صفحه اصلی > مراقبت از پوست : تفاوت پن و صابون؛ کدام یک بهتر است؟

تفاوت پن و صابون؛ کدام یک بهتر است؟

تفاوت پن و صابون

اگرچه انجام روتین پوستی در ابتدای روز و آرایش‌کردن کار دشواری است، پاک‌کردن و شستن آرایش و آلودگی‌ها در انتهای روز سخت‌تر است. اما یک کار سخت‌تر از آن هم وجود دارد: انتخاب یک پاک‌کننده و شوینده از میان تنوع بالای محصولات بازار. شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های پوستی به قدری متنوع شده‌اند که فهمیدن تفاوت بین آن‌ها آسان نیست. پن یکی از شوینده‌هایی است که نسبتاً به تازگی پا به عرصه رقابت گذاشته. شباهت آن به صابون باعث می‌شود تا همه این دو را یکی بدانند. اما دانستن تفاوت پن و صابون باعث می‌شود که انتخاب درستی داشته باشید و به پوست‌تان آسیبی نزنید.

عملکرد صابون خشن‌تر است و پن حساسیت کمتری برای پوست ایجاد می‌کند. مواد تشکیل‌دهنده و میزان pH از دیگر مواردی است که می‌توان به عنوان تفاوت پن و صابون بیان کرد. لیامگ در این مقاله شما را با صابون و پن بیشتر آشنا می‌کند تا هنگام انتخاب بین این دو گیج و گمراه نشوید.

پن چیست؟

پَن به لحاظ ظاهری بسیار شبیه صابون است. در آزمایشگاه‌ها پن را با نام synthetic detergent (syndet) یا شوینده ترکیبی می‌شناسند. شاید بپرسید که چرا باید از یک شوینده ترکیبی استفاده کنم؟! اما اسم آن نباید شما را بترساند. پن ترکیبی از مواد و ویژگی‌های مفید همه شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها است.

تا میانه قرن بیستم صابون به اندازه امروز متنوع و متحول نشده بود. صابون‌ها با را با ترکیبات خشن می‌ساختند که پوست را خشک و حساس می‌کرد. سال ۱۹۵۷، پن خودش را به عنوان جایگزین صابون معرفی کرد. این محصول، پوست را به‌خوبی تمیز می‌کرد بی‌آنکه چربی مفید آن را از بین ببرد و یا حساسیتی ایجاد کند.

پن بهتر است یا صابون؟
پن بهتر است یا صابون؟

آیا پن واقعا برای پوست شما خوب است؟

اگر بخواهیم یک جواب کوتاه و سرراست به این سؤال بدهیم، باید بگوییم: بله. pH پن یا خنثی است یا به سمت اسیدی تمایل دارد. pH طبیعی پوست شما تمایل به اسیدی بودن دارد (چیزی بین ۵.۵ تا ۴.۵ برای نوع پوست معمولی).

حفظ این pH طبیعی روی سطح پوست برای داشتن پوستی سالم اهمیت بسیار زیادی دارد. پوشش اسیدی روی پوست شما نه تنها از میکروب های مفید ساکن (باکتری‌ها، قارچ‌ها و غیره) روی پوست شما محافظت می‌کند، بلکه میکروب‌های مضر را نیز دور نگه می‌دارد.

علاوه بر این، مواد به‌کاررفته در تولید پن‌ها ماهیت ملایمی دارند؛ به همین دلیل، چربی‌های طبیعی را از سطح پوست شما پاک نمی‌کنند و در نتیجه، پوست خشک یا تحریک نمی‌شود.

مزایای پن

پن‌ها نه تنها عملکرد ملایمی دارند، بلکه فواید و مزیت‌های زیادی برای پوست از خود نشان داده‌اند. اگرچه همه انواع پوست می‌توانند از پن استفاده کنند، اما پن به‌طور ویژه‌ای در برطرف‌ کردن مشکلات پوستی زیر مهارت دارد.

 • اگر پوست بسیار خشک یا حساسی دارید، پن بهترین انتخاب از میان شوینده‌ها و پاک‌کننده‌ها برای شما است. پن با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی پوست از هدررفت و تبخیر رطوبت آن جلوگیری می‌کند.
 • پن‌ها حتی برای شست‌و‌شوی پوست فوق‌العاده لطیف، نازک و حساس کودکان نیز مناسب هستند .
 • کسانی که شرایط پوستی بسیار تحریک‌پذیر مثل اگزما یا درماتیت آتوپیک دارند، با استفاده کردن از پن عاشق آن می‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند که استفاده مستمر از پن به‌طور قابل توجهی باعث بهبود خارش، قرمزی، خشکی و التهاب اگزما می‌شود.
 • پن همچنین به بهبود آکنه و رزاسه کمک می‌کند.
 • تحقیقات نشان داده‌اند که اگر پوستتان به دلیل قرارگرفتن طولانی در معرض اشعه‌های مضر خورشید، آفتاب‌سوخته شده است، استفاده روزانه از پن باعث بهبود آن می‌شود. پن رنگ و بافت پوست را به حالت طبیعی بازمی‌گرداند و شفافیت آن را بالا می‌برد.
 • در آخر، پن علائم پیری مثل چین‌وچروک را در پوست کاهش می‌دهد. با استفاده مداوم از آن پوستی سفت و شاداب خواهید داشت.

پن انواع مختلفی دارد که مطمئناً همه آنها را نمی‌شناسید. با انواع پن بیشتر آشنا شوید.

پن

انواع پن | روشن‌کننده، ضدجوش، آبرسان و لایه بردار

پن به خاطر ساختار غیرصابونی‌ خود به درمان قرمزی، التهاب، جوش و آکنه، تیرگی و انواع لک پوستی کمک کرده و موجب آبرسانی عمیق و کنترل ترشح غدد چربی پوست می‌شود.


تفاوت پن و صابون از نظر ترکیبات و نوع عملکرد

یکی از راه‌های درک تفاوت پن و صابون این است که ببینیم در فرمولاسیون هر کدام از چه موادی استفاده می‌کنند و هر یک چگونه پوست را تمیز می‌کند.

ترکیبات و عملکرد صابون

در گذشته که فرمولاسیون و تنوع شوینده‌ها به این اندازه پیشرفته و بالا نبود، استفاده از صابون خیلی هیجان‌انگیز بود. این محصول در عین کف زیادی که تولید می‌کرد، تمام کثیفی‌ها را از بین می‌برد. اعجاب صابون به این موارد ختم نمی‌شود؛ ترکیبات گیاهی و حیوانی اساس ساخت آنها هستند. برای ساخت صابون، چربی یا روغن‌ها را با یک ماده قلیایی مانند نمک سدیم ترکیب می‌کنند. در نتیجه، یک واکنش شیمیایی ایجاد می‌شود که صابون واقعی را به عنوان یک محصول جانبی به همراه آب و گلیسیرین ایجاد می‌کند.

در سطح مولکولی، صابون حاوی یک زنجیره هیدروکربنی است که اساساً فقط از یک رشته از اتم‌های هیدروژن و کربن ایجاد شده است. یک انتهای اسن رشته آبگریز بوده و آب را دفع می کند و جذب کثیفی و چربی روی پوست شما می شود. انتهای دیگر آب‌دوست است که جذب آب می شود. هنگامی که صابون کف می‌کند، انتهای آبگریز به تمام آلودگی‌ها می‌چسبد و انتهای آبدوست جذب آب می‌شود. این فرآیند به آب اجازه می دهد تا به راحتی کثیفی و چربی را بشوید و پوستی تمیز برای شما به ارمغان بیاورد.

اما صابون در این میان همه چربی پوست را از بین می‌برد؛ حتی چربی ضروری! و این مسئله اساس تفاوت پن و صابون را تشکیل می‌دهد.

ترکیبات متداول در پن‌ها و عملکرد آن‌ها

عملکرد پن شبیه به صابون است؛ ترکیبات شیمیایی به کثیفی‌ها می‌چسبد و روغن اضافی را از روی سطح پوست پاک می‌کند. بعد از استفاده، صورت با شست‌وشوی آب به‌راحتی از آلودگی و گرد و غبار پاک می‌شود. اما چه تفاوت پن و صابون از لحاظ ترکیبات شیمیایی چیست؟

اسیدهای چرب، اولئوشیمیایی‌ها یا مواد مشتق‌شده از فرآورده‌های نفتی انتهای آبگریز، و سایر مواد شیمیایی مانند تری‌اکسید گوگرد یا اکسید اتیلن سر آبدوست رشته شیمیایی در پن‌ها را ایجاد می‌کنند.

پن‌ها را با ترکیب سورفاکتانت‌های مختلف می‌سازند که آن‌ها را هم می‌توان از روغن‌ها و چربی‌ها و هم از فرآورده‌های نفتی استخراج کرد. در اینجا لیستی از مواد متداول مورد استفاده برای ساخت پن‌ها را می‌بینید.

 • کوکویل ایزتیونات سدیم
 • دسته آلفا الفین‌ها
 • سولفوسوکسینات ها
 • اتر سولفونات های آلکیل گلیسرول
 • مونوگلیسرید سولفات سدیم کوکویل
 • بتائین‌ها

با یک کلیک معجزه پن روشن‌کننده صورت و بدن تراست را لمس کنید.

پن روشن کننده

تفاوت پن و صابون به‌طور خلاصه

اگر بخواهیم تفاوت پن و صابون را به‌طور خلاصه بگوییم، شامل موارد زیر می‌شود.

 • قبل و مهم‌تر از همه این که پن‌ها نسبت به صابون‌های قلیایی معمولی با پوست مهربان‌تر و لطیف‌تر برخورد می‌کنند. صابون‌های قلیایی pH پوست شما را افزایش می‌دهند و در نتیجه، لایه اسیدی که به‌طور طبیعی روی پوست وجود دارد، از بین می‌رود.
 • اگرچه پن‌ها کف خوبی تولید می‌کنند، اما برخلاف صابون‌ها، پوست را کم‌آب یا تحریک نمی‌کنند. صابون‌های معمولی در صورت تماس با آب، یک اثر قلیایی روی پوست باقی می‌گذارند که همین باعث خارش می‌شود (به‌خصوص اگر پوست حساسی داشته باشید).
 • در مقابل، پن در آب پایدار است و آلودگی‌ها را به سطح پوست می‌کشاند تا به‌راحتی با آب شسته و پاک شوند.
 • چون pH پن‌ها خنثی است، می‌توان افزودنی‌های مفید به آنها اضافه کرد.
 • در مقایسه با صابون‌های سنتی، پن‌ها معمولاً گران‌تر هستند. زیرا تولید آنها شامل فرآیندهای صنعتی پیچیده‌ای است که در نهایت منجر به یک محصول پایدار می‌شود.

باتوجه به تفاوت به پن و صابون، کدام بهتر است؟

اگرچه ممکن است تا همین اواخر از وجود آنها مطلع نبودیم، اما پن‌ها مدت زیادی است که در بازار هستند. چندین مطالعه علمی مزایای مشخصی از پن‌ها را نسبت به صابون های قلیایی سنتی نشان داده اند. ناگفته نماند که پن انتخاب بهتری به عنوان پاک کننده برای شما است؛ به‌خصوص اگر پوست حساس یا شرایط پوستی خاصی دارید. با این حال، فرمولاسیون صابون‌ها هم تحولات بزرگی را تجربه کرده است. صابون‌ها هم با عصاره‌های متنوعی برای حل مشکلات پوستی مختلف تولید می‌شوند. فروشگاه لیاتیم تنوع گسترده‌ای از پن‌ها و صابون‌ها را شامل می‌شود. حال با توجه به آنچه که از تفاوت پن و صابون خواندید و نوع پوستی که دارید، انتخاب با شماست.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۷/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید