صفحه اصلی > مد و زندگی : صفر تا صد رنگ مو و راهنمای خرید آن

صفر تا صد رنگ مو و راهنمای خرید آن

رنگ مو

طیف وسیعی از رنگ موهای مدرن در دنیا وجود دارد از قبیل: قهوه‌ای، مشکی، بلوند، خرمایی، سبز، صورتی، آبی و در واقع هر رنگی که فکرش را کنید. بدون شک رنگ مو یکی از رایج‌ترین محصولات آرایشی است. اما ممکن است این سوال پیش آید که چرا از آن‌ها استفاده می‌کنیم؟ این محصولات برای پوشاندن موهای سفید و خاکستری ما ساخته شده‌اند. کمی رنگ اضافی می‌تواند تأثیر به سزایی در بهبود تصویر ذهنی خود، تا برجسته‌سازی سایر ویژگی‌های صورت، و ارائه هویتی کاملاً جدید داشته باشد. بر خلاف باور عموم، همه رنگ موها، مو را از بین نمی‌برند. مقاله زیر برای کمک به رفع ترس‌ها، نگرانی‌ها یا سؤالاتی که ممکن است در مورد رنگ مو و روند رنگ کردن مو داشته باشید، تهیه شده است.

هرآنچه که باید درباره رنگ مو بدانید

معیارهای مهمی وجود دارد که باید آنها را هنگام خرید رنگ مو مدنظر داشته باشید. در بخش زیر برخی از اطلاعات مربوط به این معیارها و نحوه خرید آگاهانه را گردآوری کرده‌ایم. ما همچنین به برخی از سؤالات متداول که ممکن است مصرف‌کنندگان بپرسند، پاسخ داده‌ایم.

محصول رنگ مو دقیقاً چیست؟

رنگ مو موهای شما را با طیف وسیعی از رنگ‌ها ارائه می‌دهد. محصولات زیادی از نظر ترکیبات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارائه می‌شود. در طول تاریخ، ترکیبات و مواد طبیعی برای رنگ کردن موهای ما استفاده شده است، اما بسیاری از محصولات مدرن، حاوی برخی از مواد مصنوعی نیز هستند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. وقتی صحبت از رنگ کردن موهای شما می‌شود، می‌توانید این کار رادر منزل انجام دهید یا به سالن‌های آرایشی مراجعه کنید. عمر هر رنگ متفاوت است، هیچ یک از آنها برای همیشه دوام نخواهد داشت.

چرا باید از رنگ مو استفاده کنم؟

اکثر مردم به رنگ مو علاقه دارند زیرا دوست دارند با رنگ، تارموهای سفید خود را بپوشانند. رنگ‌ها و محصولات رنگ مو به شما این امکان را می‌دهد که موهای سفید را مخفی کنید، و ظاهر موهایتان را زیبا و جوان نگه می‌دارید. اما این تنها دلیلی نیست که مردم رنگ مو را دوست دارند. طیف گسترده‌ای از رنگ‌های مختلف در بازار وجود دارد که جوابگوی مشکلات و خواسته‌های مختلف است. بسیاری از مردم رنگی می‌خواهند که موهای آنها را درخشان‌تر کند. محصولات باکیفیت خوب، این خاصیت را به موهای شما می‌دهند. عده‌ای به محصولات رنگ مو علاقه دارند، زیرا می‌خواهند ظاهر خود را کاملاً تغییر دهند. رنگ موی جدید می‌تواند عزت‌نفس بالاتری را برای شما به همراه داشته باشد.

چرایی استفاده از رنگ مو
چرایی استفاده از رنگ مو

چه نوع رنگ‌هایی موجود است؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، رنگ موهای دائمی، نیمه دائمی و موقت وجود دارد. رنگ‌های گیاهی و همه رنگ‌های طبیعی نیز موجود است. رنگ‌ها را می‌توان بر اساس هدف موردنظر طبقه‌بندی کرد، از جمله:

 • ماندگاری
 • ترکیب
 • هدف

در رنگ‌های دائمی، به‌خاطر داشته باشید که بیشتر آنها حاوی هیدروژن پراکسید و آمونیاک هستند. این به این دلیل است که این مواد شیمیایی به شما اجازه می‌دهند تا رنگ‌دانه تارهای موی خود را به طرز چشمگیری تغییر دهید. آنها برای انجام این کار به عمق مو نفوذ می‌کنند. رنگ‌های نیمه دائمی نیز دارای هیدروژن پراکسید، اما فاقد آمونیاک هستند. آنها بدون اینکه ساختار طبیعی مو شنا را تغییر دهند، رنگ مو شما را تغییر می‌دهند.

در نهایت، رنگ‌های گیاهی، رنگ‌هایی که بر پایه گیاه هستند و با عصاره‌هایی از این منابع طبیعی تهیه می‌شوند. آنها به تغذیه و تقویت موهای شما کمک می‌کنند و فاقد مواد شیمیایی مضر هستند. از آنجا که این مواد شیمیایی را ندارند، باید بیشتر از آن‌ها استفاده شود تا بر مو ماندگار شوند. بسیاری به دنبال رنگ‌های طبیعی موقت هستند، زیرا مواد شیمیایی موجود در سایر رنگ‌های خارج از جعبه، هنگامی که وارد فاضلاب می‌شوند، می‌توانند بر محیط‌زیست تأثیر منفی بگذارند.

جدول مزایا و معایب انواع رنگ مو

نوع رنگ موفوایدمعایب
دائمیتغییرات اساسی، تنوع رنگی زیاد و نتایج طولانی‌مدتنیاز به ترمیم مداوم ریشه، آسیب بیشتر مو و واکنش‌های آلرژیک بیشتری دارند
نیمه دائمی با موهای شما با ملایمت برخورد می‌کنند، واکنش‌های آلرژیک کمتری ایجاد می‌کنند و رنگ طبیعی شما را تقویت می‌کنندباعث تغییرات شدید رنگ مو نمی شوند و دوام کمتری دارند
گیاهی یا موقتمواد طبیعی، کمتر برای موهای شما مضر هستند و آنها را تغذیه و روشن می‌کنند. آنها واکنش‌های آلرژیک کمتری ایجاد می‌کنندنتایج کوتاه‌مدت و خشک شدن موها پس از چندین بار استفاده

رنگ مو از چه موادی تشکیل شده است؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، مواد، از محصول به محصول تغییر می‌کند. این امر به‌ویژه در مورد شما، بین دسته رنگ موهای دائمی، موقت و نیمه دائمی صدق می‌کند. به‌عنوان‌مثال، آمونیاک را در رنگ موی موقت پیدا نمی‌کنید. علی‌رغم تفاوت‌های آن‌ها، به‌طورکلی ۸ ماده اولیه مختلف در رنگ مو یافت می‌شودکه عبارت‌اند از: پایه کرم، پیش سازهای رنگ، رنگ‌دانه‌ها، عوامل قلیایی کننده، عوامل مراقبتی، آنتی‌اکسیدان‌ها، عوامل کمپلکس کننده و عطر. روی‌هم‌رفته یک کرم دارید که وقتی روی موهای خود مالیده و برای مدتی اجازه دهید بماند، سپس رایحه خوبی به مشامتان می‌رسد و در نتیجه موهای شما را رنگ می‌کند.

مواد تشکیل دهنده رنگ مو
مواد تشکیل دهنده رنگ مو

جدول عملکرد اجزای اصلی رنگ موها

جزء سازندهنمونه‌هایی از مواد تشکیل‌دهندهعملکرد
پایه کرمالکل‌های چرب، عوامل امولسیون کننده و سورفکتانت‌هااین بدنه رنگ است که ترکیبی از یک جزء آبی و روغنی است
پیش‌سازهای رنگپارا تولی لن دی آمن سولفات، رزورسینول و متا آمینوفنولآنها به موهای شما نفوذ می‌کنند و مولکول‌های رنگی بزرگ ایجاد می‌کنند.
رنگ‌دانه‌هاگیاهان، فلزات، ترکیبات، مواد مصنوعیآنها رنگ و بازتاب‌ها را ارائه می‌دهند.
عوامل قلیایی‌کنندهآمونیاکآنها اجازه می‌دهند رنگ‌دانه‌ها به موهای شما راه پیدا کنند.
عوامل مراقبتیپلیمرها، مشتقات سیلیکون، ترکیبات طبیعیآنها از استحکام موها محافظت کرده و آنها را سالم نگه می‌دارند.
آنتی‌اکسیدان‌هاسدیم سولفیت، سدیم دی‌تیونیت، اسکوربیک اسید یا ویتامین Cآنها به حفظ رنگ کمک می‌کنند.
عوامل پیچیدهمتفاوتآنها از واکنش‌های نامطلوب بین ترکیبات فلزی و هیدروژن پراکسید جلوگیری می‌کنند.
عطرمتفاوتباعث رایحه خوشِ‌ بو می‌شوند

چه موقع باید موهایم را رنگ کنم؟

درحالی‌که زمان یا سن مشخصی برای شروع استفاده از این محصولات وجود ندارد، موارد مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد که به عوامل مختلفی بستگی دارد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند هنگام بحث در مورد اینکه موهای خود را رنگ کنید یا خیر، دو نکته زیر را در نظر داشته باشید.

اولین و مهم‌ترین آنها این است که موهای خود را در مواقع دلخواهتان رنگ کنید. قبل از تصمیم‌گیری لازم نیست منتظر بمانید تا موهای سفید شما مسئله‌ساز شود. بعلاوه برخی از افراد موهای سفید خود را دوست دارند و حتی رنگ‌هایی نیز وجود دارد که برای جلوه‌دادن موهای سفید طراحی شده‌اند. افراد دیگر از آنها متنفرند. اگر در حال رنگ کردن موهای خود برای پوشاندن موهای سفید هستید، این کار را زمانی انجام دهید که ۵۰ درصد یا بیشتر موهای شما سفید است. دوماً، شما باید فقط زمانی شروع به رنگ کردن موهای خود کنید که برای مراقبت از رنگ آمادگی داشته باشید. هنگامی که شروع به رنگ کردن می‌کنید، باید تا زمانی که رنگ خاصی را می‌خواهید ادامه دهید. زمان و هزینه لازم است تا موهای خود را به طور نامحدود رنگ کنید.

هرچند وقت یکبار باید موهایم را رنگ کنم؟

هنگام تصمیم‌گیری در مورد دفعات رنگ کردن موهای خود، تعدادی از عوامل مهم را باید در نظر بگیرید. نکته مهم این است که موهای شما چقدر سریع رشد می‌کند. اینکه موهای شما چقدر آسیب‌دیده است مسئله دیگری است. رنگ موردنظر شما نیز مهم است. شما باید خود را آماده کنید تا این فرایند را هر به ۴-۳ هفته یکبار تکرار کنید. با درنظرگرفتن این مورد، این یک قانون سخت و سریع نیست و این چرخه توسط عوامل ذکر شده تعیین می‌شود. موهایی که رشد سریع دارند، مانند رنگی که اساساً با رنگ طبیعی شما متفاوت است، به ترمیم بیشتری نیاز دارد. اگر موهای آسیب‌دیده دارید، از طرف دیگر، می‌خواهید کمتر از رنگ مو استفاده کنید.

محصولات رنگ مو چگونه مورداستفاده قرار می‌گیرند؟

اگر از رنگ مو در خانه استفاده می‌کنید، برخی از جنبه‌های مهم رنگ مو را باید در نظر داشته باشید. اولین مورد، انتخاب رنگ مناسب است تا بتوانید به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید. همچنین قبل از شروع رنگ باید از تمیز بودن و نظافت موهای خود اطمینان حاصل کنید. از دستکش‌ها و لباس‌هایی که دیگر مورداستفاده‌تان قرار نمی‌گیرد، استفاده کنید، زیرا رنگ‌ها می‌توانند در ارتباط با هر چیزی باعث ایجاد لکه شوند.

اگر از نحوه واکنش پوست خود مطمئن نیستید، قبل از شروع آزمایش برای هر نوع آلرژی، مقداری از آن را روی مچ دست خود تست کنید. اگر همه چیز خوب پیش رفت، می‌توانید روی سرخود شروع کنید. یک ایده خوب این است که مقداری وازلین را در امتداد خط رویش موی خود بمالید تا از انتقال رنگ به پوست اطراف جلوگیری شود. اجزای رنگ را کاملاً مخلوط کرده و سپس آن را به طور یکنواخت روی موهای خود پخش کنید. از برس موجود برای اطمینان از اشباع شدن رنگ بر روی ریشه تا نوک موها استفاده کنید. بعد از اینکه تمام موهای خود را رنگ کردید، آن را ماساژ دهید تا مطمئن شوید همه موها به‌خوبی رنگ شده است.


یکی از راه‌های انتخاب رنگ مو، جستجو در میان ترندهای روز دنیا است. برای آشنایی با رنگ موهایی که ترند تابستانی سال ۲۰۲۱ هستند، کافی‌ است تا مقاله “۲۵ رنگ موی سال ۲۰۲۱ در تابستان” را مطالعه نمایید.

رنگ موی سال 2021

۲۵ رنگ موی سال ۲۰۲۱ در تابستان

انواع رنگ موی سال و ترند سلبریتی‌ها و چهره‌های مشهور در تابستان ۲۰۲۱ را در این مقاله آورده‌شده تا از تماشای‌شان لذت ببرید.


می‌توانید تا زمانی که منتظر اثر رنگ هستید، کلاه دوش را روی سرخود بگذارید. پس از سپری شدن این دوره، موهای خود را کاملاً با آب بشویید. اگر به نظر می‌رسد آب حاوی مقدار زیادی رنگ است، نگران نباشید، طبیعی است.

طرز استفاده از رنگ مو
طرز استفاده از رنگ مو

عوارض جانبی محصولات رنگ مو چیست؟

درحالی‌که محصولات رنگ مو در سراسر دنیا موردپسند افراد است، اما بدون معایب هم نیست. همان‌طور که قبلاً گفته شد، این کاری نیست که فقط یکبار باید انجام دهید و دیگر سروکاری با آن نداشته باشید. نیاز به تکرار و نگهداری دارد. مراقبت از رنگ شما می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مهم باشد، بنابراین مطمئن شوید که می‌توانید از پس آن نیز برآیید. برعکس، برخی از محصولات حاوی موادی هستند که برای موهای شما سخت است. باگذشت زمان، رنگ کردن مکرر مو می‌تواند باعث ایجاد موهای خشک و آسیب‌دیده شود. رنگ مو و به‌ویژه رنگ‌های دائمی نیز حاوی موادی هستند که ممکن است در برخی افراد واکنش‌های آلرژیک را تحریک کنند.

مزایا و معایب رنگ مو چیست؟

آنها در زیر برای شما فهرست شده‌اند:

مزایا

 • پوشاندن موهای سفید
 • جوان‌کننده
 • افزایش عزت‌نفس
 • تغذیه مو

معایب

 • ترمیم‌های مداوم
 • سرمایه‌گذاری مالی
 • موی آسیب‌دیده
 • واکنش‌های آلرژیک بالقوه

معیارهای خرید رنگ مو

وقتی که قرار است رنگ مو بخرید، معیارهای مهمی وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید. در ادامه این مطلب مواردی را فهرست کرده‌ایم که با توجه به آنها می‌توانید بهترین رنگ مو متناسب با موهای خود را تهیه کنید.

معیارهای انتخاب رنگ مو | نوع رنگ

این بدیهی است که رنگ، اولین نکته است. رنگ‌های بسیار زیادی در بازار موجود است، بنابراین دانستن اینکه چه می‌خواهید مهم است. احتمالات به معنای واقعی کلمه بی‌پایان است. مدتی را صرف انجام تحقیقات کنید تا مطمئن شوید که می‌خواهید چگونه به نظر برسید. وقتی موضوع به اینجا کشیده می‌شود، افراد به دلایل مختلف، رنگ‌ها را انتخاب می‌کنند. دلیل این انتخاب شاید پنهان کردن تعداد بسیاری موهای سفید باشد، یا ممکن است به این دلیل باشد که می‌خواهید چیز جدیدی را امتحان کنید و به‌عنوان فردی با رنگ موی کاملاً متفاوت با رنگ مویی که با آن متولد شده‌اید، زندگی کنید.

معیارهای انتخاب رنگ مو | دوام رنگ مو

معیار دوم مدت‌زمان رنگ است. رنگ موها بر اساس مدت ماندگاری آنها دسته‌بندی می‌شوند. قبل از خرید باید این نکته را بدانید. دانستن اینکه از نظر طول مدت چه می‌خواهید، به‌اندازه رنگ آن اهمیت دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر برای اولین‌بار موهای خود را رنگ می‌کنید، رنگ مو نیمه دائمی یک گزینه عالی است. اما وقتی صحبت از پوشاندن موهای سفید به میان می‌آید، بانوانی که قبلاً این کار را انجام داده‌اند و مدتی است از رنگ مو استفاده می‌کنند، به‌احتمال زیاد رنگ دائمی را ترجیح می‌دهند. بدانید که موهای خود را به چه دلیل رنگ می‌کنید.

معیارهای انتخاب رنگ مو | کیفیت رنگ

کیفیت، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم هر محصول آرایشی است که خریداری می‌کنید و از لحاظ اهمیت با رنگ مو برابری می‌کند. همه رنگ‌ها مانند یکدیگر ساخته نشده‌اند و یک رنگ باکیفیت خوب به شما مواد و نتایجی ارائه می‌دهد که رنگ‌های ارزان‌قیمت از این ویژگی برخوردار نیستند. رنگ‌های بهتر، رنگ درخشان‌تری را به شما ارائه می‌دهد. رنگ‌های باکیفیت خوب دارای ترکیبات بهتری هستند که آسیب کمتری به موهای شما وارد کند. با این‌حال، به‌خاطر داشته باشید که داستان‌هایی از واکنش‌های آلرژیک و حساسیت پوست سر ناشی رنگ‌های مختلف مو وجود دارد. اگر از محصولات ارزان‌قیمت استفاده می‌کنید، این اتفاق بیشتر رخ می‌دهد. شما باید حتماً کیفیت کالای خریداری شده را در نظر بگیرید. این به شما این امکان را می‌دهد که از محصول حداکثر بهره را ببرید، بدون این که سلامت مو خود را به خطر بیندازید.

کیفیت رنگ مو
کیفیت رنگ مو

معیارهای انتخاب رنگ مو | آلرژی‌زا نبودن

شایع‌ترین واکنش‌های منفی به رنگ مو، واکنش‌های آلرژیک و حساسیت بیش از حد است. اگرچه این‌ها چندان رایج نیستند، اما می‌توانند بسیار ناخوشایند باشند، حتی گاهی اوقات سلامتی شما را تهدید می‌کنند. به هنگام خرید رنگ مو این واقعیت را نادیده نگیرید. همچنین قبل از خرید باید مطمئن شوید که چه چیزی را خریداری می‌کنید. لیست مواد تشکیل‌دهنده را مطالعه کنید و بدانید چه چیزی در آن وجود دارد. اگر قبلاً مشکلات پوستی داشته‌اید، همیشه قبل از قراردادن هرگونه عامل بالقوه مضر بر روی پوست خود، با پزشک و ترجیحاً با متخصص پوست مشورت کنید.

معیارهای انتخاب رنگ مو | نوع مو

هرکسی موهای متفاوتی با نیازهای متفاوت دارد. همیشه قبل از خرید هر چیزی نوع موهای خود را در نظر داشته باشید. موهای خشک و آسیب‌دیده نیاز به محصولات متفاوتی نسبت به موهای باریک و ظریف دارند. اگر موهای نازک و کدر دارید، از رنگ مو استفاده کنید که باعث افزایش حجم و درخشندگی می‌شود. موهای باریک و ظریف بیشتر مستعد آسیب هستند. با این حساب، باید محصولی تهیه کنید که آمونیاک نداشته باشد و حاوی اسیدهای آمینه و مرطوب‌کننده‌ها باشد. همیشه چیزی را انتخاب کنید که برای نوع خاص موی شما منطقی‌ترین باشد.

معیارهای انتخاب رنگ مو | بسته‌بندی

رنگ‌آمیزی موهای شما یک فرایند پیچیده است و اگر این فرآیند را در خانه انجام می‌دهید، برای اجرای صحیح آن به مواردی نیاز خواهید داشت؛ بنابراین، همیشه باید مطمئن شوید که مجموعه رنگی که خارج از جعبه خریداری می‌کنید شامل اکسسوری‌هایی باشد که برای استفاده از آن لازم است. اینها شامل مواردی مانند ابزار مخلوط کردن رنگ، شانه، اپلیکاتور و اسپاتول (قاشقک) است. همه این موارد باعث می‌شود فرایند رنگ کردن مو آسان‌تر و مؤثرتر شود و سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که به همراه این ابزارهای اصلی رنگ مو ارائه می‌شود.

کلام آخر!

به طور خلاصه، رنگ موها دارای ویژگی‌های بیشتری نسبت به آنچه در ابتدا می‌دانستید هستند. جای تعجب نیست که آنها بخش مهمی از تجهیزات مهم آرایشی بسیاری از مردم هستند. اگر از رنگ طبیعی خود خسته شده‌اید و می‌خواهید جذابیت بیشتری به موهای خود ببخشید، یک رنگ مو و یک رنگ کاملاً جدید ممکن است حس شما را تغییر دهد. اگر نگران آسیب موهایتان هستید، محصولات با کیفیتی وجود دارد که نشاط ازدست‌رفته را نیز بازمی‌گردانند. نکته اصلی که باید به‌خاطر داشته باشید این است که رنگ مو، طبق تعریف، به موهای شما آسیب جبران‌ناپذیری نمی‌رساند. بسیاری از رنگ‌های جدید دقیقاً برعکس طراحی شده‌اند و حاوی موادی هستند که به بهبود ظاهر و درخشندگی موها کمک می‌کند. رنگ موها متنوع و متعدد هستند و همیشه رنگ مو متناسب با نوع موی هر فرد وجود دارد.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید