صفحه اصلی > مراقبت از پوست : راهنمای جامع لایه برداری پوست صورت و بدن

راهنمای جامع لایه برداری پوست صورت و بدن

لایه برداری پوست

در این مقاله از لیامَگ می‌خواهیم شما را با هرآنجه که در خصوص لایه برداری پوست صورت و بدن بایستی بدانید، از اینکه انواع لایه بردار پوست کدام‌اند، هرچندوقت یک بار و بسته به نوع پوست‌تان، چگونه باید لایه برداری پوست انجام شود و فواید لایه برداری پوست چه چیزهایی را شامل می‌شود، آشنا کنیم.

ما از انواع مختلف لایه برداری پوست از جمله اسکراب، لایه‌بردارهای مایع و حتی راهکارهای تخصصی همچون درمابلیدینگ، لایه برداری شیمیایی و سایر راهکارهای موجود صحبت کرده و نگاهی گذرا به تاریخچه لایه‌برداری میندازیم و از شیوه‌های سنتی لایه‌برداری برایتان حرف می‌زنیم! اگر به دنبال لایه برداری هستید، پس فرصت را از دست ندهید و تا پایان این مقاله همراه‌مان باشید.

لایه برداری پوست

به لحاظ علمی باید گفت که پوست به طور طبیعی با ریختن سلول‌های مرده، لایه‌برداری می‌کند و پوست جدید از طریق یک چرخه ۳۰ روزه نمایان می‌شود. درحالی‌که پوست به‌تنهایی کار واقعاً بزرگی انجام می‌دهد، اما در بعضی مواقع به کمک نیاز دارد. بسته به نوع پوست شما یا حتی با افزایش سن، چرخه طبیعی پوست برای ازبین‌بردن این سلول‌های مرده پوست تغییر می‌کند؛ در طول سال هم عمدتاً به دلیل آب‌وهوا و شرایط اقلیمی، تغییراتی خواهد داشت، به همین دلیل احتمالاً بسیاری از شما در ماه‌های زمستان پوست‌تان ظاهری کدر و گرفته به خود می‌گیرد.

پوست‌های خشک تا نرمال

نوع پوست شما در لایه برداری بدن یک فاکتور اصلی به شمار می‌رود، افرادی که پوست‌های خیلی خشکی دارند، به خاطر سفتی و زمختی آن، به رطوبت زیادی نیاز دارند. همچنین ممکن است پوسته پوسته شدن پوست را تجربه کنند. این مسئله هم حاکی از این است که پوست‌شان در پاک‌سازی از سلول‌های سرسختی که به طور طبیعی از بدن خارج نمی‌شوند، بیشتر به کمک نیاز دارد.

پوست‌های مختلط تا چرب

در مورد پوست‌های چرب و مستعد لک، انباشت سلول‌های پوستی مرده باعث مسدود شدن منافذ و ایجاد لک‌‌ها و ترک‌ها می‌شود. زمانی که برای کمک به پوست خود جهت بازگردانی درخشش به آن، تصمیم قطعی گرفتید، بهتر است حداقل یک‌بار در هفته لایه‌برداری کنید؛ هرچند، این مسئله کمی جای بحث دارد.

انواع لایه برداری پوست
انواع لایه برداری پوست

اختلاف نظر بین کارشناسان

اما بسیاری پیشنهاد می‌کنند که اسکراب صبحگاهی بهترین روش برای آماده‌سازی پوست برای استفاده از کرم‌پودر در طول روز است، و در مقابل افرادی احساس می‌کنند باید عصرها را نیز به لایه‌برداری اختصاص داد تا گردوغبار، آلودگی و هرگونه آرایش باقیمانده در طول روز را از روی صورت حسابی پاک کرد. دقیقاً مانند هر نوع محصول مراقبت از پوستی، اگر بکارگیری محصولات لایه‌بردار برایتان مناسب باشد و بودجه و زمان لازم برای مصرفش را دارید، پس دست دست نکنید و استفاده از آن را آغاز کنید.

به روش‌های مختلفی می‌توان لایه‌برداری پوست صورت و بدن را انجام داد. اسکراب‌ها نیز در این میان، محبوب‌ترین گزینه‌های موجود در بازار هستند، همچنین فرم‌های مایع لایه‌برداری وجود دارد که به شکل ملایم فرموله شده‌اند و می‌توان هر روز از آن‌ها استفاده کرد. گزینه‌های تخصصی دیگری نیز همچون لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن، درمابلیدینگ و حتی اپیلاسیون به‌عنوان یک نوع لایه برداری در نظر گرفته می‌شوند.

انواع لایه برداری پوست

به طور کلی، دو شیوه کلی برای لایه برداری پوست وجود دارد. مورد اول لایه برداری مکانیکی است که می‌تواند شامل اسکراب یا دستگاهی برای ازبین‌بردن سلول‌های مرده پوست به صورت فیزیکی باشد. مورد دوم لایه برداری شیمیایی است که شکل مایع آن بیشتر رواج داشته و عملکردش بگونه‌ای است که سلول‌های مرده پوستی در این روش حل می‌شوند. نکته قابل‌توجه اینجاست که هر دو روش لایه برداری پوست مذکور، عملکرد و تأثیرگذاری فوق‌العاده‌ای دارند.

لایه‌برداری صورت قرن‌هاست که وجود دارد و با وجود ایجاد تغییرات مستمر در بین دستورالعمل‌ها و فرمول‌ها، با ورود محصولات جدید به بازار، اصول واقعی و ایده پشت پروسه‌شان ثابت مانده است. و شما امروزه خوش شانس هستید که با طیف گسترده محصولات لایه‌بردار در بازار و شیوه‌های سنتی و خانگی روبرو هستید و دست‌تان برای انتخاب حسابی باز است!

۱. اسکراب صورت

در پایسخ به این سؤال که اسکراب صورت چیست، می‌توان ابتدا به بافت‌شان اشاره کرد و گفت که اسکراب‌های صورت بافت‌های متنوعی دارند، برخی از آنها کرمی‌تر و نرم‌تر بوده و بیشتر برای قسمت‌های حساس پوست مناسب‌اند. و موارد دیگر دارای بافت بسیار زبرتر و ایده‌آل‌تری برای قسمت‌های چرب‌تر پوست‌ هستند. و این مهم نیست که از چه نوع اسکراب صورت برای لایه برداری پوست خود استفاده می‌کنید، وظیفه یک اسکراب پاکسازی سلول‌های مرده از روی پوست، تخلیه منافذ پوست و بازگردانی درخشش و شفافیت به آن می‌باشد.

در باب فواید و مضرات لایه برداری پوست درخصوص اسکراب باید گفت که باعث ایجاد قرمزی و احساس سفتی و ناراحتی در پوست می‌شود؛ که لزوماً نتیجه مستقیم استفاده از محصول شاید نباشد، اما می‌تواند در اثر استفاده نادرست از اسکراب پیش‌آمده باشد. بهمین خاطر توصیه می‌شود برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی پوستی ناخواسته، به نحوه لایه برداری پوست صورت خود توجه کنید.

پس از یک اسکراب صورت، پوست شما باید تمیز و روشن به نظر برسد، نه خیلی برافروخته و نه خیلی قرمز. موقع مصرف، مقدار کمی فشار اعمال کنید و سپس به مواد تشکیل‌دهنده محصول اجازه دهید تا کار خود را انجام دهند؛ که این بهترین روش برای لایه‌برداری است. ۲ تا ۳ بار استفاده از اسکراب صورت در هفته، بهترین راه برای گرفتن نتیجه مطلوب است!

اسکراب صورت
اسکراب صورت

۲. لایه برداری مایع صورت

ایده استفاده از یک ‌لایه‌بردار مایع صورت ممکن است در نظر اول برایتان گیج‌کننده باشد، زیرا انواع لایه‌بردارهای مایع در بازار وجود دارند که از نظر شکل، اندازه و قیمت با هم تفاوت دارند. حتی عده‌ای به غلط تصور می‌کنند که تونرهای صورت همان لایه‌بردارهای مایع هستند؛ که این موضوع اصلاً صحت ندارد. در مقایسه با تونر، که محلولی معطر و بسیار ملایم است و وجودشان در یک روتین مراقبت از پوست اجباری است، لایه‌بردارها اینطور نیستند.

یک ‌لایه‌بردار مایع صورت، از یک نوع اسید که در میوه‌های مختلف همچون سیب یافت می‌شود، ساخته می‌شود. این اسید، معروف به آلفا هیدروکسی اسید (AHA) بوده که در لایه‌بردارها به ازبین‌بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود پوستی مات و فاقد درخشش پیدا کنید!

لایه برداری مایع صورت
لایه برداری مایع صورت

۳. لایه برداری بدن

بیشتر ما، تقریباً مراقبت از پوست بدن را همیشه فراموش می‌کنیم و اگر بدانیم که اسکراب بدن چیست، شاید خودمان را با این جمله گول بزنیم، که «اسکراب بدن برای چیست»؛ اما این را بدانید که استفاده از لایه‌بردارهای بدن برای حفظ سلامت پوست (از سر تا پا) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

لایه برداری بدن به‌ صورت اسکراب صورت می‌گیرد و می‌تواند کمی زبرتر از اسکراب صورت باشد تا به شما در مقابله با مناطق سفت و زمخت مانند زانوها، آرنج‌ها و پاها بهتر کمک کند. پوست زیر گردن شما نیز می‌تواند به دلیل ترک‌های گاه‌وبی‌گاهی که در قسمت‌های مختلف پوست ظاهر می‌شود، کدر یا خاکستری به نظر برسد؛

با لایه برداری منظم، ‌ظاهر کلی پوست‌تان بهتر خواهد شد و با بهبود وضعیت گردش خون، علائم قابل‌مشاهده هرگونه سلولیت مزاحم کاهش می‌یابد. همچنین متوجه خواهید شد که اگر از یک اسکراب خوب برای بدن خود و سپس بعد از آن از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید این کار باعث می‌شود که اسکراب خیلی سریع‌تر جذب پوست شود، زیرا با لایه‌ای از سلول‌های مرده پوست مبارزه نمی‌کند. با یادگیری طرز استفاده از اسکراب بدن به طور صحیح و بکارگیری مستمر آن، دیری نمی‌پاید که متوجه تفاوت‌هایی جدی در ظاهر کلی پوست خود می‌شوید.

لایه برداری بدن
لایه برداری بدن

۴. لایه برداری طبیعی پوست

ما قبلاً بر اهمیت لایه‌برداری در داشتن پوستی شفاف و سالم تأکید کرده‌ایم. همچنین لازم به یادآوری است که با افزایش سن، روند طبیعی ریزش سلول‌های پوستی و سپس پرکردن مجدد آن‌ها کم‌تر می‌شود. در پوست بالغ لایه‌برداری منظم به‌درستی انجام شده و بهره‌مندی از ترکیبات طبیعی، جایگزین دیگری برای سایر لایه‌بردارهای موجود است و در ادامه به برخی از بهترین مواد طبیعی که می‌توانند به عنوان بهترین روش‌های لایه‌برداری خانگی، عمل کنند، نگاهی میندازیم:

الف) جو دوسر برای لایه برداری پوست

اگر فکر می‌کنید پوست شما کمی بیشتر حساس است، ممکن است جو دوسر مؤثرترین راه برای دستیابی به لایه‌برداری فیزیکی باشد! می‌توانید جو دو سر را به فهرست اسکراب‌های ملایم بدن و صورت اضافه کنید.

ب) لایه بردار شکر و نمک برای پوست

هیچ بخشی از بدن وجود ندارد که نتوانید روی آن از اسکراب نمک و شکر استفاده کنید! به دلیل اینکه خاصیت سایندگی نمک کمی بیشتر از شکر است، نمک می‌تواند به ازبین‌بردن پوست‌های ناهموار و زمخت در مناطق مختلف بدن، مانند پاها، آرنج‌ها و زانوها کمک کند. شکر هم دانه‌های ریزتری دارد و می‌توان آن را بدون هیچ‌گونه نگرانی در اسکراب پوست استفاده کرد (حتی بیش از حد)! برای لب‌هایی که خشک هستند می‌توانید لایه برداری با شکر را امتحان کنید. شاید پیش از این لایه برداری بدن با نمک به گوش‌تان نخورده بود و چیزی از اسکراب نمک برای بدن نمی‌دانستید؛ اما حال که تا حدودی با آن آشنا شدید، استفاده از آن را به شما توصیه می‌کنیم.

پ) قهوه به‌عنوان لایه بردار پوست

قهوه یک ماده محبوب برای لایه برداری بدن است. قهوه ساییده شده می‌تواند یک درمان خارق‌العاده برای سلولیت و ترک‌های پوستی باشد! همچنین می توان از آن به‌عنوان اسکراب خانگی پا استفاده کرد.

 قهوه به‌عنوان لایه بردار پوست
قهوه به‌عنوان لایه بردار پوست

ت) شیر برای لایه برداری پوست

کلئوپاترا از سال‌ها پیش خوب می‌دانست که باید چه کاری انجام دهد! چون شیر حاوی مقادیر زیادی اسید لاکتیک است و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. و شما می‌توانید به روش‌های مختلفی از شیر برای لایه‌برداری استفاده کنید، به‌راحتی آن را روی پوست تمیز بگذارید تا قبل از شستن کاملاً خشک شود، همچنین می‌توانید آن را به ماسک صورت خانگی اضافه کنید، همچنین می‌شود آن را در وان حمام ریخت و با آن استحمام کرد، همانند کلئوپاترا.

ث) برنج برای لایه برداری پوست

باورش کنید یا نکنید، بافت برنج آسیاب شده به‌اندازه کافی ملایم است و می‌تواند روی صورت و بدن استفاده شود، استفاده از آن، قبل از هرگونه برنزه‌سازی‌های گران‌قیمت و غیراصولی، راهکاری عالی به نظر می‌رسد.


برای آشنایی بیشتر با کرم لایه بردار و نحوه استفاده از آن، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر راطالعه نمایید.

کرم لایه بردار AHA

همه‌چیز درباره کرم لایه بردار AHA | جوان‌کننده پوست

کرم لایه بردار AHA مناسب لایه‌برداری سلول‌های پیر و فرسوده، بازگردانی توان بازسازی به پوست، کاهش چین‌وچروک‌های سطحی و داشتن پوستی یکدست، شفاف و روشن است.

استفاده از کرم لایه بردار AHA

آشنایی با نحوه استفاده از کرم لایه بردار AHA

برای استفاده از کرم لایه بردار AHA روی پوست شب‌ها مقداری از آن را روی پوست ناحیه موردنظرتان بگذارید و با حرکات چرخشی ماساژ دهید تا جذب پوست‌تان شود.


۵. لایه برداری شیمیایی

در مورد لایه برداری شیمیایی باورهای غلطی وجود دارد، چون برای هر نوع عارضه پوستی و هر نوع پوستی، انواع لایه بردار در بازار وجود دارد؛ اما اینکه یک‌ لایه برداری شیمیایی دقیقاً چیست و آیا برای شما و پوست‌تان مؤثر است، این سؤال دیگری است. برای پاسخ به این پرسش‌ها باید گفت که هدف اصلی لایه برداری شیمیایی ازبین‌بردن سلول‌های مرده از لایه اپیدرم (خارجی‌ترین قسمت) پوست است. این کار به اصلاح نواقص پوست کمک می‌کند و به خاطر افزایش سرعت تولید کلاژن پوست شناخته‌شده بوده و باعث می‌شود پوستی لطیف‌تر و روشن‌تر پیدا کنید.

اینکه چقدر طول می‌کشد تا پوست به طور کامل بهبود یابد به قدرت پوست بستگی دارد، بااین‌حال، زمان طبیعی برای جبران آن، تقریباً دوهفته است. تعدادی از دلایلی که افراد را مجاب به استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی می‌کند، به شرح زیر است:

 • چین‌وچروک‌ها و خط‌وخطوط ظریف
 • آسیب‌های وارده پوستی به خاطر اشعه‌های مضر خورشید
 • زخم‌های آکنه
 • هایپرپیگمنتیشن
 • جای زخم
 • ملاسما
 • پوست زخمت و ناهموار
 • قرمزی و التهاب
لایه برداری شیمیایی
لایه برداری شیمیایی

انواع لایه برداری شیمیایی

بسته به نوع عارضه‌های پوستی که در بالا بیان شد، نوع خاصی از لایه بردار مناسب مشکل شما خواهد بود. سه نوع مختلف لایه‌برداری شیمیایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

 • در لایه‌برداری‌های سطحی، از اسیدهای ملایم استفاده می‌شود، مانند اسیدهای آلفا هیدروکسی که فقط به لایه خارجی پوست نفوذ می‌کنند و لایه‌برداری ملایمی را انجام می‌دهند.

با داشتن پوستی جوان و درخشان به کمک یک کرم لایه‌بردار آلفا هیدروکسی اسید، تنها یک کلیک فاصله دارید!

کرم لایه بردار آلفاتراست

 • در لایه‌برداری‌های معمولی​​، از گلایکولیک اسید و تری‌کلرواستیک اسید برای رسیدن به لایه‌های میانی پوست استفاده می‌شود؛ که تحت ‌عنوان مؤثرترین ماده برای ازبین‌بردن سلول‌های آسیب‌دیده پوست شناخته می‌شود.
 • در لایه‌برداری‌های عمیق، این لایه‌بردارها به طور کامل به لایه میانی پوست نفوذ می‌کنند و سلول‌های مرده پوست را به طور کامل از بین می‌برند، این نوع، قوی‌ترین لایه‌بردارها هستند و در آن‌ها اغلب از اسید فنول استفاده می‌شود.

لایه‌برداری را می‌توان به روش‌های مختلف انجام داد، با برس یا با ماسک، اما زمان بازیابی به قدرت پوست‌تان بستگی دارد. یک متخصص آرایش و زیبایی یا یک فرد متخصص می‌تواند به شما در مورد بهترین اقدامات مراقبتی که بعد از لایه برداری پوست موردنیاز است، به شما مشاوره دهد.

۶. لایه برداری پوست با دستگاه با دستگاه میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش کم‌تر تهاجمی است که می‌توانید در سالن‌های تخصصی و مراکز زیبایی انجامش دهید. لایه برداری پوست صورت با دستگاه با این روش به‌ظاهر کلی رنگ و بافت پوست کمک می‌کند و اثرگذاری آن در کاهش مشکلات مختلف پوستی دیده می‌شود که این موارد به شرح زیر است:

 • جای زخم آکنه
 • خطوط ریز
 • چین‌وچروک
 • لکه‌های پیری
 • پوست و بافت ناهموار
 • منافذ باز پوست

روش‌های مختلفی برای اجرای آن وجود دارد. اولین مورد با استفاده از یک اپلیکاتور با طراحی ویژه صورت می‌گیرد که یک سطح ساینده به خود متصل دارد که لایه بیرونی و ضخیم پوست را به‌آرامی می‌ساید، و از پوست جدیدی که روشن و شاداب است، رونمایی می‌کند. روش دیگر، اسپری ذرات بسیار ریز یا کریستال‌هایی است که همان نتایج چشمگیری را که قبلاً ذکر شد به شما می‌بخشند.

لایه برداری پوست با دستگاه با دستگاه میکرودرم ابریژن
لایه برداری پوست با دستگاه با دستگاه میکرودرم ابریژن

۷. لایه برداری پوست صورت و بدن با درمابلیدینگ

درمابلیدینگ، یکی از موثرترین روش‌های درمانی لایه‌برداری است. این روش، شامل استفاده از یک تیغه مانند تیغ جراحی در پزشکی است و در نتیجه به شکل اصلاح صورت، انجام می‌شود. این روش به حذف سلول‌های مرده پوست و موهای ریز که با نام «موی کرکی» لایه بیرونی پوست شناخته می‌شوند، کمک می‌کند. ازبین‌بردن این موارد ظاهری شاداب و درخشانی به پوست می‌دهد و پایه‌ای خارق‌العاده برای آرایش خواهد بود. درمابلیدینگ یا درماپلنینگ به رفع مشکلات پوستی زیر کمک می‌کند:

 • بافت ناهموار پوست
 • جای زخم
 • خطوط ریز
 • موهای پرزی (موی کرکی)

این روش ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، بااین‌حال، هنگامی‌که توسط یک متخصص انجام می‌شود، درمابلیدینگ کاملاً بی‌خطر است. این کار با دست ‌آزاد انجام می‌شود و تکنیسین، کنترل مداوم میزان فشار وارده در نواحی صورت را در اختیار دارد. از بین تمام روش‌های درمانی لایه‌برداری موجود در بازار، درمابلیدینگ مناسب‌ترین لایه برداری برای انواع پوست است و می‌تواند بر روی خانم‌های باردار و شیرده انجام شود؛ و همان‌طور که قبلاً ذکر شد، درمابلیدینگ جایگزینی عالی برای لایه‌برداری شیمیایی است.

بهبودی بعدِ بکارگیری این روش، در بین سایر روش‌های لایه‌برداری بسیار سریع و ۲۴ ساعته صورت می‌گیرد و پوست به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد.

لایه برداری پوست صورت و بدن با درمابلیدینگ
لایه برداری پوست صورت و بدن با درمابلیدینگ

۸. اپیلاسیون و لایه برداری پوست صورت و بدن

در واقع اپیلاسیون را نمی‌توان یکی از روش‌های رسمی لایه‌برداری دانست، اما مزایای خاص خودش را در لایه‌برداری دارد. وقتی موها با استفاده از موم از بین می‌روند، لایه خارجی سلول‌های مرده پوست که باعث ایجاد مانعی برای جذب سایر محصولات می‌شود، نیز به طور هم‌زمان برداشته می‌شوند و لایه جدیدی از پوست باقی می‌ماند. به همین دلیل، توصیه می‌شود تا زمان بهبودی حاصل از اپیلاسیون، هیچ نوع مرطوب‌کننده یا کرمی روی آن بخش از پوست نزنید.

اپیلاسیون و لایه برداری پوست
اپیلاسیون و لایه برداری پوست

۹. دستگاه‌های لایه برداری پوست صورت و بدن

دستکش‌ها یا نیم دستکش‌های مخصوص لایه‌برداری برای اسکراب تمام نقاط بدن وجود دارد که به‌آرامی سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و به کاهش سلولیت کمک می‌کند. برای صورت هم مجموعه عظیمی از گزینه‌ها در دسترس است، مانند دستگاه‌های دستی به‌صورت برس یا پد که در بسیاری از آنها تایمرهایی وجود دارد که لایه‌برداری را به آرام‌ترین و ملایم‌ترین روش انجام می‌دهند.

دستگاه‌های لایه برداری پوست
دستگاه‌های لایه برداری پوست

کلام آخر!

لایه‌برداری دارای تاریخچه‌ای فوق‌العاده غنی است، با برخی از روش‌ها و حتی دستورالعمل‌های مربوط به دوران روم باستان، جای تعجب هم ندارد که لایه‌برداری هنوز یک گام بسیار محبوب در روتین مراقبتی پوست همگان محوسب شود، صرف‌نظر از جنسیت، نوع پوست یا نژاد شما. با وجود راهکارهای درمانی متعدد و بروزرسانی‌های مستمر در بین محصولات و دستگاه‌های لایه‌بردار، هیچ بهانه‌ای وجود ندارد که حداقل یک‌بار سعی در انجام لایه‌برداری پوست نداشته باشید؛ در بخش‌های مختلف این مقاله، هرآنچه در مورد اشکال مختلف لایه‌برداری، راهکارهای درمانی تخصصی، مواد موثره طبیعی، دستورالعمل‌ها و حتی بایدها و نبایدهای لایه‌برداری بایستی بدانید، توضیحات مفصلی ارائه شد.

اگر به دنبال لایه برداری پوست صورت و بدن خود هستید و میخواهید به سراغ محصولات لایه بردار بروید، می‌توانید سری به فروشگاه لیاتیم بزنید و از محصولات لایه بردار و اسکراب ما دیدن کنید. اگر هم درخصوص لایه برداری پوست، سؤال یا نظری دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)
حامد مقتدایی

دیدگاهتان را بنویسید