صفحه اصلی > مراقبت از مو : انواع شوره سر و خیلی چیزها که درباره آن نمی‌دانستید!

انواع شوره سر و خیلی چیزها که درباره آن نمی‌دانستید!

انواع شوره

شوره سر به پوسته‌های سفیدی گفته میشود که در مو ایجاد میشود و همچنین با علائم مثل خارش و التهاب پوست سر همراه است. اگر چه این مشکل بسیار ترسناک به نظر می‌رسد اما راه حلی برای درمان شوره سر وجود دارد. علت شوره سر می‌تواند متعدد باشد. همچنین می‌توانیم انواع شوره سر را در نظر بگیریم و فهمیدن و شناخت نوع آن پیش از هرگونه اقدام درمانی بسیار مهم است. در این مطلب از لیامگ قرار است باهم به بررسی انواع شوره سر بپردازیم و ببینیم شناخت نوع آن می‌تواند به ما در یافتن نحوه جلوگیری از شوره سر کمک کند یا نه؟

انواع شوره سر | شوره سر پوست خشک

شوره سر اغلب در افرادی که پوست سر خشکی دارند رخ می‌دهد. پوست سر خشک می‌تواند به خاطر هوای سرد (در ماه‌های زمستان) یا استفاده نامنظم از شامپو رخ دهد.

افرادی که موی مواج دارند احتمال داشتن پوست سر خشک در آنها بیشتر از دیگر انواع مو است. استفاده از شامپو گوگردی که کف زیادی تولید می‌کند نیز می‌تواند باعث ایجاد شوره سر شود. از علائم مربوط به آن می‌توان به پوسته‌های سفید، گرد و کوچک روی مو اشاره کرد.

انواع شوره سر | شوره سر پوست چرب

این مشکل مربوط به پوست چرب است. گاهی اوقات بدن شما می‌تواند سبوم (چربی) اضافی تولید کند. سبوم در مقدار طبیعی خود می‌تواند به مرطوب ساختن مو و پوست کمک کند و جلوی خشکی را بگیرد. حتی می‌تواند علائم پیری را به تأخیر بیندازد.

با این حال، تولید بیش از حد سبوم که می‌تواند به خاطر دوران بارداری، استرس یا استفاده نامنظم از شامپو رخ دهد، مشکل‌ساز خواهد بود. وقتی سبوم اضافی با سلول‌های مرده پوست و آلودگی ترکیب شود، باعث شوره سر میشود. از علائم آن می‌توان به پوسته‌های زرد پوست سر، خارش و موی چرب اشاره کرد.

شوره سر پوست چرب
شوره سر پوست چرب

انواع شوره سر | شوره سر قارچی

شوره سر قارچی نتیجه عفونت پوست سر است که به خاطر قارچ مالاسزیا گلوبوسا ایجاد میشود. این عفونت قارچی وقتی پوست چربی بیش از حدی داشته باشد یا PH پوست به هم بریزد، به‌سرعت رشد می‌کند.

همچنین می‌تواند مسری باشد و به‌سرعت توسط شانه، حوله یا کلاه افراد به دیگری منتقل شود. مالاسزیا، اولئیک اسیدی تولید می‌کند که باعث افزایش مرگ سلول‌های پوست میشود. چنین چیزی منجر به شوره سر خواهد شد. از علائم آن می‌توان به پوسته‌های زرد یا سفید و خارش اشاره کرد.

انواع شوره سر | شوره سر ناشی از باقیمانده محصولات

استفاده زیاد از محصولات حالت دهنده (از جمله ژل، سرم، موس یا اسپری مو) می‌تواند باعث ایجاد این نوع از شوره سر شود. این باقیمانده‌ها می‌توانند با آلودگی و سلول‌های مرده پوست ترکیب شوند و شوره سر را بسازند. چنین چیزی منجر به ریزش مو نیز خواهد شد.

از علائم آن می‌توان به پوسته‌های بزرگ زرد یا سفید روی پوست سر، التهاب و ریزش مو اشاره کرد.

انواع شوره سر | شوره سر ناشی از درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک، مشکل پوستی التهابی مزمنی است که می‌تواند روی بخش‌های بدن که غدد تولید چربی در آن وجود دارد، ایجاد شود. این نواحی شامل پوست سر، گردن، ناحیه پشت گوش، صورت و ابرو میشود.

مطالعات نشان می‌دهد که معمولاً به خاطر واکنشی التهابی نسبت به مخمری که به طور طبیعی روی سطح پوست وجود دارد، ایجاد میشود. استرس و تغییرات هورمونی می‌تواند باعث ایجاد درماتیت سبورئیک شود. از علائم آن می‌توان به پوسته‌های زرد یا سفید بزرگ، قسمت‌های مختلف سر که می‌خارند، چرب شدن، قرمزی و التهاب اشاره کرد.

شوره سر ناشی از درماتیت سبورئیک
شوره سر ناشی از درماتیت سبورئیک

انواع شوره سر | شوره سر ناشی از پسوریازیس

پسوریازیس، مشکل پوستی مزمنی است که در آن سیستم ایمنی شروع به حمله به بافت‌های پوستی سالم می‌کند. این موضوع منجر به تولید سریع سلول‌های پوستی جدید پیش از مرگ سلول‌های قبلی میشود. نتیجه این که قسمت‌هایی از پوست سر نقره‌ای رنگ خواهد شد. از علائم آن می‌توان به قسمت‌های نقره‌ای رنگ پوست، پوسته‌های سفید بزرگ روی پوست سر، قرمزی و خارش ملایم اشاره کرد.

شوره سر می‌تواند زندگی شما را حسابی تحت‌الشعاع قرار دهد. افراد ممکن است در محل کارشان احساس خجالت کنند. اما نباید این‌طور باشد. شوره سر به سادگی قابل درمان است و تنها کافی است برخی محصولات یا روش‌های طبیعی را به کار بگیرید.


اگر مشتاق هستید تا با شامپو ضدشوره و ترکیبات موثر و مهم آن آشنا شوید، مقالات زیر را از دست ندهید.

خرید شامپو ضد شوره

مواد موثره مفید در خرید شامپو ضد شوره را بشناسید!

برای خرید شامپو ضد شوره به چه مواردی دقت می‌کنید؟ از فاکتوهای مهمی که باید حواستان به آن باشد، مواد موثره موجود در محصول است.با ما همراه باشید.

شامپو ضد شوره

شامپو ضد شوره | سلامی دوباره به اعتماد به نفس

برای درمان قرمزی، خارش و شوره پوست سر و همچنین افزایش اعتماد به نفس برای حضور در کنار دیگر افراد، می‌توان از شامپو ضد شوره مناسب، استفاده کرد.


نکات مراقبت از مو در برابر شوره سر

اول؛ استفاده از محصولات مراقبت از مو

کلی شامپوی ضد شوره وجود دارد که می‌توانید از آن برای درمان و جلوگیری از شوره سر استفاده کنید. مطمئن شوید سراغ محصولی می‌روید که حاوی مواد مؤثره زیر باشد:

 • کتوکنازول
 • سالیسیلیک اسید
 • سلنیوم سولفید
 • زغال
 • زینک پیریتیون
 1. برخی مواد مغذی که باید در رژیم غذایی‌تان باشد تا جلوی شوره سر را بگیرید شامل زینک، ویتامین ب و چربی‌ها میشود.
 2. از رفتن سراغ محصولات شیمیایی مراقبت از مو مثل رنگ مو و … پرهیز کنید.
 3. موی خود را به طور منظم با شامپو ضد گوگرد، بشویید و شانه بزنید.
 4. از محصولات حالت دهنده تا می‌توانید دوری کنید.
مراقبت از مو در برابر شوره سر
مراقبت از مو در برابر شوره سر

دوم؛ استفاده از روش‌های طبیعی

این روش‌های طبیعی کاملاً علمی هستند و روی آنها مطالعاتی گسترده صورت گرفته است:

 • دانه‌های شنبلیله: ۲ قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را یک شب خیس کرده و به صورت خمیر درآورید. این خمیر را روی تمام پوست سر خود بگذارید ۳۰ دقیقه بماند. سپس با پودر صابون و آب آن را بشویید.
 • روغن زیتون: پوست سر خود را با روغن زیتون به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید و بگذارید شب تا صبح بماند. سپس آن را با آب و شامپوی روزانه‌تان، بشویید.
 • سرکه سیب: ۲ فنجان سرکه سیب را داخل ۲ فنجان آب بریزید و سپس بعد از شامپو به پوست سر خود بمالید. آن را چند دقیقه‌ای پیش از شستشو با آب ماساژ دهید.
 • جوش شیرین: ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۳ قاشق غذاخوری آب لیمو را داخل کاسه‌ای از سرکه سیب بریزید. ترکیب را روی پوست سرتان بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. سپس آن را با آب بشویید.
 • روغن درخت چای: چند قطره روغن درخت چای را با روغن نارگیل مخلوط کنید و سپس آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. می‌توانید بگذارید شب تا صبح بماند و سپس با شامپوی گیاهی آن را بشویید.

تا درمان و رفع موثر شوره‌های سرتان، تنها یک کلیک فاصله دارید.


درمان شوره سر؛ مبارزه با افسردگی و خجالت!

در این مطلب از لیامگ به بررسی و شناخت انواع شوره سر پرداختیم. شناخت انواع آن اولین مرحله برای شروع پروسه درمانی و جلوگیری از افزایش شوره سر است. در پاسخ به این سؤال که آیا شوره سر باعث ریزش مو میشود؟ هم دیدیم که برخی از انواع شوره سر می‌توانند باعث ریزش مو هم بشوند. درنتیجه برای جلوگیری از این مشکلات، پیشنهاد می‌کنیم توصیه‌های بالا را تا حد امکان با دقت بسیار زیاد رعایت کنید. برای خرید محصولات باکیفیت برای جلوگیری از شوره سر نیز می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی لیاتیم اقدام کرده و آن را با قیمتی بسیار منصفانه خریداری کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید