صفحه اصلی > مد و زندگی : روش زاویه سازی و فرم دهی فک با تزریق ژل

روش زاویه سازی و فرم دهی فک با تزریق ژل

بسیاری از متخصصان معتقدند که استفاده از بوتاکس یا سایر درمان‌ها در بهبود ظاهر افراد تاثیر مثبتی می‌گذارد. استفاده از انواع پرکننده‌ها برای ایجاد زاویه در صورت مفید است. مادلینگ چهره که همان زاویه سازی صورت با ژل یا فیلر است به افراد کمک می‌کند تا به نواحی مختلف صورت خود حجم بیشتری داده و برخی از نقص‌های ظاهری را از بین ببرند.

منظور از زاویه سازی صورت با ژل چیست؟

زاویه سازی صورت با ژل یا فیلرها از مهم‌ترین عمل‌های ترمیمی-زیبایی صورت است که تاثیر زیادی بر بهبود چهره افراد دارد. فیلرها مواد ژل مانندی هستند که برای بازگرداندن حجم، صاف کردن خطوط و رفع چین و چروک به زیر پوست تزریق می‌شوند. پرکننده‌های پوستی دارای محبوبیت زیادی هستند. سادگی استفاده از آن‌ها و تاثیرگذاری بلندمدت‌شان موجب شده تا شاهد استفاده گسترده از ژل‌ها در روند جوان‌سازی پوست باشیم.

 یک متخصص زیبایی در دپارتمان جراحی پلاستیک می‌گوید:

پرکننده‌های مختلف، خط فک و چانه را مشخص می‌کنند و به قسمت پایین صورت ساختار مناسب‌تری می‌دهند. به‌طور معمول از پرکننده‌های تزریقی برای بهبود شکل فک استفاده می‌شود.

این متخصص همچنین توضیح می‌دهد که:

معمولا از پرکننده‌های قوی که متراکم‌تر هستند برای درمان خط فک استفاده می‌شود. زاویه سازی صورت با فیلر که دارای ساختاری قدرتمندتر بوده و شبیه استخوان‌اند کمک زیادی به دوام آن می‌کند.

تزریق ژل به صورت یا فیلر مانند استفاده از رژ لب قرمز یا خمیردندان‌های سفیدکننده است که موجب فریب چشم افراد می‌شود.

همینطور گفته می‌شود که:

اگر تمایز بیشتری بین صورت و گردن داشته باشید، گردن و خط فک شما مشخص‌تر به‌نظر خواهد رسید. فیلر چیزی است که جایگزین استخوان می‌شود و ظاهر باریک‌تری به صورت می‌دهد؛ به همین دلیل برای زاویه سازی صورت گرد گزینه مناسبی خواهد بود.

زاویه سازی صورت با ژل چیست؟
زاویه سازی صورت با ژل چیست؟

فواید زاویه سازی صورت با ژل یا فیلر

تزریق ژل به صورت مزایایی به همراه دارد که از جمله آن می‌توان موارد زیر را مثال زد:

 1. قابلیت برگشت‌پذیری: اگر به هر دلیلی علاقه‌ای به مدل جدید زاویه سازی صورت با ژل نداشته باشید، امکان برگشت آن به حالت عادی وجود دارد؛
 2. رفع چین و چروک: ژل‌ها به ‌سادگی زاویه مورد نظر را در فک ایجاد کرده و هم‌زمان چین و چروک را هم برطرف می‌کنند؛
 3. مقرون‌به صرفه‌بودن: هزینه زاویه سازی صورت با ژل به نسبت سایر روش‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه است؛
 4. بهبود اندازه و تقارن فک: به کمک ژل، اندازه فک و تقارن آن به آسانی قابل تنظیم و شکل‌دهی است؛
 5. افزایش حجم: فیلرها حجم فک را افزایش داده و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر روش‌های درمانی دارند؛
 6. خط فک باریک: فیلر با ایجاد خط باریکی در فک، زاویه سازی صورت را به شکل ملموسی نشان می‌دهد.

متخصص زیبایی ما همچنین توضیح می‌دهد:

به‌طور کلی پرکننده خط فک صورت را متعادل می‌کند و چانه‌ها را به حداقل سایز خود می‌رساند. این شیوه فک پایین و چانه را کوچک می‌کند. با افزودن ساختارهایی به قسمت پایین صورت، می‌توان با افزودن برجستگی به خط فک و چانه، مشکل چانه دوتایی را به حداقل رساند.

احتیاطات لازم در زمان زاویه سازی فک و صورت

قبل از استفاده از انواع پرکننده‌های فک در مراکز درمانی باید از عواملی که کبودی را افزایش می‌دهند دوری کنید؛ ۱۰ روز قبل از درمان باید از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و NSAID اجتناب کرد. روغن ماهی و ویتامین E  نیز منجر به کبودی بیشتر می‌شود. همچنین برای جلوگیری از کبودی حتماً مصرف الکل را کنار بگذارید.

برای موفقیت آمیز بودن نتیجه زاویه سازی صورت با ژل باید به نکات زیر توجه کرد:

 1. آب به مقدار کافی بنوشید تا رطوبت صورت حفظ شود؛
 2. بعد از تزریق ژل به صورت، رو به بالا بخوابید تا به عضلات فشار وارد نشود؛
 3. به مدت حداقل یک هفته آرایش صورت را کنار بگذارید؛
 4. تا مدت ۲۴ساعت صورت را شستشو ندهید و از ماساژ شدید عضلات جلوگیری کنید؛
 5. از کمپرس آب سرد یا یخ برای کاهش تورم و درد استفاده کنید؛
 6. به مدت ۲ هفته حرکات شدید ورزشی انجام ندهید؛
 7. به استخر، سونا و جکوزی نروید؛
 8. پوست صورت را در معرض سرمای شدید هوا قرار ندهید.
احتیاطات لازم در زمان زاویه سازی فک و صورت
احتیاطات لازم در زمان زاویه سازی فک و صورت

انتظارات افراد از زاویه سازی صورت

بهترین دکتر برای زاویه سازی صورت با ویزیت فرد متقاضی به بررسی چهره و وضعیت خط فک و گونه‌ها می‌پردازد. پزشک برای زاویه سازی صورت با ژل یا فیلر به بیماران توضیحات کاملی ارائه می‌کند تا آن‌ها درک بهتری از ساختار طبیعی صورت داشته باشند و به انتخاب فیلر مناسب بپردازد.

در زنان آسیایی کاهش حجم چندان مشکل‌ساز نیست، اما ممکن است تراکم استخوان زودتر از دست برود. به همین دلیل بهتر است که از یک پر کننده سفت برای شبیه‌سازی استخوان فک استفاده شود. تزریق ژل به صورت هنگامی که در امتداد خط فک قرار می‌گیرد به دلیل ساختاری که اضافه می‌کند این تصور را ایجاد می‌کند که فک باریک‌تر شده است.

مدت زمان جراحی زاویه سازی صورت با ژل

فرایند تزریق ژل به صورت، زیاد خوشایند نیست. بسیاری از بیماران آن را حسی عجیب و ناراحت‌کننده می‌دانند. ژل از زیر پوست عبور می‌کند و احساسی مانند فشار بتن خیس در زیر فک به‌وجود می‌آورد. البته متخصص زیبایی توضیح می‌دهد که اگر از درد ناشی از زاویه سازی صورت ترس دارید، امکان استفاده از کرم بی‌حسی موضعی قبل از عمل وجود دارد. 

خوشبختانه زمان تزریق ژل بسیار کوتاه است و به سرعت پایان می‌یابد. بعد از عمل جراحی، وقتی بیمار در آینه نگاه می‌کند ابتدا متوجه تفاوت چندانی نمی‌شود، اما در مدت زمان کوتاهی نتیجه زاویه‌سازی نمایان می‌شود. ممکن است در ابتدا صورت کمی متورم شود ولی با رعایت مراقبت‌های بهداشتی وضعیت فک و صورت تغییر خواهد کرد. بعد از گذشت یک هفته بیمار متوجه تغییراتی خواهد شد که زاویه سازی صورت با فیلر در ظاهر او ایجاد کرده است.

جایگزین‌های زاویه سازی صورت با ژل

همیشه برای زاویه دادن به فک به سراغ پرکننده‌های تزریقی و ژل‌ها نمی‌رویم. در برخی از موارد برای بازسازی صورت از مواد دیگری نظیر نوروتوکسین‌ها (مانند بوتاکس) برای طراحی چهره استفاده می‌شود.

متخصص زیبایی در اینباره توضیح می‌دهد:

در برخی از افرادی که خط فک به شکل مشخصی وجود ندارد، مشکل از کشیده شدن عضله گردن به سمت پایین ایجاد می‌شود. با قرار دادن بوتاکس در گردن و کشیدن عضله گردن به سمت بالا و داخل، خط فک مشخص خواهد شد.
تقویت عضله گردن با تزریق بوتاکس کمک زیادی به ظاهر صورت افراد می‌کند. برای زنان، ۵۰ تا ۷۰ واحد بوتاکس و برای مردان نیز بین ۷۰ تا ۸۰ واحد بوتاکس تزریق می‌شود. این وظیفه پزشک متخصص است که بهترین شیوه را تشخیص دهد. در برخی از موارد پزشکان به جای زاویه سازی با ژل  به سراغ تزریق بوتاکس می‌روند. به صورت کلی انتخاب روش به تشخیص پزشک مربوط می‌شود. به این معنی که متخصص باید در مطب با ارزیابی شرایط، تصمیم بگیرد که آیا استفاده از بوتاکس برای تقویت عضلات گردن موثر است یا خیر؟

در برخی از افراد، تزریق بوتاکس و تزریق ژل به صورت هم‌زمان انجام می‌شود؛ چرا که زاویه سازی صورت با ژل به تقویت استخوان فک کمک می‌کند و به‌طور کلی خط فک را قوی می‌کند. از سویی دیگر، بوتاکس به تقویت عضله نیز کمک خواهد کرد.

برای زاویه سازی صورت گزینه‌های تهاجمی‌تری هم وجود دارد؛ استفاده از ایمپلنت‌های چانه یا ایمپلنت‌های فک گزینه‌های جایگزین مناسبی هستند که به جراحی نیاز دارند. همچنین از روش‌های غیرجراحی مانند اولتراپی که در آن با یک التراسوند افتادگی پوست برطرف می‌شود نیز توسط پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشکان از لیفت گردن و لیپوساکشن برای سفت کردن و مشخص کردن خط فک استفاده می‌کنند.

جایگزین‌های زاویه سازی صورت با ژل
جایگزین‌های زاویه سازی صورت با ژل

عوارض جانبی زاویه سازی صورت با فیلر

مانند هر پرکننده دیگری، ژل‌ها هم کبودی، تورم و انسداد عروق را به همراه می‌آورند. مثل همیشه با انتخاب بهترین دکتر برای زاویه سازی صورت، خطر عوارض جانبی کاهش پیدا خواهد کرد. همیشه تزریق باید توسط متخصصان حرفه‌ای و در مراکز مجاز انجام شود. زاویه سازی صورت با ژل یک شیوه مناسب، سریع و مقرون‌به‌صرفه است. اما اگر از ژل‌هایی با برند نامعتبر استفاده شود یا متخصص از تجربه کافی برای تزریق برخوردار نباشد، شاهد عوارضی خواهیم بود.

برخی از عوارض شایع تزریق فیلرها عبارتند از:

۱- بروز کبودی، ورم و درد:

ژل‌های تزریق شده به فک و گونه کمی کبودی، ورم و درد ایجاد می‌کنند. این ورم و درد باید بعد از ۲۴ ساعت کاهش پیدا کرده و برطرف شود. اگر بعد از گذشت ۴۸ ساعت ورم در حال شدت یافتن بود حتماً با پزشک خود مشورت کرده و برای بررسی‌های بیشتر به کلینیک مراجعه کنید.

۲- نامتقارن شدن صورت:

در تزریق ژل به صورت استفاده از یک تکنیک مناسب اهمیت زیادی دارد. اگر به هر دلیلی ژل در محل مناسبی تزریق نشود یا محل تزریق در دو طرف فک متفاوت باشد، احتمال نامتقارن شدن صورت وجود دارد.

۳- عفونت:

در موارد محدودی تزریق ژل به صورت موجب ایجاد عفونت می‌شود. اگر سابقه حساسیت به مواد خاصی را دارید حتماً قبل از تزریق موضوع را به اطلاع متخصص برسانید تا در انتخاب فیلر دقت کافی صورت گیرد. حساسیت‌های پوستی ممکن است موجب خون مردگی شوند.

۴- عدم استحکام کافی:

عضلات صورت در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند. زاویه سازی صورت با ژل ممکن است در برخی از مواقع دوام کافی را نداشته باشند و نیاز به جلسات ترمیمی وجود داشته باشد. در افرادی که نیاز به حجم زیادی از آن برای ایجاد زاویه مناسب دارند، هزینه زاویه سازی صورت به شدت افزایش پیدا می‌کند.

عوارض جانبی زاویه سازی صورت با فیلر
عوارض جانبی زاویه سازی صورت با فیلر

هزینه زاویه سازی صورت و فک

هزینه تزریق ژل به عوامل مختلفی بستگی دارد. هزینه‌های زاویه سازی صورت با ژل به عواملی مانند مکان، میزان تجربه پزشک و البته تعداد سرنگ مورد نیاز برای به‌دست آوردن ظاهر دلخواه بستگی دارد.

به عنوان مثال برای اینکه خط فک به شکل مناسب برسد نیاز به مواد زیادی برای تزریق هست. گاهی اوقات به ۳ یا ۴ سرنگ یا حتی فیلرهای بیشتری نیاز می‌شود که تمامی این‌ها در هزینه نهایی موثر هستند.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل به صورت

زاویه سازی صورت با ژل مانند هر عمل زیبایی دیگر پوست برای دستیابی به بهترین نتیجه نیاز به مراقبت‌هایی دارد. قبل از هرکاری از متخصص پوست دربارۀ مراقبت‌های بهداشتی بعد از تزریق ژل اطلاعات لازم را بگیرید. اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که برای کاهش کبودی، از فعالیت بدنی شدید در چند روز اول پس از تزریق ژل جلوگیری کنید.

نکته مهم دربارۀ پرکننده‌های صورت و فیلرها این است که نتیجه مناسبی دارند. فیلر یک تا دو سال دوام می‌آورد؛ این در حالی است که بوتاکس گردن به‌طور کلی تا سه ماه دوام می‌آورد. زاویه سازی با ژل به خوبی عضلات گردن را تقویت کرده و فرد متقاضی نیازی به مراجعه چندین دفعه‌ای به کلینیک نخواهد داشت.

سن مناسب برای تزریق ژل به صورت

برای استفاده از این شیوه محدودیت سنی وجود ندارد. اما به‌طور معمول بعد از پایان دوره جوانی و زمانی که صورت شکل خود را به‌دست آورده باشد از ژل برای زاویه‌دار کردن صورت استفاده می‌کنند. استفاده از ژل در دوران میانسالی علاوه‌بر ایجاد زاویه، چین و چروک را هم برطرف می‌کند.

زاویه سازی صورت را به تاخیر نیندازید!

هر زمانی که در ناحیه فک احساس کاهش حجم کردید برای زاویه سازی فک و صورت یا همان مادلینگ صورت با ژل اقدام کنید. تعیین نوع ژل، مقدار ژل و نواحی صورت که باید ژل در آن تزریق شود بر عهده پزشک متخصص است. در جلسات مشاوره، پزشکان با ارزیابی شرایط، هزینه و شیوه درمانی را به اطلاع متقاضی می‌رسانند.​ چه برای زاویه سازی صوزت گرد و چه برای زاویه سازی صورت کشیده و لاغر خیلی زود تصمیم بگیرید و اقدام کنید. اگر تاکون تجربه زاویه سازی را داشته‌اید ما از تجربیات شما استقبال خواهیم کرد. تجربیات خود را در قسمت کامنت‌های همین پست با ما در میان بگذارید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید