صفحه اصلی > مراقبت از مو : روتین مراقبت از موی فر؛ هر آن چیزی که باید درباره موی فر بدانید!

روتین مراقبت از موی فر؛ هر آن چیزی که باید درباره موی فر بدانید!

روتین مراقبت از موی فر

اگر موی فر دارید، احتمالاً به‌خوبی آگاه هستید که قرار نیست همه چیز برایتان ساده باشد! به طور خاص منظورمان سروکله زدن با آن است. افرادی که موی فر دارند باید نسبت به این که چطور باید با آن رفتار کنند و چطور از پس آن بربیایند، آگاه باشند. این آگاهی با مطالعه و همچنین دیدن برخی ویدئوهای آموزشی به دست می‌آید. البته در این مطلب از لیامگ ما قرار است به شما کمک کنیم تا با روتین مراقبت از موی فر مناسب خودتان آشنا شوید. درنهایت نیز شما را با نحوه خرید محصولات مراقبت از موی فر آشنا خواهیم کرد. همراهمان باشید.

روتین مراقبت از موی فر چیست؟

روتین مراقبت از موی فر یعنی رسیدن به موی فوق‌العاده زیبا با استفاده از برخی محصولات و تکنیک‌های حالت دهنده خاص. اگرچه جزئیات این روتین‌ها می‌تواند متفاوت باشد، برای مثال کسی که فر بسیار ریزی داشته باشد ممکن است نتواند از راهنمای مربوط به موی مواج استفاده کند. ایده پشت روتین مراقبت از موی فر که ما قرار است برایتان بگوییم بسیار عمومی است. با فهمیدن مواد مؤثره مناسب و همچنین روش‌های استفاده برای نوع موی خود می‌توانید موی فر خود را هر نوع و بافتی که داشته باشد، به‌خوبی تقویت کنید. این‌طوری جلوی وز شدن، خشکی و همچنین شکنندگی موی خود را خواهید گرفت.

آیا روتین مراقبت از موی فر برای همه جواب می‌دهد؟

متأسفانه در جواب این سؤال باید بگوییم، خیر! از آنجایی که هدف روتین مراقبت از موی فر رسیدن به موی سالم‌تر، پرپشت و همچنین تقویت‌شده‌تر است، اساساً باید به نوع فر موی خود دقت کنید. برخی از انواع موهای فر می‌توانند از این روش و روتین مناسب بهره ببرند. اما به این معنا نیست که افراد با فر ریز یا موی لخت نمی‌توانند از این روتین استفاده کنند. فقط کیفیت بهره‌وری شما متفاوت خواهد بود. وگرنه می‌توانید از آن استفاده کنید.

روتین مو فر
روتین مو فر

نحوه مراقبت از موی فر چگونه است؟

از آنجایی که این مطلب را آماده کرده‌ایم که در اصل به همین سؤال پاسخ دهیم قرار است مرحله به مرحله این روتین را برایتان بنویسیم تا شما را دقیق‌تر از هر وقت دیگری با این مفهوم آشنا کنیم.

مرحله اول؛ شستشوی نهایی

موی خود را با شامپوی گوگرددار برای حذف سیلیکون و ژل موجود بر روی موی خود بشویید.

مرحله دوم؛ پاک‌سازی

موی خود را با شامپوی بدون گوگرد بشویید، پوست سر خود را پیش از شستشوی شامپو به مدت ۶۰ ثانیه ماساژ دهید.

مرحله سوم؛ ماسک مو یا نرم کننده

مقداری ماسک مو یا نرم کننده بردارید و روی موی خود بریزید تا حسابی چرب شود. سپس با شانه‌ای که دندانه پهن دارد شروع به باز کردن گره‌های موی خود کنید. سپس آن را بشویید. البته نه همه‌اش را!

استفاده از نرم کننده برای مو فر
استفاده از نرم کننده برای مو فر

مرحله چهارم؛ حالت دادن

کمی ژل مو بردارید، بیش از حد معمول و سپس روی موی خیس خود از ریشه تا نوک مو آن را بمالید.

مرحله پنجم؛ خشک کردن

آب اضافی موی خود را با استفاده از یک تیشرت پنبه‌ای بگیرید. سپس بگذارید هوا بخورد که خشک شود. وقتی ۱۰۰ درصد خشک شد، با همان تیشرت، مجدداً روی موی خود بکشید تا ژل باقیمانده را هم از روی موی خود جدا کنید.

مرحله ششم؛ این کار را به طور مستمر انجام دهید

مراحل دو تا پنج را هر وقت موی شما خیس است انجام دهید.

ساده به نظر می‌رسد، نه؟ خب، روتین مراقبت از موی فر کمی بیشتر از این است. شامل بایدها و نبایدهایی هم می‌شود که باید در نظر گرفته شود. در ادامه به این بایدها و نبایدها خواهیم پرداخت:

مراقبت از موی فر
مراقبت از موی فر

بایدها و نبایدهای موی فر شامل چه مواردی می‌شود؟

  • شامپو: شما نمی‌توانید از شامپوهای سنتی استفاده کنید چرا که به موی شما حسابی آسیب خواهد زد.
  • ابزارهای گرمایی: مثل اتو مو، بابلیس و … . البته اشکالی ندارد برای مراسمی خاص از آن با تنظیم روی دمای پایین استفاده کنید.
  • گوگرد: برخی مواد شیمیایی هستند که در شامپوها وجود دارند و می‌توانند رطوبت موی شما را از بین ببرند و باعث خشکی و آسیب رساندن به موی شما شوند.
  • سیلیکون‌ها: پلیمرهایی که در ۹۰ درصد نرم کننده‌ها و محصولات حالت دهنده وجود دارند و موی شما را می‌پوشانند به موی شما ظاهری نرم و درخشان می‌دهند.
  • روغن‌های معدنی و موم: بیشتر موم‌ها و روغن‌های معدنی نیاز به گوگرد دارند تا پاک شوند وگرنه روی تارهای مو باقی می‌مانند.
  • خشک کردن مو با حوله: حوله باعث می‌شود تا کوتیکول‌های مو آسیب ببینند و باعث وز شدن و گره خوردن مو می‌شوند.
  • الکل: همه الکل‌ها بد نیستند اما بیشترشان می‌توانند به کوتیکول‌های مو آسیب بزنند و می‌توانید آنها را در شامپوی خشک یا اسپری مو پیدا کنید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم از شامپوی خشک بدون الکل استفاده کنید.

محصولات مناسب برای موی فر

اولین دوشی که می‌گیرید تا روتین مراقبت از موی فر خود را شروع کنید، نیاز به یک شامپوی مناسب دارد. دیگر نباید سراغ شامپوهای سنتی و قدیمی بروید. به محض این که این مرحله را گذراندید یا باید سراغ نرم کننده پاک‌سازی بروید یا شامپوی بدون گوگرد.

محصولات مناسب موی فر
محصولات مناسب موی فر
  1. شامپوهای بدون گوگرد: حاوی مواد مؤثره ملایمی است که همه چربی‌های اضافی و مواد مضر روی پوست سرتان را بدون آسیب زدن به مو از بین می‌برد. مناسب برای کسانی است که فر مواج دارند و موی آنها به سرعت چرب می‌شود.
  2. نرم کننده پاک‌سازی: نرم‌کننده‌هایی بسیار سبک هستند که به‌عنوان شامپو از آنها استفاده می‌شود. بیشتر انواع موی فر می‌توانند از این محصول استفاده کنند چرا که تنها نیاز به ماساژ پوست سر، رطوبت و آب دارند تا پاکیزه شوند. مناسب برای همه نوع موی فر می‌باشد و می‌توانید بدون نگرانی از آن استفاده کنید.

چند دفعه باید از روتین مراقبت از موی فر استفاده کرد؟

اگرچه بسیاری از دستورالعمل‌ها به شما میگویند که باید تنها یک بار در هفته از شامپو یا پاک‌کننده استفاده کنید، اما ما با این توصیه مخالفیم. هر پوست سر و بافت مویی با دیگری متفاوت است و میزان استفاده از آن نیز به شما بستگی دارد. علاوه بر این، کل ایده این که به پوست سرتان بیاموزید تا کمتر چرب شود هم خیلی دقیق نیست و می‌تواند باعث مشکلاتی مثل شوره یا التهاب پوست سر شود.


برای آشنایی با روش‌های فر کردن مو در خانه، مقاله زیر را از دست ندهید.

فر کردن مو در خانه

انواع و اقسام روش‌های فر کردن مو در خانه!

فر کردن مو در خانه هم برای جیبتان خوب است و هم از صرف زمان زیاد جلوگیری می‌کند. اینجا روش‌های ساده برای فر کردن مویتان را برایتان نوشته‌ایم.


تا زمانی که از محصولات مرطوب‌کننده و ملایم استفاده می‌کنید مهم نیست چند بار پروسه پاک‌سازی را انجام دهید. اگر فر موی شما ریز است، یک بار در هفته این روتین را انجام دهید اما اگر فر مواج دارید می‌توانید ۱ تا ۳ بار این پروسه را پیش بگیرید. باقی روزها نیز می‌توانید به صورت ساده پاک‌سازی را انجام دهید.

چه ابزاری برای انجام روتین مراقبت از موی فر نیاز داریم؟

هیچ جواب مشخصی برای این سؤال وجود ندارد چرا که نوع موی هرکس متفاوت است و چیزی که برای موی فر ریز کار می‌کند ممکن است برای موی مواج جواب ندهد. با این حال رایج‌ترین و اساسی‌ترین محصولاتی که نیاز دارید، یک پاک‌کننده ملایم، یک نرم کننده و یک ژل است. همه این محصولات را می‌توانید غنی از مواد مغذی و در عین حال بسیار سبک پیدا کنید. ۴ تا ۶ هفته این روتین را ادامه دهید و بعد از آن می‌توانید تغییراتی ایجاد کنید. البته تغییراتی که داریم از آن حرف می‌زنیم بستگی به این موضوع دارد که شما حس کنید موی خشکی دارید پیدا می‌کنید یا دارید نتیجه مطلوبی دریافت نمی‌کنید.

ابزار روتین مراقبت از موی فر
ابزار روتین مراقبت از موی فر

موی فر؛ عذاب یا زیبایی ذاتی؟

به هر حال طبیعی است که اگر از ابتدا موی فر داشته باشید خیلی از آن خوشتان نیاید یا ندانید چطور باید با آن کنار بیایید. اما بیایید صادق باشیم، شما از این که موی فر را به صورت طبیعی و از همان کودکی داشته‌اید، خوشحال هستید چرا که زیبایی مضاعفی به شما بخشیده است. پس به‌جای کلنجار رفتن با آن باید سعی کنیم تا روش‌هایی پیدا کنیم که بشود با آن به‌خوبی سروکله زد. ما در این مطلب از لیامگ به ارائه روتین مراقبت از موی فر پرداختیم. اگر نیاز به تهیه این محصولات دارید و پیش از آن می‌خواهید بدانید قیمت محصولات مراقبت از موی فر چقدر است، کافی است وارد فروشگاه اینترنتی لیاتیم شوید و سری به قیمت محصولات بزنید. فاصله شما با داشتن موی فر درخشان و در عین حال سالم، بسیار کم است. این زیبایی و آرامش را از خودتان دریغ نکنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید