صفحه اصلی > مراقبت از مو : کلاژن تراپی مو سلامت را به موهای شما بازمی‌گرداند!

کلاژن تراپی مو سلامت را به موهای شما بازمی‌گرداند!

کلاژن تراپی مو

با بالا رفتن سن، تولید کلاژن در بدن پایین می‌آید و همین مسئله موجب ایجاد مشکلاتی در پوست، مو و بدن می‌شود. پوست شروع به چین و چروک آوردن، بدن شروع به شل‌شدن و مو شروع به ریزش و سفیدشدن می‌کند. اما اگر به‌موقع سراغ مراقبت از موهای خود بروید، با هیچ‌کدام از مشکلاتی که بالاتر گفتیم، روبه‌رو نخواهید شد. کلاژن تراپی مو برای احیای ساقه موی طبیعی که خشک شده و یا موی رنگ شده، بسیار کاربردی است و موهای شما را کاملاً نرم و ابریشمی می‌کند.

روش دیگری به نام کراتینه نیز وجود دارد. برای انتخاب هر یک از این دو روش بهتر است با پزشک متخصص پوست و مو صحبت و مشورت کنید. علاوه‌براین کراتینه و کلاژن تراپی مو هر دو نیاز به مراقبت دارد و باید از شامپوی بدون سولفات بعد از انجام این روش‌ها استفاده شود. ما در ادامه به بررسی این روش‌ها و به خصوص کلاژن تراپی مو پرداخته‌ایم.

۵ روش کاربردی برای بهبود موهای شما

کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن بوده که به تشکیل تاندون‌ها، رباط‌ها و پوست شما کمک می‌کند. بدن کلاژن مورد نیاز خود را تولید می‌کند، اما می‌توان آن را از مکمل‌ها و برخی موادغذایی مانند گوشت نیز دریافت کرد.

ممکن است فواید سلامتی مختلفی مانند تقویت موهای سالم و قوی داشته باشد. تمام این مزایا برای کلاژن تراپی مو نیز جواب می‌دهد.

کلاژن چیست؟

همانطور که بالاتر گفتیم، کلاژن جزء اصلی بافت‌های همبند است که چندین قسمت بدن از جمله تاندون‌ها، رباط‌ها، پوست و ماهیچه‌ها را تشکیل می‌دهد. کلاژن عملکردهای مهم بسیاری دارد، از جمله ایجاد ساختار پوست و تقویت استخوان‌ها.

کلاژن چیست؟
کلاژن چیست؟

انواع کلاژن کدامند؟

در سال‌های اخیر، مکمل‌های کلاژن، به‌شدت رایج شده‌اند. بیشتر آن‌ها هیدرولیز می‌شوند؛ به این معنی که کلاژن تجزیه شده، تا جذب آن آسان‌تر شود. این مکمل‌ها عمدتاً به شکل پودر هستند؛ اما به‌صورت کپسول نیز وجود خواهند داشت. انواع کلاژن موجود در مکمل‌ها متفاوت است. برخی حاوی یک یا دو نوع هستند، درحالی‌که بقیه حاوی حداکثر پنج نوع هستند. چندین غذا ممکن است به طور طبیعی مصرف کلاژن شما را افزایش دهند، از جمله گوشت و آبگوشت استخوان.

به صورت کلی کلاژن را به ۴ دسه طبقه‌بندی کرده‌اند. کلاژن نوع ۱ تا ۴ که هر کدام در تعداد مشخصی از اندام‌های بدن وجود دارند.

۱) کلاژن نوع ۱

کلاژن نوع ۱ شایع‌ترین نوع کلاژن بوده که که در تمام بافت همبند بدن یافت می‌شود.

۲) کلاژن نوع ۲

موجود در مفاصل و دیسک‌‌های بین مهره‌ای (بالشتک‌هایی که به‌عنوان ضربه‌گیر ستون فقرات شما عمل می‌کنند.)

۳) کلاژن نوع ۳

این نوع کلاژن جزء اصلی فیبرهای شبکه‌ای است که در پوست و رگ‌های خونی شما یافت می‌شود.

۴) کلاژن نوع ۴

جزئی از کلیه‌ها، گوش داخلی و عدسی چشم است.

کلاژن تراپی چگونه از مو محافظت می‌کند؟

در پایین دلایل بهبود مو به کمک کلاژن تراپی را به طور کامل‌تر توضیح داده‌ایم:

۱. آمینو اسیدهایی را فراهم می‌کند که می‌توان از آن‌ها برای بازسازی مو استفاده کرد.

مو در درجه اول از پروتئین کراتین تشکیل شده است. بدن شما از چندین آمینواسید برای ساخت کراتین استفاده می‌کند که  برخی از آن‌ها را می‌توان در کلاژن پیدا کرد. هنگامی که کلاژن و سایر پروتئین‌ها را مصرف می‌کنید، بدن شما آن‌ها را به اسیدهای آمینه تجزیه می‌کند که سپس برای ساخت پروتئین‌ها و ترکیبات جدید استفاده می‌شوند.

۱۱ آمینواسید غیرضروری وجود دارد که بدن شما می‌تواند بسازد و ۹ آمینواسید ضروری که باید از رژیم غذایی خود به دست آورید. کلاژن اساساً از ۳ اسیدآمینه غیرضروری تشکیل شده است: پرولین، گلیسین و هیدروکسی پرولین.

پرولین نیز جزء اصلی کراتین است؛ بنابراین، مصرف کلاژن غنی از پرولین باید بلوک‌های ساختمانی موردنیاز بدن برای ایجاد مو را فراهم کند. بااین‌حال، مطالعات انسانی در مورد اثرات کلاژن روی مو و اینکه آیا این پروتئین باعث رشد مو می‌شود یا خیر وجود ندارد.

۲. از نازک شدن مو جلوگیری می‌کند.

کلاژن ۷۰٪ از درم یعنی همان لایه میانی پوست که حاوی ریشه هر تار مو بوده تشکیل شده است. به طور خاص، کلاژن به خاصیت ارتجاعی و استحکام درم شما کمک می‌کند. با افزایش سن، بدن شما در تولید کلاژن و بازسازی سلول‌های درم کارایی کمتری پیدا می‌کند. این موضوع ممکن است یکی از دلایل نازک شدن موها در طول زمان باشد. پس کلاژن تراپی مو می‌تواند نازکی مو را هم درمان کند.

بنابراین، تأمین کلاژن بدن ممکن است به حفظ درم و جلوگیری از نازک شدن مو کمک کند. ازآنجایی‌که مو از پوست شما رشد می‌کند، پتانسیل کلاژن برای مقابله با اثرات پیری پوست ممکن است به رشد بهتر مو و کاهش نازک شدن آن کمک کند.


روش تقویت موهای نازک

۱۰ روش تقویت موهای نازک

برخی راه‌ها وجود دارند که به ما در تقویت موهای نازک کمک خواهند کرد. ما در این مقاله به بیان همین راه‌حل‌ها پرداخته‌ایم.


۳. به مبارزه با آسیب فولیکول‌های مو کمک می‌کند.

کلاژن می‌تواند به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کند و با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه کند. رادیکال‌های آزاد ترکیباتی هستند که در نتیجه استرس، آلاینده‌های هوا، سیگار کشیدن، انتخاب نامناسب رژیم غذایی، الکل و سایر تأثیرات محیطی در بدن شما ایجاد می‌شوند. رادیکال‌های آزاد بیش از حد می‌توانند به سلول‌ها، پروتئین‌ها و DNA شما آسیب برسانند. این آنتی‌اکسیدان‌ها در کلاژن تراپی مو نیز برای به حداقل رساندن آسیب‌ها استفاده می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند که رادیکال‌های آزاد ممکن است به فولیکول‌های مو نیز آسیب برسانند. ازآنجایی‌که دفاع بدن شما در برابر رادیکال‌های آزاد با افزایش سن کاهش می‌یابد، افراد مسن بیشتر از سایر افراد در معرض آسیب مو خواهند بود. برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد و تقویت موهای سالم، بدن شما به آنتی‌اکسیدان نیاز دارد. کلاژن به دست آمده از فلس‌های ماهی ،ممکن است دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی قوی باشد.  یک مطالعه نشان داد که کلاژن دریایی قادر به مبارزه با چهار رادیکال آزاد مختلف است، درحالی‌که مطالعه دیگری مشاهده کرد که این پروتئین ممکن است یک آنتی‌اکسیدان مؤثرتر از ترکیب شناخته شده موجود در چای باشد. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که تحقیقات فقط در سلول‌های جدا شده در آزمایشگاه‌ها انجام شده است؛ بنابراین، پتانسیل آنتی‌اکسیدانی کلاژن در بدن شما نامشخص است.

۴. از سفیدی مو جلوگیری می‌کند.

به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی، کلاژن ممکن است قادر به مبارزه با آسیب سلولی و کندشدن روند خاکستری شدن مو باشد. سفیدی مو مرتبط با افزایش سن تا حد زیادی تحت تاثیر ژنتیک است، اما آسیب رادیکال‌های آزاد، به سلول‌هایی که رنگ مو را تولید می‌کنند نیز ممکن است در سفیدی مو نقش داشته باشد. با افزایش سن، سلول‌هایی که رنگ‌دانه ملانین تولید کرده و به موهای شما رنگ می‌دهند، به طور طبیعی شروع به مردن می‌کنند. بااین‌حال، رادیکال‌های آزاد ناشی از رژیم غذایی نامناسب، استرس و آلاینده‌های محیطی می‌توانند به سلول‌های تولیدکننده ملانین نیز آسیب برسانند. در واقع کلاژن تراپی مو می‌تواند جلوی سفیدشدن مو را هم بگیرد.

بدون آنتی‌اکسیدان کافی برای مبارزه با آسیب رادیکال‌های آزاد، موهای شما ممکن است شروع به سفیدشدن کنند. در واقع، یک مطالعه نشان داد که فعالیت آنتی‌اکسیدانی فولیکول‌های موی خاکستری بسیار کمتر از فولیکول‌های مو است که هنوز حاوی رنگ‌دانه می‌باشد. ازآنجایی‌که نشان‌داده‌شده است که کلاژن با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند، ممکن است به جلوگیری از آسیب به سلول‌هایی که رنگ مو را تولید می‌کنند، کمک کند. در نتیجه، ممکن است از سفیدشدن زودرس جلوگیری کند یا خاکستری شدن ناشی از افزایش سن را کُند کند. بااین‌وجود، در حال حاضر تحقیقات در مورد اثرات آنتی‌اکسیدانی کلاژن در انسان وجود ندارد.

روش کلاژن تراپی مو

اکثر افراد زمانی که کلمه کلاژن را می‌شنوند، پرکردن لب‌ها و کاهش چین و چروک اولین چیزهایی هستند که به ذهنشان می‌رسد. اما علی‌رغم باور عموم، کلاژن یک پروتئین مهم بدن انسان است که می‌تواند بسیاری از مسائل از جمله مشکلات مو را حل کند. ایده‌های درمان کلاژن مو در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. این روش درمانی گره و شکستگی مو را درمان کرده و قدرت آن‌ها را بازیابی می‌کنند. همچنین موخوره و سایر آسیب‌های مو را کاهش می‌دهند.

کلاژن تراپی مو چیزی است که متخصص زیبایی یا پزشک می‌توانند انجام دهد. بااین‌حال، برخی از کرم‌های کلاژن نیز وجود دارند که به طور خاص برای این مشکل ایجاد شده‌اند. اگر می‌خواهید نتایج طولانی‌تری داشته باشید، توصیه ما مشاوره گرفتن از یک فرد متخصص و متبحر است.

نکته‌ای که در مورد کلاژن تراپی وجود دارد این است که این مواد به کل موهای شما نفوذ نمی‌کنند. در عوض، فقط روی لایه بیرونی موهای شما کار می‌کنند که این درمان‌ها را موقتی می‌کند. برخی حتی می‌گویند که درمان‌های کراتینه کارآمدتر هستند. انتخاب با شماست، همچنین بسته به توصیه پزشک شما خواهد داشت.

روش کلاژن تراپی مو
روش کلاژن تراپی مو

غذاهای حاوی کلاژن

غذاهای حاوی ژلاتین، مانند استخوان آبگوشت، کلاژن تولید می‌کنند. ژلاتین یک ماده پروتئینی مشتق شده از کلاژن است که فراوری شده. کلاژن در بافت همبند حیوانات یافت می‌شود؛ بنابراین، غذاهایی مانند مرغ، خوک، گوشت گاو و ماهی منابع غنی از کلاژن هستند.

ویتامین C برای سنتز کلاژن بسیار مهم است، بنابراین باید مطمئن شوید که غذاهای غنی از این ویتامین مانند مرکبات، کلم‌بروکلی و فلفل‌دلمه‌ای را دروعده‌های غذایی خود قرار داده‌اید. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا خوردن غذاهای غنی از کلاژن به افزایش سطح کلاژن در بدن شما کمک می‌کند یا خیر، موردنیاز است، زیرا ممکن است مزایای مشابه مکمل‌ها را نداشته باشند.

آنزیم‌های گوارشی کلاژن موجود در غذا را به اسیدهای آمینه و پپتیدهای جداگانه تجزیه می‌کنند. بااین‌حال، کلاژن موجود در مکمل‌ها قبلاً تجزیه شده یا هیدرولیز شده است؛ به همین دلیل تصور می‌شود که جذب آن مؤثرتر از کلاژن مواد غذایی است.

مزایا و معایب کلاژن تراپی مو

کلاژن تراپی مو ممکن است راهی برای جلوگیری از ریزش مو، تقویت رشد مو و بازگرداندن سلامت و استحکام موهای شما باشد. امیدوارم تمام مطالب گفته شده تا به اینجا برای شما مفید بوده باشند. در ادامه نیز در رابطه با مزایا و معایب کلاژن تراپی مو مواردی را برای شما نام برده‌ایم. اما باز  هم تاکید می‌کنیم که پیش از انجام این روش درمانی مو، با یک متخصص مشورت کنید.


با این شامپو، پروتئین مورد نیاز موهای خود را بازگردانید:


مزایای کلاژن درمانی مو

کلاژن درمانی مو برای موهای شما فواید کوتاه‌مدت و بلندمدت زیادی خواهد داشت. این مزایا عبارتند از:

  • موهای شما قوی‌تر و صاف‌تر می‌شوند.
  • افزایش حجم موها را تجربه خواهید کرد.
  • حالت دادن به مو آسان‌تر خواهد شد.
  • درمان‌های منظم رسوبات کلاژن ازدست‌رفته بدن شما را بازیابی می‌کند که نه‌تنها به موهای شما بلکه به سایر اعضای بدن مانند ناخن‌های شما نیز کمک می‌کند.
  • تولید کلاژن در آینده را افزایش می‌دهد و از ریزش مو و همچنین سایر مشکلات مو جلوگیری می‌کند.
  • این درمان را می‌توان برای انواع مو و همه رده‌های سنی استفاده کرد.
  • انتهای شکاف و شکستگی را بازیابی می‌کند.
  • کلاژن موهای خاکستری و سفید را کاهش می‌دهد.

معایب کلاژن تراپی مو

هیچ عارضه جانبی جدی اثبات شده‌ای در مورد استفاده از مواد کلاژن تراپی مو وجود ندارد. بااین‌حال، برخی از بیماران ممکن است واکنش‌های آلرژیک را تجربه کنند. اما این تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که فردی پوست سری حساس یا مشکل‌دار داشته باشد یا به کلاژن و عناصر آن حساسیت داشته باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم قبل از استفاده از این نوع درمان یا استفاده از کرم کلاژن در خانه، با یک متخصص پوست و مو مشورت شود.

راز موهایی ابریشمی شما

موارد مختلفی وجود دارد که می‌تواند در درمان موی شما مؤثر باشد. یکی از آن‌ها همان کلاژن تراپی مو و دیگری کراتین کردن مو است. راه‌ها شامل مصرف مکمل‌ها و داروهای کراتین و کلاژن، مصرف مواد غذایی مناسب و استفاده از سرم مو، کرم مو و سایر محصولات مراقبتی که تمام مواد نیازهای موهای شما را برطرف کرده و آن‌ها را تغذیه می‌کنند است.

 ما در این مطلب از لیامگ به بررسی کلاژن تراپی مو و روش‌های بهبود سلامت مو پرداختیم. در وبسایت لیاتیم هم می‌توانید با محصولات مراقبت از مو تراست آشنا شوید که در این مسیر کمک زیادی به حفظ سلامت موهای شما خواهند کرد.

اینستاگرام لیاتیم
تلگرام لیاتیم
امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید