گاهی بعضی خانم‌ها را می‌بینیم که چقدر با آرایش تغییر می‌کنند و زیباتر می‌شوند. ولی ما نه تنها زیباتر نمی‌شویم، بلکه تقارن و تناسب چهره را برهم می‌زنیم و پیرتر به‌نظر می‌رسیم. خب؛ در ذهن خود می‌گوییم حتماً لوازم آرایشی ما کیفیت لازمه را ندارد. می‌رویم و بهترین برندها را تهیه می‌کنیم. اما همان آش و همان کاسه را در آینه می‌بینیم. حقیقت ماجرا را بخواهید، این است که بعضی خانم‌ها ترفندهای آرایش درست را نمی‌دانند و این خیلی هم طبیعی است. اگر با اشتباهات آرایشی رایج که در این مقاله از لیامگ عنوان می‌کنیم آشنا شوید، این مشکل به راحتی برطرف می‌شود.

۱۲ تا از رایج‌ترین اشتباهات آرایشی

آرایش درست یک هنر است و این که شما این هنر را به‌طور تمام و کمال بلد نیستید، چیز عجیبی نیست. اما با کمک آرایش درست می‌توانید نواقص و ناهماهنگی‌های صورت را برطرف نمایید. پس بهتر نیست اشتباهات آرایشی خود را بدانید و برای اصلاح آنها تلاش کنید؟

۱. اشتباه آرایشی اول: شستن بیش از حد صورت

پاکسازی یا شستن صورت اولین و مهم‌ترین مرحله در آرایش است. هر خانمی نوع پوست متفاوتی دارد و با افزایش سن، پوست ما دستخوش تغییرات زیادی می‌شود. اگر هنگامی که از کرم پودر استفاده می‌کنید، متوجه می شوید پوست‌تان خشک و پوسته‌پوسته شده، نشانه آن است که باید دست از شستشوی بیش از حد صورت بردارید.

دوبار شستن صورت در روز کافی است؛ یکبار صبح و یکبار شب، قبل از خواب. از یک شوینده ملایم استفاده کنید و صابون نزنید. صابون و شوینده‌های قوی چربی مفید صورت را از بین می‌برند.

مراحل صحیح آرایش
مراحل صحیح آرایش

۲. شروع آرایش روی پوست خشک

آرایش کردن روی پوست خشک یکی از بزرگترین اشتباهات آرایشی است که می تواند چهره را کدر، پوسته‌پوسته، پیر و خسته نشان دهد. همه چیزهای خوب بر روی یک پایه محکم ساخته می‌شوند. آرایش هم روی پوست نرم و مرطوب خوب از آب درمی‌آید. پس قبل از آرایش حتماً پوست صورت را هیدراته و مرطوب کنید.

۳. حذف کردن پرایمر

زمانی که پرایمر را از مراحل آرایش خود حذف می‌کنید، خشت اول کج را برای اشتباهات آرایشی بعدی آماده می‌کنید. آرایش معمولاً چندین ساعت روی پوست قرار دارد. و اگر به یک مهمانی و یا مراسم عروسی دعوت شده باشید، پس تحرک زیادی خواهید داشت. اگر از پرایمر استفاده نکنید، تمام زحماتی که کشیده‌اید یا پاک می‌شود، یا می‌ماسد.

۴. از مهم‌ترین اشتباهات آرایشی: محو نکردن آرایش

آرایش کردن این نیست که مقداری رژگونه و سایه را به گونه و چشم بزنید و تمام! حتی اگر از رنگ‌ها و تناژ خنثی در آرایش خود استفاده می‌کنید، تا زمانی که آن را به درستی فِید نکنید و به خورد پوست ندهید، ظاهری غیرطبیعی خواهید داشت. آرایشی که به‌خوبی ترکیب نشده باشد می‌تواند کاملاً خنده‌دار به‌نظر برسد. برای فرار از این مورد اشتباهات آرایشی، محو کردن آرایش را تمرین کنید. تماشای فیلم آرایش کردن بیوتی‌بلاگرها و سایر فیلم‌های آموزشی می‌تواند کمک زیادی در این زمینه بکند.

۵. استفاده غلط از کانسیلر

این درگیری که اول کانسیلر بزنیم یا کرمپودر، مثل مسئله مرغ و تخم‌مرغ همیشه وجود دارد. پوشاندن عیوب بعد از کرمپودر منطقی‌تر است؛ به این معنی که بهتر است قبل از کانسیلر کرم‌پودر بزنیم. اما باید دو نکته را همیشه به یاد داشته باشید:

  • از هیچ‌کدام بیش از اندازه استفاده نکنید. اگر روی سیاهی دور چشم کانسیلر زیاد بزنید، شما را پیرتر نشان می‌دهد. بهترین روش استفاده از کانسیلر این است که چند نقطه از آن را روی استخوان زیر چشم بزنید و نقاط را به سمت بالا محو کنید. استفاده از تکنیک لایه‌لایه نیز فکر خوبی است. به این صورت که یک لایه کانسلیر بزنید، منتظر بمانید خشک شود، و سپس لایه بعدی را بزنید. می‌توانید روی هر لایه از پودر فیکساتور و تثبیت کننده آرایشی استفاده کنید.
  • نمی‌توانید از یک کانسیلر برای رفع همه عیوب استفاده کنید. کانسیلر در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شود که هر رنگ کاربرد متفاوتی دارد. کانسیلر هلویی برای پوشاندن عیوبی که رنگ کبودی دارند (مثل تیرگی زیر چشم) مناسب است؛ کانسیلر سبز رنگ به درد پوشاندن قرمزی‌ها و جوش صورت می‌خورد؛ کانسیلرهایی که تناژ زرد دارند، بهترین گزینه برای یکدست کردن نواحی بزرگ صورت هستند. بعد از آنکه از کانسیلر رنگی مناسب استفاده کردید، باید کانسیلر همرنگ پوست خود را بزنید.

آموزش جلوگیری از ماسیدن کانسیلر زیر چشم به همراه نکات کلیدی!

جلوگیری از ماسیدن کانسیلر

آموزش جلوگیری از ماسیدن کانسیلر زیر چشم به همراه نکات کلیدی!

چروک و خط افتادن ناشی از کانسیلر، همه را کلافه می‌کند. اینجا آموزش جلوگیری از ماسیدن کانسیلر را در چند دقیقه برایتان کامل می‌گوییم!


نکته مهم: استفاده از سایه به جای کانسیلر اصلاً ایده خوبی نیست. زیرا پوشانندگی لازم را نخواهد داشت و پس از گذشت مدتی، با ماسیدن سایه روی صورت مواجه می‌شوید.

۶. ابروهای فاجعه: از اشتباهات آرایشی ایرانی!

ابرو قاب چشم‌های زیباست که پنجره‌ای به روح هستند. ابروهای مرتب می‌توانند زیبایی چشم‌ها را دوچندان کنند. ابروهای نازک چشمان شما را جذاب نمی‌کند و ظاهرتان را به کلی تغییر می‌دهد. اما این دلیل خوبی نیست که ابروهای بیش از اندازه پهنی برای خود درست کنید. ابروهای خیلی پهن صورت را نامرتب و خشن نشان می‌دهند. برای اینکه ببینید پهنای مناسب برای ابروهای شما چقدر است، به یک آرایشگر و میکاپ‌آرتیست حرفه‌ای مراجعه کنید.

روش لیفت ابرو با مواد و صابون که این روزها مد شده، مناسب همه نیست؛ به خصوص برای کسانی که ابروهای پرپشتی دارند جزء اشتباهات آرایشی محسوب می‌شود. اگر ابروهای نازکی دارید، با کمک مداد و سایه ابرو یا روش‌های تاتو ابرو می‌توانید به ضخامت آن اضافه کنید.

۷. اشتباهات ریملی!

قبل از هرچیزی بهتر است بدانید که رنگ ریمل شما باید دو درجه از مژه‌هایتان تیره‌تر باشد. هیچ وقت بیشتر از دولایه ریمل نزنید. در غیر این‌صورت، ریمل به شکل توده‌ای روی مژه‌ها جمع می‌شود. ریملی که سه تا چهار ماه است که از آن استفاده می‌کنید هم به‌طور یکدست روی مژه‌ها نمی‌نشیند.

ریمل را به همان روشی که به مژه‌های پلک بالا می‌زنید برای مژه‌های پلک پایین استفاده نکنید. با این کار، مژه‌ها شبیه پای عنکبوت به‌نظر می‌رسند و چشم‌ها را نازیبا می‌کنند. فرچه را به صورت عمود بگیرید و فقط روی مژه‌های گوشه بیرونی بزنید.

بله، ریمل ضدآب ویژگی‌های شگفت‌انگیزی دارد و احتمالاً مایلید همیشه از آن استفاده کنید. اما پاک کردن این ریمل دشوار است و حین استفاده و پاک کردن، آسیب‌های جدی به مژه‌ها می‌زند. استفاده مداوم از این نوع ریمل باعث می‌شود مژه‌هایتان زودتر بریزند. بهتر است فقط در مواقع ضروری و در روزهای گرم از ریمل ضدآب استفاده کنید.

آرایش صحیح و غلط
آرایش صحیح و غلط

۸. رژ لب یا رژ لب و حومه؟!

یکی دیگر از اشتباهات آرایشی رایج، استفاده از رژ لب بیرون از مرز لب است. بله؛ ما برای ایجاد خطای دید و ایجاد تعادل میان اجزای صورت آرایش می‌کنیم. اما باید بپذیریم که محدودیت‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد. به عبارت ساده‌تر، رژ یا خط لب تا یک میزان محدود می‌تواند به درشت‌تر نشان دادن لب‌ها کمک کند. اما استفاده افراطی از این ترفند، ظاهر مضحکی به لب‌ها و کل چهره می‌دهد.

بهترین روش برای زدن رژ لب این است که ابتدا خط لب همرنگ رژ را دقیقاً مماس با مرز لب بکشید و سپس رژ را داخل محدوده‌ای که مشخص کرده‌اید بزنید. برای ماندگاری بیشتر رژ می‌توانید بعد از مرطوب‌کننده از پودر پن‌کیک روی لب‌ها استفاده کنید.

رنگ رژ لب نیز اهمیت زیادی دارد. رژهای تیره سن شما را بالاتر نشان می‌دهند. اگر قصد دارید از رژ تیره رنگ استفاده کنید، باقی اجزای آرایش باید لایت و ملیح باشند.

۹. خط چشم اشتباه

خط چشم اگر با فرم و پهنای صحیحی کشیده شود، می‌تواند به تنهایی چهره را زیر و رو کند. سعی کنید هنگام کشیدن خط چشم نکات زیر را در نظر داشته باشید.

  • برای پلک پایین از خط چشم روشن‌تر استفاده کنید.
  • خط چشم را به داخل چشم نکشید. در عوض، از یک مداد نود استفاده کنید تا چشم‌ها را درشت‌تر و شاداب‌تر نشان دهد.
  • برای اجتناب از اشتباهات آرایشی چشم و طبیعی‌تر بودن آرایش، خط چشم را فقط روی سه چهارم پلک بالا بکشید.
  • به جای خط چشم‌های مایع و ماژیکی، از یک مداد مشگی استفاده کنید تا آرایش چشمتان طبیعی‌تر به نظر برسد.

۱۰. اشتباهات آرایشی در رژگونه زدن

استفاده افراطی از رژگونه، آن هم به فرم غلط، یکی دیگر از اشتباهات آرایشی خانم ها است. همینکه یک سوم نوک براش به رژگونه آغشته شود کافیست. اگر زیاده‌روی کردید، روی آن کرمپودر بزنید. رژگونه را دقیقاً زیر استخوان گونه و به صورت اریب (برای صورت‌های گرد) و یا کاملاً افقی (برای صورت‌های کشیده) استفاده کنید.


هم کرم‌پودر، هم بی‌بی کرم؛ هم زیبایی، هم سلامتی!

بی بی کرم تراست

۱۱. چراغانی کردن صورت با اکلیل

سایه‌چشم‌های اکلیلی و شاینی بسیار جذابند اما نباید از آنها روی کل پلک استفاده کنید. سایه اکلیلی را فقط روی پلک پایینی بزنید و برای باقی قسمت‌ها سایه چشم مات را در نظر بگیرید. کسانی که چشم‌های پف‌دار یا پلک افتاده دارند، باید بیشتر به این قضیه دقت کنند.

۱۲. استفاده از هایلایتر در جاهای اشتباه

باز هم تأکید می‌کنیم که استفاده از سایه بر روی کل پلک از اشتباهات آرایشی است. همیشه از یک هایلایتر با کیفیت بر روی استخوان ابرو استفاده کنید. هایلایتر طلایی یا نقره‌ای جلوه زیبایی در زیر نور ایجاد می‌کند.

آرایش اصولی، زیبایی مضاعف

اگر در آرایش کردن تازه‌کار هستید، طبیعی است که اشتباهات آرایشی داشته باشید. اما حالا که این مقاله از لیامگ را خواندید، این موارد را در آرایش خود اصلاح کنید. آرایش کردن یک هنر است و باید در آن مهارت‌هایی را کسب کنید تا در آخر، یک اثر هنری بی‌نقص داشته باشید. نگران نباشید!! شما هم با چند بار تمرین و آموزش‌های مرحله‌به‌مرحله مهارت‌های لازم را به دست می‌آورید. توصیه آخر اینکه اگر از مواد آرایشی به میزان زیاد استفاده کنید، لزوماً به زیبایی بیشتر شما کمکی نخواهد کرد.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید