صفحه اصلی > مراقبت از پوست : انواع جوش صورت و روش‌های درمان آنها

انواع جوش صورت و روش‌های درمان آنها

درمان انواع جوش صورت

آکنه، یک بیماری رایج پوستی است و جوش‌ یکی از نشانه‌های اصلی آکنه است. همه‌ی جوش‌ها مثل هم نیستند. انواع زیادی آکنه وجود دارند که هر کدام نشان دهنده‌ی انواع مختلف جوش است. دانستن اینکه با چه جوشی سر و کار دارید، به شما در انتخاب موثرترین درمان‌ها برای پوستتان کمک می‌کند. در ادامه انواع جوش صورت را با هم می‌شناسیم و درمان موثر برای هر کدام را معرفی خواهیم کرد.

همه‌ی جوش‌ها به دلیل یک منفذ بسته یا کومدو شروع می‌شوند. در ابتدا آنها برآمدگی‌های کوچکی هستند که التهاب ندارند. کومدو، زمانی ملتهب می‌شود که یک باکتری آن را تحریک کند یا آن را فشار دهید. در نهایت، التهاب کومدو به صورت تورم و قرمزی نمود پیدا می‌کند که همان جوش است.

به طور کلی ۴ نوع جوش ملتهب وجود دارد:

  1. پاپول (سفت‌دانه)
  2. پوسچول‌ (چرک دانه)
  3. ندول‌
  4. کیست‌

رژیم غذایی و آکنه

داستان‌ها و افسانه‌های بسیاری در مورد رژیم غذایی و ارتباط آن با آکنه وجود دارد. تعدادی از آنها درست هستند و برخی هم نادرست هستند. جالب این که علم پزشکی علت جوش‌ها را به مواد غذایی ناسالم ربط نمی‌دهد. بلکه برخی از گروه‌های غذایی سالم مثل کربوهیدرات‌ها، لبنیات و گوشت را مسبب این مشکل می‌داند.

انواع جوش صورت | پاپول‌ها

یکی از انواع جوش صورت که بسیار متدوال است، پاپول یا سفت دانه نام دارد. پاپول‌ها، جوش‌های ملتهبی هستند که روی سطح پوست ظاهر می‌شوند. آنها برآمدگی‌های توده‌ای قرمز رنگ روی پوست هستند و سر سفید ندارند. پاپول‌ها می‌توانند بزرگ یا کوچک باشند و می‌توانند در هر جایی از صورت و بدن مانند گردن، سینه، شانه‌ها، پشت و باسن ایجاد شوند.

علت ایجاد پاپول‌ها

پاپول‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که دیواره‌ی فولیکول مو که «منفذ» نام دارد، پاره شود. این اتفاق باعث می‌شود تا بقایای سلولی و باکتری به درون درم که عمیق‌ترین لایه‌ی پوست است، سرازیر شود. پارگی در دیواره‌ی منفذ زمانی رخ می‌دهد که فولیکول با سلول‌های مرده پوست و چربی پر شود. فشار ناشی از فشردن یک جوش سر سیاه یا منافذ بسته هم می‌تواند باعث پارگی شود. در نهایت این باعث التهاب در داخل و اطراف فولیکول می‌شود. سپس این قسمت، قرمز و متورم می‌شود و یک برآمدگی قرمز رنگ سفت ایجاد می‌شود که به آن جوش می‌گوییم.

پاپول یا جوش قرمز صورت
پاپول یا جوش قرمز صورت

درمان پاپول‌ها

در بسیاری از موارد، علت جوش‌های دردناک صورت، فشار دادن آنها است. اول از همه، این نوع جوش‌ها را فشار ندهید چون اوضاع آنها وخیم‌تر می‌شود. در واقع با فشار دادن این نوع جوش‌ها، چیزی از آن خارج نمی‌‌شود اما جوش ملتهب‌تر می‌شود. بیشتر پاپول‌ها به سرعت و بدون ایجاد جای زخم بهبود پیدا می‌کنند زیرا آنها ضایعات عمیقی نیستند.

از درمان‌های بدون نسخه که می‌تواند به درمان پاپول‌های آکنه‌ای کمک کند، داروی «بنزوئیل پروکساید» است که از ایجاد جوش‌های جدید نیز جلوگیری می‌کند. محصولات بدون نسخه از این قبیل، بعد از ۱۰ تا ۱۲ هفته، جوش‌های شما را درمان می‌کنند. اما به هر حال ممکن است به داروهای تجویز پزشک هم نیاز داشته باشید.

انواع جوش صورت | پوسچول‌ها

یکی دیگر از انواع جوش صورت، پوسچول یا چرک دانه نام دارد. پوسچول‌ها، جوش‌های شایعی هستند. ظاهر آنها قرمز و ملتهب با یک نوک مشخص است. این جوش‌ها، اغلب سر سفید هستند؛ به همین دلیل به آنها جوش سرسفید نیز می‌گویند. اما این جوش‌ها می‌توانند به رنگ کرم تا زرد نیز باشند. گاهی اوقات یک لکه‌ی قهوه‌ای رنگ در وسط سر این جوش دیده می‌شود. این هسته، کومدونال یا تجمع آلودگی در منافذ است. اندازه‌ی پوسچول‌های آکنه‌های از کوچک تا نسبتاً بزرگ متغیر است. آنها در همان نواحی پاپول‌ها یعنی صورت، پشت و شانه‌ها ایجاد می‌شوند.

جوش‌های روی بینی هم از شایع‌ترین نوع آکنه‌ها هستند اما چند درمان خانگی برای از بین بردن جوش‌های روی بینی وجود دارد که می‌توانید در مقاله زیر بخوانید.


از بین بردن جوش روی بینی

۶ درمان خانگی برای از بین بردن جوش روی بینی

در این مقاله شش راهکار خانگی کاملاً مطمئن را برای از بین بردن جوش روی بینی و پیشگیری از بروز آکنه روی آن برایتان گردهم آورده‌ایم.


علت ایجاد پوسچول‌ها

پوسچول‌ها، به دنبال پاپول‌ها ایجاد می‌شوند. بعد از ایجاد پارگی در منفذ، بدن برای دفاع در برابر باکتری‌ها و کمک به بهبود زخم تلاش می‌کند. برای این کار، گلبول‌های سفید را می‌فرستد، که عاقبت انجام این کار ایجاد چرک است. این ترکیب چرک، سلول‌های مرده‌ی پوست و چربی اضافی است که باعث می‌شود این جوش‌ها کلاهک سفید پیدا کنند. این همان چیزی است که هنگام فشار دادن جوش از منافذ بیرون می‌زند. به هر حال، تخلیه‌ی جوش‌ها اصلا ایده‌ی خوبی نیست. زمانی‌ که جوشی را فشار می‌دهید، ناخواسته، بخشی از محتویات آن را به قسمت‌های عمیق‌تر می‌برید و وضعیت جوش پوستی را بسیار بدتر می‌کنید.

درمان پوسچول‌ها

درست مانند پاپول‌ها، آکنه‌های ملایم یا پوسچول‌ها را می‌توان در خانه با کرم‌ها یا پاک‌کننده‌های بنزوئیل پروکساید بدون نسخه درمان کرد. دارو‌های آکنه، حاوی سالیسیلیک اسید هستند و می‌توانند پوسچول‌هایی را که گاه و بیگاه ایجاد می‌شوند، خشک کنند. اگر پوسچول‌های زیادی دارید یا اگر آنها بسیار ملتهب هستند و کنترل آنها با محصولات بدون نسخه دشوار است، باید به متخصص پوست مراجعه کنید که داروهایی مانند رتینوئیدهای موضعی یا درمان‌های ترکیبی آکنه را برایتان تجویز کند که می‌توانند به رفع این جوش کمک کنند.

یک راه موثر دیگر برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه و سفید، استفاده از پن ضد جوش و آکنه تراست است. پن شست و شوی آنتی آکنه تراست برای پوست‌های مستعد جوش و آکنه مناسب است و خواص آنتی باکتریال فراوانی برای پوست‌های چرب دارد. همچنین جوش‌های سر سیاه و سر سفید را از بین می‌برد و چربی بیش از حد پوست را کنترل می‌کند.

پن ضد جوش و آکنه تراست
پن ضد جوش و آکنه تراست

انواع جوش صورت | ندول‌ها

ندول‌ها، از انواع خطرناک جوش‌های آکنه هستند. آنها ضایعات بزرگ و ملتهبی هستند که به صورت توده‌های سخت و دردناک زیر پوست ایجاد می‌شوند. پاپول و پوسچول در سطح پوست ایجاد می‌شود اما ندول در قسمت عمیق‌تر و داخل پوست ایجاد می‎شود.

علت ایجاد ندول‌ها

یک ندول آکنه‌ای زمانی ایجاد می‌شود که دیواره‌ی فولیکول عمیقاً در درم پاره شود. بقایای آلوده از فولیکول به داخل درم تخلیه می‌شوند و فولیکول‌های مجاور را آلوده می‌کنند. سپس این ناحیه به دلیل آسیب و تحریک، به طور قابل توجهی متورم می‌شود. بنابراین ندول‌ها، بسیار دردناک هستند. درست مانند پوسچول‌ها، ندول‌ها می‌توانند با چرک پر شوند، اما چون در عمق پوست قرار می‌گیرند، سر سفید آن را مشاهده نمی‌کنید.

درمان ندول‌ها

ندول‌هایی که گاه و بیگاه ایجاد می‌شوند را معمولاً می‌توان در خانه درمان کرد. خانم‌ها به خصوص در زمان دوره‌ی ماهانه خود مستعد ابتلا به این نوع از آکنه هستند. اگر جوش شما دردناک است، می‌توانید روی آن قسمت یخ بگذارید تا ورم را تسکین دهد و در نتیجه بهتر شود. آنها را فشار ندهید به دلیل اینکه ندول‌ها بسیار بزرگ و عمیق هستند. همچنین، ممکن است بین چند هفته تا چندین ماه طول بکشد تا به طور کامل بهبود پیدا کنند.

اگر می‌خواهید سریع از شر آنها خلاص شوید، یکی از گزینه‌ها تزریق کورتیزون است، اما برای تزریق آن باید به متخصص پوست مراجعه کنید. اگر مستعد جوش‌های ندولی هستید، قطعاً باید با متخصص پوست ملاقات کنید. این نوع جوش‌ها به درمان‌های آکنه‌ای بدون نسخه جواب نمی‌دهند. در نتیجه، شما باید زیر نظر متخصص پوست دارو مصرف کنید.

انواع جوش صورت | کیست‌ها

از دیگر انواع جوش صورت، کیست‌ها هستند. این نوع جوش‌ها، ضایعات بسیار بزرگ و ملتهبی هستند. آنها مانند توده‌های زیر پوست، نرم و پر از مایع هستند. کیست‌های آکنه‌ای، شدیدترین نوع جوش هستند و بسیار دردناک‌اند.

جوش های کیستی
جوش‌های کیستی

علت ایجاد کیست‌ها

مانند ندول‌ها، کیست‌ها از یک پارگی عمیق در دیواره‌ی فولیکول‌ها شروع می‌شوند. سپس بدن مکانیسم دفاعی می‌گیرد و اطراف عفونت را با یک غشا می‌پوشاند. هنگامی که کیست آکنه به سطح پوست می‌رسد، به بافت سالم پوست آسیب می‌رساند و فولیکول را از بین می‌برد. در این حالت، احتمال ایجاد اسکار آکنه بسیار زیاد است.

بسیاری از متخصصان پوست می‌گویند که اصطلاح کیست کمی اشتباه است، زیرا این نوع جوش‌ها به معنای واقعی کلمه، کیست نیستند. در عوض آنها می‌گویند کیست‌ها، در واقع آکنه‌های ندولی بسیار شدید و متورم هستند. بنابراین از هر دو اصطلاحِ کیست آکنه‌ای و ندول آکنه‌ای برای توصیف این جوش‌های التهابی شدید استفاده می‌شود. کیست آکنه‌ای اغلب با چرک و خون پر می‌شود و ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد. تحت هیچ شرایطی خودتان کیست آکنه را تخلیه نکنید. اگر نیاز به تخلیه باشد، باید توسط پزشک انجام شود.

درمان کیست‌ها

اگر مستعد به آکنه کیستیک هستید با یک متخصص پوست مشورت کنید. زیرا داروهایی که بدون نسخه در داروخانه برای درمان‌های آکنه‌ای وجود دارند، برای درمان این جوش‌ها موثر نیستند و هیچ درمان خانگی برای آنها وجود ندارد. جوش‌های کیستی به راحتی منجر به اسکار می‌شوند، بنابراین هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید، زودتر نتیجه می‌گیرید.

حرف آخر

از انواع مختلف جوش صورت که نام بردیم، اگر از ۲ نوع اول به صورت گاه به گاه دارید که نیازی به نگرانی نیست. در غیر این صورت، حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید. به ویژه اگر مستعد جوش‌های بزرگ‌تر مانند ندول‌های آکنه‌ای هستید که از خودشان رد به جا می‌گذارند. همچنین به یاد داشته باشید که از بین بردن جوش در یک شب ممکن نیست، مخصوصا اگر از نوع دوم و سوم باشد.

از بین بردن جای جوش
از بین بردن جای جوش

پاسخ به سوالات متداول

در این قسمت به چند مورد از سوالات متداول شما راجع به آکنه‌ها پاسخ می‌دهیم.

چگونه می‌توانم لکه‌های تیره ناشی از جوش‌ها را از بین ببرم؟

لکه‌های تیره ناشی از جوش‌ها می‌توانند با محصولات رتینوئیدی مانند رتین A درمان شوند. این‌ها به کاهش رنگدانه‌ها و جای زخم‌های باقی مانده پس از بهبود جوش‌ها کمک کنند.

چرا نباید جوش‌ها را تخلیه کنید؟

فشردن جوش‌ها یا تخلیه‌ی آنها باعث ایجاد جای زخم‌های دائمی روی پوست می‌شود. همچنین چون بقایای جوش به داخل پوست فشرده می‌شود، جوش را تحریک و آن را دردناک می‌کند. در برخی موارد، تخلیه‌ی جوش‌ها می‌تواند منجر به عفونت ناشی از باکتری روی انگشتان شود.

 چگونه می‌توانم به سرعت از شر جوش‌ها خلاص شوم؟

کرم کنترل کننده چربی و ضد جوش تراست با برخورداری از ترکیبات منحصربه‌فرد خود، تعادل طبیعی فلور پوست را بازمی‌گرداند و به آن ظاهری شاداب و بدون چربی می‌بخشد. این کرم، تحت لیسانس سوئیس تولید شده است و دارای موثرترین و به‌روز‌ترین اکتیو‌های تخصصی دنیا است که تاثیر بی‌نظیری در کنترل چربی و از بین بردن جوش دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به این محصول و همچنین سفارش آن می‌توانید به وب‌سایت لیاتیم مراجعه کنید.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
۳.۷/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاه کاربران (4 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید