صفحه اصلی > مد و زندگی : اصلاح موی بدن با انواع دستگاه موبر زنانه و مردانه

اصلاح موی بدن با انواع دستگاه موبر زنانه و مردانه

برای داشتن ظاهری تمیز و زیبا باید اقدام به پاکسازی موهای زائد از روی بدن و صورت کرد. روش‌های مختلفی برای اپیلاسیون بدن وجود دارد. به همین دلیل انواع دستگاه موبر و دستگاه اصلاح صورت به بازار عرضه شده‌اند و هر مدل دارای کاربردهای خاصی است. در این مقاله به روش‌های مختلف اصلاح موی بدن در آقایان و بانوان می‌پردازیم.

دستگاه موبر چیست؟

دستگاه موبر یا اپیلاتور (Epilator) یک وسیله الکتریکی است که برای از بین بردن مو با گرفتن مکانیکی چندین مو به‌طور هم‌زمان و بیرون کشیدن آن‌ها استفاده می‌شود. روشی که دستگاه‌های موبر یا همان اپیلاتورها، موها را از سطح فولیکول بیرون می‌کشند شبیه ایپلاسیون است؛ اگر چه برخلاف اپیلاسیون، توانایی جداسازی موها از سطح اپیدرم را ندارد.

اپیلاتورها ممکن است از موتور الکتریکی استفاده کنند یا به صورت دستی و با کمک فنر عمل نمایند. دستگاه‌های موبر دارای اتصالات مختلف با سری‌های گوناگون هستند تا امکان اپیلیدی نواحی صعب‌العبور را ایجاد ‌کنند. حذف موهای زاید توسط دستگاه موبر برای برخی از افراد دردناک است زیرا فرآیند آن شامل کندن مو از ریشه می‌شود.

اپیلیدی چیست؟

اگر سوال شما هم این است که اپیلیدی یا اپیلاتور چیست؟ باید گفت اپیلاتور یا اپیلیدی در واقع معادل همان دستگاه موبر است. اپیلاتورها بهترین دستگاه الکتریکی برای راحت شدن از شر موهای زائد در نواحی مختلف بدن هستند. بسیاری از اپیلیدی‌ها برای حذف تمامی موهای بدن مناسب هستند، البته برخی از نمونه‌های این دستگاه برای یک کار خاص طراحی شده‌اند. به‌عنوان مثال اپیلاتورهایی وجود دارند که تنها دستگاه اصلاح صورت محسوب می‌شوند.

همچنین انواع دستگاه موبر برای خانم‌ها و آقایان طراحی شده‌اند. اپیلاتورهایی که دارای موتور قوی‌تر هستند و تعداد موچین بیشتری دارند برای اصلاح موی بدن آقایان مناسب هستند. زیرا موی بدن آقایان دارای تعداد بیشتر و ضخامت زیادتری است. نمونه‌های ظریف‌تر دستگاه اپیلیدی برای اصلاح موی بدن بانوان مناسب‌اند. این دستگاه‌ها به‌صورت ارگونومیک و با چندین سری طراحی می‌شوند و دارای قابلیت کندن و کوتاه کردن مو از ریشه هستند.

تفاوت اپیلاسیون با دستگاه اپیلاتور چیست؟

در اپیلاسیون، موم یا وکس را روی پوست قرار داده و سپس با استفاده از کاغذ یا پارچه آن را جدا می‌کنند. اپیلاسیون یک فرآیند زمان‌بر است. هر چند که به نسبت هزینه کمی دارد ولی رعایت نکات بهداشتی برای عدم بروز حساسیت و مشکلات پوستی در آن ضروری است.

در اپیلاسیون موها به‌صورت موقت حذف می‌شوند و بعد از ۲ تا ۴ هفته مجدد رویش آن‌ها شروع می‌شود. این در حالی است که با استفاده از اپیلاتورها، موها از ریشه جدا شده و به مرور زمان رشد آن‌ها کُندتر می‌شود. به همین دلیل در حال حاضر انواع دستگاه موبر به بازار عرضه شده‌اند و مورد استقبال گسترده قرار گرفته‌اند.

انجام اپلاسیون در کنار استفاده از انواع دستگاه موبر

اپیلیدی ممکن است برای برخی از افراد دردناک باشد؛ چرا که مانند ایپلاسیون باید موهای زائد از ریشه کنده شوند. از آنجایی که اپیلاتور یک ناحیه، برای دفعه اول دردناک است، برخی از افراد ترجیح می‌دهند ابتدا آن ناحیه را به‌صورت حرفه‌ای اپیلاسیون کنند و پس از آن از اپیلیدی برای جلوگیری از رشد مجدد موهای زائد استفاده کنند.

در انواع دستگاه موبر شیوه‌های مختلفی برای کاهش درد پیش‌بینی شده است. بسیاری از اپیلاتورها دارای قابلیت تنظیم سرعت هستند. همچنین با گرفتن دوش آب گرم و استفاده از کرم موضعی، پوست شل شده و دستگاه اصلاح صورت با درد کمتری موهای زاید را از فولیکول جدا می‌کند.

معرفی انواع دستگاه موبر

یکی از دغدغه‌های اصلی بانوان و برخی از آقایان پاک‌سازی موهای زائد از بدن است. بسیاری از افراد زمان زیادی را صرف این کار می‌کنند. البته اکثر روش‌ها موقت هستند و حذف دائم موها کاری سخت و زمان‌بر است. برای اصلاح موی بدن شیوه‌های مختلفی وجود دارد. شیوه‌های مرسوم مانند شیو، لیزر، اپیلاسیون، بند انداختن و دستگاه‌های موبر همگی سعی دارند تا موهای زائد بدن و صورت را حذف و حتی آن‌ها را برای همیشه بر طرف کنند.

در حال حاضر انواع بندانداز برقی به‌عنوان دستگاه اصلاح صورت زنانه به بازار عرضه شده‌اند که خیلی سریع و با دقت بالایی موهای صورت بانوان را پاک‌سازی می‌کنند. اما مرسوم‌ترین ماشین اصلاح برای موهای بدن زنان و آقایان دستگاه‌های اپیلیدی و اپیلاتور هستند که به‌طور موقت موها را از بین می‌برند. هر چند که استفاده متوالی از انواع دستگاه موبر باعث نازک شدن و کاهش تعداد تارهای مو های زائد می‌شود.

انواع اپیلاتورها عبارت‌اند از:

۱- انواع دستگاه اصلاح صورت | اپیلاتور فنری

در این مدل یک فنر مارپیچ به صورت منحنی روی پوست حرکت می‌کند و موجب می‌شود تا موها در داخل فن گیر افتاده و از این طریق از فولیکول مو جدا شوند. این نوع دستگاه موبر به علت خرابی فنر نیاز به تعمیر و جایگزینی قطعات معیوب دارد.

امروزه دستگاه اصلاح صورت زنانه دستی طراحی شده است که از منبع تغذیه استفاده نمی‌کند. در این نوع از دستگاه‌های موبر یک فنر مارپیچ وجود دارد که در هنگام چرخاندن دسته‌های اپیلاتور روی موهای زائد صورت قرار می‌گیرد. موهای زائد بین کلاف فنرها گیر افتاده و از ریشه جدا می‌شوند.

اپیلاتور فنری
اپیلاتور فنری

۲- انواع دستگاه اصلاح صورت | اپیلاتور با دیسک چرخان

انواع دستگاه موبر که با این تکنولوژی کار می‌کنند مشابه اپیلاتورهای فنری هستند. با این تفاوت که به جای فنر از دیسک‌های فلزی در آن‌ها استفاده شده است. این دیسک‌ها با چرخش خود موها را گرفته و آن‌ها را از ریشه خارج می‌کنند.

اپیلاتور با دیسک چرخان
اپیلاتور با دیسک چرخان

۳- انواع دستگاه اصلاح صورت | اپیلاتورهای دارای موچین

این مدل‌ها برای اصلاح موی بدن بانوان و همچنین اصلاح موی بدن آقایان مناسب هستند. اپیلاتور دارای تعدادی صفحات فلزی است که در یک محفظه پلاستیکی نصب شده‌اند. با چرخش سر، نوک صفحات فلزی در هر دور یک بار با هم حرکت می‌کنند و سپس از هم جدا می‌شوند. این حالت اثری مانند موچین ایجاد می‌کند. موهایی که بین صفحات قرار می‌گیرند با بسته شدن صفحه از پوست کشیده می‌شوند و با جدا شدن صفحه آزاد می‌شوند.

عملکرد این دستگاه موجب می‌شود تا یک چرخه مداوم از گرفتن، کشیدن و دور ریختن مو ایجاد شود؛ در حالی که اپیلاتور به راحتی در سطح پوست حرکت می‌کند. با توجه به استحکام و میزان شکنندگی موها برخی از آن‌ها از ریشه خارج می‌شوند و برخی از سطح کنده می‌شوند. البته از آنجایی که موها از سطح بالایی پوست جدا می‌شوند تا حدودی شبیه اصلاح به‌نظر می‌رسند، اما به مراتب پراکنده هستند. زیرا سایر موها به‌طور کامل کنده شده‌اند.

استفاده از انواع دستگاه موبر برای اپیلاتور موجب می‌شود تا بعد از اولین اپیلاسیون رشد مجدد چندانی اتفاق نیفتد. با اپیلاسیون منظم از آنجایی که رشد مجدد کاهش می‌یابد به نسبت اپیلاسیون اولیه درد کمتری خواهد داشت و تعداد موهای شکسته شده کاهش می‌یابد.

اپیلاتورهای دارای موچین
اپیلاتورهای دارای موچین

۴- انواع دستگاه اصلاح صورت | دستگاه اپیلاتور مرطوب

بسیاری از انواع دستگاه موبر مدرن دارای یک باتری قابل شارژ داخلی هستند و برای استفاده در حالت مرطوب یا خشک طراحی‌شده‌اند. این نوع دستگاه‌ها برای استفاده در داخل یا خارج از حمام یا همراه با کرم و ژل ساخته شده‌اند. کارشناسان زیبایی معتقدند استفاده از کرم یا ژل پوست برای کاهش درد و سوزش ناشی از انواع دستگاه موبر مفید است.

دستگاه اپیلاتور مرطوب
دستگاه اپیلاتور مرطوب

روش استفاده از انواع دستگاه موبر

حالا که می‌دانیم اپیلیدی چیست، بهتر است با مراحل استفاده از انواع دستگاه‌های اپیلاتور هم آشنا شویم:

✔️ نظافت و لایه‌برداری از پوست: برای اینکه پاک‌سازی مو به خوبی انجام شود قبل از هر کاری باید به نظافت پوست و لایه‌برداری از آن پرداخت تا موهای اضافه بهتر دیده شوند و دستگاه به‌سادگی آن‌ها را گرفته و از ریشه خارج کند؛

✔️ نحوه حرکت دادن دستگاه اصلاح موی بدن: برای اینکه انواع دستگاه موبر یا دستگاه اصلاح صورت بهترین عملکرد را داشته باشند و موها را از ریشه جدا کنند باید اپیلاتور را با زاویه ۹۰ درجه در دست نگه داریم. نیازی نیست تا دستگاه را با فشار بر پوست حرکت دهید. تنها اپیلاتور را به نزدیکی موها برده و بر خلاف جهت رویش مو دستگاه را به جلو ببرید؛

✔️ کشیدن پوست: برای اینکه مو از فولیکول جدا شده و خارج شود باید پوست ناحیه ایپلیدی را کمی با دست بکشید. همچنین در نواحی که صعب‌العبور است باید از سری‌های مختلفی استفاده کنید که در انواع دستگاه‌های موبر عرضه می‌شوند؛

✔️ تکرار اپیلاسیون: بعد از گذشت ۲ هفته از اولین باری که از دستگاه موبر استفاده کردید، مجدد به اپیلیدی بدن بپردازید تا موهایی که به‌طور کامل خارج نشده‌اند در داخل موکن اپیلاتور قرار گرفته و سطح پوستی صاف و بدون مو داشته باشید.


علاوه‌بر آشنایی و استفاده از انواع دستگاه موبر می‌توانید در مقاله ما “استفاده از کرم موبر” را نیز آموزش ببینید:

کرم موبر

استفاده از کرم موبر: موقتی اما مؤثر و بدون درد

کرم‌های موبر مانند دیگر محصولات، مزایا و معایبی دارد. استفاده از کرم موبر این مزیت در مقابل شیو کردن دارد که ضخامت موها را افزایش نمی‌دهد.


انواع دستگاه اصلاح صورت

روی پوست زنان ممکن است موهای زائد رشد کنند و حالت نامناسبی را ایجاد کنند. باید توجه داشت که پوست صورت در بانوان بسیار حساس بوده و دستگاه اصلاح صورت زنانه باید قابلیت انعطاف زیادی داشته باشد. برخی از انواع دستگاه موبر و اپیلاتورها به‌عنوان دستگاه اصلاح صورت هم شناخته می‌شوند.
اما از آنجایی که این اپیلاتورها ممکن است بر اثر کشیدن مو از ریشه ایجاد حساسیت و جوش کنند، بهتر است از دستگاه بندانداز برای اصلاح صورت زنان استفاده شود. در هنگام انتخاب دستگاه اصلاح صورت زنانه باید به قدرت چرخش سری توجه داشت تا امکان اصلاح تمامی نقاط صورت وجود داشته باشد.

انتخاب دستگاه مناسب برای اصلاح موی بدن

دستگاه اصلاح موی بدن آقایان امکان اصلاح موی بدن با شماره صفر را فراهم می‌آورد. از آنجایی که موی بدن آقایان دارای ریشه قوی‌تری است، استفاده از دستگاه موبر یا اپیلاتور ممکن است درد زیادی را به همراه بیاورد. به همین دلیل با دستگاه اصلاح موی بدن آقایان بدون کمترین دردی از شر موهای زائد خلاص خواهید شد.

اما اگر قصد خرید اپیلیدی و اپیلاتور برای آقایان را دارید باید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای تعداد زیادی موکن باشد و جنس تیغه‌های آن با کیفیت باشد. همچنین قدرت موتور باید بالا باشد تا توانایی جداسازی موهای ضخیم را از ریشه داشته باشد.

برای اصلاح موی بدن بانوان باید به سراغ دستگاه‌هایی رفت که دارای سری‌های مختلفی باشند و قدرت گرفتن ریزترین موهای زائد را داشته باشد. همچنین داشتن سری قابل شستشو از ویژگی‌های کلیدی در انواع دستگاه موبر است تا احتمال آلودگی و بروز عفونت به حداقل برسد.

دستگاه مناسب برای اصلاح موی بدن
دستگاه مناسب برای اصلاح موی بدن

نکات مهم در خرید انواع دستگاه موبر

دستگاه‌های موبر یا دستگاه‌های اصلاح صورت نقش مهمی در نظافت شخصی، زیبایی و حفظ سلامت پوست دارند؛ به همین دلیل در خرید دستگاه‌های اصلاح موی بدن باید به نکات متعددی توجه داشت:

۱- قدرت باتری و مدت زمان شارژ

امروزه دستگاه‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند. برخی از این دستگاه‌ها به آداپتور برق شهری متصل می‌شوند. ولی تعداد زیادی از دستگاه‌های مدرن دارای باتری شارژی هستند. در هنگام خرید باید به سراغ دستگاه‌هایی رفت که قابلیت اپیلاسیون بدن با یکمرتبه شارژ را داشته باشند.

۲- قدرت لایه‌برداری

دستگاه اصلاح صورت یا موی بدن باید با داشتن تعداد کافی موچین تمامی موهای زائد را جذب و آن‌ها را از ریشه خارج کند. استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های اپیلیدی به دستگاه کمک می‌کند تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

۳- جنس تیغه

در دستگاه‌های اصلاح موی بدن بانوان یا آقایان جنس تیغه اهمیت زیادی دارد. زیرا نه تنها روی عملکرد دستگاه اثر می‌گذارد، بلکه بر پاکسازی موها و کاهش میزان حساسیت نیز تاثیرگذار است. امروزه در انواع دستگاه موبر از موکن‌هایی با جنس استیل ضد زنگ یا سرامیکی استفاده می‌شود.

۴- توجه به برندهای سازنده دستگاه‌های اپیلاتور

برندهای مختلفی به عرضه انواع دستگاه موبر، دستگاه اصلاح صورت یا دستگاه اصلاح موی بدن می‌پردازند که اکثر این برندها از کیفیت قابل قبولی نیز برخوردار هستند؛ از جمله براون، فلیپس، رمینگتون، کیمی مرکوری، تاچ بیوتی، بابلیس و پاناسونیک.

۵- طراحی ارگونومیک

در دستگاه اپیلاتور و اپیلیدی و همچنین اصلاح موی بدن ارگونومیک بودن اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این امکان را فراهم می‌آورد تا دستگاه به راحتی در دست قرار گرفته و تمامی نواحی بدن اپیلاسیون شود.

بهترین انتخاب برای خرید دستگاه موبر

در این مقاله به این موضوع پرداختیم که دستگاه موبر چیست و به انواع دستگاه موبر اشاره کردیم. دستگاه‌های اپیلیدی و اپیلاتور با پاک‌سازی و اصلاح موی بدن به مرور زمان رویش موهای زائد را کُند و متوقف می‌کنند. در دستگاه‌های اصلاح صورت باید به کیفیت تیغه و ارگونومیک بودن آن‌ها توجه کرد تا امکان اپیلاسیون تمامی موهای زائد وجود داشته باشد.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید