش از آنچه فکرش را بکنید، مهم است!

مراقبت از پا؛ بیش از آنچه فکرش را بکنید، مهم است!

مراقبت از پا

پای ما روزانه هزاران قدم ما را جابه‌جا می‌کند. با این حال ما آنها را داخل جوراب می‌گذاریم و جمعشان می‌کنیم و اغلب وقتی صحبت از مراقبت از خودمان مطرح باشد، پا گزینه آخری است که به ذهنمان ممکن است برسد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که ۸ نفر از ۱۰ آمریکایی دچار مشکل پا شده‌اند – از ناخن فرو رفته تا درد مزمن پا. بسته به این که مشکل پا چقدر طول بکشد می‌تواند روی کیفیت زندگی و سلامت فرد نیز تأثیر بگذارد. مثلاً اگر پا درد دارید یا حتی یک سوزش جزئی پوست دارید احتمالاً نتوانید ورزش کنید!

در اصل اگر پاهای شما عقب بیفتند، شما هم به همین وضع دچار می‌شوید.

اول از همه بیایید یک توافقی باهم بکنیم. آنها هستند که ما را سرپا نگه می‌دارند. افرادی که قادر به جابه‌جایی یا حرکت نیستند، حالا چه به دلیل اختلالی مستقیم چه غیرمستقیم در پا، دچار آسیب‌های جسمی، روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند. فقط ظاهر پا مهم نیست بلکه نحوه عملکرد آن نیز اهمیت دارد.

مراقبت از پا | لاک ناخن خود را پاک کنید!

پاک کردن لاک ناخن به شما این امکان را می‌دهد که ناخن‌های پا را به خوبی بررسی کنید و به دنبال مشکلاتی مثل اونیکومیکوزیس (قارچ ناخن) یا ناخن‌های آویزان باشید. بهتر است از لاک‌پاک‌کن بدون استون استفاده کنید. پاک‌کننده‌های حاوی استون روی ناخن بسیار خشن عمل می‌کنند و می‌توانند باعث نازک شدن ناخن شما شوند و در این صورت در طولانی مدت باعث برجستگی‌های ناخوشایند خواهند شد.

هر از چند گاهی باید به ناخن‌های پای خود استراحت بدهید. رنگ کردن دائمی ناخن‌های پا می‌تواند مراقبت از سلامت پوست پا را به خطر بیندازد و باعث تغییر رنگ ناخن شود. اگر رنگ ناخن‌ها تغییر کرد، حتماً چند هفته‌ای لاک ناخن را کنار بگذارید تا به وضعیت عادی برگردد.

پاک کردن لاک پا
پاک کردن لاک پا

مراقبت از پا | پای خود را داخل آب بگذارید!

روتین قرار دادن پا در آب به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می‌تواند معجزه کند. می‌توانید از روغن‌های اسانس در داخل آب استفاده کنید اما این کار خیلی ضروری نیست. همین قرار دادن پا در آب می‌تواند پوست‌های خشک را از بین ببرد و باعث نرمی پوست پا در ناحیه پاشنه و نوک انگشتان شود.

یکی از نکاتی که هنگام مراقبت از پوست پا باید در نظر داشته باشید این است که پا را داخل آب خیلی داغ نگذارید چرا که می‌تواند باعث خشکی پوست و شکنندگی آن شود. آب به سرعت تبخیر می‌شود و رطوبت را از لایه شاخی می‌گیرد.

از یک برس ناخن پا استفاده کنید تا در پایان خیساندن، به‌آرامی ناخن‌های پا را بشویید.

مراقبت از پا | پینه و میخچه را درمان کنید!

بعد از نرم کردن پوست در آب، از یک سنگ پا، سمباده یا سوهان برای کاهش ملایم میخچه و پینه استفاده کنید. ممکن است قبل از این که بتوانید تمام پوست سفت شده را از بین ببرید، اصلاحات مختصری انجام دهید اما مراقب باشید که پوست را بیش از حد عمیق نبرید.

برداشتن پینه می‌تواند به جلوگیری از ایجاد ترک پا کمک کند و این موضوع برای سلامت پا خوب است اما در صورت اعمال فشار بر روی بافت‌های بیش از حد نازک شده، ممکن است پوست خود را بشکافید. این نه‌تنها باعث خونریزی درد خواهد شد بلکه می‌تواند خطر عفونت را افزایش بدهد. به خاطر داشته باشید که هدف شما از بین بردن سلول‌های مرده پوست است نه بافت سالم.

مراقبت از پا | ناخن خود را کوتاه کنید!

از یک ناخن‌گیر فلزی برای کوتاه کردن ناخن خود استفاده کنید. برای جلوگیری از زیاده‌روی، ناخن پای خود را به صورت مستقیم و بسیار آرام بگیرید.

می‌توانید کوتیکول‌ها را به عقب برانید اما به هیچ عنوان آنها را کوتاه نکنید. بیشتر متخصصان پوست میگویند هیچ نکته مثبتی در کوتاه کردن کوتیکول وجود ندارد. بریدن کوتیکول نه‌تنها می‌تواند باعث افزایش ریسک خونریزی شود بلکه شرایط را برای نفوذ باکتری و قارچ نیز فراهم می‌کند.

کوتاه کردن ناخن پا
کوتاه کردن ناخن پا

مراقبت از پا | از موم استفاده کنید!

موم پارافین می‌تواند پای شما را حسابی نرم کند. گرمای موم به افزایش جریان خون کمک می‌کند و منافذ پوستی را باز می‌کند. وقتی منافذ پوست پای شما باز شود، امکان جذب رطوبت نیز آسان‌تر می‌شود.

مراقبت از پا | پای خود را ماساژ دهید و مرطوب‌سازی کنید!

برای اتمام پروسه مراقبت از پا، از یک مرطوب کننده بعد از موم پارافین استفاده کنید. بافت‌های نرم بهتر می‌توانند رطوبت را جذب کنند و باعث آبرسانی مناسب پوست می‌شوند.

باید پای خود را در هنگام استفاده از مرطوب کننده به‌آرامی ماساژ دهید و تاندون‌های مفاصل خود را به‌آرامی کش دهید. بعد از مرطوب کننده، یک جفت جوراب بپوشید یا پای خود را داخل پلاستیک بگذارید ۱ تا ۲ ساعت بماند. این کار به جذب میزان مناسبی از رطوبت کمک می‌کند. به خصوص اگر پای شما خشک و پوسته‌پوسته باشد.

راهنمای مراقبت از پا؛ به زبان ساده

 • کفش بسیار تنگ نپوشید.
 • کفش دیگران را به پا نکنید.
 • ابزار پدیکور خود را با دوستانتان به اشتراک نگذارید.
 • ناخن رنگ‌پریده خود را لاک نزنید. بگذارید نفس بکشد.
 • پینه پای خود را نبرید.
 • خودتان در خانه مشغول جراحی پا یا ناخن خود نشوید.
 • پای خود را ماساژ دهید.
 • زیر پای خود توپ تنیس بگذارید و پای خود را حرکت دهید.
 • پای خود را داخل سرکه بگذارید.

یک سؤالی که خیلی‌ها می‌پرسند این است که پوشیدن جوراب در تختخواب ایرادی ندارد؟ در جواب باید بگوییم، خیر! هیچ مشکلی ندارد که جوراب بپوشید مگر این که حسابی تنگ باشند. البته جوراب خود را باید روزانه عوض کنید.

مراقبت از پا به زبان ساده
مراقبت از پا به زبان ساده

یکی از راه‌های مراقبت از پا، انتخاب کفش مناسب است!

یک پای بسیاری از افراد نسبت به پای دیگرشان بزرگ‌تر است. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، به خاطر داشته باشید که کفشی بخرید که اندازه پای بزرگ‌ترتان باشد. اندازه بودن کفش مهم‌ترین نکته در هنگام خرید است. به این فکر نکنید که کفش باید زیبا باشد، اول از همه باید مناسب پای شما باشد.

 • شست پای شما باید به خوبی داخل کفش جا بگیرد بدون این که اذیت شود.
 • باید آن‌قدر عمق داشته باشد که انگشتان شما به نوک کفش نخورد!
 • وقتی کفش را پوشیدید، بایستید و مطمئن شوید که بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش فاصله باشد.
 • کمی با کفش خود راه بروید و مطمئن شوید هیچ‌گونه آزار و اذیتی نداشته باشد.

از بین بردن بوی بد پا چطور ممکن است؟

حمام روزانه و همچنین وقت گذاشتن برای خشک کردن پوست بین انگشتان یکی از راه‌های ساده برای جلوگیری از بوی بدن پا و عفونت‌های باکتریایی و قارچی است. اگر تمام این کارها را می‌کنید و باز هم پای شما بو می‌دهد، توصیه می‌کنیم سری به متخصص پوست بزنید.


اگر می‌‌خواهید با تاریخچه مراقبت از پا، روتین روزانه مراقبت از پا (در فصل‌های تابستان و زمستان)، راهکارهای رفع مشکلات پا و کلی اطلاعات آموزشی کاربری دیگر آشنا شوید، گوش کردن به اپیزود «سلامت پاها را فراموش نکنید!» در لیاکست را به شما پیشنهاد می‌کنیم:


مراقبت از پا در سنین مختلف

چشمان ما می‌توانند پنجره‌ای به روحمان باشند اما کف پای ما پنجره‌ای است به سلامت کل بدنمان. پا نشان‌دهنده شرایط کلی سلامت بدنمان است. ما چیزهایی مثل کاهش گردش خون، نازکی پوست، آرتروز و بسیاری از مشکلات دیگر را تجربه می‌کنیم. بیشتر این مشکلات می‌توانند خودشان را اول از همه در پا و قوزک نشان دهند.

حواستان به تغییرات، درد، تحریک و چیزهای دیگر مربوط به پا باشد. حواستان به هر چیزی که با پای شما تماس پیدا می‌کند باشد.

افراد جوان‌تر معمولاً درد و عملکرد پایشان را فدای تیپ و ظاهر می‌کنند. همان‌طور که سنشان بالا می‌رود شاهد تغییراتی در عملکرد و راحتی پایشان خواهند بود. منتظر ناراحتی و درد نباشید که به فکر سلامت پا بیفتید. به سلامت پوست پا و به طور کلی پای خود اهمیت بدهید. به هر حال این ابزار شماست برای راه رفتن و پیشرفت کردن. پس به هیچ عنوان نمی‌توانید آن را ساده بینگارید.

مراقبت از پا در سنین مختلف
مراقبت از پا در سنین مختلف

ضرورت حفظ سلامت پا؛ امکانی برای حفظ سلامت بدن!

در این مطلب از لیامگ همان‌طور که مطالعه کردید، به بررسی روش‌های مختلفی برای مراقبت از پا پرداختیم. به هر حال درباره اهمیت سلامت پا خودتان حدس‌هایی زده‌اید، اما شاید تاکنون به این شکلی که اینجا درباره‌اش نوشتیم، فکر نمی‌کردید چقدر حفظ سلامت پا می‌تواند مهم باشد. این مواردی که گفته شد را به هیچ عنوان پشت گوش نیندازید. شما که نمی‌خواهید تجربه درد و خونریزی و مشکلات قارچی و باکتریایی داشته باشید، نه؟ پس برای سلامت پا و حفظ شرایط ایده‌آلتان، تلاش کنید. ما هم کنارتان خواهیم بود.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید