صفحه اصلی > مد و زندگی : بایدها و نبایدهای وکس صورت و عوارض آن

بایدها و نبایدهای وکس صورت و عوارض آن

وکس صورت و عوارض جانبی آن

وکس صورت یا همان موم انداختن صورت، یک روش متداول برای اپیلاسیون است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از وکس استفاده کنند تا اینکه صورت خود را تیغ بزنند. البته باید گفت که بیشتر این افراد از عوارضی که ممکن است بعد از استفاده از موم درگیرش شوند، بی‌خبر باشند.

وکس صورت به عنوان روشی بی‌خطر شناخته می‌شود اما باید با دقت انجام شود. در غیر این صورت ممکن است باعث قرمزی، درد، ضایعات پوستی و ایجاد موهای زیرپوستی شود. در این مقاله قرار است از عوارض وکس صورت بگوییم. همچنین شما را با ترفندهایی آشنا کنیم که از این عوارض پیشگیری کنید. پس با ما همراه باشید.

عوارض وکس صورت چیست؟

اگرچه اپیلاسیون صورت با وکس بسیار متداول و موثر است اما عوارضی هم ممکن است به دنبال داشته باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

۱-وکس صورت دردناک است

کندن موهای نازک صورت که شبیه کرک هلو هستند، واقعا دردناک است. البته میزان دردناک بودن آن به نوع پوست، نوع و برند محصول اپیلاسیون مورد استفاده، تراکم موها، ناحیه‌ای که اصلاح می‌کنید و همچنین آستانه‌ی درد شما بستگی دارد. مثلا اپیلاسیون لب بالایی معمولا دردناک است. همچنین برای پوست‌های حساس کل این پروسه دردناک خواهد بود.

اپیلاسیون نواحی حساس صورت
اپیلاسیون نواحی حساس صورت

۲-وکس صورت ممکن است باعث تحریک پوست یا جوش شود

تحریک پوست و ایجاد جوش، از عوارض جانبی رایج وکس صورت هستند. پوست صورت در مقایسه با پوست بدن ظریف‌تر است. اپیلاسیون صورت با وکس می‌تواند باعث تحریک پوست و ایجاد ضایعات پوستی شود. البته این عوارض در مدت ۲ تا ۴ روز از بین می‌روند، در غیر این صورت باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. همچنین باید روشی جایگزین برای از بین بردن موهای زائد پیدا کنید.

۳-وکس صورت ممکن است باعث قرمزی و التهاب شود

اپیلاسیون صورت ممکن است باعث قرمزی و التهاب خفیف همراه با احساس سوزش شود. پوست تازه اپیلاسیون شده به لمس حساس است. البته حساسیت پوست بعد از چند ساعت از بین می‌رود. برای تسکین پوست بعد از موم زدن، از ژل یا کرم تسکین‌دهنده استفاده کنید. به علاوه، توجه داشته باشید که تا چند روز بعد از آن، از محصولات آرایشی و بهداشتی که مواد شیمیایی قوی دارند استفاده نکنید.

جلوگیری از حساسیت پوست بعد از اپیلاسیون
جلوگیری از حساسیت پوست بعد از اپیلاسیون

۴-وکس صورت می‌تواند باعث ایجاد برآمدگی و موی زیرپوستی شود

اگر هنگام وکس صورت، مو به طور کامل از ریشه جدا نشود، ممکن است باعث ایجاد موی زیرپوستی شود. موی زیرپوستی زمانی ایجاد می‌شود که ساقه‌ی مو در زیر پوست بشکند. این ضایعه می‌تواند به شکل یک برآمدگی ملتهب روی پوست ظاهر شود و تا یک هفته بعد روی پوست بماند. همچنین ممکن است دردناک و ملتهب باشد و باعث خارش شود.

۵-وکس صورت ممکن است باعث خونریزی خفیف شود

فولیکول‌های مو به رگ‌های خونی متصل هستند. هنگامی که موها را اپیلاسیون می‌کنید و آنها را از ریشه بیرون می‌آورید، ممکن است ببینید که قطرات ریز خون از منافذ پوست بیرون بیاید. این نوع از آسیب در هنگام اپیلاسیون رایج است اما در صورت مشاهده‌ی خونریزی غیرطبیعی یا مداوم، با پزشک خود مشورت کنید.


در این مقاله، درباره‌ی چند و چون رفع موهای زائد بخوانید.

رفع موهای زائد صورت

چند و چون رفع موهای زائد صورت!

موهای زائد از آن چیزهایی است که نمی‌شود با آن کنار آمد. اینجا قرار است روش‌های رفع موهای زائد صورت را باهم بررسی کنیم و ببینیم کدام مناسب شماست.


۶-وکس صورت می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شود

وکس صورت می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک شود. یعنی ممکن است دچار کهیر، خارش و ضایعات پوستی شوید. برای جلوگیری از این اتفاق، باید قبل از وکس صورت یک پچ تست انجام دهید.

چگونه از عوارض وکس صورت جلوگیری کنیم؟

  • اگر از هر گونه داروی موضعی تجویزی برای آکنه، لک یا درمان‌های ضدپیری استفاده می‌کنید، از اپیلاسیون صورت خودداری کنید.
  • هرگز از موم‌های بدن برای صورت خود استفاده نکنید چون ممکن است پوست شما را کبود کنند.
  • همیشه قبل از استفاده از وکس صورت، دستورالعمل‌های روی برچسب محصول را بخوانید.
  • اگر پوست خشک و حساسی دارید از اپیلاسیون صورت خودداری کنید.
  • برای جلوگیری از عفونت، از اپیلاسیون پوست زخمی خودداری کنید.
  • اگر اخیراً تحت لیزر درمانی قرار گرفته‎اید، از وکس استفاده نکنید.

نکاتی برای اپیلاسیون صورت

در اینجا چند نکته دیگر برای محافظت از پوست در هنگام اپیلاسیون صورت آورده شده است.

یک روز قبل از اپیلاسیون صورت خود را لایه برداری کنید تا همه‌ی آلودگی‌ها از سطح پوست پاک شوند. سپس وکس صورت را با دقت انجام دهید. پس از اپیلاسیون، یک کمپرس سرد را به مدت حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی صورت خود قرار دهید تا درد و التهاب آن کاهش یابد. استفاده از ژل تسکین دهنده نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

جلوگیری از حساسیت پوست بعد از اپیلاسیون
جلوگیری از حساسیت پوست بعد از اپیلاسیون

قبل از استفاده از مومِ داغ، دمای آن را چک کنید تا پوست شما دچار سوختگی نشود. موم را به طور مساوی روی پوست پخش کنید و آن را در جهت رویش مو بکشید. این کار از به وجود آمدن موهای زیرپوستی جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید که اپیلاسیون پوست برنزه یا آفتاب‌سوخته ایده‌ی خوبی نیست. به این دلیل که ممکن است باعث ایجاد حساسیت و جوش شود. وکس صورت باعث زخمی شدن پوست نمی‌شود اما اگر به روش درستی انجام نشود، باعث کنده شدن پوست و ایجاد جای زخم می‌شود. بنابراین هنگام اپیلاسیون باید دقت و مهارت کافی داشته باشید تا از عوارض این چنینی جلوگیری شود. در نهایت اینکه، یک روتین مراقبت از پوست داشته باشید و یک شب قبل از انجام اپیلاسیون از سرم صورت استفاده کنید.


جوانسازی و شادابی پوست تنها با یک کلیک.

سرم آبرسان هیالورونیک اسید تراست

سوالات متداول

در این بخش به سوالات پرتکرار درباره‌ی اپیلاسیون پاسخ داده‌ایم. شاید سوال شما هم باشد:

هر چند وقت یک بار می‌توان پوست را اپیلاسیون کرد؟

می‌توانید هر ۲ تا ۳ هفته یک بار صورت خود را اپیلاسیون کنید. متغیر بودن این زمان به این دلیل است که موهای صورت سریع‌تر از موهای بدن رشد می‌کنند و ممکن است در بعضی نواحی مانند لب بالایی، چانه و ابروها رشد بیشتری داشته باشند.

آیا اپیلاسیون صورت باعث رشد بیشتر مو می‌شود؟

خیر، اپیلاسیون صورت باعث رشد بیشتر مو نمی‌شود. اپیلاسیون منظم صورت ممکن است به مرور زمان موها را نازک و نامرئی کند.

اصلاح صورت بهتر است یا اپیلاسیون؟

شیو کردن برای پوست خطری ندارد. چون موها را از سطح جدا و پوست را به صورت ملایم لایه‌برداری می‌کند تا پوست روشن‌تر به نظر برسد. از طرف دیگر، اپیلاسیون موها را می‌کند، منافذ فولیکولی را باز می‌کند و ممکن است اپیدرم را مختل کند.

به طور خلاصه

وکس صورت، موهای زائد را از بین می‌برد و در کمترین زمان پوستی نرم و صاف به شما می‌دهد. با این حال، چون پوست صورت ظریف و حساس است، باید با احتیاط اپیلاسیون کنید تا دچار ناراحتی و سوزش نشوید. از نکاتی که در این مقاله گفته شد، غافل نشوید و آنها را به کار ببرید تا عوارض بعد از وکس شما را اذیت نکند. اگر پوست حساسی دارید، با مشورت یک متخصص پوست روش اپیلاسیون خود را انتخاب کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید