صفحه اصلی > مراقبت از مو : فرق شوره و پوسته سر چیست؟ با هرکدام چه کنیم؟

فرق شوره و پوسته سر چیست؟ با هرکدام چه کنیم؟

فرق شوره و پوسته سر

شرایطی را تصور کنید که در یک جلسه مهم کاری و یا یک مراسم خاص هستید که به یکباره خارش شدیدی را در کف سر خود احساس می‌کنید و در میان جمعیت، مجبور به خاراندن سر می‌شوید. ماجرا اینجا تمام نمی‌شود؛ بعد از خاراندن سر، ذرات سفیدی بین موها و روی شانه‌های لباستان می‌ریزد و نگاه همه را به این نواحی می‌چرخاند. این مشکل ممکن است از شوره و یا خشکی پوست سر نشأت بگیرد. شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که فرق شوره و پوسته سر را نمی‌دانند؟

اگرچه این دو مشکل علائم مشابهی مثل پوسته‌های سفید و خارش دارند، اما دانستن فرق شوره و پوسته سر اهمیت زیادی دارد؛ زیرا دلیل به وجود آمدن آن‌ها و تبعاً راه درمانشان کاملاً متفات است. تا خط آخر این مطلب با لیامگ همراه باشید تا فرق شوره و پوسته سر را بدانید و با راهکار خلاص شدن از شر هر یک آشنا شوید.

شوره چیست؟

کف سر، مانند پوست سایر نقاط بدن، سلول‌های مرده خود را می‌ریزد. زمانی که این فرآیند با سرعت بیشتری انجام شود، شاهد شوره سر خواهیم بود. شوره سر یک نوع خفیف از درماتیت سبورئیک (SD) است و خارش و پوسته پوسته شدن پوست کف سر را به دنبال دارد.

شوره سر آنقدر رایج است که تقریباً نیمی از جمعیت بزرگسال جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیشتر افراد تصور می‌کنند فقط سفیدک‌های روی مو و شانه بسیار آزاردهنده است، اما در واقع خارش سر، شخص مبتلا را بیشتر اذیت می‌کند.

محققان هنوز علت اصلی و قطعی شوره را پیدا نکرده‌اند. دلایل احتمالی آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • عفونت قارچی کف سر
 • چربی ترشح شده از کف سر
 • حساسیت به محصولات شستشو و مراقبت از مو

این سه مورد اگر به‌طور همزمان رخ بدهند، شوره سر تشدید می‌شود. مثلاً اگر کسی که به عفونت قارچی در کف سر مبتلاست، پوست حساس یا کف سر چربی داشته باشد، شرایط شوره سر بدتر می‌شود.

پوسته سر
پوسته سر

خشکی و پوسته سر چیست؟

زمانی که صحبت از فرق شوره و پوسته سر به میان می‌آید، دانستن دلیل به وجود آمدن هر یک به شما کمک می‌کند تا تفاوت بین آن‌ها را تشخیص دهید. علاوه بر این، وقتی علت و فرق شوره و پوسته سر را بدانید، می‌توانید برای درمان پوسته سر و کنترل شوره اقدام کنید.

در اغلب موارد، خشکی پوست دلیل خشکی کف سر است. زمانی که پوست توانایی تولید و نگهداشت رطوبت را نداشته باشد، خشک می‌شود. پوست خشک، سبوم و چربی طبیعی را به اندازه کافی تولید نمی‌کند و از این رو، پوست کف سر هم مرطوب نمی‌شود. در این شرایط، لایه سطحی پوست سر خشک شده و ترک می‌خورد و به شکل پوسته‌های ریزی لابه‌لای موها می‌ریزد.

فرق شوره و پوسته سر

برای آنکه فرق شوره و پوسته سر را بهتر متوجه شوید، تفاوت آن‌ها را به تفکیک علت بروز، علائم و راه درمان توضیح می‌دهیم.

فرق شوره و پوسته سر | علت

شوره سر یک نوع خفیف از درماتیت سبورئیک است. درماتیت سبورئیک، پوست را قرمز، چرب و پوسته‌پوسته می‌کند. شوره از چیزی بیشتر از تجمع پوست خشک ناشی می‌شود. قارچی طبیعی به نام مالاسزیا گلوبوزا (Malassezia globose) روی سر بیشتر مردم زندگی می‌کند که مشکل‌ساز نیست. مالاسزیا، سبوم و روغن طبیعی کف سر را تجزیه و یک محصول جانبی به نام اسید اولئیک آزاد می‌کند. با این حال، این قارچ در کسانی که شوره سر دارند، باعث تحریک کف سر و پوسته‌پوسته شدن آن می‌شود. دلیل این تحریک می‌تواند اثرگذاری فاکتورهای دیگر بر ترشحات مالاسزیا باشد.

خشکی پوست سر معمولاً به دلیل برخی شرایط هورمونی ایجاد می‌شود و یا ممکن است از عوارض جانبی داروها نشأت بگیرد. می‌دانید خشکی پوست سر چه احساسی دارد؟ احساس سفت شدن می‌کنید؛ مثل اینکه پوست شما در حال کشیده شدن است و احساس ناراحتی زیادی می‌کند. نتیجه؟ موهای کدری که وز هم هستند. چیزی که خشکی پوست سر را از شوره متمایز می کند این است که اولی مانند خشکی پوست صورت و بدن است که پوسته‌پوسته شدن را به همراه دارد؛ در حالی که دومی در موهای چرب رخ می‌دهد.


درمان خانگی شوره سر با ۸ روش آسان و مؤثر را در این مقاله بخوانید.

درمان خانگی شوره سر

درمان خانگی شوره سر با ۸ روش آسان و موثر

شوره شاید مشکل خاصی برای ما ایجاد نکند، اما می‌تواند نارحت کننده باشد و اعتماد به نفس ما را کم کند. جهت آشنایی با چند درمان خانگی شوره سر با ما همراه باشید.


فرق شوره و پوسته سر | علائم

پوسته و سفیدک لابه‌لای موها نشانه مشترک خشکی سر و شوره است. اما اگر دقیق‌تر نگاه کنید، پوسته ناشی از خشکی پوست سر، سفیدتر و کوچک‌تر است. در حالی که ذرات شوره بزرگتر، مایل به زرد و چرب هستند.

اگر خشکی پوست سر دارید، می‌توانید با استفاده از شامپوهای بدون سولفات و یا استفاده کمتر از شامپوهای معمولی، پوسته‌های مو را کمتر کنید. اما درمان شوره ناشی از عفونت قارچی (شوره مقاوم) سخت‌تر است.

شوره و خشکی سر، هر دو می‌توانند باعث تحریک و خارش پوست کف سر شوند. اگر این علائم تشدید شوند، افراد مبتلا ممکن است برای خاراندن مکرر پوست سر وسوسه شوند که در نهایت، زخم و پوسته پوسته شدن سر را به بار می‌آورد.

فرق شوره و پوسته سر | درمان

چه خشکی پوست سر و چه شوره داشته باشید، محصولات مخصوص این دو شرایط با تنوع بالا موجود است تا از شر آن‌ها خلاص شوید. با ادامه مطلب همراه باشید تا نگاهی به راه‌های درمان پوسته سر و شوره بیندازیم.

درمان شوره سر

بعضی از شامپوها در کنترل شوره سر عملکرد مؤثری دارند. حتی بعد از اولین باری که از تونیک و شامپو ضد شوره استفاده می‌کنید، می‌توانید تأثیر آن‌ها را ببینید. اگر به دنبال محصولات اینچنینی می‌گردید، شامپوهای ضدشوره تراست را امتحان کنید. شامپو ضدشوره مقاوم تراست برای کسانی که موهای چرب و شوره زیادی دارند، مناسب‌تر است. این شامپو، خدمات زیر را برای شما انجام می‌دهد:

 • از بین بردن قارچ مولد شوره
 • رفع قرمزی و التهاب کف سر
 • جلوگیری از پوسته‌پوسته شدن کف سر
 • رفع خارش
 • تنظیم و کاهش چربی پوست سر
درمان شوره
درمان شوره

ایجاد شوره و چرب شدن کف سر بعد از کراتینه کردن موها مشکلی است که بعضی افراد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. شامپوهای ضدشوره تراست فاقد سولفات هستند و با خیال راحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، بی‌آنکه به موهای تراپی شده‌تان آسیبی برسد.

درمان پوسته سر

پوست خشک کف سر نیاز به آبرسانی و تغذیه دارد زیرا خشکی مقصر اصلی پوسته ‌پوسته شدن کف سر است. شما به چیزی نیاز دارید که موها و کف سر را با ملایمت تمیز کرده و از طرفی، خشکی پوست آن را از بین ببرد. شاید شامپو ضدشوره ملایم تراست همان چیزی است که شما را از این مخمصه نجات می‌دهد. این شامپو پوسته سر را از طریق آبرسانی یکدست و بدون ترک می‌کند. با استفاده مداوم از آن، می‌بینید که چگونه موهای شاداب‌تر و پوست سر سالم‌تری خواهید داشت.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بعد از اینکه فرق شوره و پوسته سر را دانستید، معمولاً می‌توانید در خانه و بدون نیاز به پزشک آن‌ها را درمان کنید. با این حال، بعضی از بیماری‌های کف سر شبیه شوره هستند و باید مراقب آن‌ها باشید. برای مثال، پسوریازیس هم باعث قرمزی، خارش و ایجاد پوسته در کف سر می‌شود اما نوعی اختلال خودایمنی است که باید سریعاً آن را درمان کنید. درماتیت سبورئیک هم یک نوع شدید از شوره سر است که موجب التهاب شدید می‌شود. بنابراین، باید تفاوت شوره سر با پسوریازیس و سایر بیماری‌های پوست سر را بدانید و برای درمان بیماری‌ها، اقدام به‌موقع انجام دهید.

نشانه‌های زیر به شما می‌گویند که درمان خانگی پوسته سر مناسب نیست و باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید:

 • علائم دیگری مانند قرمزی و زخم دارید
 • استفاده از شامپوهای ضدشوره و ضدپوسته بی‌اثر بوده است
 • زخم‌های بازی در سر یا صورت دارید

کسانی که بیماری‌های مزمن یا اختلال خودایمنی دارند، قبل از اقدام به درمان شوره و پوسته سر باید با پزشک خود مشورت کنند. نشانه‌هایی که شبیه شوره هستند، شاید به دلیل شرایط و مشکلات دیگری به وجود آمده باشند. ضعف سیستم ایمنی بدن احتمال بروز بیماری‌های پوست سر را افزایش داده و شرایط آن‌ها را بدتر می‌کند.


خداحافظی با سفیدک‌های مزاحم روی مو، تنها با یک کلیک!

تونیک ضد شوره تراست

جلوگیری از شوره و پوسته سر

اگر تصور می‌کنید عدم رعایت بهداشت باعث شوره و پوسته سر می‌شود، در اشتباه هستید. استفاده نکردن از شامپو برای مدت طولانی، باعث می‌شود شوره و پوسته سر بیشتر دیده شوند. همانطور که محققان هنوز نتوانسته‌اند دلیل اصلی شوره را پیدا کنند، امکان یا عدم امکان قطعی پیشگیری از آن هم هنوز مشخص نیست.

در بیشتر افراد، شوره یک شرایط مزمن است که برای مدتی از بین می‌رود و دوباره به روی موها بازمی‌گردد. بعضی‌ها هم فکر می‌کنند ایجاد تغییرات در سبک زندگی‌شان، از شدت شوره و پوسته سر می‌کاهد. هنوز تحقیقات زیادی روی این موضوع انجام نشده است.

با این حال، انجام کارهای زیر ممکن است از بروز شوره و پوسته سر جلوگیری کند:

 • عدم استفاده از شامپوهایی که موجب تحریک می‌شوند
 • استفاده از شامپوهای آبرسان
 • استفاده از دستگاه بخور برای جلوگیری از خشکی پوست
 • نوشیدن آب به میزان کافی

شوره و پوسته سر؛ رازآلود اما بی‌خطر

شوره و پوسته سر برای بسیاری از پزشکان یک راز کشف نشده باقی مانده است؛ آن‌ها نمی‌دانند که چگونه یک قارچ روی سر بعضی افراد کاملاً بی‌ضرر است و روی سر بعضی دیگر، منجر به شوره می‌شود. هیچ درمان قطعی برای شوره وجود ندارد. به‌علاوه، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه کسی مبتلا به شوره خواهد شد و تا چه حدی شدید خواهد بود. هم شوره و هم پوسته سر آزاردهنده هستند اما خطری برای سلامتی ندارند. معمولاً با راهکارهای خانگی و شامپوهای موجود می‌توانید آن‌ها را از روی موها حذف کنید؛ به شرط آنکه فرق شوره و پوسته سر را بدانید و از محصولات اشتباهی استفاده نکنید. قبل از آنکه میزان پوسته و شوره روی سر زیاد شود، موها و پوست سر را با محصولات ضدشوره تراست تغذیه کنید و مراقب آن‌ها باشید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۴.۱/۵ - (۸ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید