اگر بخواهم مزایای لایه بردار را برایتان به صورت ساده توضیح بدهم باید بگویم تصور کنید قرار است یه صندلی چوبی قدیمی‌ را رنگ‌آمیزی کنید. اگر بدون زیرسازی فقط قوطی رنگ را باز کنید و شروع به کار کنید، نتیجه یک رنگ ناهموار خواهد بود. اما راه درست این است که ابتدا رنگ قدیمی‌ و لکه‌های کهنه را از روی صندلی بتراشید، آن را سمباده بزنید و بعد روی چوب هموار و تمیز رنگ‌آمیزی کنید.

لایه برداری پوست هم شبیه به همین کار است. لایه‌برداری مانند یک مرحله آماده سازی است که ظاهر، رنگ و درخشندگی پوست را بهبود می‌بخشد و پوست را تازه و احیا می‌کند!

به همین دلیل، در این مقاله، ما قصد داریم در مورد لایه برداری صورت، چیستی آن، ۱۰ مزیت لایه برداری، لایه برداری شیمیایی در مقایسه با لایه برداری فیزیکی، نحوه لایه برداری پوست، نحوه درست کردن لایه بردار خانگی و سوالات متداول در مورد لایه برداری صحبت کنیم. اگر مایل هستید که پوستی شاداب و صاف داشته باشید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه می‌خوانید...

لایه برداری صورت چیست؟

اگرچه اکثر مردم اهمیت تمیز نگه داشتن پوست را می‌دانند، اما برای بسیاری، مفهوم لایه برداری صورت یک مفهوم خارجی است. در حالی که تمیز کردن روزانه پوست ممکن است پوست را از آلودگی و چربی خلاص کند، اما لزوما به عنوان یک جوان کننده صورت عمل نمی‌کند یا به باز کردن منافذ پوست مانند لایه برداری کمک نمی‌کند. در ادامه ۱۰ مزیت لایه برداری را به شما خواهیم گفت:

مزایای لایه بردار | شفاف کننده پوست

از مزایای لایه بردار این است که پوستی شفاف و درخشان را به شما هدیه خواهد داد. درست است که پاکسازی می‌تواند کثیفی و چربی پوست را از بین ببرد اما لایه‌برداری پوست باعث می‌شود که پوست شفاف و درخشان شود.

پوست شفاف با استفاده از لایه بردار
پوست شفاف با استفاده از لایه بردار

مزایای لایه بردار | اثربخشی بهتر محصولات مراقبتی

زمانی که پوست خود را لایه‌برداری می‌کنید، در واقع به آن کمک می‌کنید تا بهتر و موثرتر مرطوب‌کننده را جذب کند. اما وقتی کرم مرطوب‌کننده را روی پوستی که لایه‌برداری نشده می‌مالید، فقط روی سطح پوست تاثیرگذاری دارد. اگر می‌خواهید که مرطوب‌کننده واقعا اثر کند و پوست نرم و شفافی داشته باشید باید از لایه‌بردار استفاده کنید.

مزایای لایه بردار | آماده‌سازی پوست برای آرایش

لایه برداری پوست را برای آرایش آماده می‌کند. با این کار بافت پوست یکنواخت می‌شود و آرایش اصطلاحا بهتر روی پوست می‌نشیند.

مزایای لایه بردار | باز کردن منافذ پوست

از دیگر مزایای لایه بردار این است که منافذ پوست را تمیز و باز می‌کند و آلودگی‌ها را از بین می‌برد. شاید فکر کنید که محلول‌های پاک‌کننده هم همین کار را انجام می‌دهند اما این‌طور نیست. وقتی که پوست را لایه‌برداری می‌کنید، منافذ پوست عمیقا تمیز می‌شوند.

مزایای لایه بردار | ضد پیری پوست

لایه‌برداری ضد پیری است. لایه برداری پوست را احیا می‌کند و زیبایی بدون پیری را افزایش می‌دهد.

مزایای لایه بردار | درخشان کننده پوست

لایه برداری یک درخشندگی آنی به پوست می‌بخشد. اگر قبلا هرگز پوست خود را لایه برداری نکرده‌اید، از اینکه چقدر سریع ظاهر پوست شما را بهبود می‌بخشد شگفت زده خواهید شد.

مزایای لایه بردار | جوان‌سازی پوست

لایه‌برداری باعث جوان‌سازی پوست می‌شود. برای اینکه متوجه تفاوت پوست خود شوید، از قبل و بعدِ این فرآیند عکس بگیرید. جوان و شفاف شدن پوست به وضوح مشخص است.

مزایای لایه بردار | صاف شدن پوست

لایه برداری به صاف شدن پوست کمک می‌کند. آیا تا به حال دیده‌اید که چطور سنگ‌ها را صیقل می‌دهند و در جواهرسازی از آنها استفاده می‌کنند؟ یک مثال ساده همین است. با استفاده از لایه‌بردار پوست شما صیقل داده می‌شود.

مزایای لایه بردار | آماده‌سازی پوست بدن

لایه برداری برای پوست بدن ما عالی است. همان‌طور که لایه‌برداری صورت به آماده سازی پوست برای آرایش یا مرطوب کننده کمک می‌کند، لایه برداری پوست روی بدن شما نیز به آماده سازی آن برای مرطوب سازی کمک می‌کند.

مزایای لایه بردار | بهتر برنزه شدن

لایه برداری به آماده سازی پوست برای برنزه شدن کمک می‌کند. اگر بدون لایه‌برداری کردن برنزه کنید، روی پوست خود لکه‌های کوچک و بزرگ خواهید دید. پس دفعه بعدی که تصمیم گرفتید برنزه کنید، ابتدا پوست خود را لایه‌برداری کنید.

نکته: به یاد داشته باشید که در معرض آفتاب ماندن به مدت طولانی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد و باعث پیری زودرس شود. بنابراین سعی کنید برای برنزه کردن پوست خود از آفتاب دوری کنید.

بهتر برنزه شدن با کمک لایه بردار
بهتر برنزه شدن با کمک لایه بردار

لایه برداری شیمیایی یا لایه برداری فیزیکی؟

لایه‌برداری می‌تواند چند شکل مختلف داشته باشد، اما دو روش اصلی که مورد استفاده بیشتر افراد است، لایه‌برداری شیمیایی یا فیزیکی است. بیایید دوباره به مثال رنگ صندلی که در ابتدا گفتیم برگردیم. لایه‌برداری شیمیایی یعنی با استفاده از یک محلول و ریختن آن روی رنگ صندلی، رنگ آن را پاک کنید. اما لایه‌برداری فیزیکی به این معنا است که انگار یک کاغذ سمباده بردارید و با آن رنگ کهنه صندلی را از سطح آن پاک کنید.

تفاوت اصلی بین لایه برداری شیمیایی و فیزیکی برای پوست این است که لایه برداری شیمیایی از اسیدها برای لایه‌برداری پوست استفاده می‌کند در حالی که لایه‌برداری فیزیکی از نوعی ماده یا وسیله استفاده می‌کند. این ماده می‌تواند هر چیزی باشد از غلات گرفته تا شکر و زغال چوب یا حتی یک قلم مو یا اسفنج مخصوص.

هنگام صحبت در مورد لایه برداری شیمیایی، اساساً دو طبقه بندی اصلی از لایه بردارها وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید: AHA ها و BHA ها

AHA چیست؟

AHA ها، آلفا هیدروکسی اسیدهایی هستند که به طور طبیعی در شیر، میوه‌ها و نیشکر یافت می‌شوند. آنها عمدتاً روی لایه بالایی پوست کار می‌کنند و اساساً با از بین بردن پیوندهایی که پوست را در کنار هم نگه می‌دارند لایه‌برداری می‌کنند. وقتی آنها این کار را انجام می‌دهند، پوست زیبا، شفاف و درخشان به نظر می‌رسد.

در اینجا چند نمونه از AHAهای پرکاربرد آورده شده است:

اسید گلیکولیک یک AHA است که به بازیابی ظاهری جوان و درخشان کمک می‌کند و همچنین رنگ پوست را یکدست می‌کند.

سیتریک اسید AHA دیگری است که نه تنها لایه برداری می‌کند، بلکه به سایر مواد کمک می‌کند تا در سطح بهینه خود عمل کنند.

اسید لاکتیک نیز یک AHA است. اسید لاکتیک علاوه بر توانایی در لایه برداری پوست، به یکنواخت شدن رنگ پوست نیز کمک می‌کند.

BHA چیست؟

طبقه بندی اصلی دیگر لایه‌بردارها BHA یا اسیدهای بتا هیدروکسی هستند. BHA ها که از انواع مختلف پوست به دست می‌آیند، لایه برداری می‌کنند، اما در واقع در منافذ قرار می‌گیرند و آنها را مسدود می‌کنند تا پوست جدید از طریق آن نمایان شود. آنها فقط کمی‌قوی‌تر از AHA ها هستند زیرا به لایه‌های عمیق پوست می‌رسند و خیلی تمیز لایه‌برداری می‌کنند.

اسید سالیسیلیک یک BHA رایج و بسیار موثر است که به طرز شگفت انگیزی بر روی پوست کار می‌کند، کثیفی و چربی را از منافذ بیرون می‌کشد و آن را نرم و تمیز می‌کند و برای مرطوب کننده آماده می‌کند.

البته باید توجه داشته باشید که محصولات مراقب از پوستی که حاوی سالیسیلیک اسید هستند را روزانه یک تا دو بار استفاده کنید. با همین دوز هم خیلی زود شاهد تغییرات پوست خود خواهید بود.

سرم لایه بردار تراست حاوی سالیسیلیک اسید
سرم لایه بردار تراست حاوی سالیسیلیک اسید

AHA بهتر است یا BHA؟

AHA ها و BHA ها به خوبی با هم کار می‌کنند و مطمئن می‌شوند که تمام لایه های پوست به خوبی لایه برداری شده‌اند. به همین دلیل است که شما اغلب هر دوی آنها را در محصولات مراقبت از پوست مشاهده خواهید کرد.

در نهایت، ممکن است در مورد لایه برداری شیمیایی نیز شنیده باشید که پوست را نیز لایه برداری می‌کند. این نوع از درمان در مطلب پزشک متخصص پوست انجام می‌شود و هزینه بالاتری نسبت به لایه‌بردارهای معمولی دارد. همچنین بعد از این درمان، به مدت چند روز باید از پوست مراقبت کرد.

کدام بهتر است؟ لایه برداری شیمیایی یا لایه برداری فیزیکی؟

پاسخ به این سوال بیشتر در این است که هدف شما از لایه‌برداری پوستتان چیست؟ اگر به دنبال لایه برداری سطحی هستید، لایه برداری فیزیکی می‌تواند راه‌حل مناسبی باشد اما اگر به دنبال راهی عمیق‌تر هستید که واقعا پوست را صاف کند و اجازه دهد که محصولات مراقبتی مثل مرطوب‌کننده و آبرسان به خوبی جذب پوست شوند، سراغ لایه‌برداری شیمیایی بروید. منظور مراجعه به پزشک و هزینه‌های زیاد نیست؛ همین که از محصولی با مقدار مطمئن اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک برای کمک به لایه برداری پوست استفاده کنید، کافی است.

به خاطر داشته باشید که اگرچه کلمه “اسید” ممکن است دلهره آور به نظر برسد، انواع اسیدهای مورد استفاده در لایه بردارهای شیمیایی واقعاً ملایم هستند. و به یاد داشته باشید، همیشه می‌توانید قبل از مصرف یک قسمت کوچک از پوست خود را امتحان کنید.

علاوه بر این، اگر نمی‌دانید که چطور به صورت فیزیکی پوست خود را لایه‌برداری کنید، به جای آسیب رساندن به پوستتان از همین لایه‌بردارهای شیمیایی مرسوم استفاده کنید.

چگونه از لایه بردار استفاده کنیم؟

لایه برداری پوست در خانه آسان است! بهترین راه برای آماده شدن برای لایه برداری پوست این است که مطمئن شوید که کار خود را با پوستی تمیز آغاز کرده‌اید؛ پس صورت خود را بشویید.

هنگامی‌که پوست شما تمیز شد، از یک کرم لایه‌بردار ملایم استفاده کنید. شما به ابزار خاصی نیاز ندارید فقط کرم را با انگشتان خود بمالید و مطمئن شوید که در تمام شکاف‌ها و منافذی که واقعاً کثیفی در آن‌ها جمع می‌شود از آن محصول استفاده کنید. قسمت‌هایی مانند رو و اطراف بینی، پیشانی و غیره.

سپس به بقیه روتین پوست خود بپردازید. از مزایای لایه بردار این است که پوست را پذیرای محصولات مراقبتی می‌کند. محصولاتی مانند سرم‌ها و مرطوب‌کننده‌ها وقتی روی پوست تمیز و لایه‌برداری شده استفاده می‌شوند، همیشه بسیار مؤثرتر هستند.

همچنین، مطمئن شوید که اگر از لایه‌بردار شیمیایی استفاده می‌کنید که حاوی AHA مانند اسید گلیکولیک یا BHA مثل اسید سالیسیلیک است، حتما ضدآفتاب بزنید! از آنجایی که لایه برداری شیمیایی لایه بالایی پوست را می‌شکند، پوست بیشتر مستعد آسیب‌های ناشی از استرس‌های محیطی خواهد بود. همچنین ممکن است متوجه شوید که پوست شما به مقدار بیشتری مرطوب‌کننده نیاز دارد. این واکنش پوست شما به لایه‌بردار است و مساله نگران‌کننده‌ای نیست.


برای بهره بردن از مزایای لایه بردار باید طرز استفاده صحیح آن را بدانید. در مقاله زیر با نحوه استفاده از کرم لایه بردار آشنا شوید.

استفاده از کرم لایه بردار AHA

آشنایی با نحوه استفاده از کرم لایه بردار AHA

برای استفاده از کرم لایه بردار AHA روی پوست شب‌ها مقداری از آن را روی پوست ناحیه موردنظرتان بگذارید و با حرکات چرخشی ماساژ دهید تا جذب پوست‌تان شود.


چگونه خودتان لایه بردار درست کنید؟

درست کردن لایه‌بردار خانگی در واقع بسیار آسان است. این نوع لایه‌بردارها معمولا با مواد طبیعی درست می‌شوند. با این حال برای استفاده بهتر است ابتدا یک پچ تست انجام دهید تا به مواد ماسک حساسیت نداشته باشید. در ادامه با طرز تهیه و کاربرد چند نوع لایه‌بردار خانگی آشنا می‌شویم.

اسکراب شکر

برای لایه برداری، به نوعی ماده با بافت خشن به عنوان پایه نیاز دارید. شکر یک لایه‌بردار مناسب و خوب است. به خصوص شکر خام که به اندازه کافی زبری دارد و می‌تواند پوست را شفاف و درخشان کند.

یک لایه بردار آسان، استفاده از عسل و شکر به نسبت مساوی است. درست مانند یک اسکراب بدون نسخه، اسکراب را به آرامی ‌روی پوست خود ماساژ دهید تا کثیفی و چربی از آن خارج شود. از آنجایی که برداشتن عسل از سطح پوست ممکن است کمی‌ چالش برانگیز باشد، به جای آبکشی، یک دستمال مرطوب بردارید و ماسک را به این ترتیب پاک کنید.

اسکراب جو دوسر

اگر اسکراب شکر کمی‌ بیش از حد ساینده به نظر می‌رسد، به فکر تهیه یک لایه بردار خانگی از جو باشید! تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری جو را در مخلوط کن یا غذاساز خرد کنید و با کمی‌روغن جوجوبا ترکیب کنید. اگر روغن جوجوبا ندارید، می‌توانید از انواع روغن‌های دیگر مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون استفاده کنید.

اسکراب نمک

ممکن است در بعضی از فروشگاه‌ها انواع مختلف نمک را دیده باشید. از نمک هیمالیا گرفته تا نمک کوشر، نمک دریا، فلور د سل و نمک خوراکی قدیمی. انگار گزینه‌ها بی‌پایان به نظر می‌رسند! همچنین انواع مختلف نمک را می‌توانید بنا به سلیقه خود آسیاب کنید.

برای استفاده از نمک در اسکراب، اندازه بلورهای نمک به نوع پوست و میزان آلودگی آن بستگی دارد. مثلا باید در نظر بگیرید که پوست شما ظریف، نازک و آسیب‌پذیر است یا نه. همچنین اگر منافذ پوست بسته و کثیف باشند بهتر است از بافت خشن و درشت نمک استفاده کنید. توصیه ما این است که در صورتی که از نوع پوست خود و میزان آلودگی آن اطلاع ندارید با بافت ریز نمک شروع کنید تا دچار آسیب نشوید.

برای بهره بردن از مزایای لایه بردار نمک باید ابتدا آن را طبق توضیحاتی که ارائه دادیم آسیاب کنید. هنگامی‌که به بافت دلخواهتان رسید، نمک خود را با یکی از مواد غلیظ‌ مانند روغن نارگیل یا عسل ترکیب کنید. به یاد داشته باشید که می‌توانید چند قطره اسانس را نیز در این مخلوط‌ها بپاشید تا بوی دلپذیری داشته باشد.

لایه برداری با اسکراب نمک
لایه برداری با اسکراب نمک

همچنین می‌توانید با نسبت ماده لایه‌بردار به ماده اتصال دهنده بازی کنید. به این ترتیب می‌توانید میزان قوی یا ملایم بودن ماسک خود را تنظیم کنید. مثلاً به جای اینکه به نسبت مساوی از نمک و روغن نارگیل استفاده کنید، آن را به ¼ نمک به ¾ روغن نارگیل تغییر دهید.

تنها نقطه ضعف واقعی لایه بردار خانگی این است که متأسفانه معمولاً آن‌قدرها دوام نمی‌آورد. اگرچه می‌توانید برخی از مخلوط‌ها مثل عسل و شکر را برای یک هفته یا بیشتر نگهداری کنید اما بیشتر آنها پس از مدتی خیس می‌شوند و خاصیت خود را از دست می‌دهند. حتی ممکن است کپک بزنند. بنابراین در مصرف این نوع لایه‌بردارها به این موارد دقت کنید.

معایب لایه برداری چیست؟

حالا که به صورت مفصل به مزایای لایه بردار پرداختیم، نوبت آن رسیده که از معایب آن هم بگوییم. لایه برداری ممکن است باعث تحریک پوست و ایجاد ضایعه یا لکه‌های قرمز شود. این اتفاق به چند دلیل ممکن است رخ دهد: ابتدا حرکات سخت مالشی که هنگام لایه‌برداری انجام می‌دهید می‌تواند به پوست آسیب بزند. دوم اینکه بعضی از انواع پوست ممکن است به لایه‌بردارها واکنش آلرژیک نشان دهند.

علاوه بر این، تحریک پوست می‌تواند منجر به درد در نواحی آسیب‌دیده پوست شود. این اتفاق باعث می‌شود که خودبه‌خود روند لایه‌برداری را از روتین پوست خود حذف کنید. البته پیشنهاد ما این است که لایه‌بردار خود را ملایم‌تر کنید.

به طور کلی، لایه‌برداری پوست صورت به ندرت منجر به ایجاد عوارض جانبی جدی شده است اما خطرات مشخصی همچنان در این روش وجود دارد. این خطرات شامل زخم، عفونت، تورم، تغییر در توناژ رنگی پوست و ابتلا به تبخال است. هنگام استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی قوی می‌توان با رعایت دستورالعمل‌های پزشک به طور کامل و بیان تمامی سابقه پزشکی خود به پزشک معالج، از این خطرات جلوگیری کرد.

پاسخ به سوالات متداول در مورد لایه برداری

در این بخش به سوالات متداول شما درباره مزایای لایه بردار و به طور کلی درباره لایه‌برداری پوست پاسخ داده‌ایم.

آیا لایه برداری بی خطر است؟

وقتی صحبت از لایه‌برداری به میان می‌آید، پوست هر فردی سطح تحمل خاصی برای استفاده از روش‌ها و ماسک‌های مختلف لایه‌بردار دارد. گفته می‌شود، به طور کلی، لایه‌برداری برای پوست کاملاً ایمن است. با این حال همیشه توصیه می‌شود که محصولات جدید را قبل از استفاده بر روی یک تکه از پوست آزمایش کنید. لایه برداری برای پوست نه تنها بی خطر است بلکه به حفظ سلامت و درخشندگی پوست کمک می‌کند. همچنین کمک می‌کند که پوست برای جذب رطوبت آماده شود.

پوستی درخشان با استفاده از لایه بردار
پوستی درخشان با استفاده از لایه بردار

چند بار در هفته باید لایه برداری کنم؟

برای بهره بردن از مزایای لایه بردار همین که هفته‌ای دو تا سه بار از آن استفاده کنید کفایت می‌کند. با این حال اگر پوست بسیار چربی دارید که مستعد مسدود شدن منافذ است اما لزوماً مستعد حساسیت یا تحریک ناشی از محصول نیست، می‌توانید بیشتر از این محصول استفاده کنید.

بهترین کار این است که به تدریج تعداد دفعات لایه برداری در هفته را افزایش دهید و ببینید ظاهر و احساس پوست شما چگونه است. هدف، پوستی سالم و درخشان است که آماده جذب رطوبت باشد.

آیا لایه برداری می‌تواند به پوست من آسیب برساند؟

تنها راهی که لایه‌برداری با یک لایه‌بردار فیزیکی می‌تواند به پوست شما آسیب برساند این است که با یک اسکراب که برای شما خیلی قوی است بیش از حد لایه برداری کنید یا خیلی شدید پوست خود را مالش دهید. همچنین باید دقت داشته باشید که برای استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی قوی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آیا لایه بردارهای خانگی موثر هستند؟

همه چیز بستگی به پوست شما و آنچه که برای لایه برداری استفاده می‌کنید دارد. زیرا همه لایه بردارهای خانگی برای انواع پوست خوب نیستند. اما به طور کلی، بله، لایه‌بردارهایی که در خانه درست می‌کنید بسیار موثر هستند. فقط باید توجه داشته باشید که، بیشتر آنها باید نسبتاً سریع استفاده شوند، در غیر این صورت ممکن است کپک یا باکتری در آنها ایجاد شوند یا قدرت خود را از دست بدهند؛ حتی اگر به خوبی حفظ شوند.

تفاوت بین لایه برداری شیمیایی و لایه برداری فیزیکی چیست؟

لایه‌برداری فیزیکی زمانی است که از یک ماده یا ابزاری برای لایه‌برداری پوست خود استفاده می‌کنید؛ مثلاً یک اسکراب یا یک برس صورت. لایه برداری شیمیایی زمانی است که از اسیدی مانند اسید گلیکولیک برای لایه‌برداری پوست استفاده می‌کنید.


تنها یک کلیک تا پوستی شفاف فاصله دارید.

trust-aha-serum

چگونه می‌توانم به طور طبیعی لایه برداری کنم؟

اگر مایل هستید به صورت طبیعی و ملایم پوست خود را لایه‌برداری کنید، از صابون توت‌فرنگی تراست یا صابون زغال تراست استفاده کنید.

آیا می‌توانم با دستمال مرطوب لایه برداری کنم؟

هر ابزاری با درجه کمی از ‌زبری احتمالا به لایه برداری پوست شما کمک می‌کند. اما برای اینکه واقعاً کثیفی و چربی از بین برود و درخشندگی پوست خود را بازیابی کنید، توصیه می‌کنیم از محصولی استفاده کنید که به درستی لایه‌برداری می‌کند. اگر به دنبال محصول حرفه‌ای‌تری هستید از پن، کرم یا سرم لایه‌بردار تراست کمک بگیرید.

چرا باید صورتم را لایه برداری کنم؟

لایه برداری پوست نه تنها ظاهر پوست زیبا را تجدید و آن را روشن‌تر و تمیزتر می‌کند، بلکه به جذب بهتر محصولات مراقبتی نیز کمک می‌کند. حتی اگر روزی دوبار از محلول‌های پاک‌کننده استفاده می‌کنید، باز هم این امکان وجود دارد که روی سطح پوست شما سلول‌های مرده تجمع کرده باشند. این ضایعات باقی‌مانده، منافذ پوست را می‌بندد، جذب سرم و کرم را سخت می‌کند و در نهایت ظاهری کدر به پوست می‌دهد.

بنابراین دفعات بعدی که به حذف لایه‌برداری از روتین پوست خود فکر کردید، به یاد مثال آن صندلی قدیمی با رنگ‌های نصفه نیمه و قدیمی بیوفتید. صندلی با رنگ پوسته پوسته و قدیمی یا صندلی با رنگ یکدست و براق؟! انتخاب با شماست.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید