صفحه اصلی > مد و زندگی : چرا عطر پوست را می‌سوزاند؟

چرا عطر پوست را می‌سوزاند؟

مضرات استفاده از عطر

اگر تا به حال بعد از زدن عطر احساس سوزش یا خارش روی پوست خود داشته‌اید، تنها نیستید. در این حالت، سیستم ایمنی بدن شما مواد شیمیایی را آزاد کرده که باعث التهاب و در نتیجه احساس سوزش، خارش یا بثورات پوستی ایجاد می‌شود. اگر متوجه این واکنش شده‌اید، زمان بررسی ترکیبات موجود در عطر خود رسیده. همچنین عطری مناسب نوع پوستتان را انتخاب کنید. با اینکار مضرات استفاده از عطر و سوزش پوست حاصل از زدن عطر را به طور قابل توجهی کاهش خواهید داد.

آیا اسپری کردن عطر روی گردن خطرناک است؟

وقتی صحبت از استفاده از عطر به میان می‌آید، گردن یکی از بهترین نقاط برای استفاده از آن است. این موضوع به این دلیل است که پوست گردن نازک‌تر و ظریف‌تر از بقیه قسمت‌های بدن بوده و باعث می‌شود که عطر بهتر بتواند جذب پوست شود. علاوه‌براین، گردن یک ناحیه تپنده است که می‌تواند به گردش عطر و طولانی شدن بوی آن کمک کند. به همین دلیل است که اغلب توصیه می‌شود عطر را علاوه‌بر مچ دست، پشت گوش و لباس، روی گردن هم اسپری کنید.

این نقاط نبض همچنین جریان خون بیشتری دارند، به این معنی که آن‌ها گرم‌تر و پذیرای عطر هستند. بنابراین، هنگامی که عطر خود را به گردن خود می‌زنید، محیطی عالی برای انتشار عطر از بدن خود ایجاد می‌کنید. پوست اطراف گردن بسیار حساس و مستعد تحریک است، به خصوص اگر با مواد حساسیت زا یا محرک تماس داشته باشد. عطرهای حاوی مقادیر زیادی الکل، مواد نگهدارنده و رایحه‌های مصنوعی، می‌توانند باعث تحریک پوست و در نتیجه خارش و بثورات قرمز روی گردن شوند. عطرها به ویژه مشکل ساز هستند زیرا حاوی ده‌ها ماده ناشناخته هستند که واکنش‌های آلرژیک و حساسیت ایجاد می‌کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از بثورات روی گردن، پرهیز از استفاده از محصولات حاوی مواد محرک است. هنگام خرید عطر یا محصولات مراقبت شخصی، به دنبال عطرهایی باشید که برچسب فاقد حساسیت‌زایی دارند. علاوه‌براین، بهداشت پوست مانند تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه گردن را رعایت کنید تا از رشد باکتری‌هایی که می‌توانند منجر به تحریک و عفونت پوستی شود، جلوگیری کنید.

تاثیر عطر روی پوست
تاثیر عطر روی پوست

احتیاطات لازم در زمان استفاده از عطر روی پوست

با رعایت این نکات، مطمئن باشید که در طول روز بوی خوبی خواهید داشت. در عین حال نیز از بروز حساسیت جلوگیری خواهید کرد:

 • در مرحله اول، حتما از اسپری کردن مستقیم عطر روی پوست خودداری کنید؛ زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شود. بهتر است عطر را به هوا اسپری کنید و در فضای مه آلود قطرات آن راه بروید تا جذب پوستتان شود. روش دیگر، عطر را روی یک توپ پنبه ای یا حوله اسپری کنید و آن را روی گردن خود بکشید. اینکار به جلوگیری از هرگونه تحریک پوستی کمک می‌کند.در عین حال نیز به شما این امکان را می‌دهد تا از عطر خود لذت ببرید.
 • نکته دیگری که باید در نظر بگیرید نوع عطری است که استفاده می‌کنید. در حالی که بیشتر عطرها را می‌توان با خیال راحت روی گردن زد، برخی از عطرها نیز وجود دارند که می‌توانند تحریک کننده بوده یا باعث واکنش آلرژیک شوند. اگر پوستی حساس یا مستعد آلرژی دارید، حتما در ابتدا عطر را روی قسمت کوچکی از پوست خود تست کنید تا مطمئن شوید استفاده از آن بی خطر است.
 • یکی از راه‌های جلوگیری از هرگونه تحریک پوستی، انتخاب گردنبندهای خوشبو است. این گردنبندها با سنگ یا پد مخصوص ساخته شده‌اند، که می‌توان آن را با رایحه مورد علاقه شما ادغام کرد. به سادگی چند قطره عطر یا اسانس را به پد اضافه کنید و گردنبند را دور گردن خود ببندید. این روش نه تنها به شما کمک می‌کند که در طول روز بوی خوبی داشته باشید، بلکه می‌تواند یک اکسسوری شیک نیز باشد.

عطر را کجای بدن اسپری کنیم؟

بهترین نقطه برای اسپری کردن عطر، نقاط نبض بدن از جمله مچ دست، گردن و پشت زانوها است. با زدن عطر روی این نقاط پخش بوی عطرتان بیشتر خواهد شد. در نتیجه هم اطرافیانتان بیشتر متوجه بوی عطر شما می‌شوند.

نقاط مناسب بدن برای اسپری زدن
نقاط مناسب بدن برای اسپری زدن

درمان خارش ناشی از زدن عطر روی پوست

ابتلا به خارش و التهاب پوستی از جمله مضرات استفاده از عطر هستند. کرم‌های بدون نسخه حاوی هیدروکورتیزونر نیز می‌توانند خارش و التهاب را تسکین دهند. علاوه‌براین، استفاده از کمپرس خنک یا حمام ولرم با بلغور جو دوسر کلوئیدی پوست تحریک شده را تسکین می‌دهد. مهم است که محرک و نیز مضرات استفاده از عطر را شناسایی کنید و از استفاده از محصولاتی با ترکیبات مشکل ساز خودداری کنید.

آلرژن‌های رایج موجود در عطر و محصولات مراقبتی

ترکیبات موجود در عطرها که هرکدام ممکن است از مضرات استفاده از عطر باشند و باعث بروز حساسیت، سوزش یا خارش شوند، عبارتند از:

 • عطر
 • لینالول
 • لیمونن
 • الکل بنزیل
 • بنزیل سالیسیلات
 • سیترونلول
 • ژرانیول
 • ایزوئوژنول
 • اوژنول
 • سینامیل الکل

آیا اسپری کردن عطر روی گردن باعث ایجاد چین و چروک پوستی می‌شود؟

عطر یکی از محصولات آرایشی روزمره است که بسیاری از ما از استفاده آن لذت می‌بریم, به همین دلیل هیچ اشکالی ندارد که بخواهیم در خرید آن وسواس داشته باشیم. مهم است که بدانید برخی از عطرها می‌توانند به پوست ظریف ما، به ویژه پوست گردن آسیب بزنند. محتوای الکل موجود در عطر می‌تواند پوست ما را خشک کند، که منجر به چین و چروک و پیری زودرس پوست نیز خواهند شد. این موضوع به ویژه برای افرادی که پوست خشک یا حساس دارند صادق است.

یکی دیگر از مضرات استفاده از عطر روی گردن این است که برخی از عطرها ممکن است حاوی مشک باشند. مشک یک عنصر رایج در بسیاری از عطرها است و همان چیزی است که رایحه متمایز به آن‌ها می‌دهد. مشک همچنین می‌تواند پوست شما را نسبت به خورشید حساس‌تر کند و منجر به آسیب آفتاب و لکه‌های پیری شود. به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌شود در هر قسمت از پوست که در معرض آفتاب است از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از اسپری کردن عطر روی این مناطق خودداری کنید.

پس اگر عاشق عطر هستید اما نمی خواهید به پوست خود آسیب برسانید راه حل چیست؟ یک گزینه این است که به جای آن عطر خود را روی مچ دست خود بمالید. این یک نقطه محبوب برای عطر است و یک جایگزین عالی برای اسپری کردن آن روی گردن شما است. مچ دست معمولاً با لباس پوشانده می‌شود. به این معنی که کمتر در معرض آفتاب قرار گرفته و کمتر از گردن خشک می‌شوند.

عوارض عطر زدن روی گردن
عوارض عطر زدن روی گردن

چرا بعد از زدن عطر زیر بغلم می سوزد؟

این احساس سوزش به این دلیل است که مواد شیمیایی عطر می توانند به پوست حساس زیر بغل برسند و منجر به واکنش و در نتیجه برخی ناراحتی‌ها در پوست شوند. عطر حاوی مواد شیمیایی مختلفی است که می‌تواند باعث تحریک شود؛ از جمله الکل ها، عطرها و مواد نگهدارنده. هنگامی که این مواد شیمیایی با عرق تماس پیدا می‌کنند، می‌توانند واکنش نشان داده و باعث ایجاد احساس سوزش شوند.

برخی از افراد ممکن است به برخی مواد شیمیایی موجود در عطر حساسیت داشته باشند که منجر به قرمزی، خارش و سوزش می‌شود. این نوع واکنش معمولاً در عرض چند دقیقه پس از استفاده از عطر رخ می‌دهد و می‌تواند توسط هر عطری، چه مصنوعی و چه طبیعی ایجاد شود.

علاوه‌براین، نوع عطری که استفاده می‌کنید نیز می‌تواند یک عامل موثر باشد. عطرهای مبتنی بر الکل نسبت به عطرهای روغنی تحریک‌کننده‌تر هستند، زیرا حاوی درصد بیشتری الکل هستند. اگر پوست حساسی دارید، ممکن است بخواهید به جای عطرهای مبتنی بر الکل، عطرهای مبتنی بر روغن را انتخاب کنید.

همچنین ممکن است بخواهید از زدن عطر مستقیم به زیر بغل خودداری و در عوض آن را روی لباس یا سایر قسمت‌های بدن خود اسپری کنید. همچنین می‌توانید سعی کنید چند دقیقه بعد از استفاده از دئودورانت یا ضد تعریق خود قبل از استفاده از عطر صبر کنید تا محصول کاملا خشک شود.

در صورت احساس سوزش یا خارش مداوم، باید با یک متخصص پوست مشورت کنید. اینگونه پزشک بیماری زمینه‌ای پوستی را تشخیص داده یا رد می‌کند.


ویژگی‌های یک عطر خوب” را بشناسید:

ویژگی های یک عطر خوب

ویژگی های یک عطر خوب را می‌دانید؟

ویژگی های یک عطر خوب در چند چیز کلی خلاصه می‌شود. برای خرید یک عطر مناسب این موارد را در مقاله ما یاد بگیرید و رعایت کنید.


نحوه تست آلرژی یا حساسیت به عطر

 1. مقدار کمی عطر را روی آرنج داخلی خود بمالید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا ببینید آیا واکنشی رخ می‌دهد یا خیر.
 2. ابتدا یک نوار تستر یا مقدار کمی عطر را از فاصله‌ای دور استشمام کنید تا ببینید آیا باعث ایجاد واکنش فوری مانند عطسه، خارش بینی یا آبریزش چشم می‌شود یا خیر.
 3. از مصرف عطرهای سنگین در مکان‌های عمومی یا مکان‌های محدود خودداری کنید. زیرا می‌توانند باعث ناراحتی یا تحریک افرادی شوند که به عطر حساس هستند.
 4. اگر در هنگام استفاده از محصولات معطر با علائمی مانند راش، کهیر یا مشکلات تنفسی مواجه شدید، سعی کنید به سراغ محصولات بدون عطر یا ضد حساسیت بروید.
 5. اگر مشکوک به آلرژی یا حساسیت به عطر هستید که نیاز به مراقبت پزشکی دارد، با یک متخصص پوست یا یک متخصص آلرژی مشورت کنید.

نکاتی برای انتخاب عطر مناسب برای موقعیت‌های مختلف

در هنگام انتخاب عطر به موارد زیر دقت کنید:

 • رایحه‌ای سبک را برای رویدادهای روز انتخاب کنید؛
 • برای قرارهای شبانه، رایحه‌ای قوی‌تر انتخاب کنید؛
 • در انتخاب عطر، فصل را در نظر بگیرید؛
 • عطری را انتخاب کنید که مکمل شخصیت شما باشد؛
 • قبل از خرید عطر، آن را روی پوست خود تست کنید؛
 • از فروشنده بخواهید به شما پیشنهاد عطر دهد؛
 • عطری را انتخاب کنید که مناسب موقعیت مورد نظر شما باشد. مانند رایحه‌ای تازه و تمیز برای محل کار یا رایحه گلی برای عروسی؛
 • هنگام انتخاب یک عطر آب و هوا را در نظر بگیرید. مانند رایحه‌ای ملایم و مطبوع برای ساحل یا رایحه‌ای گرم و تند برای یک عصر زمستانی.

۵ نقطه ای که هرگز نباید عطر بزنید

در زمان استفاده از عطر دقت کنید که نباید به این نقاط عطر زد:

۱- نقاط ممنوعه برای عطر زدن | چشم‌ها

شاید یکی از بارزترین نقاطی که برای جلوگیری از اسپری کردن عطر وجود دارد، نزدیک چشم است. عطرهای مبتنی بر الکل حاوی اتیل هستند. حتی برخی از آن‌ها تا ۹۵ درصد را تشکیل می‌دهند که در صورت تماس با نواحی حساس مانند چشم می‌تواند باعث تحریک و سوزش شود.

۲- نقاط ممنوعه برای عطر زدن | مو

مو به طور طبیعی بوها را جذب می‌کند، به همین دلیل است که بعضی افراد عطر را در موهای خود اسپری می‌کنند. با این حال، عطرهای مبتنی بر الکل می‌توانند مو را خشک کنند، به خصوص اگر عطر را مستقیماً روی موهای خود اسپری کنید. پیشنهاد می‌کنیم که عطر را روی برس مو اسپری کنید، سپس موهای خود را برس بزنید تا آسیبی نبیند یا سعی کنید عطر را به انتهای مو و به آرامی اسپری کنید.

۳- نقاط ممنوعه برای عطر زدن | دست‌ها

در حالی که استفاده از عطر روی مچ دست یکی از محبوب‌ترین راه‌ها برای داشتن بوی عالی در طول روز باشد اما در شرایطی هم خطرناک است. اگر عطر به طور تصادفی در این فرآیند به دست شما برسد، عطرهای مبتنی بر الکل پوست شما را خشک می‌کند. این اتفاق به طور بالقوه باعث ترک و خون افتادگی پوست می‌شود. به‌علاوه، اگر بعد از زدن عطر روی دستانتان چشمانتان را بمالید، باعث تحریک چشم‌ها خواهد شد.


محصولات خوشبوکننده لیاتیم را در انواع مختلف پرفیوم و ادوپرفیوم تجربه کنید:


۴- نقاط ممنوعه برای عطر زدن | زیر بغل

اسپری کردن عطر روی زیر بغل یکی دیگر از دلایل بالقوه تحریک است. تعامل بین عطر و غدد عرق زیر بغل شما می‌تواند منجر به خارش و سوزش پوست زیربغل شود.

۵- نقاط ممنوعه برای عطر زدن | اندام تناسلی

به طور مشابه، اسپری کردن عطر در نزدیکی مناطق خصوصی نیز می‌تواند منجر به خشکی پوست شود. همچنین برای زنان، عطرها به طور بالقوه می‌توانند واژن را تحریک کنند و باعث التهاب، خارش و درد شوند.

نتیجه

احساس سوزشی که برخی افراد هنگام استفاده از عطر روی گردن خود تجربه می‌کنند را می‌توان به پاسخ ایمنی منحصر به فرد بدن آن‌ها به مواد خارجی نسبت داد. این هم یکی از مضرات استفاده از عطر به صورت اشتباه است! عطر گاهی اوقات می‌تواند برای برخی از افراد باعث تحریک و ناراحتی شود. آگاه بودن از واکنش بدنتان به رایحه‌های مختلف می‌تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد محصولات مصرفی‌تان کمک کند. همچنین در نهایت به شما کمک می‌کند از احساس سوزش ناخوشایند یا سایر واکنش‌های نامطلوب جلوگیری کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۵/۵ - (۱۹ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید