صفحه اصلی > مد و زندگی و مراقبت از مو : کاشت ابرو و چیزهایی که درباره آن نمی‌دانید

کاشت ابرو و چیزهایی که درباره آن نمی‌دانید

کاشت ابرو

در گذشته نه چندان دور کسانی که ابروهای نازک یا کم‌پشتی داشتند از لوازم آرایش کمک می‌گرفتند تا ابروهای خود را پر و پهن کنند. اما مواد آرایشی با تعریق و برخورد با آب پاک یا پخش می‌شدند. خانم‌ها همیشه استرس پخش شدن مداد ابرو در استخر یا روزهای گرم تابستانی را داشتند. همین معایب باعث شدند تا روش‌های دائمی پرپشت کردن ابروها به‌وجود بیایند. کاشت ابرو یکی از این روش‌هاست که در مدت زمان نسبتاً کم به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده.

برای انجام کاشت ابرو باید به جراح زیبایی یا جراح پلاستیک مراجعه کنید. جراح با انتقال موهای خودتان به ناحیه ابرو این کار را انجام می‌دهد.

البته پروسه کاشت ابرو به همین سادگی هم نیست! این عمل زیبایی مزایا، معایب و خطراتی دارد که قبل از اقدام به آن باید بدانید. با خواندن این مقاله از لیامگ نکات زیادی درباره کاشت ابرو دستگیرتان خواهد شد. در پایان، متوجه می‌شوید که چه انتظاری از آن داشته باشید و آیا کاشتن ابرو برای شما مناسب است یا خیر.

اهمیت ابرو در صورت

ابرو نقش مهمی را در تعیین فرم صورت ایفا می‌کند. داشتن ابروهای پرپشت، ضخیم، پهن، نازک یا کم پشت تا حد زیادی به ژنتیک شما بستگی دارد. ابرو نه تنها در تکمیل زیبایی صورت تأثیرگذار است، بلکه از رسیدن قطرات آب و عرق به چشم جلوگیری می‌کند.

ریزش ابرو هم می‌تواند از دلایل مختلفی همچون موارد زیر نشأت بگیرد.

 • مصرف بعضی داروها
 • جراحت ابرو
 • بعضی بیماری‌ها
 • و حتی مصرف بیش از اندازه برخی ویتامین‌ها

کسانی که ابروهای کم‌پشتی دارند شاید مایل باشند تا تغییراتی را در چهره خود به وجود بیاورند. در اینصورت، کاشت ابرو می‌تواند گزینه خوبی برای تغییردادن ظاهر ابروها و پرپشت شدن‌شان باشد.

مراحل کاشت ابرو
مراحل کاشت ابرو

کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو نوعی عمل زیبایی است که در آن، جراح زیبایی گرافت مو را از قسمت‌های دیگر جدا و به ناحیه ابرو منتقل می‌کند. منظور از گرافت مو یک یا چند پیاز مو است که ساقه آنها از یک نقطه از پوست خارج شده‌اند. در واقع، گرافت تعدادی ساقه مو است که فولیکول مشترکی دارند. هدف عمل این است که موها از گرافت رشد کنند و ابروها پرتر به نظر برسند.

طرز کاشت ابرو چگونه است؟

جراح، گرافت مو را معمولاً از پشت گردن‌تان یا موهای اطراف گوش برمی‌دارد. قبل از اینکه گرافت‌ها را در ابروهای شما بکارند، آنها را تا یک ساعت در یک ظرف با محلول سرد نمکی قرار می‌دهند.

البته کل مراحل کاشت ابرو تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و در نتیجه، شما دردی را حس نخواهید کرد. پس از انجام عمل، آن ناحیه باز می‌ماند. با گذشت زمان، پوسته‌ای در اطراف فولیکول‌های تازه پیوند شده تشکیل‌ می‌شود. این پوسته‌ها یک بخش طبیعی از روند بهبودی هستند و بعد از چند روز از بین می‌روند.

ممکن است تا پنج روز کبودی و ورم خفیفی در ناحیه ابروها وجود داشته باشد. هر ۲ تا ۳ ساعت باید از یک اسپری سالین (محلول نمکی) استفاده کنید. معمولاً پزشک برای شما داروهای مسکن، آنتی‌بیوتیک و استروئید تجویز می‌کند که تا پنج روز پس از جراحی مصرف نمایید.

بعد از کاشت اولیه ابرو، موهایی که به تازگی منتقل شده‌اند، می‌ریزند. نگران نباشید! این اتفاق کاملا عادی است. رشد مجدد مو در ابرو باید حدود ۳ ماه پس از عمل کاشت شما شروع شود. اگر بعضی گرافت‌ها رشد نکنند یا ابروهایتان به حجم موردنظر نرسد، ۹ ماه بعد از کاشتن ابرو می‌توانید برای ترمیم به پزشک خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که فاصله زمانی جلسه کاشت ابرو تا ترمیم در هر فرد متفاوت است و در این باره باید از پزشک خود سؤال کنید.


تاتوی ابرو یکی دیگر از روش‌های جبران کم‌پشتی ابروهاست. با انواع تاتو ابرو بیشتر آشنا شوید.

انواع تاتو ابرو

با انواع تاتو ابرو بیشتر آشنا شوید

اگر ابروهای نازکی دارید و از مداد کشیدن روزانه خسته شده‌اید، توصیه ما به شما شناخت انواع تاتو ابرو و انتخاب مدل مناسب فرم چشم و صورت‌تان است.


کاشت ابرو برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که در گذشته مشکلات زیر را داشته‌اند، می‌توانند عمل کاشت ابرو را تجربه کنند.

 • سوختگی در ناحیه ابرو
 • جراحت ابرو
 • بیماری سرطان
 • فرد به طور غیرقابل کنترلی موهای قسمت‌های مختلف مثل موهای سر و ابرو را می‌کَند.
 • آلوپسی آره‌آتا (طاسی منطقه‌ای). یک بیماری خودایمنی که باعث ریزش موها می‌شود.
 • ریزش مو و ابرو به دلیل تیروئید کم‌کار (کم کاری تیروئید).

گروه دیگری که امکان دارد به فکر کاشتن ابرو بیفتند، مبتلایان هیپرویتامینوز هستند. هیپرویتامینوز شرایطی است که در اثر سطح سمی و بالای ویتامین آ در بدن شما ایجاد می‌شود.

مقدار توصیه شده مصرف ویتامین آ برای افراد ۱۹ سال به بالا، روزانه ۴.۳۰۰ واحد جهانی (IU) است. حداکثر میزان مجاز مصرف روزانه ۱۰.۰۰۰ واحد است. اگر ویتامین آ را بیش از حد مصرف کنید، می‌تواند برای بدن سمی باشد. ریزش موی سر و ابرو از پیامدهای این مشکل است.

ریزش مو به دلیل هیپرویتامینوز آ دائمی نیست. در بعضی موارد که فرد ویتامین آ کمتر مصرف کرده و مشکل برطرف شده است، ریزش مو هم قطع شده و موها دوباره رشد کرده‌اند.

مزایا و معایب کاشتن ابرو

طرفداران کاشت ابرو می‌گویند که ابروهای جدید طبیعی به نظر می‌رسند زیرا مال خودتان هستند. با این روش دیگر نیازی به آرایش ابرو ندارید.

با این حال، نارضایتی‌هایی هم از این عمل زیبایی وجود دارد. به‌عنوان مثال، افراد زیادی معتقدند که هزینه کاشت ابرو بالاست. به‌علاوه، ماه‌های زیادی طول می‌کشد تا فولیکول‌ها به‌اصطلاح جا بیفتند و شما نتیجه نهایی را ببینید. حتی احتمال دارد فولیکول‌های منتقل شده موهای جدید تولید نکنند.

عوارض کاشت ابرو
عوارض کاشت ابرو

دوره نقاهت کاشتن ابرو

دوره نقاهت کاشت ابرو طولانی نیست. در همان روزهای بعد از عمل، متوجه پوسته‌پوسته شدن ابروها می‌شوید. به هیچ وجه نباید این پوسته‌ها را بکَنید!!

شاید لازم باشد تا سه هفته بعد از کاشت ابرو از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین خودداری نمایید. اگر ابروها دچار خونریزی، ورم یا عفونت شدند، با جراح‌تان تماس بگیرید.

بعد از چند هفته مشاهده می‌کنید که موهای تازه کاشته‌شده می‌ریزند. این اتفاق طبیعی است و برای همه رخ می‌دهد. در طول ماه‌های بعدی موهای جدید ابرو باید رشد کنند. در این میان شاید لازم باشد تارهای مو را قیچی کنید تا هم‌اندازه تارهای ابروی طبیعی شوند.

عوارض کاشت ابرو

یکی از عوارض احتمالی کاشت ابرو این است که موهای جدید نتوانند به بیرون از پوست رشد کنند. تحت این شرایط، موهای ابرو به شکل تکه‌ای رشد می‌کنند و شاید لازم باشد در آینده عمل را تکرار کنید. در ضمن، ممکن است بافت موهای تازه متفاوت باشد. در موارد زیادی دیده می‌شود که جهت رویش و خواب تارهای ابرو نامناسب است.

خودِ عمل هم می‌تواند با خطراتی همراه باشد. بنابراین، درمورد امکان یا عدم امکان عوارض زیر با پزشک خود صحبت نمایید.

 • خونریزی بیش از حد
 • آسیب به عصب‌ها
 • ورم
 • کبودی
 • عفونت
 • باقی ماندن جای زخم و اسکار

قبل از کاشت ابرو، جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند. حتما تمام موارد بیماری، مشکلات سلامتی و مصرف دارو و مکمل را برای جراح بازگو کنید. اگر مشکلات زیر را داشته باشید، کاشتن ابرو برای شما مناسب نیست.

 • آلوپسی آره‌آتا (طاسی منطقه‌ای)
 • تریکوتیلومانیا (اختلال روانی موکَنی)
 • اختلالات خونریزی
 • سابقه عوارض ناشی از جراحی زیبایی قبلی

کرم ابروی تراست برای کسانی که ابروهای پرپشت طبیعی می‌خواهند.

کرم ابرو تراست

کجا باید کاشت ابرو را انجام بدهیم؟

برای کاشتن ابرو باید به جراح پوست، زیبایی یا پلاستیک مراجعه کنید. پزشک ممکن است جراحی را در یک درمانگاه سرپایی یا کلینیک انجام دهد.

بهتر است قبل از اینکه ابروهای خود را به دست جراح بسپارید، درمورد سابقه، تحصیلات و تجربه او تحقیق کنید. حتما عکس‌های قبل و بعد مراجعین قبلی را ببینید. از آنها بپرسید که آیا از نتیجه عمل، رفتار پرسنل و پاسخگویی پزشک بعد از عمل راضی بوده‌اند یا خیر.

جلسه مشاوره فرصت خوبی است تا با جراح و مهارت‌های او بیشتر آشنا شوید و تمامی سوالات خود را بپرسید. جلسه مشاوره در بیشتر مراکز رایگان است. شما تا زمانی که  جراح ایده‌آل‌تان را پیدا نکنید، مجبور نیستید برای انجام عمل کاشت ابرو وقت رزرو کنید.

نکته آخر اینکه هرگز برای صرفه‌جویی در هزینه کاشت ابرو، به پزشکی که تحصیلات و مهارتی در این زمینه ندارد، مراجعه نکنید. این کار نه تنها باعث بروز عوارض خطرناکی می‌شود، بلکه امکان دارد از ظاهر ابروهایتان رضایت نداشته باشید.

کاشت ابرو یا روش‌های دیگر؟

اگر ظاهر و ضخامت ابروهایتان را دوست ندارید و به دنبال یک روش دائمی برای پرپشت کردن آنها هستید، ماندگاری کاشت ابرو نسبتا طولانی و گزینه مناسبی است. اما مثل تمامی جراحی‌های زیبایی، نتیجه آن ممکن است در هر فرد متفاوت از دیگری باشد. فراموش نکنید که عمل‌های به‌ ظاهر ساده مثل کاشت ابرو هم می‌توانند با عوارض جانبی همراه باشند.

درمورد سایر روش‌ های پرپشت کردن ابرو نیز تحقیق کنید. راهکارهایی مثل تاتو ابرو و استفاده از تقویت کننده ابرو نیز می‌توانند در بهبود ظاهر مؤثر باشند. محصولات تقویت ابرو در فروشگاه لیاتیم موجودند؛ با چند کلیک ساده، پرپشت کردن ابروها و مراقبت از آنها را شروع می‌کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید