این روزها بازار تزریق بوتاکس حسابی داغ است. عموماً آدم‌ها به این دلیل سراغ بوتاکس می‌روند که به دنبال زیبایی هستند. شاید خود شما هم جز آن دسته از افرادی که بوتاکس تزریق کرده‌اند باشید یا کسانی را دوروبر خود بشناسید که این کار را انجام داده‌اند.

اما احتمالاً راجع به مزایا و معایب آن اطلاعی نداشته باشید. ما در این مطلب در مورد کارایی بوتاکس روی خطوط عمیق کنار چشم، دور لب و پیشانی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. همین‌طور در مورد عوارض احتمالی آن و اینکه بوتاکس برای چه کسانی مناسب‌تر است. بوتاکس، معجزه‌ای است که هم برای مردان مناسب است هم زنان. اگر برایتان سؤال شده که از چه سنی بوتاکس را شروع کنید بهتر است، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا همه چیز را از سیر تا پیاز برایتان توضیح دهیم.

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم یا همان بوتاکس نوع اول، برای کاهش چین و چروک صورت بسیار کارآمد بوده و مانند معجزه عمل می‌کند. داشتن چین‌و‌چروک‌های پوستی به این معنا نیست که دیگر باید برای همیشه با پوستی صاف و جوان خداحافظی کنید. شما با استفاده از بوتاکس همیشه جوان به نظر می‌رسید و تشخیص سن شما سخت می‌شود.

بوتاکس چیست
بوتاکس چیست

مکانیسم بوتاکس چگونه است؟

  • اولین مرحله، اتصال سم به گیرنده‌های خاص روی سطح سلول‌های پیش سیناپسی است که با واسطه ترمینال زنجیره سنگین انجام می‌شود. این مرحله تقریباً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.
  • مرحله دوم درونی‌سازی می‌باشد که یک فرایند اندوسیتی با واسطه گیرنده وابسته به انرژی است. در این مرحله، غشای پلاسمایی سلول‌های عصبی در اطراف کمپلکس گیرنده سم وارد می‌شود و یک وزیکول حاوی یک سم در پایانه عصبی تشکیل می‌دهد.
  • مرحله سوم جابه‌جایی است. پس از درونی‌سازی، پیوند دی سولفیدی شکسته می‌شود و زنجیره سبک ۵۰ کیلو دالتون سم در سراسر غشای اندوزومی وزیکول اندوسیتی به داخل سیتوپلاسم انتهای عصبی آزاد می‌شود.
  • آخرین مرحله مسدود کردن است. زنجیره سبک سروتیپ های A و E با جدا کردن پروتئین سیتوپلاسمی مورد نیاز برای چسباندن وزیکول‌های استیل‌کولین در سمت داخلی غشای عصبی پایانه عصبی، آزادسازی استیل‌کولین را مهار می‌کند.

پس از تزریق، سم در بافت پخش می‌شود تا زمانی که به طور انتخابی و برگشت‌پذیر در پایانه پیش سیناپسی اتصال عصبی عضلانی متصل شود و سپس به غشای پروتئینی خاص که مسئول دفع استیل‌کولین است، متصل می‌شود. اتصال عصبی عضلانی باعث شل شدن و آرام شدن عضلات موضعی می‌شود که قابل برگشت است. در نتیجه چین و چروک و خطوط صورت کاهش می‌یابد که برخی از آنها به دلیل انقباضات مداوم عضلات صورت است.

کاربرد استفاده از بوتاکس چیست؟

بوتاکس به‌طورکلی به عضلات صورت تزریق می‌شود. بیشتر این ماهیچه‌ها به جای استخوان‌ها به بافت‌های نرم متصل می‌شوند و با انقباض، پوست را می‌کشند تا حالت چهره را جوان‌تر کنند. در زیبایی‌شناسی، بوتاکس برای کاهش خطوط اخم گلابلار، پنجه کلاغی در کنار چشم، چین‌های افقی پیشانی، چین و چروک‌های اطراف دهان، چین‌های بینی و صاف کردن چین و چروک‌های گردن و قفسه سینه، ابروها و درمان مشکلاتی مانند هایپرهیدروزیس، لیکن سیمپلکس، پومفولیکس (اگزمای دیسیدروتیک) و آکنه ولگاریس استفاده می‌شود. بوتاکس را نمی‌توان برای جلوگیری از سایر علائم پیری مانند خشکی پوست، اختلالات رنگدانه و ناهنجاری های عروقی استفاده کرد.

بوتاکس برای چه کسانی مفید نیست؟

موارد منع مصرف بوتاکس شامل بیماران مبتلا به میاستنی گراویس، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، مولتیپل اسکلروزیس، سندرم ایتون لامبرت، زنان باردار و شیرده، نوزادان و کودکان، بیماران مبتلا به عفونت‌های کانونی و سیستمیک، بیمارانی که حساسیت یا آلرژی بیش از حد به بوتاکس دارند و بیمارانی که قبلاً تحت عمل جراحی پلک تحتانی قرار گرفته بودند، می‌شود.

منع مصرف بوتاکس
منع مصرف بوتاکس

دز استفاده از بوتاکس چقدر است؟

دز استاندارد استفاده از بوتاکس ۲۰ واحد است. حداقل دز برای درمان خطوط اخم هم همان ۲۰ واحد و حداکثر دز ۴۰ واحد می‌باشد. زیرا برای خط اخم بیش از ۱۰ واحد مناسب‌تر و تأثیرگذارتر است. برای خطوط اخم مردان به دلیل توده عضلانی عمیق‌تر، به بیش از ۲۱ واحد بوتاکس نیاز است.

عوارض بالینی استفاده از بوتاکس چیست؟

اثرات بالینی بوتاکس در روزهای اول تا چهارم پس از تزریق مشاهده می‌شود و پس از آن ۱ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا اثر را ببینید. به‌منظور طولانی شدن اثرات بوتاکس از شش ماه تا یک سال، درمان باید تکرار شود. مدت‌زمان اثر بوتاکس در بین افراد به دلیل عضلات مختلفُ، متفاوت است، به این معنی که افراد مختلف ممکن است به دزهای گوناگونی نیاز داشته باشند. معمولاً بوتاکس تا ۱۲۰ روز می‌ماند.

بدن در برابر بوتاکس چه واکنشی نشان می‌دهد؟

بوتاکس دارویی با حاشیه ایمنی وسیع است (دز کشنده ۵۰ درصد در انسان می‌تواند تا ۴۰ واحد بر کیلوگرم وزن بدن برسد)؛ بنابراین استفاده از آن در دسته داروهای نسبتاً بی‌خطر است. برای درمان چین و چروک صورت نسبتاً ایمن و مؤثر است. بوتاکس نوع اول تغییرات مداومی در پایانه‌های عصبی و عضلات موردنظر ایجاد نمی‌کند. به‌طورکلی هیچ‌گونه عوارض جانبی طولانی‌مدت در زمینه پوست ایجاد نمی‌کند.


اگر مشتاق هستید تا با بوتاکس مو، فواید و عوارض آن آشنا شوید، مقاله زیر را از دست ندهید.

بوتاکس مو

هر آن چیزی که باید درباره بوتاکس مو بدانید، اینجاست!

دنبال روشی طبیعی هستید تا موی آسیب‌دیده خود را ترمیم کنید؟ چه روشی بهتر از بوتاکس مو! در این مطلب صفر تا صد آن را برایتان توضیح داده‌ایم.


عوارض جانبی استفاده از بوتاکس چیست؟

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس شامل خونریزی، تورم، اریتمی و درد در محل‌های تزریق است. با استفاده از سوزن‌های نازک‌تر و رقیق کردن بوتاکس با سالین می‌توان از این عوارض جانبی جلوگیری کرد. سردرد ممکن است پس از تزریق بوتاکس نیز رخ دهد اما پس از ۲ تا ۴ هفته برطرف می‌شود. این عارضه جانبی را می‌توان با استفاده از مسکن‌ها درمان کرد. سایر عوارض جانبی شامل کسالت، حالت تهوع، علائم شبیه آنفلوانزا و پتوز است.

این عوارض ناشی از انتشار موضعی بوتاکس است که می‌تواند برای چند هفته باقی بماند اما می‌توان آن را با قطره‌های چشمی آگونیست آلفا آدرنرژیک درمان کرد. همچنین ممکن است اکتروپیون به دلیل فرایند انتشار موضعی بوتاکس در هنگام تزریق به پلک پایین ایجاد شود. همچنین، بیمارانی که تحت تزریق بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی یا خرگوشی (پری اوربیتال) قرار می‌گیرند، ممکن است استرابیسم ناشی از تزریق ناخواسته بوتاکس و انتشار موضعی بوتاکس را تجربه کنند.

مشکلات احتمالی تزریق بوتاکس چیست؟

مشکلات احتمالی تزریق بوتاکس کمتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. شایع‌ترین عوارض آن که به‌ندرت رخ می‌دهد شامل اکیموز و پورپورا است که می‌توان آن را با گذاشتن یخ در محل‌های تزریق قبل و بعد از تزریق بوتاکس به حداقل رساند. پس از درمان، بیماران نباید محل تزریق را به مدت ۲ تا ۳ ساعت دست‌کاری کنند و باید به مدت ۳ تا ۴ ساعت در حالت نشسته یا ایستاده باقی بمانند.

مشکلات احتمالی تزریق بوتاکس
مشکلات احتمالی تزریق بوتاکس

تفاوت فیلر و بوتاکس در چیست؟

فیلرهای پوستی ژل‌هایی هستند که پزشکان زیبایی برای بازگرداندن حجم، خطوط صاف، چین و چروک یا بهبود خطوط صورت به پوست تزریق می‌کنند. آنها دومین منبع قابل‌اعتماد فقط برای تزریق سم بوتولینوم به‌عنوان رایج‌ترین روش‌های زیبایی غیر جراحی هستند. یکی از انواع پرکننده‌های پوستی محبوب هیالورونیک اسید است، ماده‌ای که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. هیالورونیک اسید می‌تواند به بازگرداندن حجم و رطوبت پوست کمک کند. هنگامی که پزشکان آن را مستقیماً به لب تزریق می‌کنند، حجم لب را افزایش داده و در نتیجه لب پرتر می‌شود. بوتاکس لب نسبت به فیلرهای پوستی تهاجمی، کمتر و گران هستند. بااین‌حال، آنها اثر کوتاه‌تری نسبت به پرکننده‌های پوستی دارند که بین ۶ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارند. تفاوت دیگر این است که تا یک هفته طول می‌کشد تا نتایج بوتاکس لب را مشاهده کنید، درحالی‌که فیلرهای پوستی نتایج فوری دارد.

چه مواردی را باید در مورد بوتاکس در نظر گرفت؟

افراد مبتلا به فوبیای سوزن ممکن است این تجربه را آزاردهنده ببینند و ممکن است قبل از آن دچار استرس شوند.

افراد همچنین باید به دنبال جایگزین‌هایی برای لب‌ها، از جمله پرکننده‌های پوستی و لیفت لب باشند. بررسی روش‌های دیگر برای اطمینان از اینکه کدام مورد مناسب شما است، امری است ضروری.

در نهایت، افراد باید عوارض جانبی یا عوارض احتمالی را در نظر بگیرند. اگرچه نادر هستند، اما امکان رخ دادنشان وجود دارد.


تا از بین بردن خطوط پنجه‌کلاغی کنار چشمتان تنها یک کلیک فاصله دارید.


بوتاکس تزریق کنید و پیری را شکست دهید!

پوستی صاف و بدون چین و چروک آرزوی همه ما است. فارغ از زن یا مرد بودن، جوان بودن و جوان ماندن را همه خواهان آن هستیم. خط اخم، خطوط ریز دور لب و پیشانی از آن دسته نمادهایی است که سن ما را فریاد می‌زند و نشاط را از پوست ما می‌گیرد. حتی ممکن است در زمان‌هایی که واقعاً خوشحال هستیم هم ما را عصبانی یا غمگین نشان دهد. ما در این مطلب از لیامگ به بررسی مزایا و معایب بوتاکس پرداختیم. اگر می‌خواهید صورتتان همیشه بخندد همین حالا با مراجعه به وب‌سایت لیاتیم برای خرید محصولات باکیفیت اقدام کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید