صفحه اصلی > مراقبت از پوست : علت پوست پوست شدن صورت؛ شناخت و پیشگیری!

علت پوست پوست شدن صورت؛ شناخت و پیشگیری!

علت پوست پوست شدن صورت

از میان همه علائم عجیب و غریب پوستی که ممکن است تجربه کنید، پوست پوست شدن می‌تواند یکی از نگران‌کننده‌ترین و آزاردهنده‌ترین آنها باشد. خب اینجا سؤالی که مطرح می‌شود این است که علت پوست پوست شدن صورت چیست؟ و چه نوع راهکارهای درمانی برای جلوگیری از پوست پوست شدن صورت و پوست پوست شدن کف دست حتی، وجود دارد.

وقتی لایه بالایی پوست، پوسته پوسته می‌شود، معمولاً درنتیجه نوعی التهاب در زیر پوست یا چیزی است که پوست با آن تماس پیدا کرده است. به طور خاص، آلرژی‌ها یا حساسیت‌های موضعی و همچنین شرایط مزمنی مثل اگزما یا پسوریازیس از علل شایع پوست پوست شدن صورت و علت پوسته پوسته شدن دست هستند.

گفته می‌شود پوست پوست شدن صورت می‌تواند یکی از چند علامت هشداردهنده عفونت‌ها یا بیماری‌های تهدیدکننده زندگی باشد. اگرچه این موارد بسیار نادر هستند.

به عبارت دیگر، طیف گسترده‌ای از شرایط وجود دارد که به طور بالقوه می‌تواند جزو علت پوست پوست شدن صورت به حساب بیاید. مدیریت مؤثر پوست پوست شدن صورت فقط به این موضوع بستگی دارد که بفهمید دلیل اصلی چیست. در این مطلب از لیامگ قرار است به طور خاص به این موضوع بپردازیم و باهم مشکلی پوستی را واکاوی کنیم.

علت پوست پوست شدن صورت | آفتاب‌سوختگی

خشکی و قرمزی پوست صورت از آن مشکلاتی است که اگر افراد مدت زمانی را در کنار ساحل و زیر آفتاب بگذرانند، دچارش خواهند شد و در ادامه شاهد پوست پوست شدن پوست صورتشان خواهند بود. گاهی اوقات این پوست پوست شدن صورت و پوست زمانی اتفاق می‌افتد که پوست سعی دارد لایه بالایی خود را ترمیم کند.

آفتاب سوختگی
آفتاب سوختگی

آن سلول‌های آفتاب‌سوخته اساساً می‌میرند سپس این باعث می‌شود که مانع پوستی از بین برود. سلول‌ها معمولاً به هم می‌چسبند اما این سلول‌های مرده یا در حال مرگ شروع به از دست دادن پیوستگی و انسجامشان می‌کنند و درست زمانی که این سلول‌های مرده از هم می‌پاشند همان موقعی است که صورت یا بدن شما پوست پوست می‌شود.

برای مواد خفیف‌تر، کمپرس‌های خنک‌کننده، کرم ترمیم‌کننده، محافظ‌های ملایم و تسکین‌دهنده‌ای مثل آلوئه‌ورا و مسکن‌های درد می‌توانند به کاهش ناراحتی و آفتاب‌سوختگی شما کمک کنند.

اما اگر آفتاب‌سوختگی شما شدیدتر است به این معنی که سایه قرمز عمیق‌تری دارد و درد بسیاری هم می‌کشید، احتمالاً سطوح پایین‌تر پوست شما نیز تحت تأثیر قرار گرفته و ملتهب شده است. در این موارد، احتمالاً پوست شما قبل از نابودی، تاول میزند و اولین قدم برای درمان آفتاب‌سوختگی شدید، مصرف مسکن‌های ضدالتهاب مثل ایبوپروفن است. این کار را باید در همان ۲۴ ساعت اول سوختگی انجام دهید.

علت پوست پوست شدن صورت | علت خشکی پوست!

پوست برخی افراد به صورت طبیعی خشک است. اما واقعیت این است که پوست خشک می‌تواند برای هرکسی اتفاق بیفتد. محیط‌هایی با رطوبت پایین، صابون‌های قوی و همچنین دوش آب گرم می‌تواند از دلایل خشکی پوست باشد. چه به صورت طبیعی چه غیرطبیعی اگر پوست خشکی داشته باشید، این فاکتورها به‌سادگی می‌تواند رطوبت پوست شما را از بین ببرد و درنتیجه باعث از بین رفتن سد پوستی شما شود.

زمانی که پوست بی‌عیب نباشد، سدی که هر چیز بدی را دور نگه می‌دارد و به آب یا دیگر مواد مغذی امکان ورود می‌دهد، مختل می‌شود. درنتیجه این اختلال، بدن آب خود را از دست می‌دهد و خشک‌تر می‌شود. این باعث ایجاد علائمی مثل احساس سفتی در پوست، خارش، ترک‌های پوستی و تمایل به پوست پوست شدن می‌شود.

پس درمان خشکی پوست می‌تواند کمک به ترمیم سد پوستی و همچنین تأمین رطوبت لازم برای پوست کند. در ابتدا توصیه می‌شود که از مرطوب‌کننده کرمی غلیظ برای پوست خشک خود استفاده کنید و سپس این کرم را هر بار بعد از این که پوست خود را با ژل شستشوی صورت شستید، استعمال کنید. در غیر این صورت، دست‌هایتان چربی طبیعی‌شان را از دست می‌دهند و منجر به تحریک، ترک پوستی و التهاب می‌شود.

شما می‌توانید با استفاده مستقیم از مرطوب‌کننده بلافاصله بعد از شستشو یا استحمام اثرگذاری آن را بیشتر کنید. نکته مهم این است که مرطوب‌کننده را روی پوست مرطوب استفاده کنید. مرطوب‌کننده آب را جذب پوست می‌کند و در آن جا نگه می‌دارد.

خشکی پوست
خشکی پوست

علت پوست پوست شدن صورت | اگزما

وقتی پوست پوست شدن صورت یا قسمتی از بدنتان را تجربه می‌کنید، احتمالاً آن قسمت خارش‌دار، بسیار خشک، قرمز و ملتهب است و این موضوع می‌تواند منجر به اگزما شود، مشکلی مزمن که سد پوستی به‌خوبی نمی‌تواند از پوست در برابر باکتری و محرک‌ها مقاومت کند. اگزما می‌تواند به‌سادگی با خشکی پوست قدیمی اشتباه گرفته شود چرا که ظاهری مشابه در پوست ایجاد می‌کند و معمولاً در زمستان اتفاق می‌افتد. اما اگزما معمولاً محرک‌های خاصی دارد و نیاز به اقدامات درمانی بیشتری هم برای آن وجود دارد.

درست مثل پوست خشک، مرطوب‌سازی یکی از مهم‌ترین راه‌های برای پیشگیری از اگزما است. اما بیماران مبتلا به اگزما باید از این بابت نیز مطمئن شوند که پوستشان را تمیز، به دور از محرک‌ها و آلرژن‌ها نگه میدارند.

آنها باید همچنین تحت نظر متخصص پوست باشند. به محض این که سر و کله اگزما پیدا شود، بسیار مهم است که هرچه زودتر سراغ پزشک بروید.

علت پوست پوست شدن صورت | درماتیت تماسی

درماتیت تماسی زمانی اتفاق می‌افتد که پوست واکنشی منفی به چیزی در محیط نشان بدهد. ۲ نوع درماتیت تماسی وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه باشید. درماتیت تماسی آلرژیک زمانی تحریک می‌شود که شما در تماس با چیزی که به آن آلرژی دارید قرار بگیرید و پوست شما به عنوان پاسخی ایمن، شروع به جوش زدن می‌کند. درماتیت تماسی محرک از طرف دیگر به خاطر تماس با آلرژن‌ها نیست بلکه به خاطر چیزی که سد پوستی شما را آسیب بزند، اتفاق می‌افتد. دست زدن به الکل یا شستشوی بیش از حد دست می‌تواند باعث ایجاد درماتیت تماسی محرک شود.

تمایز بین درماتیت تماسی و اگزما می‌تواند دشوار باشد چرا که هر دوی آنها علائم مشابهی دارند و افراد مبتلا به اگزما مستعد ابتلا به درماتیت تماسی نیز هستند. هر زمان که پوست خشک و مستعد التهاب باشد احتمال ابتلا به درماتیت تماسی بیشتر می‌شود.

درماتیت تماسی
درماتیت تماسی

تفاوت اصلی این است که درماتیت تماسی معمولاً با درمان‌های معمول اگزما مثل مرطوب‌سازی بهتر نمی‌شود. معمولاً زمانی که بیمار چیزی شبیه اگزمای معمولی داشته باشد به درماتیت تماسی فکر می‌کنیم. به‌خصوص وقتی به نظر نمی‌رسد با درمان‌های فعلی ما بهتر شود.

با در نظر گرفتن این موضوع در ذهن، بهترین راه برای جلوگیری از درماتیت تماسی، شناسایی و پرهیز از مجموعه محرک‌هاست. شاید نیاز به آزمون و خطای بسیار زیادی داشته باشد اما مراجعه به متخصص پوست می‌تواند به شما کمک کند.

اگر وسط بحران هستید، متخصص پوست شما می‌تواند استروئید موضعی برای کمک به درمان التهاب تجویز کند. در عین حال وقتی گرفتار درماتیت تماسی هستید سعی کنید پوست خود را با استفاده از محصولات آب‌رسان، آبرسانی کنید.


برای داشتن یکی از بهترین سرم‌های آبرسان ایرانی، کافیست تا روی لینک زیر کلیک کنید.


علت پوست پوست شدن صورت | پسوریازیس

رایج‌ترین شکل پسوریازیس، قرمزی، خارش و سفت شدن پوست است که به آن پلاک می‌گویند. ازآنجایی‌که این پوست کلفت‌تر از بخش اگزما زده است، احتمال پوست پوست شدن آن نیز بیشتر است.

پسوریازیس شرایطی است که بدن ما شروع به حمله به سلول‌های پوستی خودش می‌کند و این موضوع باعث تولید سلول‌های جدید پوستی آن هم به‌سرعت بالا می‌شود. به جای این که ۲۸ روز طول بکشد تا یکی سلول پوستی ساخته شود این اتفاق در عرض ۴ روز رخ می‌دهد. این سلول‌های پوستی بیش از حد طبیعی ساخته می‌شوند و به همین خاطر است که بیماران مبتلا به پسوریازیس مستعد تجربه پوست پوست شدن صورت یا دیگر اعضای بدنشان هستند.

پسوریازیس می‌تواند بیماری پیچیده‌ای برای تشخیص و مدیریت باشد و درمان درست آن بسته به نوع شدت و علائم فرق می‌کند. متخصص پوست شما ممکن است داروهایی موضعی، نوردرمانی یا ترکیبی از گزینه‌های مختلف درمانی را پیشنهاد دهد. اما نکته مهم این است که شما از همان اول سعی کنید از هرگونه محرک فاصله بگیرید. محرک‌هایی مثل تروما، آسیب‌های پوستی، عفونت‌ها و استرس.

پسوریازیس یکی دیگر از مشکلاتی است که می‌تواند روی پوست خشک اتفاق بیفتد اما اگر پوست شما با روتین مرطوب‌سازی پوست بهتر نشود، نشانه این است که دارید با پسوریازیس دست و پنجه نرم می‌کنید.

علت پوست پوست شدن صورت | درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک وضعیتی پوستی است که شامل جوش و پوست پوست شدن می‌شود. این بیماری تمایل دارد تا در نواحی پوستی با غلظت بالای غدد چربی مثل پوست سر، صورت، کشاله ران یا در نواحی با اصطکاک زیاد مثل زیر بغل یا بین انگشتان ایجاد شود.

علائم بارز درماتیت سبورئیک، قرمزی، پوست پوست شدن، چربی و خارش است. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که پوست بیش از حد طبیعی چربی تولید کند.

گاهی اوقات درماتیت سبورئیک خود به خود برطرف می‌شود. اما در موارد دیگر می‌تواند آن‌قدر سرسخت باشد که نیاز به درمان و کنترل مستمر چربی پوست داشته باشد.


برای آشنایی با بیماری‌ها و حساسیت‌های پوستی، پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را از دست ندهید.

حساسیت پوستی

حساسیت پوستی و هر چیزی که باید درباره آن بدانید!

حساسیت پوستی می‌تواند ناشی از غذا، دارو و استفاده از محصولات مختلف آرایشی و بهداشتی باشد. چقدر برای مقابله با آن آماده هستید؟

بیماری پوستی

بیماری پوستی | بلایی آزاردهنده اما قابل درمان

بیماری پوستی از مشکلاتی است که می‌تواند برای مدت زمانی طولانی بلای جان آدم باشد. چقدر آن‌ها را می‌شناسید؟ اینجا همه چیز را توضیح داده‌ایم!


برخلاف بسیاری دیگر از مشکلات پوستی، درماتیت سبورئیک به پوست خشک مربوط نمی‌شود. پس مرطوب‌سازی خیلی راه درمان مناسبی نیست و بهتر است با یک کرم یا شامپو ضد قارچ جلوی تجمع مخمر را بگیرید. اینها با نسخه در دسترس هستند اما شامپوهای ضد شوره بدون نسخه حاوی موادی مثل سولفید سلنیوم، قطران، اسید سالیسیلیک یا پیریتیون روی هستند که می‌توانند به درمان درماتیت سبورئیک کمک کنند.

علت پوست پوست شدن صورت | پای ورزشکار

این عفونت قارچی زمانی اتفاق می‌افتد که قارچ در سطح بالایی پوست شما خانه می‌سازد و آنزیم‌هایی را ایجاد می‌کند که باعث از بین رفتن این لایه می‌شود. نتیجه این کار، قرمزی، پوست پوست شدن و جوش خواهد بود. نواحی مرطوب و گرم تمایل بیشتری به جذب قارچ دارند و پا همان جایی است که در هنگام ورزش برای قارچ‌ها بسیار ایده‌آل است.

بسیار مهم است که به‌سرعت پای ورزشکار را درمان کنید چرا که اگر رهایش کنید می‌تواند باعث عفونت‌های ثانویه شود. استفاده از کرم یا پودر ضد قارچ بدون نسخه یا تعویض جوراب به صورت مستمر می‌تواند راه درمان مفیدی باشد.

علت پوست پوست شدن صورت | مشکل پوستی جدی!

درنهایت، برخی وضعیت‌ها وجود دارند که پوست پوست شدن یکی از علائم مهم آن به شمار می‌روند – برخی از این مشکلات نیاز به درمان پزشکی جدی دارند. به طور خاص، واکنش شدید به دارو می‌تواند باعث درد، جوش قرمز و جوش چرکی شود. یک سؤال رایجی که همه می‌پرسند این است که کمبود چه ویتامینی باعث پوسته پوسته شدن صورت می‌شود؟ به طور کلی مصرف مکمل‌های ویتامینی می‌تواند به درمان این موضوع کمک کند اما کمبود ویتامین به طور خاص باعث چنین مشکلی نمی‌شود.

مشکل جدی پوست
مشکل جدی پوست

یافتن علت مساوی است با رهایی از مشکل پوست پوست شدن صورت!

اولین قدم برای درمان هر نوع بیماری یا مشکل چه مربوط به پوست باشد چه مربوط به دیگر جاهای بدن، این است که علت وقوع آن را پیدا کنیم. در این مطلب از لیامگ به بررسی علت پوست پوست شدن صورت پرداختیم و سعی کردیم به طور جزئی درباره دلایل این اتفاق برایتان بنویسیم. امیدواریم بلا از شما دور باشد و چنین اتفاقی هرگز برایتان رخ ندهد اما در صورت بروز این مشکل، کلی محصول مراقبت از پوست وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن این مشکلات را به‌سادگی حل کنید. برای خرید این محصولات سری به فروشگاه اینترنتی لیاتیم زده و از معجزه این محصولات حیرت‌زده شوید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید