صفحه اصلی > مد و زندگی : آموزش کاربردی یوگای صورت در خانه!

آموزش کاربردی یوگای صورت در خانه!

یوگای صورت

با بالا رفتن سن، خط و خطوط تمام ناحیه صورت به‌خصوص گردن، دور چشم، دور لب و پیشانی شروع به نمایان شدن می‌کنند. این خطوط معمولا موجب نارضایتی افراد می‌شود. بعضی به دلایل شخصی و بعضی هم به خاطر هزینه‌های بالای فیلر و بوتاکس، به دنبال روشی طبیعی اما کارساز و مطمئن برای از بین بردن چروک‌های صورت خود هستند. ما یوگای صورت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

یوگای صورت تمام خطوط ریز و چین و چروک را از بین برده و حتی در جهت لیفتینگ صورت به شما کمک می‌کند. کافی است روزانه مدت زمان کوتاهی را به یوگای صورت اختصاص دهید تا در اسرع وقت شاهد معجزه آن باشید. تمام میان‌سال‌ها در سراسر دنیا، طرف‌دار پر و پا قرص یوگای صورت هستند و از تأثیرات مثبت آن هرگز غافل نمی‌شوند. ما در اینجا به چند مورد یوگای صورت کاربردی اشاره خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

حرکات یوگای صورت

یوگای صورت می‌تواند عضلات شما را تقویت کند تا پوستی سفت و درخشان داشته باشید. می‌دانستید که می‌توانید عضلات صورت خود را کشیده کنید؟ بسیاری از افرادی که در تلاش‌اند پوست خود را جوان نگه دارند، به تمرین یوگای صورت روزانه اعتقاد قلبی دارند. همان‌طورکه یک دور اسکات می‌تواند عضلات باسن را تقویت کند، یوگای صورت روی عضلات صورت تاثیر می‌گذارد و آنها را سفت و جوان نگه می‌دارد.

به‌علاوه، ورزش می‌تواند به شما پوستی سالم و درخشان بدهد. درخششی که قابل رویت است. خیلی خوب به نظر می‌رسد که نمی‌توان از آن گذشت. به همین دلیل است که ما در این مقاله از تجربیات فومیکو تاکاتسو، مربی یوگای صورت و بنیان‌گذار روش یوگای صورت، استفاده کردیم تا تمام جزئیات تمرین صورت به علاوه، چند ژست مناسب برای مبتدیان را به شما آموزش دهیم.

تعریف یوگای صورت

به بیان ساده، یوگای صورت مجموعه‌ای از تمرینات صورت است که در آن عمداً عضلات صورت خود را ایزوله و تقویت می‌کنید. ما ماهیچه‌های ظریفی در صورت خود داریم که ممکن است حتی به آنها فکر هم نکنیم. به عنوان مثال، ناحیه چشم خود را در نظر بگیرید. بیش از ۱۰ ماهیچه در اطراف چشمان ما وجود دارد که دائماً در حال خم شدن، لبخند زدن و ابراز احساس هستند. صورت، درست مانند بدن، ماهیچه‌هایی دارد. پس چرا آن ماهیچه‌ها را ایزوله و تقویت نکنید تا بتوانید نتیجه بگیرید؟ البته شما هر روز صورت خود را حرکت می‌دهید. مانند یک جریان یوگا، شما بر روی ماهیچه‌های خاصی تمرکز می‌کنید و درحالی‌که حرکت را جدا کرده، آنها را تقویت می‌کنید. بسیاری از ماهیچه‌ها همگی به هم متصل هستند. فقط باید بدانید از کدام ماهیچه‌ها استفاده می‌کنید و چگونه می‌خواهید عضلات خود را به روش خاصی حرکت دهید.

یوگای صورت ساده
یوگای صورت ساده

مزایای یوگای صورت

مزیت اصلی یوگای صورت، تأثیر آن بر ظاهر پوست است. یعنی سفت کردن پوست و سالم نگه داشتن آن! با تحریک جریان خون در صورت، گردش خون می‌تواند تولید کلاژن را تحریک کند و ظاهر خطوط و چین و چروک‌ها را به تأخیر اندازد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ حتی نشان داد که ورزش روزانه می‌تواند علائم پیری صورت را کاهش دهد، به‌خصوص در گونه‌های فوقانی و پایینی این بهبود قابل مشاهده است.

ممکن است فکر کنید آیا حرکت مداوم صورت باعث ایجاد این چین و چروک‌ها می‌شود؟ بله درست است. احساسات ما که روزانه در صورتمان نمایان می‌شود، به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک در صورت ما می‌شود. مثلا وقتی عادت کنیم که اخم داشته باشیم، به مرور یک خط اخم عمیق خواهیم داشت. اما با تقویت عضلات صورت، می‌توانید گردش خون را در پوست بالا ببرید و در واقع به سفت شدن آن ناحیه کمک کنید. شما هیچ چین و چروک ناخواسته‌ای ایجاد نمی‌کنید زیرا حرکت صورت خود را کنترل می‌کنید.

حرکات ناخودآگاه

این تمرین به شما کمک می‌کند تا از آن حرکات ناخودآگاهی که ممکن است فکر نشده اتفاق بیوفتد آگاه شوید. مثلاً اینکه در حالی که اخم کردید روی میز خود خم شوید. با این تمرینات از حرکات خود آگاه می‌شوید و به مرور از آنها اجتناب می‌کنید. ۲۰٪ از فواید خود ورزش است، اما ۸۰٪ از نتایج حاصل از این واقعیت است که شما در طول روز به حالات صورت خود توجه می‌کنید. مثلا صاف می‌نشینید و شانه‌های خود را صاف نگه می‌دارید یا پوست پیشانی خود را می‌کشید.

نحوه انجام یوگای صورت

دو بار در روز یوگای صورت را تمرین کنید. یک بار در صبح برای بیدار کردن ماهیچه‌های صورت خود و دوباره قبل از خواب تا تمام تنشی که در طول روز انباشته شده‌اید از بین برود. این روند می‌تواند به اندازه پنج دقیقه باشد.

از نظر تعداد ژست در هر جلسه، چهار تا پنج حرکت هر کدام برای ۳۰ ثانیه نتیجه دلخواه می‌دهند. تنها چیزی که نیاز دارید یک گرم کردن سریع است، سپس می‌توانید روی عضلات خاصی که می‌خواهید هدف قرار دهید تمرکز کنید.


ماساژ صورت یکی از بهترین روش‌ها برای جوان‌سازی و آرامش پوست و ماهیچه‌های صورت است. در مقاله زیر با هفت مرحله ماساژ صورت در خانه آشنا شوید.

ماساژ صورت

۷ مرحله ماساژ صورت در منزل+ آموزش تصویری

ماساژ صورت تاثیر زیادی در رفع خستگی و از بین بردن چین و چروک‌های پوست دارد. برای یادگیری مراحل انجام یک ماساژ ساده در خانه با ما همراه باشید.


خطرات احتمالی برای مبتدیان

مسلما در ابتدا سخت است. حتی ممکن است متوجه شوید که به طور ناخواسته نفس خود را حبس می‌کنید یا درحالی‌که یک ژست گرفته‌اید تنش دارید. ازآنجایی‌که ماهیچه‌های صورت بسیار کوچک و ظریف هستند، جداسازی و فعال‌کردن ماهیچه‌ای که می‌خواهید هدف قرار دهید دشوار است. به همین دلیل است که مبتدیان ممکن است بخواهند ابتدا عضلات بزرگ‌تر مانند ناحیه گردن و پیشانی را قبل از رفتن به مکان‌های ظریف‌تری مانند چشم‌ها، تقویت کنند. در ابتدا دشوار است، اما وقتی به حرکت عادت کنید، کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد.

۵ حرکت یوگای ساده برای مبتدیان

 ابتدا با ماهیچه‌های بزرگ‌تر شروع می‌کنیم، سپس به قسمت‌های ظریف‌تر مانند چشم‌ها و دهان می‌رویم. در طول هر ژست، مطمئن شوید که وضعیت خود را صاف و قفسه سینه خود را باز نگه دارید و به نفس کشیدن ادامه دهید.

یوگای صورت | گرم کردن صورت

 • فک خود را رها کنید انگار در حال خمیازه کشیدن هستید، حالتی که در ناحیه گونه ایجاد می‌شود را حس کنید.
 • بدون حرکت دادن پیشانی، نگاه خود را از حالت مستقیم به سمت بالا حرکت دهید.
 • به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید، به یاد داشته باشید که در تمام مدت نفس بکشید.
 • دو بار در مجموع ۳۰ ثانیه تکرار کنید.

یوگای صورت | یوگای صورت برای گردن

این حالت تنش را از بین می‌برد و ناحیه گردن را تقویت می‌کند. گردن و فک توسط عضله پلاتیسما به هم متصل می‌شوند، بنابراین این کشش می‌تواند خط فک شما را نیز تقویت کند.

 • شانه‌ها را شل کنید، چانه خود را به سمت چپ، کمی رو به بالا با زاویه ۴۵ درجه حرکت دهید.
 • لب‌ها را مثل وقتی که قرار است کسی را ببوسید، جمع کنید.
 • به مدت ۱۰ ثانیه این حالت را نگه دارید، به یاد داشته باشید که در تمام مدت نفس بکشید.
 • روی خود را به سمت راست عوض کنید و این حرکت را تکرار کنید. هر دو طرف را دو بار و در مجموع ۳۰ ثانیه در هر طرف تکرار کنید.

یوگای صورت | یوگای صورت برای پیشانی

 این ژست را بالا بردن فوری می‌نامد. چون انرژی محیط اطراف خود را در آغوش می‌گیرید. این حرکت به عنوان یک مدیتیشن برای یک مراسم یوگای صورت صبحگاهی عالی است.

 • انگشتان خود را روی پیشانی قرار دهید و کمی به سمت بالا بکشید.
 • شانه‌های خود را آرام نگه دارید و چانه را کمی به سمت بالا نگه دارید، به مدت ۱۰ ثانیه نفس خود را به داخل و خارج هدایت کنید.
 • کف دست‌ها را به سمت پایین دو طرف صورت بکشید، چشمان خود را ببندید و از این احساس لذت ببرید.
 • این حرکات را دو بار در مجموع ۳۰ ثانیه تکرار کنید.
یوگای صورت برای پیشانی
یوگای صورت برای پیشانی

یوگای صورت | یوگای صورت برای چشم

برای هدف قرار دادن ناحیه ظریف زیر چشم، این ژست حرکت پلک پایین و همچنین عضلات پیشانی را هدف می‌گیرد. نکته کلیدی در اینجا این است که سعی کنید پیشانی خود را چروک نکنید.

 • دست خود را به شکل “C” حالت دهید. انگشتان سبابه خود را بالای ابرو، در امتداد استخوان‌های بالای چشم قرار دهید.
 • انگشت شست خود را در کنار بینی، درست بالای سوراخ بینی قرار دهید. انگشتان خود را به سمت پایین و سپس به پهلو فشار دهید.
 • درحالی‌که شانه‌های خود را آرام نگه می‌دارید، چشمان خود را تا حد امکان باز کنید. پنج ثانیه نگه دارید، در همین حین انگشت اشاره خود را محکم به ابرو فشار دهید و مطمئن شوید که ابرو و پیشانی شما حرکت نمی‌کند.
 • قبل از اینکه چشمان خود را ببندید و چند ثانیه استراحت کنید، پنج بار چشم را ماساژ دهید.
 • دو بار در مجموع ۳۰ ثانیه این حرکت را تکرار کنید. همین حرکت را برای چشم دیگر خود نیز انجام دهید.

یوگای صورت | یوگای صورت برای لب

همان‌طور که می‌دانیم لب‌های ما با افزایش سن به دلیل از دست دادن کلاژن نازک می‌شوند. این ژست برای تحریک سد لب، برای لب‌های پر و برجسته به طور طبیعی عمل می‌کند.

 • انگشتان اشاره خود را در گوشه‌های دهان خود قرار دهید.
 • لبخند بزنید و تمام ردیف دندان‌های جلویی خود را نشان دهید. مطمئن شوید که گوشه‌های دهان شما در یک سطح هستند.
 • زبان خود را کمی به سمت بالا جمع کنید و ۵ ثانیه زمان بگذارید تا به آرامی آن را به یک سمت ببرید. ۵ ثانیه وقت بگذارید تا زبان خود را به سمت دیگر حرکت دهید.
 • دو بار دیگر در مجموع ۳۰ ثانیه تکرار کنید، به یاد داشته باشید که در تمام مدت نفس بکشید.

با یوگای صورت جوانی را به خود هدیه دهید!

خط و خطوط صورت از آن دسته از مشکلاتی هستند که هر روز بیشتر از روز قبل فرد را ناراضی‌تر و اعتماد به نفس را کاهش می‌دهد. هیچ‌کس دوست ندارد روند پیری خود را به چشم ببیند و دوست دارد تا جایی که امکان دارد، آن را به تعویق بیندازد. یوگای صورت از آن دسته کارایی است که نه هزینه و نه زمان زیادی را می‌گیرد ولی به‌شدت تأثیرگذار است. ما در این مطلب از لیامگ به بررسی یوگای صورت و مزایای آن پرداختیم. برای خرید محصولاتی که شما را در این پروسه همراهی کند همین حالا اقدام کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید