صفحه اصلی > مد و زندگی : چقدر باید مراقب استفاده از روغن اسانس باشیم؟

چقدر باید مراقب استفاده از روغن اسانس باشیم؟

روغن اسانس

یکی از اولین چیزهایی که افراد می‌خواهند درباره روغن اسانس بدانند این است که «آیا واقعاً ایمن است؟»

روغن اسانس (Essential Oil) تاریخی طولانی از ایمنی و استفاده مؤثر دارد وقتی از روغن اسانس خالص آن هم به اندازه کافی استفاده کنید، می‌تواند کاملاً برای شما، خانه و اعضای دیگر خانواده‌تان امن باشد. درست مثل هر چیز دیگری که در خانه استفاده می‌کنید، روغن‌های اسانس (Essential Oil) نیز وقتی به اندازه توصیه شده استفاده شود، مفید خواهد بود.

پیش از استفاده از روغن، از کیفیت و خلوص آن مطمئن شوید. تنها از روغن‌های معطری (Essential Oil) استفاده کنید که آزمایشات مهمی روی امنیت و خلوص آن شده باشد. همه روغن‌ها مثل هم ساخته نمی‌شوند و روغن‌های بی‌کیفیت می‌توانند افزودنی‌هایی مصنوعی داشته باشند. اگر نسبت به روغن معطر مصرفی خود مطمئن نیستید، آن را کنار بگذارید.

چطور می‌توانیم مطمئن شویم داریم از روغن اسانس خوبی استفاده می‌کنیم؟

وقتی صحبت از استفاده از روغن اسانس مطرح می‌شود، چند دستورالعمل امن و مهم وجود دارد که باید به خاطر بسپاریدشان. در ادامه ۵ مورد را برای بررسی میزان امن و ایمن بودن روغن معطر برایتان آماده کرده‌ایم:

مورد اول | همیشه برچسب روغن اسانس را بخوانید!

هر روغن اسانس استفاده‌ها و توصیه‌های مشخصی دارد. برای مثال همه روغن‌ها نمی‌توانند خوراکی باشند و برخی دیگر پیش از استفاده موضعی باید رقیق شوند. به هر هشدار نوشته شده روی بسته‌بندی روغن معطر دقت کنید و همه توصیه‌های تولیدکننده را در نظر بگیرید.

برخی برچسب‌های روغن اسانس درباره استفاده از آن روی نواحی خاص بدن هشدار می‌دهند که باید حواستان به آن باشد. بدون این که لازم باشد روی هیچ‌کدامشان بنویسند، خودتان بدانید که هرگز روغن را داخل چشم، گوش یا بینی خود نکنید و روی زخم یا نواحی حساس هم قرارشان ندهید.

برخی روغن‌ها حساسیت به نور خورشید را افزایش می‌دهند. این به طور خاص درباره روغن‌های مرکبات مثل گریپ‌فروت، نارنگی، پرتقال وحشی و لیمو صدق می‌کند. به این نکته حتماً دقت کنید و برچسب محصول را بخوانید که آیا هشدار حساسیت پیش از استفاده موضعی را می‌دهد یا نه. اگر می‌دهد حتماً ۱۲ ساعت بعد از استفاده از چنین روغنی سعی کنید در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

مورد دوم | حواستان به حساسیت‌های احتمالی باشد!

بسیار مهم است که نیازهای شخصی خود را وقتی صحبت از امنیت خودتان است در نظر بگیرید. برای مثال، اگر پوستتان به شکل طبیعی حساس است، لازم است که برخی روغن‌ها را به صورت رقیق مصرف کنید. ممکن است بفهمید برخی روغن‌های خاص باعث حساسیت می‌شوند حتی اگر رقیق شوند. در چنین شرایطی سراغ آن روغن‌ها نباید بروید یا مقدار کمتری از آن استفاده کنید یا کلاً آن روغن را کنار بگذارید.

برخی افراد ممکن است فکر کنند روغن‌های اسانس می‌توانند باعث آلرژی شوند واکنش‌های آلرژی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن متوجه واکنش‌های ایمنی غیرعادی به مولکول‌های پروتئین شود. روغن اسانس خالص از ترکیبات معطر موجود در طبیعت ساخته شده است؛ پس حاوی مولکول‌های پروتئین نیست. این یعنی باعث واکنش آلرژی نخواهد شد. با این حال، روغن اسانس می‌تواند با پروتئین پوست پیوند بخورد و نوعی مولکول را بسازد که بدن آن را به‌عنوان آلرژن بشناسد پس ایجاد واکنش آلرژی احتمالی است. این نوع غیرمعمول است و بستگی به خیلی چیزها مثل مقدار روغن استفاده شده، سطح پروتئین فرد و ژنتیک دارد.

حساسیت‌های استفاده از روغن اسانس
حساسیت‌های استفاده از روغن اسانس

اگر واکنش شدیدی را هنگام استفاده از روغن اسانس احساس کردید، استفاده از آن را به سرعت متوقف کنید. برای واکنش‌های موضعی، سعی نکنید روغن را با آب بشویید یا روغن بیشتری اضافه نکنید. استفاده از روغن‌های حامل خنثی به آن نواحی بزنید. اگر مشکل پابرجا ماند با متخصص پوست خود صحبت کنید.

مورد سوم| به میزان روغنی که استفاده می‌کنید، توجه کنید!

استفاده از روغن‌های اسانس امن است تا زمانی که از مقدار مناسب و روش درست آن استفاده کنید. در بیشتر موارد شدید، استفاده بیش از حد توصیه شده باعث شده که این روغن‌ها سمی عمل کنند. سمی شدن این ماده باعث می‌شود که به بدنتان آسیب جدی برسد. هر چیزی می‌تواند سمی باشد اگر به میزان نامناسبش مورد استفاده قرار بگیرد. حتی موادی که طبیعی باشند و بی‌آزار به نظر برسند مثل آب، مواد معدنی یا ویتامین می‌توانند هنگام استفاده بیش از حد، آسیب بزنند. به خاطر داشته باشید که اگر استفاده بیش از اندازه‌ای از روغن اسانس بکنید می‌تواند به سطوح سمی خود برسد. تا زمانی که برچسب روی آن را بخوانید و حواستان به میزان توصیه شده باشد، اتفاقی نمی‌افتد.

چه روغن اسانس را اسپری کنید چه آن را روی پوستتان بزنید یا به صورت خوراکی مصرف کنید، معمولاً بهتر است با مقدار کم شروع کنید. این باعث می‌شود ببینید بدن شما نسبت به آنها چطور واکنش نشان می‌دهد و سپس میزان آن را ارزیابی کنید و در صورت لزوم بیشتر کنید.

می‌توانید حساسیت پوست را هنگام استفاده از روغن اسانس با استفاده از روغن حامل کاهش دهید. همیشه روغن معطر را وقتی برای اولین‌بار استفاده می‌کنید برای کاهش آسیب احتمالی رقیق کنید. خصوصاً وقتی برای کودکتان از آن استفاده می‌کنید. میزان رقیق شدن پیشنهادی این است که از یک قطره روغن اسانس با ۵ قطره روغن حامل استفاده کنید. روغن‌هایی که ساختار شیمیایی قوی دارند باید بیشتر رقیق شوند، استفاده یک قطره از روغن معطر در برابر ۱۰ قطره روغن حامل. برخی از این روغن‌ها شامل روغن دارچین، کاسیا، آویشن و پونه کوهی می‌شود. همیشه حواستان به برچسب‌ها و هشدارهای مربوط به روغن‌های قوی باشد.

مورد چهارم | حواستان به کودکتان باشد!

از آنجایی که کودکان کوچک‌تر و حساس‌تر از بزرگسالان هستند، بسیار مهم است که قوانین استفاده از روغن اسانس را درباره آنها بدانید. به‌محض این که دانش خود را به حد کافی رساندید، می‌توانید از این روغن‌ها برای کودکتان استفاده کنید. اگر کودک شما مشکل یا نگرانی خاصی دارد، حتماً با یک متخصص مشورت کنید. درحالی‌که برخی احتیاط‌های خاص را باید هنگام استفاده از روغن اسانس در نظر بگیرید اما بدانید که این روغن برای کودک شما بسیار مفید است.

استفاده از روغن اسانس و مراقبت از کودک
استفاده از روغن اسانس و مراقبت از کودک

همیشه روی استفاده از روغن‌های معطر برای کودکتان نظارت داشته باشید. چرا که کودکان پوست ظریفی دارند و همیشه بهتر است پیش از استفاده از روغن معطر آن هم به صورت موضعی آن را رقیق کنید. سعی کنید روغن اسانس را به کف پای کودکتان بمالید.

مورد پنجم | وقتی شک دارید با پزشک خود مشورت کنید!

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، هرکس تجربه متفاوتی در برخورد با روغن اسانس خواهد داشت. اگر مشکلات خاصی دارید، بهتر است با پزشک خود پیش از استفاده از روغن‌های اسانس مشورت کنید. پزشک شما سوابقتان را در نظر می‌گیرد و اطلاعات مفیدی در اختیارتان خواهد گذاشت. حتی اگر مشکلاتی داشته باشید، می‌توانید از مقدار بسیار کم آن استفاده کنید و از مزایای آن بی‌بهره نمانید.

استفاده از روغن اسانس در شرایط خاص

علاوه بر این ۵ دستورالعمل اصلی، برخی نکات وجود دارد که می‌توانید در استفاده از روغن معطر آنها را رعایت کنید.

بارداری

برای مثال، افراد عموماً درباره استفاده از روغن اسانس در دوران بارداری و شیردهی سؤال می‌پرسند. به خاطر مشکلات اخلاقی آزمایش روی مادران و جنینشان، برخی مطالعات بالینی محدود درباره امنیت استفاده از روغن اسانس انجام شده است. با این حال، گفته می‌شود استفاده از این روغن در دوران بارداری بلامانع است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

حواستان به حسی که حین استفاده از روغن دارید باشد. برخی حساسیت‌ها و تغییرات می‌تواند در بدن اتفاق بیفتد. بهتر است همیشه با پزشک خود مشورت کنید.


برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص استفاده از روغن اسانس، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

روغن معطر

صفر تا صد استفاده از روغن های معطر!

هیچ‌وقت برای آموختن دیر نیست. نحوه استفاده از روغن‌های معطر از آن کارهایی است که باید به‌خوبی بلد باشید. تمام راهکارهای مورد نیاز شما در این مطلب هست!


شیردهی

علاوه بر نگرانی درباره روغن اسانس و بارداری، بسیاری درباره استفاده از روغن معطر حین شیردهی سؤال می‌پرسند. بدن تغییرات قابل‌توجهی را در دوران بارداری تجربه می‌کند و این تغییرات با تولد فرزند خاتمه نمی‌یابد و بدنتان تا زمانی که به زندگی بعد از بارداری عادت کند، این تغییرات را ادامه خواهد داد. حتماً با پزشک خود درباره استفاده از روغن مشورت کنید.

حیوانات خانگی

یکی دیگر از موضوعاتی که اکثراً درباره آن سؤال می‌پرسند درباره استفاده از روغن اسانس برای حیوانات خانگی است. درحالی‌که به‌درستی و به اندازه مناسب مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند برای حیوان خانگی شما هم خوب باشد. با این حال، حواستان به این نکته باشد که مقدار پیشنهادی برای شما برای حیوانتان مناسب نخواهد بود. پیش از استفاده از روغن حتماً با یک متخصص مشورت کنید.

وقتی برای اولین‌بار از روغن اسانس در اطراف حیوان خانگی‌تان استفاده می‌کنید، مقدار کمی از آن را اسپری کنید و ببینید رفتار حیوانتان چگونه است. حواستان باشد که جایی آن را نگهداری کنید که حیوانتان تصادفی آن را نخورد.

استفاده از روغن اسانس برای حیوانات خانگی
استفاده از روغن اسانس برای حیوانات خانگی

حیوانات حساس‌تر از انسان‌ها هستند. پیش از این که روغن اسانس را روی بدنشان استفاده کنید، بهتر است حسابی آن را رقیق کنید.

روغن اسانس و امنیت استفاده از آن؛ مسائلی که مهم هستند!

در این مطلب از لیامگ به بررسی امنیت استفاده از روغن اسانس پرداختیم. به هر حال وقتی برای اولین‌بار با مقوله‌ای روبرو می‌شویم دلمان می‌خواهد از امنیت استفاده از آن مطمئن باشیم. در این مطلب به طور مفصل به این مسئله پرداختیم و سعی کردیم یکی از نگرانی‌های مهم شما را برطرف کنیم.

همچنین برای آشنایی با محصولات مراقبت از پوست، مو و زیبایی، به شما پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه لیاتیم مراجعه کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید