صفحه اصلی > مد و زندگی : فیلر صورت و جزئیاتی که باید درمورد انواع آن بدانید

فیلر صورت و جزئیاتی که باید درمورد انواع آن بدانید

فیلر صورت

تقریباً بعد از سی سالگی خطوط ریزی را در پیشانی، زیر چشم و دور لب‌ها می‌بینیم و غصه می‌خوریم که چرا به این زودی نشانه‌های گذر عمر روی صورتمان خودنمایی می‌کند. اما خب به لطف پیشرفت‌هایی که در حوزه پزشکی شده است، دیگر جای نگرانی نیست. با کمک فیلر صورت می‌توانیم مشکلات اینچنینی پوست صورت را از بین ببریم و جوانی و طراوت را دوباره به چهره خود بازگردانیم.

حتماً برایتان سؤال پیش آمده که این فیلر صورت چیست، چگونه انجام می‌شود، برای چه کسانی مناسب است چه انواعی دارد و ماندگاری آن چقدر است. با این مقاله از لیامگ آمده‌ایم تا به تمامی این سؤالات شما پاسخ دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

فیلر صورت چیست؟

منظور از فیلر صورت تزریق مواد پرکننده و جوانساز به پوست از طریق روش‌های غیرجراحی است. این مواد، چروک‌ها را پر و سطح پوست را صاف و یکدست می‌کنند. تزریق فیلر به صورت یک روش زیبایی و به انتخاب خود مراجعه‌کننده است. تزریق فیلر به صورت کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است. نتیجه آن را در همان مطب می‌توانید ببینید. ماندگاری فیلر صورت، بسته به نوع فیلر و محل تزریق، چند ماه تا چند سال است.

فیلرهای صورت انواع مختلفی دارند. متخصص پوست و زیبایی که به آن مراجعه می‌کنید گزینه‌ها را به شما معرفی می‌کند. مانند هر روش زیبایی دیگر، تزریق فیلر به صورت ممکن است با خطراتی همچون عفونت، خونریزی و کبودی همراه باشد. در ضمن، هزینه فیلر صورت تحت پوشش بیمه نیست و شرکت‌های بیمه کمک‌ هزینه اقدامات زیبایی اینچنینی را تقبل نمی‌کنند.

چرا از فیلرهای صورت استفاده می‌کنند؟

با بالا رفتن سن، میزان کلاژن در بدن کاهش پیدا می‌کند. کلاژن ماده مهمی است که در پوست، ماهیچه‌ها، استخوان و بافت مفاصل وجود دارد. کاهش کلاژن در پوست باعث شل شدن، افتادگی، کاهش حجم و طراوت آن می‌شود. وقتی میزان کلاژن کم می‌شود، پوست نازک‌تر می‌شود، انعطافش را از دست می‌دهد و شروع می‌کند به آویزان شدن.

شما می‌توانید برای اهداف زیر از روش تزریق فیلر صورت کمک بگیرید.

 • افزایش حجم پوست شل شده
 • ایجاد تقارن و تناسب میان اجزای صورت
 • حجیم‌تر کردن لب‌ها و گونه‌ها
 • صاف کردن چین و چروک صورت (مثل خط لبخند)
 • پر کردن گودی زیر چشم

داروهای بیماری‌هایی مثل ایدز پوست را نازک می‌کنند. کسانی که به بیماری‌های اینچنینی مبتلا هستند و دارو مصرف می‌کنند، با استفاده از این روش می‌توانند حجم قبلی را به صورت خود بازگردانند.

فیلر خط لبخند
فیلر خط لبخند

انواع فیلر صورت

فیلر صورت انواع مختلفی دارد. علاوه بر موادی که در مطب و کلینیک‌های زیبایی وجود دارد و همچنین مواد جوانسازی که خودِ بدن تولید می‌کند، متخصص پوست و زیبایی می‌تواند از چربی بدن شما استفاده کند. متخصصین به این روش، تزریق چربی اتولوگ یا انتقال چربی می‌گویند و در آن، چربی را از یک قسمت بدن کشیده و به نواحی مدنظر تزریق می‌کنند.

مواد آماده فیلر شامل موارد زیر است:

 1. هیالورونیک اسید (HA) که به صورت طبیعی در پوست ساخته می‌شود. این اسید باعث پرشدن پوست و آبرسانی به آن می‌شود. با افزایش سن، بدن تولید آن را کاهش می‌دهد و از یک مقطع به بعد، دیگر قادر به تولید آن نیست. نتیجه تزریق هیالورونیک اسید به پوست شش ماه تا یک سال ماندگاری دارد. Restylane یک برند معروف از هیالورونیک اسید تزریقی است.
 2. هیدروکسیل آپاتیت کلسیم (CaHA) یک نوع فیلر و متشکل از موادی است که در استخوان‌هایمان وجود دارد. زمانی که در فیلر استفاده می‌شود، ذرات میکروسکوپی کلسیم در ژل یکدست فیلر معلق است. نتیجه کار این نوع فیلر صورت حدود یک سال باقی می‌ماند. متخصص پوست معمولاً از فیلر CaHA برای چروکهای عمیق‌تر استفاده می‌کند. Radiesse یکی از نمونه های این فیلر صورت است که سازمان غذا و داروی آمریکا آن را تأیید کرده.
 3. پلی ال لاکتیک اسید (PLLA) هیچ آسیبی به بدن وارد نمی‌کند و در بدن حل می‌شود. سالهاست که این ماده در تجهیزات پزشکی مثل بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود. فیلر PLLA حاوی موادی است که پوست را تحریک می‌کنند تا خودش کلاژن تولید کند. این نوع مواد فیلر صورت هم برای پر و صاف کردن چروک عمیق به کار می‌رود. اما نتیجه آن را تا نزدیک به دو سال و حتی بیشتر از آن، روی صورت خود خواهید داشت. اگر به دنبال برند خوبی از فیلر PLLA هستید، Sculptra امتحانش را خوب پس داده.
 4. فیلر صورت پلی متیل متاکریلات (PMMA) حاوی کلاژن و گوی‌های بسیار ریزی است که بعد از تزریق زیر پوست باقی می‌مانند. این مواد، صورت را پر کرده و باعث سفت شدن آن می‌شوند. Bellafill نوعی فیلر PMMA است.

زمانی که برای تزریق فیلر صورت به مطب یا کلینیک زیبایی مراجعه کنید، متخصص درمورد انواع مختلف مواد با شما صحبت و مناسب‌ترین گزینه برای شما را معرفی می‌کند. از انتظارات و خواسته‌هایی که از روش تزریق فیلر دارید برای پزشک‌تان بگویید تا بهترین فیلر صورت را برای رفع مشکلات پوستی‌تان تزریق کند.


اگر قصد تزریق فیلر زیر چشم دارید، فواید و عوارض آن را حتماً بخوانید.

فیلر زیر چشم

با فواید و عوارض فیلر زیر چشم آشنا شویم

اگر برای تزریق فیلر زیر چشم دودل هستید یا درباره فواید، عوارض و روند انجام آن سوالی دارید، این مقاله را از دست ندهید.


تزریق فیلر صورت چگونه انجام می‌شود؟

تزریق فیلر به نواحی مختلف صورت یک روش غیرجراحی است که معمولاً در طول یک جلسه کوتاه و توسط پزشک متخصص پوست و زیبایی انجام می‌شود. قبل از هر چیزی، شما با پزشک صحبت خواهید کرد و هدف خود از انتخاب تزریق فیلر صورت را توضیح می‌دهید.

مشاوره قبل از تزریق فیلر به صورت

در طول مشاوره، پزشک ناحیه مورد نظر شما را معاینه و سابقه پزشکی‌تان را بررسی می‌کند. در حالی که خطرات مرتبط با فیلرهای صورت بسیار اندک است، شما باید سابقه پزشکی خود را قبل از تزریق آن به طور کامل بازگو کنید؛زیرا برخی از انواع آلرژی، بیماری‌های پوستی و عصبی و یا داروها می‌توانند سلامت شما را به خطر بیندازند و یا نتیجه فیلر را خراب کنند. به عنوان مثال، اگر از داروهای NSAID (مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن) یا رقیق کننده خون استفاده می‌کرده‌اید، باید به پزشک اطلاع دهید. این داروها احتمال کبودی را افزایش می‌دهند.

مراحل تزریق فیلر به صورت

قبل از تزریق مواد، پزشک یا دستیارانش ناحیه مورد نظر را تمیز کرده و احتمالاً پماد بی‌حسی می‌زنند. بسیاری از محصولات فیلر حاوی لیدوکائین هستند. لیدوکائین یک بی‌حس‌کننده خفیف است که درد را در طول و بعد از تزریق به حداقل می‌رساند. سپس، پزشک مقدار دقیقی از فیلر را به صورت اصولی زیر پوست تزریق می‌کند.

دوره نقاهت بعد از زدن فیلر چگونه است؟

بسته به محصول و ناحیه‌ای که مواد فیلر می‌زنید، باید بتوانید بلافاصله پس از تزریق نتیجه را ببینید. برخی از بیماران کبودی و تورم خفیفی را تجربه می کنند، اما این عوارض موقتی هستند و باید طی روزهای بعد فروکش کنند. شما می‌توانید بلافاصله پس از تزریق فیلر صورت فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید، اما ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک روز را از ورزش یا سایر فعالیت‌های شدید خودداری کنید.

دوره نقاهت بعد از فیلر صورت در هر کس متفاوت است. زمان بهبودی شما به موارد زیر بستگی دارد:

 • وسعت و تعداد نواحی که فیلر تزریق کرده‌اید
 • نوع فیلر
 • وضعیت کلی سلامتی‌تان‌

اگر تزریق چربی را انتخاب کرده‌اید …

انتقال و تزریق چربی به صورت یک روش جراحی است و از پروتکل درمانی متفاوتی پیروی می‌کند. به طور معمول، تزریق چربی به عنوان یک روش سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی همراه با آرام‌بخش انجام می‌شود. بسته به میزان لیپوساکشن انجام شده (کشیدن چربی که معمولاً از ناحیه ران برداشته می‌شود)، ممکن است تا ۲ هفته استراحت لازم باشد. پزشک شما در طول جلسه مشاوره، آنچه را که باید در مورد نحوه انتقال چربی و بهبودی بدانید، توضیح می‌دهد.


از بین بردن چروک‌های صورت بدون نیاز به تزریق فیلر و فقط با یک کلیک!

سرم‌های ضدچروک تراست

مزایای فیلر صورت چیست؟

بسیاری از افراد فوراً نتایج فیلرهای صورت را مشاهده می‌کنند. تزریق‌ها معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و می‌توانید آن‌ها را مستقیماً در مطب یا کلینیک زیبایی پوست و مو انجام دهید. از آنجایی که این یک روش غیرجراحی است، دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

بسته به نوع فیلر، نتیجه می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها باقی بماند. برخی از فیلرها بیش از دو سال ماندگاری دارند. قیمت فیلر صورت معمولاً نسبت به روش‌های جراحی برای جوانسازی و زیبایی صورت کمتر است.

آیا تزریق فیلر به صورت عوارض دارد؟

عوارض جدی تزریق فیلر در موارد نادری رخ می‌دهد و عارضه‌های متداول آن هم موقتی هستند. عوارض فیلر صورت که در بعضی افراد بروز می‌کند عبارت است از:

 • ظاهر نامتقارن
 • خونریزی، ورم و کبودی، قرمزی و درد
 • آسیب به پوست که می‌تواند باعث ایجاد زخم شود
 • عفونت که در موارد شدید می تواند منجر به نکروز (مرگ پوست عفونی شده) شود
 • توده یا برجستگی زیر پوست
 • بی‌حسی و لمس شدن ناحیه مورد نظر
 • جوش‌هایی که شبیه آکنه هستند
 • خارش و التهاب

به ندرت، افراد بعد از تزریق فیلر به صورت دچار مشکلات بینایی می‌شوند. اگر مشکلات بینایی همراه با ضعف، ناراحتی یا درد در یک طرف بدن خود دارید، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

راز جوانی افراد مشهور

فیلر صورت چین و چروک‌ها را صاف می‌کند و شادابی را به پوست شل و افتاده بازمی‌گرداند. بسیاری از افراد این فیلرها را انتخاب می‌کنند زیرا نتایج آنها فوراً قابل مشاهده است و زمان بهبودی طولی نمی‌کشد. مانند هر عمل زیبایی انتخابی، فیلرهای صورت هم عوارضی دارند. اگر از بروز این عوارض و یا روش تزریق می‌ترسید، بهتر است بدانید که روش‌های دیگری هم برای جوانسازی صورت وجود دارد.

به‌طور مثال، کرم‌ها و سرم‌های جوانساز زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها به شکل موضعی می‌توانید چین و چروک را از بین برده و طراوت جوانی را دوباره به چهره‌تان بازگردانید. این کرم‌ها و سرم‌ها حاوی مواد مشابه فیلرها هستند؛ با این تفاوت که از عوارض فیلر صورت خبری نخواهد بود. برای تهیه این محصولات می‌توانید به ویترین فروشگاه آنلاین لیاتیم سری بزنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۳/۵ - (۲۳ امتیاز)

دیدگاه کاربران (6 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید